Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφια απο ρανταρ. Εμπειρια κανεις;


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λειτουργία των καμερών είναι πολύ συγκεκριμένη. Φωτογραφίζουν μόνο τα οχήματα από το πίσω μέρος ώστε να φαίνεται μόνο η πινακίδα τους. Αν μια κάμερα σε φωτογράφισε απο μπροστά (και λογικά ήταν στο απέναντι ρεύμα) τότε το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα και σε καμία περιπτωση μια τέτοια φωτό δεν θα χρησιμοποιηθεί εναντίoν σου. Δεν μας απασχολεί με πόσα πήγαινες αλλά ποιο ήταν το όριο στο δρόμο που βρισκόσουν. Η προσωπική εκτίμηση του καθενός για το τι είναι σωστό και αποδεκτό, είναι εντελώς διαφορετική από το τι ισχύει πραγματικά. 

 

 

 

Δεδομένου οτι κινουμαι πολύ στο βοακ, θα επιβεβαιώσω οτι πολλές κάμερες τραβάνε ΚΑΙ το αντιθετο ρευμα και αυτό οχι απο τεχνικό λάθος αλλά συνειδητά εκ μέρους του αρμοδιου τμήματος τροχαίας βοακ. 

 

Πριν το αναλυσω παραπάνω, να ξεκαθαρισω οτι ειμαι της άποψης οτι δεν τρέχουμε χωρίς απολυτα σοβαρό λόγο.

 

ο ΒΟΑΚ ειναι άκρως παραλογος δρόμος και αντι να γινουν προσπάθειες να φτιαχτεί, γινονται προσπάθειες είσπραξης. Υπάρχουν σημεία που οντως οι κάμερες ειναι σωτήριες και αναγκαίες. Παράδειγμα στη Γεωργιουπολη εχει ορθα οριο 60 και εχει ορθα καμερα ανα ρεύμα (τουριστικό χωρίο με συχνή κίνηση πεζών. Βεβαια θα μπορουσαν να φτιάξουν πεζογέφυρα αλλά αυτό ειναι αλλη συζητηση. Στη κατηφόρα προς φοδελε beach (ρευμα προς ηρακλειο) εχει οριο 60 και ορθα κάμερα στο τελος της κατηφόρας. Λεω ορθα γιατί στη τελος εχει πολυ αποτομη αριστερη στροφη που αν μπεις με 80+ θα βγεις εκτός δρομου. 

 

Αντίθετα άλλα σημεια ειναι καθαρα φορο-εισπρακτικά. Περιφεριακός Ηρακλειου, ρευμα προς Αγιο, μετα την έξοδο του αεροδρομίου, εχει ΞΕΧΑΣΜΕΝΟ οριο 70 και στα 500 μετρα σταθερή κάμερα.Ο δρόμος εκεί ειναι ολοκαινουργιος και φτάνει μεχρι το κοκκινι χανι. Εκει η καμερα ειναι εισπρακτική και επικύνδυνη γιατί ο μπροστινος φρενάρει και αν δεν το προσεξεις ανεβαινεις πάνω του. Θα μπορουσα να σου πω κι αλλες απο τον Αγιο μεχρι τα Χανια.

 

Η αλήθεια ειναι οτι οι κάμερες βοηθησαν να μειωθουν τα τροχαία σε εκείνη την περιοχη. Το αναγνωρίζω.

 

Ερχομαστε τωρα στις προειδοποιητικες πινακίδες. Πριν απο κάθε σταθερή κάμερα και στο ρεύμα που ειναι εχει ΔΥΟ προειδοποιητικές πινακίδες (μεγαλες κιολας) ανα συγκεκριμένη αποσταση και αρκετή αποσταση. Αντίθετα απο το αντιθετο ρευμα δεν υπάρχει πινακίδα που να προειδοποιεί οτι θα συναντησει κάμερα στο αντίθετο ρευμα,Ο κοκ αναφερει οτι πρεπει να εχει προειδοποιητική πινακίδα σε "εύλογη αποσταση"  αλλά δεν ορίζει ακριβώς τα όρια. Ευλογο ειναι το 300 μετρα, ευλογο ειναι και τα 3 χλμ. Εδω λοιπον ο φταίχτης (αυτός που τρέχει) μπορεί να πατήσει και να ακυρώσει κλήση αλλα ισοδύναμα οι αρχές να πατήσουν οτι υπηρχε ταμπέλα 4 χλμ πίσω που αφορουσε ομως αλλη κάμερα ΑΛΛΑ σε προειδοποιει οτι κάπου μπροστά εχει κάμερες. Με αυτή τη λογική βάζουμε μια πινακίδα στον Αγιο και λέμε οτι μπροστα εχει κάμερα κι ας ειναι στο Ακρωτήρι Χανίων. 

