Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι προτείνεις τότε? Μαζική εξόντωση των λύκων, όσοι έχουνε μείνει στο Ελλαδιστάν, για να μην μας φάει τη προβατίνα ή άμεση επικοινωνία με συλλόγους άγριων ζώων για την αιχμαλωσία των λύκων και μεταφορά σε προστατευόμενο μέρος?

 

Για πες μας? Γιατί εάν προτείνεις εξόντωση λύκων είσαι όχι φάουλ αλλά κάτι άλλο που δεν με παίρνει να το πω στο forum

 

Άλλος κι εσύ που χτυπάς παλαμάκια σε εξόντωση λύκων/αρκούδων, μάλλον σε κόβω για φώκια μονάχους μονάχους με τα τόσα παλαμάκια.

 

Σαρδελίτσα?

Ποιος μιλάει για μαζική εξόντωση ρε άνθρωπε;Καταλαβαίνετε τι διαβάζετε η τα ερμηνεύεται όπως σας βολεύει;Είπα εγώ να πάρω κανα 50 μυδράλιο και να πάρω σβάρνα τα βουνά να εξοντώσω όλους τους λύκους ή να εξοντώσω απλώς τον συγκεκριμένο που απειλεί να με καταστρέψει οικονομικά τρώγοντας όλο το κοπάδι μου;Πραγματικά όμως ότι να ναι..Επίσης δοκίμασε εσύ να πάρεις την υπηρεσία που θα μαζέψει τον λύκο στις τρεις την νύχτα με 80 πόντους χιόνι και αυτός να βρίσκεται έξω από το μαντρί και να είναι έτοιμος να μου σκοτώσει όλο το βιος και αν έρθει κανένας εκείνη την ώρα που εγώ καταστρέφομαι να τον μαζέψει εγώ θα χωρίσω την γυναίκα μου και θα γίνω Λάκης Γαβαλάς!Εκτός και αν νομίζεις ότι ο λύκος θα κάτσει εκεί μέχρι την άλλη μέρα να περιμένει την υπηρεσία που θα τον μαζέψει και αφού μου έχει φάει όλα τα πρόβατα χωρίς να αφήσει ούτε ένα.....Τι λέτε μωρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα νότια είμαι και ζω σε παράγκα, έλα να σε φιλέψω μία σαρδέλα, τσάμπα θα είναι.

Φέρνω ενα πλομαράκι και μια ντομάτα με ψωμάκι και είμαστε τζιτζί :-)

 

Μπορει να ζεστενονται με γουνες.Οπου ακους πολυ οικολογια κρατα μικρο καλάθι  :-D

 

Σαν Χάρρυ Κλυν φάση που σκάει στην έπαυλη φορώντας γούνα και απο κάτω το στρινκ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μιλάει για μαζική εξόντωση ρε άνθρωπε;Καταλαβαίνετε τι διαβάζετε η τα ερμηνεύεται όπως σας βολεύει;Είπα εγώ να πάρω κανα 50 μυδράλιο και να πάρω σβάρνα τα βουνά να εξοντώσω όλους τους λύκους ή να εξοντώσω απλώς τον συγκεκριμένο που απειλεί να με καταστρέψει οικονομικά τρώγοντας όλο το κοπάδι μου;Πραγματικά όμως ότι να ναι..Επίσης δοκίμασε εσύ να πάρεις την υπηρεσία που θα μαζέψει τον λύκο στις τρεις την νύχτα με 80 πόντους χιόνι και αυτός να βρίσκεται έξω από το μαντρί και να είναι έτοιμος να μου σκοτώσει όλο το βιος και να έρθει κανένας εκείνη την ώρα που εγώ καταστρέφομαι να τον μαζέψει εγώ θα χωρίσω την γυναίκα μου και θα γίνω Λάκης Γαβαλάς!Εκτός και αν νομίζεις ότι ο λύκος θα κάτσει εκεί μέχρι την άλλη μέρα να περιμένει την υπηρεσία που θα τον μαζέψει και αφού μου έχει φάει όλα τα πρόβατα χωρίς να αφήσει ούτε ένα.....Τι λέτε μωρε;

 

Μαλακίες λέω σαν τις μαλακίες που γράφουν μερικοί εδώ μέσα.

