Προς το περιεχόμενο

Better Call Saul


vsl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω γιατί, αλλά έχω καιρό να απολαύσω τόσο πολύ ένα τηλεοπτικό επεισόδιο όσο το σημερινό.

Spoiler

Καταπληκτικό το μοίρασμα χρόνου ανάμεσα στο κύριο storyline μας και σε αυτό του BrBa. Διαβάζω δεξιά και αριστερά παράπονα ότι έπαιξαν πολύ λίγο ο Γουόλτερ και ο Τζέσε και δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Better Call Saul βλέπουμε, όποιος θέλει να δει κυρίως αυτό το δίδυμο, ας ξαναδεί BrBa.

Ακόμα και ως Gene, μέγιστο λαμόγιο παραμένει ο τύπος, κλέβει όποιον βρει μπροστά του. Μου άρεσε επίσης και η σκηνή με τη γραμματέα του, την είχα ξεχάσει αυτή. Σημαντική σκηνή, μας έδειξε τι απέγινε η Σκάιλερ και ο Χιούελ.

Κοινώς, Ε-ΠΕΙ-ΣΟ-ΔΙ-ΑΡΑ.

Υ.Γ: Ο Τζέσε μεγάλωσε, είναι υπερβολικά εμφανής η διαφορά του, ειδικά στη φωνή. Ελπίζω να μην έχει πολλές σκηνές ακόμα, δε μου κολλάει τόσο πολύ στην όλη φάση.

 

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξενέρωσα λίγο.

Spoiler

Ξεκάθαρο fan service η όλη φάση και μάλιστα αποτυχημένο. Δεν το περίμενα ότι δεν θα ένιωθα τίποτα στην επιστροφή τους. Δεν ξέρω αν ήταν οδηγία ή άμπαλο acting απ' τον Paul (μάλλον το 2ο), αλλά δεν είχε καμία σχέση με τον χαρακτήρα του Jesse στο timeline που τοποθετείται. Ήταν λες και το έκαναν για χρόνια και ήταν κοντά στην σύνταξη!

Μου γκρέμισε όλη την προσμονή, καλύτερα να μη τους βλέπαμε ποτέ απ' το να κάνουν πέρασμα με το στανιό. Μέχρι και το El Camino περισσότερη νοσταλγία μου είχε δώσει. Και πολύ φοβάμαι ότι θα το τρέξουν το τέλος άγαρμπα, με τον ρυθμό που πήγαν τα 2 τελευταία. Εκτός αν είναι από 1,5 ώρα το καθένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Ξενέρωσα λίγο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ξεκάθαρο fan service η όλη φάση και μάλιστα αποτυχημένο. Δεν το περίμενα ότι δεν θα ένιωθα τίποτα στην επιστροφή τους. Δεν ξέρω αν ήταν οδηγία ή άμπαλο acting απ' τον Paul (μάλλον το 2ο), αλλά δεν είχε καμία σχέση με τον χαρακτήρα του Jesse στο timeline που τοποθετείται. Ήταν λες και το έκαναν για χρόνια και ήταν κοντά στην σύνταξη!

Μου γκρέμισε όλη την προσμονή, καλύτερα να μη τους βλέπαμε ποτέ απ' το να κάνουν πέρασμα με το στανιό. Μέχρι και το El Camino περισσότερη νοσταλγία μου είχε δώσει. Και πολύ φοβάμαι ότι θα το τρέξουν το τέλος άγαρμπα, με τον ρυθμό που πήγαν τα 2 τελευταία. Εκτός αν είναι από 1,5 ώρα το καθένα.

 

Spoiler

Ούτε εγώ ένιωσα κάτι παρόλη την προσμονή. Ξέρεις που καταλήγω; Μάλλον έκλεισε ο κύκλος τους φίλε. Καλή η νοσταλγία και το hype, αλλά όχι άλλο Γουόλτερ και Τζεσε. Είδαμε τα πάντα γι αυτούς, φτάνει.

Απαράδεκτος Paul.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Με βάση το χτεσινό, το μόνο που έχει απομείνει να ολοκληρωθεί είναι η ιστορία μεταξύ kim-saul. Οπότε πάμε προς τα εκεί πιστεύω. Ή θα τον πιάσουν και θα τον αναγνωρίσουν ή θα βρεθούν και θα την κάνουν μαζί για Αργεντινή. 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΡΟΣΟΧΗ όσοι έχετε δει το 6x11 και διαβάζετε σχόλια, μπορεί να πέσετε πάνω σε spoiler που δεν θα το περιμένετε, γιατί μάλλον έγινε παράλειψη στο μοντάζ. Στο reddit σβήνουν οτιδήποτε σχετικό ανοίγει, οπότε μάλλον ισχύει, το επιβεβαίωσα κι εγώ μόλις, ίσως αργότερα να το διορθώσουν, αλλά έχει γίνει ήδη γνωστό.

(ανοίξτε για περισσότερα, δεν αποκαλύπτω αμέσως ποιο είναι).

