Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τοτε πως δινουν ακομη και επιδοτηση για ηλεκτροφορους φραχτες;

Ειλικρινά με πιάνεις αδιάβαστο δεν ξέρω αν έχει αλλάξει ο νόμος πάντως τότε που έφτιαξα εγώ την λιμνοδεξαμενή το 95 απαγορευόταν δια ροπάλου.Απευθύνθηκα μάλιστα στην τοπική Υ.Ε.Β και μου είπαν ότι δεν γίνεται με τίποτα.Όταν τους είπα ότι οι πομόνες παίρνουν ρεύμα μου απάντησαν ότι οι πίνακες οι ηλεκτρολογικοί και η  παροχή τους είναι μέσα σε κτίσματα (αυτά τα σπιτάκια) δεν ξέρω αν στην Άρτα είναι το ίδιο με την Λάρισα ενώ ο φράκτης μου είπαν είναι εκτεθειμένος και σίγουρα μπορεί να υπάρξουν ατυχήματα αυτήν ήταν η ενημέρωση που είχα τότε.Αν επιτρέπεται ο ηλεκτροφόρος φράκτης απορώ γιατι δεν τον εφαρμόζουν οι κτηνοτρόφοι καθώς το κόστος είναι όλο και όλο (για την πιο απλή λύση)μια μπαταρία αυτοκινήτου καθώς όλα τα μαντριά πλέον είναι φραγμένα με σήτα.Το λέω γιατί παλιά ήταν με ξύλινους φράκτες ακόμα και με κλαδιά.Ο κολλητός μου που δουλεύω σε αυτόν απόψε το βράδυ του κρατάω το μαγαζί, ο πατέρας του έχει πρόβατα.Θα τον ρωτήσω το βράδυ αν το θυμηθώ και αν περάσει από το μαγαζί αν επιτρέπονται οι ηλεκτρικοί φράκτες.Σαφώς και αν επιτρέπονται εννοείται ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yποθέτω οτι για να εγκριθεί τέτοιος φράκτης, δεν έχει σκοπό την θανάτωση του ζώου με υψηλή τάση, αλλά το να το κάνει να μην ξαναπλησιάσει. Προφανως η τάση ειναι μικρή, ίσα ίσα για να το φοβίσει. (τι λένε όσοι ξέρουν?? )

Α να με προλαβε ο adons:-)

 

Προφανως.Αλλα περιμενε μη βιαζεσαι.Ο ενας ....οικολογος που εφθασε απο τα ορτυκια στους μεταναστες και τους μισθους μπορει να  εχει καποια ιδεολογικοπολιτικη διαφωνια οπως και ο αλλος οπου μολις ακουσε κτηνοτροφια αρχισε να παραλληρει 

Ειλικρινά με πιάνεις αδιάβαστο δεν ξέρω αν έχει αλλάξει ο νόμος πάντως τότε που έφτιαξα εγώ την λιμνοδεξαμενή το 95 απαγορευόταν δια ροπάλου.Απευθύνθηκα μάλιστα στην τοπική Υ.Ε.Β και μου είπαν ότι δεν γίνεται με τίποτα.Όταν τους είπα ότι οι πομόνες παίρνουν ρεύμα μου απάντησαν ότι οι πίνακες οι ηλεκτρολογικοί και η  παροχή τους είναι μέσα σε κτίσματα (αυτά τα σπιτάκια) δεν ξέρω αν στην Άρτα είναι το ίδιο με την Λάρισα ενώ ο φράκτης μου είπαν είναι εκτεθειμένος και σίγουρα μπορεί να υπάρξουν ατυχήματα αυτήν ήταν η ενημέρωση που είχα τότε.Αν επιτρέπεται ο ηλεκτροφόρος φράκτης απορώ γιατι δεν τον εφαρμόζουν οι κτηνοτρόφοι καθώς το κόστος είναι όλο και όλο (για την πιο απλή λύση)μια μπαταρία αυτοκινήτου καθώς όλα τα μαντριά πλέον είναι φραγμένα με σήτα.Το λέω γιατί παλιά ήταν με ξύλινους φράκτες ακόμα και με κλαδιά.Ο κολλητός μου που δουλεύω σε αυτόν απόψε το βράδυ του κρατάω το μαγαζί, ο πατέρας του έχει πρόβατα.Θα τον ρωτήσω το βράδυ αν το θυμηθώ και αν περάσει από το μαγαζί αν επιτρέπονται οι ηλεκτρικοί φράκτες.Σαφώς και αν επιτρέπονται εννοείται ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση.

 

Λογικα θα εχει σχεση και ποσο απομακρυσμενο απο οικισμους ειναι το μαντρι.Λεω εγω τωρα.ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω το γνωριζα, καποιος ξαδερφος μου πριν κανα μηνα με ρωτησε, γιατι εψαχνε για πακετο φραχτη με φ/β στοιχεια, κι εκει το ψιλοεψαξα. Ακρη βεβαια για το θεμα του δε βρηκα εγω (γιατι ημουν εντελως εξω απο τε νερα μου), αλλα αυτος βρηκε, πωλουνται ετοιμες συνθεσεις με τα αναλογα πανελ και μπαταριες για τη δουλεια αυτη.

