Προς το περιεχόμενο

Action Camera SJ4000 a με mounts 59.13 ευρω


dim_k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η κάμερα παραγγέλθηκε στις 14/8/2014 και την παρέλαβα στις 28/8/2014.
Μου κόστισε 65 ευρώ και η αγορά έγινε από το banggood.
Η συσκευασία της είναι πολύ περιποιημένη και μαζί με την κάμερα και την υποβρύχια θήκη της υπάρχουν πάρα πολλά στηρίγματα για κράνη,τιμόνια κτλ.
Η οθονούλα που έχει στην πλάτη της είναι απίστευτα βολική και χρήσιμη και απορώ πως οι πανάκριβες gopro δεν έχουν.
Δεν έχω προλάβει να τη δουλέψω όπως θέλω και κυρίως κάτω από το νερό γιατί έχει 2-3 φοβερό αέρα και κακοκαιρία.
Έβγαλα πρόχειρα ένα βίντεο έχοντας στηριγμένη την κάμερα στο τιμόνι ενός ποδηλάτου το οποίο δεν είχε και πολύ αέρα στα λάστιχα.
Να πω ότι τα mov αρχεία που παράγει η κάμερα δεν έχουν εικόνα στο Corel VideoStudio Pro X7 οπότε ανέβασα ένα ατόφιο βίντεο από τη μηχανή στο youtube χωρίς καμία επεξεργασία και με τον ήχο αυτούσιο μέσα από την υποβρύχια θήκη που ήταν η μηχανή.

 

 

Σταθεροποιητη δεν εχει (οχι καλο εστω) και τα frames φαινονται κοφτα (η ειμαι υπερβολικος?).

Οσο για τον ηχο μου εσπασε το τυμπανο, εχει επιλογη να μειωσεις την ευαισθησια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 777
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γενικά στο τιμόνι νομίζω, ότι κάμερα και να βάλεις δεν πρόκειται να κάνει δουλειά οι κραδασμοί είναι πολλοί και μεγάλοι ειδικά με ξερά πιρούνια (όχι οτι και στα άλλα έχει καμιά τεράστια διαφορά) , αν την είχε στο κεφάλι του ή στο σώμα του γενικότερα θα καταλαβαίναμε αν έχει ή όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά στο τιμόνι νομίζω, ότι κάμερα και να βάλεις δεν πρόκειται να κάνει δουλειά οι κραδασμοί είναι πολλοί και μεγάλοι ειδικά με ξερά πιρούνια (όχι οτι και στα άλλα έχει καμιά τεράστια διαφορά) , αν την είχε στο κεφάλι του ή στο σώμα του γενικότερα θα καταλαβαίναμε αν έχει ή όχι 

 

Εχω βαλει αρκετες σε μηχανακια αλλα σε ποδηλατο καμια οποτε ισως σε μηχανακι να ηταν πιο σταθερη η εικονα. Τα frames οπως που πανε σαν κοφτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω , πάντως τώρα που το ξαναείδα από το 2ο λεπτό και μετά που δεν έχει λακκούβες ο δρόμος είναι αρκετά καλύτερη η εικόνα 

 

edit : ένα παρόμοιο βιντεάκι με hero 2 βέβαια 

 

νομίζω γενικά πως τις hero 3+ black-silver δεν μπορεί να τις φτάσει , πλησιάζει όμως πολύ την hero 3 white και ακόμα και εκεί έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή και να μην ξεχνάμε και τα mounts που δίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω ως παρατηρητής και μόνο με βάσει τα δείγματα και μέσω youtube, δε κατέχω καμία action cam.