 

Ο άλλος πάει να τρολάρει και δεν ξέρει ορθογραφία...fail.

 

Τι απαντάω κιόλας, η σαβούρα δεν έχει λογική.

 

Ας πήξει στην μαλακία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακίες λέω σαν τις μαλακίες που γράφουν μερικοί εδώ μέσα.

 

Ο άλλος πάει να τρολάρει και δεν ξέρει ορθογραφία...fail.

 

Τι απαντάω κιόλας, η σαβούρα δεν έχει λογική.

 

Ας πήξει στην μαλακία

Α εντάξει τότε αλλά επέτρεψε μου εένα τελευταίο.Από το χωριό οι λύκοι είχαν εξαφανιστεί για πάρα πολλά χρόνια καθώς δεν είναι ορεινό και στα μέσα της δεκαετίας του 90 μέχρι τις αρχές του 2.000 δεν είχαμε σοβαρές χιονοπτώσεις.Μέχρι που κάποιοι οικολόγοι ο Θεός να τους κάνει έφεραν μερικούς σε αλσύλλιο :shock: όχι σε δάσος σε 5km απόσταση από το χωριό το οποίο μάλιστα βρίσκεται στον άξονα Λάρισας-Φαρσάλων(το κόβει στην μέση ο δρόμος βασικά) μόλις 15km έξω από την Λάρισα.Πόσο μλκς μπορεί να ήταν και χωρίς καμία μέριμνα για αυτούς από τότε που τους άφησαν εκεί!Το 2002 ή 1 δεν θυμάμαι καλά που έριξε το πολύ το χιόνι παίζαμε 21 black jack κατά την προσφιλή συνήθεια στα χωριά τις μέρες των Χριστουγέννων.Ο κολλητός μου που είχε το μαγαζί πήγαινε κατά τις 5 το πρωί στο σπίτι με τα πόδια ήταν κοντά και τσουπ ο λύκος μπροστά του στα 15 m.Ευτυχώς δεν πεινούσε πολύ και έφυγε με έναν απλό πυροβολισμό στον αέρα αλλιώς θα είχαμε γούστα κανείς δεν ξέρει αν θα μπορούσε να τον χτυπήσει καθώς χιόνιζε πολύ και η ορατότητα ήταν χάλια.Αυτά αν δεν ζεις σε χωριό ότι και να σου πω δεν θα τα κατανοήσεις.Sorry κιόλας αλλά τα χωριά είναι ωραία μόνο για επίσκεψη το να ζεις εκεί είναι τελείως άλλο πράγμα.Αυτά από μένα και καλή συνέχεια στην κουβέντα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας αλλά τα χωριά είναι ωραία μόνο για επίσκεψη το να ζεις εκεί είναι τελείως άλλο πράγμα.Αυτά από μένα και καλή συνέχεια στην κουβέντα σας.

 

Μου γάμ. τη ψυχολογία τωρα.

Και προσπαθώ εδω και 2 χρόνια να μετακινήσω τη θέση εργασίας μου σε επαρχιακή πόλη ώστε να μείνω σε κοντινό ορεινό χωριό.

