Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο γίνεται και με τους γλάρους ειδικά σε νησιά (π.χ. Κρήτη). 

 

Αλλά να στρέφεται κανείς εναντίον του κυνηγιού επειδή μερικοί είναι κάφροι είναι σαν να στρέφεται εναντίον των συναθροίσεων επειδή μερικοί που συναθροίζονται είναι κάφροι και τα σπάνε, π.χ. πάνω από 2 άτομα θεωρείται συνάθροιση και απαγορεύεται (rings a bell; ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθε φορα που σε μια παρεα καποιος λεει οτι ειναι κυνηγος,ολοι τον κραζουν.Δε νοητε στην σημερινη κοινωνια κυνηγος ο οποιος να ειναι και ευσυνειδητος.Ολοι πρεπει να σκοτωνουν οτι βρουν μπροστα τους στο δασος να ειναι αιμοχαρεις και κολωχαρακτηρες.Δεν υπαρχουν κυνηγοι οι οποιοι να σεβονται το θυραμα,την εποχη και την ποσοτητα των θηραματων,ειναι ολοι δολοφονοι κτλ.Το κανουν γιατι διψανε για αιμα και οχι γιατι το βλεπουν σαν δραστηριοτητα στην φυση,σαν μεροκαματο ή σαν εκλεκτο μεζε.

 

Σιγουρα υπαρχουν και αυτοι αλλα δεν ειναι ολοι ετσι φυσικα.Παρολα αυτα υπαρχει ενας μεγαλος κοινωνικος ρατσισμος εναντια στην συγκεκριμενη ομαδα ανθρωπων.

 

Αναρωτιεμαι ποια ειναι η διαφορα ενος ψαρα και ενος κυνηγου?

Στον ψαρα δεν εχω δει ποτε κανεναν να επιτιθεται παντως...

 

Είναι τις μόδας αυτή η δεκαετία γενικότερα για τα δικαιώματα των ζώων. Προσωπικά όπως έχουν αυτή την ίδια γνώμη για όλους τους κυνηγούς κι εγώ έχω την ίδια γνώμη για τους αυτούς τους "φιλόζωους" Ότι οι περισσότεροι είναι ανοργασμικές, γεροντοκόρες ψυχοπαθείς που δε μπόρεσαν να στεριώσουν με άντρα, κ κατέληξαν με 10 γατιά και 2 σκυλιά. Γενικεύουν αυτοί, γενικεύεις κι εσύ κ είστε πάτσι. Έτσι ήταν ανέκαθεν η ελληνική κοινωνία. Τους γράφεις στα @@ κ συνεχίζεις το ηθικό κυνήγι με κανόνες κ απλά δε το κάνεις θέμα συζήτησης. Ή αλλάζεις παρέα.

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

 

1. Το κρέας από το ΣΜ είναι φθηνότερο απ' ό,τι ο εξοπλισμός του κυνηγού.

2. Η φύση είναι ωραία είτε είσαι οπλισμένος, είτε όχι.

 

Τα συμπεράσματά μου λοιπόν είναι πως το 99% των κυνηγών κάνει ό,τι κάνει για να σκοτώσει. Όχι για να φάει, αυτό είναι μια παράπλευρη δικαιολογία. Αδυνατώ να συλλάβω το ενδεχόμενο που κάποιος λέει "πείνασα, πάω να κυνηγήσω".

 

Οπότε μπορεί η πράξη αυτή καθ' αυτή να είναι legit όσο γίνεται σωστά, αλλά το κίνητρο είναι πάντα ελεεινό.

 

Πηγές: μικρός σκότωνα δεκαοχτούρες με το αεροβόλο και τις τηγάνιζα, εξαιρετικές αν ξεχνάς τι τρως.

 

Αδερφέ εσύ είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλοί επικεντρώνεστε στην κριτική και τη δημιουργία του ψυχολογικού ή κοινωνικού προφίλ των ατόμων που επικρίνουν την τακτική του κυνηγιού και όχι σε αυτά καθεαυτά τα ζητήματα της καταστροφής του περιβάλλοντος και της ηθικής της θανάτωσης ενός άγριου ζώου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και της ηθικής της θανάτωσης ενός άγριου ζώου

 

τουλαχιστον ας παριστανουν  τους βιγκαν , γιατι εναι γελοιο να προσπαθεις να συνδυασεις οικοηθικη και κοψιδια. :-)

καθεαυτά τα ζητήματα της καταστροφής του περιβάλλοντος 

 