 

Η διαφορά της sj4000 με τις gopro είναι πολύ μεγάλη. Κατ εμέ κατ επίφαση μπορεί να λέγεται 1080p "δεν την έχει" την ανάλυση. Μπορεί το αρχείο να γράφει 1920Χ1080 αλλα αν πάρεις πχ μια gopro και την ρυθμίσεις να τραβάει πχ στα 720p (μισή ανάλυση) και μετά το αρχείο με λογισμικό το κάνεις και καλά 1080 (interpolation, δηλαδή δεν του κάνει τίποτα απλά για να λέμε έχουμε "ίδια ανάλυση") πάλι καθαρότερο θα είναι της gopro και ας προέρχεται από 720p. Ελπίζω να το βλέπετε ότι πάσχει από "οξύτητα" να το πω. Ασε που δεν έχει σταθεροποιητή καθόλου και παρά το υπερευρυγώνιο του φακού που βοηθάει είναι πολύ εμφανές, σε μεγάλες οθόνες ίσως ενοχλητικό. 

 

Δε λέω δεν αξίζει τα 55€-70€, ειδικά για κάποιον που την θέλει για χαβαλέ. Απλα καλύτερα να την βάζει στα 720p, ελπίζω να έχει καλύτερη οξύτητα per/pixel και να αξίζει τα mb/sec που χρειάζεται το αρχείο mov που παράγει. Επίσης χωρίς να ξέρω τι τραβάει η gopro, το mov αρχείο ως format απαιτεί παραπάνω χώρο σε σχέση με ένα mp4. Ανάλογα τις ρυθμίσεις για να έχουμε παρόμοια ποιότητα περί το διπλάσιο από το mp4 (δικές μου παρατηρήσεις με άλλες βιντεοκάμερες) οπότε ας έχετε μεγάλους δίσκους. 

 

Για μένα καλή η sj4000 για 720p (και δεν είμαι σίγουρος) και για την φάση της καταγραφής της στιγμής. Δίνει πολλά εξαρτήματα και έχει οθόνης (έλεος με τις gopro που δε έχουν). Οσοι την πήρατε μεγειά αλλά μη πιστεύεται όπως λέει και το βιντεο/review ότι έχετε μία gopro-killer. Αλλο ναύτης άλλο καντηλανάφτης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω ως παρατηρητής και μόνο με βάσει τα δείγματα και μέσω youtube, δε κατέχω καμία action cam.

 

Η διαφορά της sj4000 με τις gopro είναι πολύ μεγάλη. Κατ εμέ κατ επίφαση μπορεί να λέγεται 1080p "δεν την έχει" την ανάλυση. Μπορεί το αρχείο να γράφει 1920Χ1080 αλλα αν πάρεις πχ μια gopro και την ρυθμίσεις να τραβάει πχ στα 720p (μισή ανάλυση) και μετά το αρχείο με λογισμικό το κάνεις και καλά 1080 (interpolation, δηλαδή δεν του κάνει τίποτα απλά για να λέμε έχουμε "ίδια ανάλυση") πάλι καθαρότερο θα είναι της gopro και ας προέρχεται από 720p. Ελπίζω να το βλέπετε ότι πάσχει από "οξύτητα" να το πω. Ασε που δεν έχει σταθεροποιητή καθόλου και παρά το υπερευρυγώνιο του φακού που βοηθάει είναι πολύ εμφανές, σε μεγάλες οθόνες ίσως ενοχλητικό. 

 

Δε λέω δεν αξίζει τα 55€-70€, ειδικά για κάποιον που την θέλει για χαβαλέ. Απλα καλύτερα να την βάζει στα 720p, ελπίζω να έχει καλύτερη οξύτητα per/pixel και να αξίζει τα mb/sec που χρειάζεται το αρχείο mov που παράγει. Επίσης χωρίς να ξέρω τι τραβάει η gopro, το mov αρχείο ως format απαιτεί παραπάνω χώρο σε σχέση με ένα mp4. Ανάλογα τις ρυθμίσεις για να έχουμε παρόμοια ποιότητα περί το διπλάσιο από το mp4 (δικές μου παρατηρήσεις με άλλες βιντεοκάμερες) οπότε ας έχετε μεγάλους δίσκους. 