 

Πάμε στην αρχη προστασίας και φωτογραφηση απο μπροστα. Παλιότερα ερχονταν φωτογραφίες που ειχε τραβηχτεί το οχημα απο μπροστα και στη μουρη του οδηγου ειχε μπει blur-μασκα. Δηλαδη ειχε γίνει επεξεργασία. Μετα εκαναν crop μονο το κομματι του αυτοκινητου που φαίνονταν η πινακίδα. Τώρα δεν ερχονται φωτογραφίες, πας απο εκεί και τις βλέπεις, αλλά δεν κρατάς το ενθύμιο. Εγω που ξέρω οτι η αρχική φωτογραφία δεν εχει τη φάτσα μου; Ακομα και για 350 ευρω (το βαρυ προστιμο) δεν ξεκινάς δικαστική διαδικασία γιατί ακομα και αν αθωωθείς θα εχεις πληρωσει πολλαπλασια σε χρόνο και χρήμα.

 

Για αυτό λεω αρχή του παραλόγου.

Μας λες δηλαδη οτι πηγαινες με 100,αλλα θα το κυνηγησεις νομικα εαν σε παιρνει επειδη σε φωτογραφισε παρανομα?

Οκ,κακως σε φωτογραφησε το απεναντι ρανταρ.

Το να μην τρεχεις γενικοτερα σου εχει περασει απο το μυαλο?

Δεν ειναι τοσο απλό. Αν με μια παρανομία προσπαθείς να σταματήσεις μια αλλη παρανομια, τοτε αυτό ισοδυναμεί με αυθαιρεσία και ειναι εναντια στο συνταγμα και την ομαλή λειτουργία μιας κοινωνίας. Επισης υπάρχουν ορια και επιπεδα παραβατικοτητας 

 

Θα στο θέσω με άλλο παραδειγμα. Οδηγείς εσύ χωρίς να φοράς ζώνη, πράγμα παρανομο μεν, αλλά επιπεδο παρανομιας αστείο. Σε προσπερνα περιπολικό, σε βλέπει, τραβα χειροφρενια, σου κλεινει το δρόμο, σε κατεβαζουν με βια και μπινελίκια, σε ξαπλώνουν στο έδαφος, σου βαζει γονατο στο σβέρκο, σου περνα χειροπεδες σε χερια πόδια ... και σου κόβει κλήση. Το οτι δε φορουσες ζωνη ήταν παρανομο, αρα δεν πρεπει να κάνεις αναφορα και μήνυση για βια; 

 

Αν όμως πάρεις σβάρνα 2 ανθρωπους, εχεις το πιστολι, ριχνεις όπου βρεις και εχεις τρακάρει οτι υπάρχει, καλα θα κάνουν να σε βγάλουν από το παραθυρο και να "πέσεις" 18 φορες σε ζαρτινιέρα. Και αυτό ειναι παρανομο και αυθαιρεσία αλλά παιζεις σε γκρί ζώνη

 