Καραγουστάρω όποτε πάω (ισως βέβαια ειναι αυτο...οτι πάω για διακοπές :P )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ από πάνω μας λέει ότι ο άλλος θα ξεκινήσει από του διαόλου την μάνα για να πάει στου διαόλου την μάνα για να κυνηγήσει ορτύκια.Σιγά μην πάει και με AK-47 για να κυνηγήσει μύγες.Τι διάολο ρε παιδί μου αναρωτιέμαι πως γράφονται τέτοια πράγματα ώρες ώρες.Τα μόνα οργανωμένα κυνήγια που ξέρω ότι γίνονται ή σε δικούς μας νομούς με πολλή βλάστηση και ορεινούς ή στην Βουλγαρία γίνονται κυρίως για αγριογούρουνο όπου υπάρχει η πιθανότητα να γυρίσεις με πάνω από 600  κιλά κρέας.Μετά λέει γεμίζει το πουλί με σκάγια.Με τι θα το ρίξει με μονόβολο;Αν θέλει να βρει μόνο τα φτερά από το πουλί μπορεί και να το κάνει αλλιώς φυσικά και θα χρησιμοποιήσει φυσίγγια με πολλά σκάγια και ψιλά ώστε το θήραμα να μην "εξαϋλωθεί" μετά τον πυροβολισμό!Λέει ο άλλος παραπάνω να βάλεις ηλεκτροφόρο φράκτη για τους λύκους...Που νομίζουν οι περισσότεροι ότι είναι τα μαντριά μήπως νομίζουν ότι είναι δίπλα από καμιά πλατεία;.Γεννήτριες απαγορεύονται αυστηρά καθώς όλα τα μαντριά βρίσκονται τα τελευταία χρόνια εκτός οικισμών τουλάχιστον στον νομό που ζω εγώ.Επίσης όσο παράνομο είναι να κυνηγάς λύκους τόσο παράνομο είναι να βάλεις και μπαταρία αυτοκινήτου στον φράχτη.(προσφιλής τακτική) για να δώσεις το ελάχιστο ρεύμα που θα απομακρύνει τους λύκους.Γιατί τα παιδιά στο χωριό τρέχουν και παίζουν παντού έως αργά το βράδυ.Άντε να πάει κανένα παιδί και να πιάσει τον φράκτη και να το χτυπήσει ελαφρά το ρεύμα και να το πει στους γονείς τους.Άντε εξήγησε εσύ μετά στον τρομαγμένο γονέα ότι η τάση είναι χαμηλή και ότι το κάνεις για την προστασία του κοπαδιού σου.Το ξέρω καλά από πρώτο χέρι γιατί όταν έφτιαξα την λιμνοδεξαμενή στο χωριό μου είπαν ότι επιτρέπεται μόνο το φράξιμο και όχι το ρεύμα.Η απόσταση της από το χωριό ήταν 2,6 χιλιόμετρα και όμως τα παιδιά πήγαιναν εκεί με τα ποδήλατα και κατέβαιναν τις πλαγιές της που είχαν πολύ  απότομη κλίση κάνοντας παιδικό μότο κρος ποδηλάτων.Φανταστείτε να είχα ρεύμα στον φράxτη.Καλοί οι αγωνιστές των δικαιωμάτων των ζώων αλλά πρώτα να ρθουν και να έχουν μοναδικό εισόδημα από κτηνοτροφία και να παθαίνουν ζημιές από τα καημένα τα λυκάκια!Μία προβατίνα μόνο, τώρα έχει 50 ευρώ αγορά(δεν υπολογίζω καν πόσα θα χάσεις σε βάθος χρόνου από αυτήν από γάλα από απογόνους κ.τ.λ)Ο λύκος αν μπει στο μαντρί θα σκοτώσει τα πάντα αν δεν προλάβεις να πας να τον διώξεις.Just saing...

 

Και τοτε πως δινουν ακομη και επιδοτηση για ηλεκτροφορους φραχτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πλάκα το γραψα μη ψαρωνεις.

Ενδιαφέρον πάντως. Να και κάτι καινουργιο. Δε νομιζω να το ηξεραν πολλοί που δεν ασχολουνται με τη κτηνοτροφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μan of steel

 

Μεταξύ μας πάντως επειδή αντιλαμβανομαι την οπτική και των 2 πλευρών , έχει γίνει μια τεράστια παρανόηση και κακή στοχοποίηση των οικολόγων . Nα τονισω πως σαφέστατα ,οπως και σε χιλιάδες άλλα πράγματα της ζβης , υπάρχουν οι μαλάκες άπλυτοι χίπηδες οικολόγοι και οι σοβαροί .

Προφανώς ενας λύκος δεν ειναι γατάκι ή κουτάβι για να πιάνεται και να αφήνεται έτσι εύκολα σε ενα σημείο .