 

Για μένα καλή η sj4000 για 720p (και δεν είμαι σίγουρος) και για την φάση της καταγραφής της στιγμής. Δίνει πολλά εξαρτήματα και έχει οθόνης (έλεος με τις gopro που δε έχουν). Οσοι την πήρατε μεγειά αλλά μη πιστεύεται όπως λέει και το βιντεο/review ότι έχετε μία gopro-killer. Αλλο ναύτης άλλο καντηλανάφτης

 

Αμφιβαλλω αν το παιδι στο review εχει δουλεψει καποια GoPro απο την σειρα black αλλα ισως απλα να αναφερεται σττο τιμη/επιδοσεις. Εκει ναι αξιζει για καποιον που δεν εχει απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο η καμερα να εχει "σταθεροποιητη" .Υπαρχουν δυο ειδη σταθεροποιητων,ο σενσορας ο ιδιος να ειναι σε μια γυροσκοπικη βαση το οποιο δεν παιζει,και σταθεροποιητης software που κανει stabilize το βιντεο πριν αυτο γραφτει στην καρτα,παλι εξαιρετικα απιθανο.

 

Ουτε η gopro τα εχει αυτα απλα ο σενσορας της εχει πιο γρηγορο readout γιατι ειναι σενσορας πολυ καλυτερης ποιοτητας και κανει λιγοτερο jello η skewing η οπως αλλιως το λενε.

 

Η καμερα στα 60 ευρω για να κανεις την πλακα σου ειναι μια χαρα,αλλα ως εκει.Δεν τα παει πολυ καλα με τις εναλλαγες στην εκθεση,εχει ποιοτητα εικονας βιντεοκαμερας κινητου και πολυ κακο sharpening.Ειπαμε για παιχνιδι ειναι σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο η καμερα να εχει "σταθεροποιητη" .Υπαρχουν δυο ειδη σταθεροποιητων,ο σενσορας ο ιδιος να ειναι σε μια γυροσκοπικη βαση το οποιο δεν παιζει,και σταθεροποιητης software που κανει stabilize το βιντεο πριν αυτο γραφτει στην καρτα,παλι εξαιρετικα απιθανο. Ουτε η gopro τα εχει αυτα απλα ο σενσορας της εχει πιο γρηγορο readout γιατι ειναι σενσορας πολυ καλυτερης ποιοτητας και κανει λιγοτερο jello η skewing η οπως αλλιως το λενε. Η καμερα στα 60 ευρω για να κανεις την πλακα σου ειναι μια χαρα,αλλα ως εκει.Δεν τα παει πολυ καλα με τις εναλλαγες στην εκθεση,εχει ποιοτητα εικονας βιντεοκαμερας κινητου και πολυ κακο sharpening.Ειπαμε για παιχνιδι ειναι σουπερ.

 

Θα προτιμούσα μία SJ4000 και ένα Link.png Site: τέτοιο μαζί παρά μία GoPro, και καλύτερο αποτέλεσμα θα έχει και πιο φθηνά βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα μία SJ4000 και ένα Link.png Site: τέτοιο μαζί παρά μία GoPro, και καλύτερο αποτέλεσμα θα έχει και πιο φθηνά βγαίνει.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις καλυτερο αποτελεσμα αλλα οκ παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ταλαιπωρηστε για 5-10 ευρώ.<br>

Πάρτε την απο το banggood που είναι αξιόπιστο και έχει και paypal.

ΕΛΑ ΝΤΕ ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ Κ ΓΩ???ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ

 

Sent from my U9200 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις καλυτερο αποτελεσμα αλλα οκ παω πασο.

 

 

Θες να πεις πως ο sensor της GoPro δίνει πιο σταθερή λήψη από ένα gimbal; Αμφιβάλω (πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολο το πακετο που προσφερει το banggood site ξερουμε αν μεσα στα εξαρτηματα της εχει την προεκταση "σκουποξυλο" που μαζευεται για να τραβαμε βιντεο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβαλα και την κάμερα κάτω από το νερό για μερικά βίντεο με τα παιδιά..
Συμπαθητική η απόδοση της και μεγάλη διασκέδαση η όλη κατάσταση.
Δεν είχα μάσκα και ήταν δύσκολη η λήψη, πάντως η οθόνη βοηθάει πολύ.
Νομίζω πάντως ότι αδικώ την κάμερα με τη βιασύνη μου.

Και κάποια ακόμη βίντεο:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...