Ακραία παραδειγματα για να καταλάβεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είμαι ο Γιώργος από ρεθυμνο ήρθε και μένα η σειρά μου να γράψω την δική μου εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα. είχα και γω την απορία στον αν μια κάμερα μπορεί να σε τσιμπιση από μπροστά. μου λύθηκε η απορια σήμερα καθώς γυρνούσα από ηράκλειο στην ευθεία του σταυρωμένου λίγο πριν το ρεθυμνο όπου η κάμερα με επιασε και με φωτογράφισε από μπροστά. το παράδοξο δεν είναι αυτό όμως. σε αυτήν την ευθεία περνάω αρκετά συχνά και γνωρίζω ότι υπάρχουν κάμερες όποτε και εγώ φροντίζω να πηγαίνω σύμφωνα με τα όρια ταχύτητας. σε αυτήν την ευθεία λοιπόν με προσπέρασε ένα αυτοκίνητο που αν εγώ εκείνη την ώρα πήγαινα με 90 αυτός πήγαινε τουλάχιστον με 120 και όμως φίλοι μου πέρασε την κάμερα δεν άναψε και όταν έφτασα εγώ με τράβηξε 2 ωραιοτετες φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σκας! :D Μαλλον δεν θα ερθει ποτε... ποτε ομως... Αττικη οδο αριστερη με 170-180 απο Μεταμόρφωση μεχρι Ελ.Βενιζελος και δεν ειδε ποτε κανεις κανενα flash..(ειμασταν 2 αυτοκινητα με 2 ατομα ο καθε ενας) και παει και 1 μηνας και σε εμας...

 

Μην ανησυχείτε, εσείς θα το δείτε μια και καλή το φλας, ενα τσακ πριν τον άγιο Πέτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η κάμερα τράβηξε την πίσω πλευρά αυτού και όχι την μπροστινή δική σου και απλά εσύ είδες τα φλας που άναψαν;;;;

 

Τουλάχιστον στην Αθήνα έτσι λειτουργούν.Μπορεί να δεις τα φλας αλλά η μηχανή τραβάει την πίσω πινακίδα του άλλου που κινείται στην λεωφορειολωρίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καταλαβετε το... η καμερα γραφει και απο ΜΠΡΟΣΤΑ....

δυστυχως ή ευτυχως ετσι ειναι το "ελληνικο" συστημα...

αν σας γραψουν πηγενετε στην τροχαια να το παιξετε δικηγοροι....

απλα δεν μπλεκεις, πληρωνεις  . απαξιεις , βριζεις και τελος...

 

*απο καποιον που τον εγραψαν απο μπροστα και ειδε και φωτογραφια (μουτζουρωμενη) του αυτοκινητου του

(40 ευρω κληση που εγινε 20 επειδη πληρωσα κατευθειαν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η κάμερα τράβηξε την πίσω πλευρά αυτού και όχι την μπροστινή δική σου και απλά εσύ είδες τα φλας που άναψαν;;;;

 

Τουλάχιστον στην Αθήνα έτσι λειτουργούν.Μπορεί να δεις τα φλας αλλά η μηχανή τραβάει την πίσω πινακίδα του άλλου που κινείται στην λεωφορειολωρίδοχι 

οχι την καμερα την ειχαμε μπροστα μας.  το θεμα μου ειναι ομως γιατι τον αλλον που πηγαινε με 120 δεν αναψε και αναψε σε μενα με τα 90 οπου ειναι και το οριο σε εκεινο το σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι και λαθος εχω την εντυπωση οτι μπορει πχ το ρανταρ να σε φωτογραφίσει αλλα δεν σημαινει οτι θα εκδωθει και κλήση δλδ περνανε καποιον ελεγχο απο ανθρώπινο χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι και λαθος εχω την εντυπωση οτι μπορει πχ το ρανταρ να σε φωτογραφίσει αλλα δεν σημαινει οτι θα εκδωθει και κλήση δλδ περνανε καποιον ελεγχο απο ανθρώπινο χέρι

φυσικα περνανε απο ανθρωπινο χερι και φυσικα θα εκδοθει η παραβαση...

πινακιδα γραφουν αλλωστε, δεν τους αφορα ποιος οδηγαει, στον ιδιοκτητη του οχηματος πηγαινει ο λογαριασμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι την καμερα την ειχαμε μπροστα μας. το θεμα μου ειναι ομως γιατι τον αλλον που πηγαινε με 120 δεν αναψε και αναψε σε μενα με τα 90 οπου ειναι και το οριο σε εκεινο το σημειο.

 

Μπορεί η κάμερα να εκτιμησε την φωτογένεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι την καμερα την ειχαμε μπροστα μας.  το θεμα μου ειναι ομως γιατι τον αλλον που πηγαινε με 120 δεν αναψε και αναψε σε μενα με τα 90 οπου ειναι και το οριο σε εκεινο το σημειο.

Οι κάμερες αυτές για τέτοιους λόγους τραβάνε 2 φωτογραφίες για να δουν ποιος είναι ο παραβάτης.