η καταστροφη ερχεται απο τις φωτιες , την εγκληματικη αμελεια  τους οικοπεδοφαγους , την λαθροθηρια την υπεραλιεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και στα καπάκια απάντηση που αναφέρεται στην άποψη μερικών για τον τρόπο ζωής των επικριτών του κυνηγιού, ακολουθούμενη από παραπλανητικό επιχείρημα του γνωστού στυλ "οι πολιτικοί κλέβουν εκατομμύρια, οπότε γιατί μου κόβετε εμένα κλήση για παράνομο παρκάρισμα;"

 

και εις ανώτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπα βιγκαν και τρομαξες ? Ε τι νομιζες ? Θελει θυσιες η οικοηθικη.Γινεται να χλαπακιαζεις μπριζολιδια και να μιλας για δολοφονια των ζωων ?  :lol: 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν γίνεται.

Είπαμε, για να εκφράσει κάποιος άποψη (ειδικά άποψη που ενοχλεί) πρέπει να είναι άσπιλος, αμόλυντος να ζει σε βουνό και να τρέφεται μόνο με μέλι και ακρίδες.

 

 

Ώπα, μόνο μέλι. Γιατί αν τον πάρουν χαμπάρι ότι σαβουρώνει και ακρίδες αυτομάτως είναι υποκριτής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είπαμε, για να εκφράσει κάποιος άποψη (ειδικά άποψη που ενοχλεί) πρέπει να είναι άσπιλος, αμόλυντος να ζει σε βουνό και να τρέφεται μόνο με μέλι και ακρίδες.

 

 

Ώπα, μόνο μέλι. Γιατί αν τον πάρουν χαμπάρι ότι σαβουρώνει και ακρίδες αυτομάτως είναι υποκριτής.

 

Προφανως και πρεπει να ειναι χορτοφαγος αν θελει να δωσει ιδεολογικο (ντε και καλα ) υποβαθρο.Αλλιως υπαρχει κινδυνος να τον παρουν στο ψιλο.Εδικα οταν εμφανιζεται και ασυμβιβαστος και αγανακτισμενος. Καλη ωρα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τις μόδας αυτή η δεκαετία γενικότερα για τα δικαιώματα των ζώων. Προσωπικά όπως έχουν αυτή την ίδια γνώμη για όλους τους κυνηγούς κι εγώ έχω την ίδια γνώμη για τους αυτούς τους "φιλόζωους" Ότι οι περισσότεροι είναι ανοργασμικές, γεροντοκόρες ψυχοπαθείς που δε μπόρεσαν να στεριώσουν με άντρα, κ κατέληξαν με 10 γατιά και 2 σκυλιά. Γενικεύουν αυτοί, γενικεύεις κι εσύ κ είστε πάτσι. Έτσι ήταν ανέκαθεν η ελληνική κοινωνία. Τους γράφεις στα @@ κ συνεχίζεις το ηθικό κυνήγι με κανόνες κ απλά δε το κάνεις θέμα συζήτησης. Ή αλλάζεις παρέα.

 

Αδερφέ εσύ είσαι;

 

E, καλά χαλάρωσε κι εσύ τα κυβικά σου λίγο για τους φιλόζωους πχ εγώ έχω 2 σκυλιά και καμιά δεκαριά γάτες αλλά έχω παιδί , ψυχολογικά θέματα όλοι έχουμε όπως κι εσύ ο ίδιος και μου αρέσει να τρώω αγριογούρουνο και γενικά κυνήγι και έχω πάει αρκετές φορές με θείο και πατέρα για κυνήγι.

 

Τα ζώα έχουν δικαιώματα σου αρέσει δεν σου αρέσει και βασικά δεν μπορείς να πας να σκοτώνεις αβέρτα λύκους και αρκούδες ή να σκοτώνεις άγρια ζώα για να το παίζεις macho γκόμενος στην κοπελιά που έχεις δίπλα σου (δεν μιλάω για εσένα αλλά υπάρχουν μικροτσούτσουνοι εκεί έξω που το κάνουν).

 

Κατ'εμέ καλά κάνεις και κυνηγάς και το επικροτώ μιας και οι λιχουδιές είναι μοναδικές αλλά μην το γενικεύεις για τον κάθε κομπλεξικό που υπάρχει και στην λέει.

Ζαμάν φου κιόλας εάν κινείσαι στα νόμιμα πλαίσια.