Ενίοτε γίνονται επανεντάξεις άγριων (μη κατοικίδιων δηλαδη) ζώων στο περιβάλλον ύστερα απο νοσηλεία τους (πχ) και αυτο γίνεται αίτιο στοχοποίησης και λασπολογίας εκ μέρους των Κτηνοτρόφων οι οποίοι δεδομένου του μέσου μορφωτικού τους επιπέδου , δεν μπορούν να μπουν στην διαδικασία τόσο να σκεφτούν όσο και να συζητήσουν για το θέμα για να καταλάβουν τί γίνεται .

Οσο ημουν στην Σχολή ερχόντουσαν χτυπημένα απο σκάγια πτηνά (γερακια κλπ) , σκατζόχοιροι , κάποτε 1 αρκούδα κλπ και μετά την θεραπεία και νοσηλεία τους πηγαίναμε και κάναμε επανενταξη . 

Για να φανταστείς , εδω κτηνοτρόφοι πιστεύουν οτι (με αφορμή τον καταρροϊκό) υπάρχουν σκοτεινά σχέδια εξόντωσης και καταστροφής απο Επιστήμονες οι οποίοι επειδη μισουν τους κτηνοτρόφους , "φτιάχνουν ιους σε εργαστήρια και τους διασπείρουν για να αρρωστήσουν τα κοπάδια" (χοαοαχοχοαχοαχοχαοαχοχαοχαοχαοχαχα)


Στη πλάκα το γραψα μη ψαρωνεις.

Ενδιαφέρον πάντως. Να και κάτι καινουργιο. Δε νομιζω να το ηξεραν πολλοί που δεν ασχολουνται με τη κτηνοτροφία

 

Ευχαριστώ για το link 

 

Έγραψα και εγω προηγουμένως για τον φραχτη αλλα δεν θυμόμουν το λινκ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πλάκα το γραψα μη ψαρωνεις.

Ενδιαφέρον πάντως. Να και κάτι καινουργιο. Δε νομιζω να το ηξεραν πολλοί που δεν ασχολουνται με τη κτηνοτροφία

 

Ουτε εγω το γνωριζα, καποιος ξαδερφος μου πριν κανα μηνα με ρωτησε, γιατι εψαχνε για πακετο φραχτη με φ/β στοιχεια, κι εκει το ψιλοεψαξα. Ακρη βεβαια για το θεμα του δε βρηκα εγω (γιατι ημουν εντελως εξω απο τε νερα μου), αλλα αυτος βρηκε, πωλουνται ετοιμες συνθεσεις με τα αναλογα πανελ και μπαταριες για τη δουλεια αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ελλοχεύει ο οποιος κίνδυνος , κατα την γνώμη μου προτιμότερο είναι να λάβεις τα κατάλληλα μετρα προφύλαξής σου και αποτροπής του κινδύνου αυτού παρά να σκοτώσεις .

Και προφανώς ο φράχτης αυτός δεν είναι σαν την εντομοπαγίδα που κολλάνε οι μυγες απο το φως και καίγονται , είναι ενα "τσίμπημα" ικανό να τρομάξει και να αποτρέψει το όποιο ζώο να επιτεθεί .Δεν σκοτώνει την αρκούδα/λύκο/διαρρήκτη .

Εν ολίγοις είναι μια πάρα πολυ καλή λύση .

Και δεν είναι θέμα "οικολογου" ή κάτι αλλου , αλλα θέμα παιδείας και στοιχειώδους αντίληψης σχετικά με την ζωή , ειτε ειναι ανθρωπου ειτε ζώου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ηλεκτροφορους φρακτες και την προστασια των κτηνοτροφων τι γνωμη εχουν οι οικολογοι του γλυκου νερου ? 

Yποθέτω οτι για να εγκριθεί τέτοιος φράκτης, δεν έχει σκοπό την θανάτωση του ζώου με υψηλή τάση, αλλά το να το κάνει να μην ξαναπλησιάσει. Προφανως η τάση ειναι μικρή, ίσα ίσα για να το φοβίσει. (τι λένε όσοι ξέρουν?? )

Α να με προλαβε ο adons:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...