είμαι ο Γιώργος από ρεθυμνο ήρθε και μένα η σειρά μου να γράψω την δική μου εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα. είχα και γω την απορία στον αν μια κάμερα μπορεί να σε τσιμπιση από μπροστά. μου λύθηκε η απορια σήμερα καθώς γυρνούσα από ηράκλειο στην ευθεία του σταυρωμένου λίγο πριν το ρεθυμνο όπου η κάμερα με επιασε και με φωτογράφισε από μπροστά. το παράδοξο δεν είναι αυτό όμως. σε αυτήν την ευθεία περνάω αρκετά συχνά και γνωρίζω ότι υπάρχουν κάμερες όποτε και εγώ φροντίζω να πηγαίνω σύμφωνα με τα όρια ταχύτητας. σε αυτήν την ευθεία λοιπόν με προσπέρασε ένα αυτοκίνητο που αν εγώ εκείνη την ώρα πήγαινα με 90 αυτός πήγαινε τουλάχιστον με 120 και όμως φίλοι μου πέρασε την κάμερα δεν άναψε και όταν έφτασα εγώ με τράβηξε 2 ωραιοτετες φωτογραφίες.

Οπως έγραψα από πάνω, τραβάνε 2 φωτο μόνο και νονό για να δουν ποιος είναι ο παραβάτης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα Μεσογείων όλοι λεωφορειολωρίδα πάνε.

 

Εγώ δεν πάω , τουλάχιστον στα σημεία που ξέρω ότι έχει φωτογραφικές μηχανές  :P , αλλά και για τους άλλους που πάνε έχω κάτι χρόνια να δω φλας να ανάβει.

Μάλλον τις έχουν απενεργοποιήσει, ή δεν έχουν ανάγκες από χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείτε, εσείς θα το δείτε μια και καλή το φλας, ενα τσακ πριν τον άγιο Πέτρο

 

3 χρονια μετα ε..δε βαριεσαι.. δεν ηρθε και τιποτα.. και υπηρχε και λογος που τρεχαμε..(δεν σου λεω φυσικα οτι ηταν σωστο.. ) στην τελικη δεν ειναι για ολους αυτες οι ταχυτητες.. Αντε και καλα Χριστουγεννα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους ! Γνωρίζει κανείς τίποτα για την παραβίαση Κοκκινου σηματοδότη σε δρόμο που υπάρχει κάμερα ? Πώς μπορούμε να μάθουμε αν καταγράφηκε η παράβαση και μετά από πόσο καιρό λαμβάνουμε το πρόστιμο? Γνωρίζετε κάποια ανάλογη εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπομονη μεχρι να σου ζητησουν το διπλωμα : P   σε πιο σημειο σε καταγραψε η καμερα?   πολλες δεν λειτουργουνε παντως , και πολλες  στην αθηνα  ειναι για την διαχειριση της κυκλοφοριας.

οπως και να εχει το κοκκινο ειναι απαραδεκτη παραβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@christopher0016 ,σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν με κατέγραψε η κάμερα, απλώς ξέρω ότι εκεί υπάρχει κάμερα. Είναι στο κέντρο της Αθήνας. Φυσικά και είναι απαράδεκτη παραβίαση και παρότι πάντα είμαι υπερβολικά προσεκτική οδηγός (είμαι ίσως η μοναδική Ελληνίδα που επειδή έχω φρέσκο τον κοκ στο μυαλό μου δεν παρκάρω καν σε κοντινή απόσταση από φανάρι ή διασταύρωση ή διάβαση κλπ, όλα μου τα λεφτά τα τρώνε τα ιδιοτικα γκαράζ,σταματάω πάντα στις διαβάσεις κλπ), σήμερα μου συνέβη για πρώτη φορά αυτό που δεν μπορεις να πάρεις απόφαση αν η ταχύτητα με την οποία οδηγείς είναι οκ ώστε να πατήσεις φρένο στο πορτοκαλί ή να συνεχίσεις με την ίδια φόρα ώστε να μην φρενάρεις απότομα και είναι χειρότερο. Το αποτέλεσμα ήταν να περάσω ενώ ήδη είχε ανάψει το κόκκινο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...