Στην περίπτωση που πάνε παιδιά και παίζουν στον μεριά που λέμε στα χωριά(στην χορτολιβαδική έκταση ανάμεσα από τον οικισμό και τα χωράφια) και αγγίξει τον φράκτη τι γίνεται;Όσο χαμηλό και να ναι το ρεύμα το μικρό θα τρομάξει και πιθανώς να πάει και κλαίγοντας σπίτι του και να πει στους γονείς του τι συνέβη.Στα χωριά τα παιδιά ανοίγονται σε μεγάλες εκτάσεις και παίζουν δεν πάνε απλώς στο διπλανό πάρκο.Εκεί δεν υπάρχει ζήτημα;Ειλικρινά δεν ξέρω από αύριο θα έχω σίγουρη ενημέρωση από τον κολλητό μου καθώς με τις βελτιώσεις του κοπαδιού και του μαντριού ασχολείται πλέον αυτός.

 

 

@Cossutius δεν φτάνει που θέλεις να πας να μείνεις σε χωριό μου θες και ορεινό τρομάρα σου :P Αυτό θα πω μόνο έχω ζήσει σε χωριό τα 27 από τα 40 χρόνια της ζωής μου τα άλλα στην Λαρσα.Ούτε εγώ δεν πάω να μείνω σε ορεινό χωριό. Τεσπα την πέφτω για ύπνο τα υπόλοιπα αύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι νόμιμο , πιστεύω πως αν πχ ανα 2 μέτρα έχεις ταμπέλες " ΦΡΑΧΤΗΣ ΜΕ ΡΕΥΜΑ - ΠΡΟΣΟΧΗ " θα είσαι καλυμμένος , με την έννοια οτι εσυ προειδοποίησες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι νόμιμο , πιστεύω πως αν πχ ανα 2 μέτρα έχεις ταμπέλες " ΦΡΑΧΤΗΣ ΜΕ ΡΕΥΜΑ - ΠΡΟΣΟΧΗ " θα είσαι καλυμμένος , με την έννοια οτι εσυ προειδοποίησες .

Τελευταίο post πραγματικά όμως...Δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτεσαι όταν έχεις να κάνεις με παιδιά.Και καλά να πιάσει τον φράκτη κανένα από 12 και πάνω.Αν τον αγγίξει κανένα οκτάχρονο και κάτω δε ξέρω κατά πόσο μπορείς να καλυφθείς καθότι δεν έχει αντίληψη του κινδύνου.Εδώ ίσως ένας νομικός να μπορεί να μας διαφωτίσει με ενδιαφέρει και μένα προσωπικά γιατί θέλω και εγώ να φτιάξω ανάλογη κατασκευή(όχι για μαντρί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που πάνε παιδιά και παίζουν στον μεριά που λέμε στα χωριά(στην χορτολιβαδική έκταση ανάμεσα από τον οικισμό και τα χωράφια) και αγγίξει τον φράκτη τι γίνεται;Όσο χαμηλό και να ναι το ρεύμα το μικρό θα τρομάξει και πιθανώς να πάει και κλαίγοντας σπίτι του και να πει στους γονείς του τι συνέβη.Στα χωριά τα παιδιά ανοίγονται σε μεγάλες εκτάσεις και παίζουν δεν πάνε απλώς στο διπλανό πάρκο.Εκεί δεν υπάρχει ζήτημα;Ειλικρινά δεν ξέρω από αύριο θα έχω σίγουρη ενημέρωση από τον κολλητό μου καθώς με τις βελτιώσεις του κοαοδιού και του μαντριού ασχολείται πλέον αυτός.

 

 

@Cossutius δεν φτάνει που θέλεις να πας να μείνεις σε χωριό μου θες και ορεινό τρομάρα σου :P Αυτό θα πω μόνο έχω ζήσει σε χωριό τα 27 από τα 40 χρόνια της ζωής μου τα άλλα στην Λαρσα.Ούτε εγώ δεν πάω να μείνω σε ορεινό χωριό. Τεσπα την πέφτω για ύπνο τα υπόλοιπα αύριο

 

Κοιτα, για ενα παιδι που παιζει, πιστευω δεν ειναι πιο επικινδυνο απο ενα συρματοφραχτη με τις χοντρες ακιδες (που μπορει να το τραυματισει πιο ευκολα), η απο ενα τραγο που μπορει να του επιτεθει ισως και θανασιμα. Σε αυτες τις περιπτωσεις (τουλαχιστον εμεις στην επαρχια τις ζησαμε απο κοντα), οι κινδυνοι ειναι υπαρκτοι απο το οτιδηποτε, ενας τετοιος φραχτης με σωστη σημανση και με παραλληλη ενημερωση στη γυρω περιοχη ειναι πιο ακινδυνος απο πολλα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...