Spoiler

Αν βάλετε στο Netflix το audio στα Γερμανικά, στην σκηνή με το τηλεφώνημα που καλεί να ζητήσει την Κιμ, όταν τον δείχνει από μακριά, μόλις περνά το φορτηγό ακούγεται ένα μέρος της συνομιλίας στη Γερμανική μεταγλώττιση, κάτι που δεν ισχύει στον αγγλικό ήχο. Αυτοί που υποστηρίζουν ότι καταλαβαίνουν τι ακούγεται και έκαναν την μετάφραση, λένε ότι είναι το παρακάτω:

(όσοι δεν θέλετε να μάθετε σταματάτε εδώ, απλά προσέξτε γιατί κυκλοφορεί και σε μορφή βίντεο και μπορεί να νομίζετε ότι είναι απλά η σκηνή που είδατε).

Spoiler

(The beginning is inaudible…but it’s mid-sentence and he is already upset about what Kim must have said): “(…) you have no idea what I did or didn't do, okay? Why don't YOU turn yourself in, you don't have to be considerate of me, I can only be hanged ONCE. Okay, look, Kim, why are we even talking about this. We're both too smart...“

Οπότε (αν ισχύει) έχουμε επιβεβαίωση ότι μίλησε στην Κιμ και μάλιστα εκείνη τον προέτρεψε να παραδοθεί.

 

 

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Και ο κατήφορος για το συμπαθή δικηγόρο συνεχίζεται. Τα έχει χάσει όλα, την Κιμ, δικηγορία, λεφτά, οπότε δεν έχει κάποιο φραγμό.

BTW είναι ο μόνος από την τριάδα του BB που δεν έχει σκοτώσει ακόμα, είναι πολύ πιθανό να το δούμε και αυτό στο επόμενο επεισόδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Weiss said:
  Hide contents

Και ο κατήφορος για το συμπαθή δικηγόρο συνεχίζεται. Τα έχει χάσει όλα, την Κιμ, δικηγορία, λεφτά, οπότε δεν έχει κάποιο φραγμό.

BTW είναι ο μόνος από την τριάδα του BB που δεν έχει σκοτώσει ακόμα, είναι πολύ πιθανό να το δούμε και αυτό στο επόμενο επεισόδιο.

 

Ερμ...

Spoiler

Το «δεν έχει σκοτώσει» είναι πολύ σχετικό.

Ναι μπορεί να μην έχει πιάσει όπλο στα χέρια του per se, αλλά σίγουρα ευθύνεται για θανάτους. Κατ' αρχάς έχει υπερασπιστεί κατά συρροή δολοφόνους, το ήξερε ότι είναι δολοφόνοι και έμποροι όταν τους βοήθαγε να ξεγλιστρήσουν ώστε να σκοτώσουν κι άλλους ανθρώπους.

Έπειτα, έχει δολοφονήσει τον Chuck άμεσα και έμμεσα. Έναν άνθρωπο ψυχοπαθή που τον νοιαζόταν στο τέλος της ημέρας και τον αγαπούσε έστω και με το δικό του διεστραμμένο τρόπο. Οι ψυχασθενείς συγγενείς μας χρειάζονται βοήθεια, όχι σπρώξιμο στην άκρη του γκρεμού.

Τελοσπάντων, ο Jimmy ήταν con artist, ο Saul ήταν con artist και ο Gene είναι τώρα con artist. Το ευοίωνο φινάλε για τον ίδιο θα είναι να τον σκοτώσουν μια και έξω. Το δίκαιο φινάλε θα είναι να μπει φυλακή για όλη του την ζωή και κάθε μέρα να σκέφτεται τις ζωές που καταστράφηκαν εξαιτίας του.

Δεν περιμένω τίποτα λιγότερο και για την Kim, κι αυτή φέρει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για αυτό που κατέληξε να είναι ο Jimmy και για τον τρόπο που διαχειρίστηκε την ζωή του.

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, spiritclay είπε

δεν θελω να τελειώσει με τπτ η σειράρα... ή έστω ο σκηνοθέτας να μας δώσει κατι αξιόλογο στο μέλλον...

Ο Gilligan είναι ιδιοφυΐα. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να συνεχίσει σε κάτι εκτός BCS/BrBad. Να μην αρχίσουν το άρμεγμα, όπως γίνεται σε γνωστά franchise. Βέβαια αν αποφάσιζαν να φτιάξουν ένα spin off series με πρωταγωνιστή τον Lyle. Τότε αυτό θα ήταν....acceptable. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Andre7w είπε

Ο Gilligan είναι ιδιοφυΐα. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να συνεχίσει σε κάτι εκτός BCS/BrBad. Να μην αρχίσουν το άρμεγμα, όπως γίνεται σε γνωστά franchise. Βέβαια αν αποφάσιζαν να φτιάξουν ένα spin off series με πρωταγωνιστή τον Lyle. Τότε αυτό θα ήταν....acceptable. 

Συμφωνώ στο ότι θα ήθελα να δω κάτι διαφορετικό από Gilligan. Βέβαια θυμάμαι τον εαυτό μου να σκέφτεται "Κρίμα που άρχισαν το άρμεγμα της επιτυχίας του ΒΒ" όταν είχαν ανακοινώσει το BCS. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...