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, καλά χαλάρωσε κι εσύ τα κυβικά σου λίγο για τους φιλόζωους πχ εγώ έχω 2 σκυλιά και καμιά δεκαριά γάτες αλλά έχω παιδί , ψυχολογικά θέματα όλοι έχουμε όπως κι εσύ ο ίδιος και μου αρέσει να τρώω αγριογούρουνο και γενικά κυνήγι και έχω πάει αρκετές φορές με θείο και πατέρα για κυνήγι.

 

Τα ζώα έχουν δικαιώματα σου αρέσει δεν σου αρέσει και βασικά δεν μπορείς να πας να σκοτώνεις αβέρτα λύκους και αρκούδες ή να σκοτώνεις άγρια ζώα για να το παίζεις macho γκόμενος στην κοπελιά που έχεις δίπλα σου (δεν μιλάω για εσένα αλλά υπάρχουν μικροτσούτσουνοι εκεί έξω που το κάνουν).

 

Κατ'εμέ καλά κάνεις και κυνηγάς και το επικροτώ μιας και οι λιχουδιές είναι μοναδικές αλλά μην το γενικεύεις για τον κάθε κομπλεξικό που υπάρχει και στην λέει.

Ζαμάν φου κιόλας εάν κινείσαι στα νόμιμα πλαίσια.

.

 

 

Έχω γνωστό που του έχουν ρημάξει τα αμνοερίφια οι λύκοι. Κάθε μήνα σκοτώνει κανα 2-3 που του φερμάρουν το κοπάδι. Εγώ ποτέ δε θα σκότωνα ένα ζώο που δε τρώγεται, πήγαινέ πες σε αυτόν που τα πρόβατά του είναι βιοποριστικό μέσο να μη τους σκοτώνει γιατί κάνει κακό στην άγρια πανίδα. Πιστεύω ξέρεις τι απάντηση θα πάρεις. Η γενικευσή μου παραπάνω είχε να κάνει με τη γενίκευση εκατέρωθεν. Από τη στιγμή που κάποιος σέβεται τους κανόνες του κυνηγιού, δε σκοτώνει για πλάκα, σέβεται τους νόμους του κράτους, οι υπόλοιποι που δεν επηρεάζονται καλό θα ήταν να σταματήσουν να κλαίγονται. Όταν ο άλλος γουστάρει να κυνηγήσει κ να φάει αγριογούρουνο, λαγό, τσίχλες κτλ. στην εποχή του, δε πέφτει λόγος σε κανέναν, τόσο απλά. Αν θέλεται να απαγορεύτει οτιδήποτε δε σας αρέσει, η Σαουδική Αραβία 2,5 ωρίτσες με το αεροπλάνο είναι, ΒΟΥΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωστό που του έχουν ρημάξει τα αμνοερίφια οι λύκοι. Κάθε μήνα σκοτώνει κανα 2-3 που του φερμάρουν το κοπάδι. Εγώ ποτέ δε θα σκότωνα ένα ζώο που δε τρώγεται, πήγαινέ πες σε αυτόν που τα πρόβατά του είναι βιοποριστικό μέσο να μη τους σκοτώνει γιατί κάνει κακό στην άγρια πανίδα. Πιστεύω ξέρεις τι απάντηση θα πάρεις. Η γενικευσή μου παραπάνω είχε να κάνει με τη γενίκευση εκατέρωθεν. Από τη στιγμή που κάποιος σέβεται τους κανόνες του κυνηγιού, δε σκοτώνει για πλάκα, σέβεται τους νόμους του κράτους, οι υπόλοιποι που δεν επηρεάζονται καλό θα ήταν να σταματήσουν να κλαίγονται. Όταν ο άλλος γουστάρει να κυνηγήσει κ να φάει αγριογούρουνο, λαγό, τσίχλες κτλ. στην εποχή του, δε πέφτει λόγος σε κανέναν, τόσο απλά. Αν θέλεται να απαγορεύτει οτιδήποτε δε σας αρέσει, η Σαουδική Αραβία 2,5 ωρίτσες με το αεροπλάνο είναι, ΒΟΥΡ.

 

Καλά λύκο δεν πειράζεις ούτε για αστείο, γιατί μπορείς να πας μέσα για τα καλά και για αρκετά χρόνια και καλό θα ήταν να μη το λες και έτσι στο βουρ γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά.

 

Μπορεί να μιλήσει στις τοπικές αρχές και να απευθυνθεί σε σύλλογο προστασίας άγριων ζώων,προκειμένου να πιάσει τους λύκους και να τους μεταφέρει σε προστατευόμενο μέρος.

 

Οι λύκοι σου φταίνε τώρα ή ο κάθε Έλληνας που έσκισε τους βιότοπους τους για να μεγαλώνουν αρνιά και μοσχάρια?

 

Ο άνθρωπος έκανε εισβολή στην άγρια φύση όχι η άγρια φύση στον άνθρωπο, μιάσματα είμαστε και παρασιτικοί οργανισμοί εάν το δεις κυνικά

 

Αλλά δεν φταίει ο Έλληνας αλλά το σκατο κράτος που άφησε το κάθε τυχαίο να γίνει βοσκός , χωρίς άδειες, χωρίς ελέγχους, χωρίς τίποτα.

 

Μην το γενικεύεις σου λέω γιατί γίνεται γραφικό με Σαουδικές Αραβίες κλπ, γνώμες είναι και σεβαστές όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωστό που του έχουν ρημάξει τα αμνοερίφια οι λύκοι. Κάθε μήνα σκοτώνει κανα 2-3 που του φερμάρουν το κοπάδι. Εγώ ποτέ δε θα σκότωνα ένα ζώο που δε τρώγεται, πήγαινέ πες σε αυτόν που τα πρόβατά του είναι βιοποριστικό μέσο να μη τους σκοτώνει γιατί κάνει κακό στην άγρια πανίδα. Πιστεύω ξέρεις τι απάντηση θα πάρεις. Η γενικευσή μου παραπάνω είχε να κάνει με τη γενίκευση εκατέρωθεν. Από τη στιγμή που κάποιος σέβεται τους κανόνες του κυνηγιού, δε σκοτώνει για πλάκα, σέβεται τους νόμους του κράτους, οι υπόλοιποι που δεν επηρεάζονται καλό θα ήταν να σταματήσουν να κλαίγονται. Όταν ο άλλος γουστάρει να κυνηγήσει κ να φάει αγριογούρουνο, λαγό, τσίχλες κτλ. στην εποχή του, δε πέφτει λόγος σε κανέναν, τόσο απλά. Αν θέλεται να απαγορεύτει οτιδήποτε δε σας αρέσει, η Σαουδική Αραβία 2,5 ωρίτσες με το αεροπλάνο είναι, ΒΟΥΡ.

 

Πλεον υπάρχουν κτηνοτροφικές μονάδες που εχουν περιφραγμένο τον στα΄βλο με ηλεκτροφόρο σύρμα .

Το σύρμα αυτο αν το ακουμπήσει καποιο ζωο δεν θα μείνει στον τόπο , απλά θα νοιωσει ενα εντονο τσιμπημα/ενοχληση/σοκ ικανό να το αποτρέψει την όποια προσπαθεια .

Αυτή είναι καλή λύση στο να περιφράσσεται ο στάβλος στον οποίο μένουν το βράδυ τα ζώα (σημ.: ο λύκος επιτείθεται το βράδυ) και ετσι καθαρισες .

 

Kαι ξαναλέω , δεν χρειάζεται να σκοτώσεις για να εξαλείψεις τον όποιο κίνδυνο , απλά παίρνεις τα μέτρα σου για να τον αποτρέπεις απο το να σου επιτεθεί .

 

Ωστόσο το 95% των κτηνοτρόφων προτιμά την λύση της καραμπίνας.

Δεν μου κάνει βέβαια εντύπωση και δεντ ους παρεξηγώ τους ανθρώπους δεδομένου οτι πολυ μεγαλο ποσοτό αυτών μετά το Δημοτικό σχολείο το μονο δημοσιο κτηριο στο οποιο εχουν εισελθει ειναι το ΚΕΠ του χωριου τους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί ευσυνήδειτοι κυνηγοί,

 

Είστε μειοψηφία και έχετε μπλέξει. Γιατί ασχολείστε; Αν υπήρχε κανένας στο topic που είναι διατεθειμένος να ακούσει μια άλλη γνώμη πέραν της δικής του που φανερά είναι η σωστή θα το είχατε καταλάβει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ασχολείστε; Αν υπήρχε κανένας στο topic που είναι διατεθειμένος να ακούσει μια άλλη γνώμη πέραν της δικής του που φανερά είναι η σωστή θα το είχατε καταλάβει μέχρι τώρα.

 

βασικά αυτό ισχύει και σε πολλά άλλα θέματα..ε είναι η γοητεία του insomnia πως να το κάνουμε? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...