Προς το περιεχόμενο

Το Κυνηγι στην Σημερινη Κοινωνια


VALLGOX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πΩς Ακριβως τους ελενχουν τους κυνηγους? Βγαινουν μαζι τους βολτα στο δασος (αυτοι που τους ελενχουν);

 

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23385&subid=2&pubid=63845745

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

........................Αν γνωρίζεις δικαστικούς, να ρωτήσεις και πόσα τέτοια φτάνουν στα δικαστήρια εδώ και χρόνια...

 

Μα φαντάζομαι από τα τόοοοσα περιστατικά κάτι θα έπιανα στις ειδήσεις (φτου γαμώτο πρέπει να ξαναρχίσω να βλέπω γιατί έτσι αδικώ κόσμο).

Και πως ακριβώς μαζεύονται τα περιστατικά αφού παραπάνω υπάρχει επιχειρηματολογία για το πόσο τυπικοί είσαστε στο νόμο;

Btw ξέρεις πόοοοσα περιστατικά με υπερβολική ταχύτητα, παραβίαση σηματοδότη, κλπ έχουν τα δικαστήρια.

Αυτός μήπως μας έκανε πιο τυπικούς οδηγούς; Άσε λοιπόν τα περί ελέγχων και ότι εξατιίας αυτών τέρμα οι ταρζανιές στα βουνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς μαζεύονται τα περιστατικά αφού παραπάνω υπάρχει επιχειρηματολογία για το πόσο τυπικοί είσαστε στο νόμο;

 

Με τα χρόνια και τους παραβάτες μαζεύονται.

 

 

Και μια που αγαπάς τα ποσοστά αφού ανέφερες και ποσοστά κρατών μήπως έχεις ιδέα για το ποσοστό αυτών των "κάποιων" που "αντιδρούν με τελείως συναισθηματικού τρόπο στα όπλα." Γιατί έτσι όπως το λές αυτοί οι  "κάποιοι" δείχνει ότι είναι μάλλον μια γραφικά μικρή ομάδα

 

Έχεις μπερδέψει την οπλοφορία με το κυνήγι. Πιθανότατα να μην ξέρεις καν τις διαφορές της άδειας κατοχής κυνηγητικού και άδειας κατοχής όπλου και άδεια οπλοφορίας.

 

Και αφού θες ποσοστά ξεκίνα από εδώ, και απάντα μου σε ποιο κράτος δεν υπάρχει διαδικασία για να βρεθείς με κυνηγητικό όπλο και αντίστοιχη άδεια. Πάρε τον χρόνο σου, θα τον χρειαστείς :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια.. πώς φαντάζεστε οτι η πλειοψηφία των κτηνοτρόφων σκοτώνουν ανώδυνα τα ζώα και πόσο ποιο οδυνηρό είναι το μπαμ και κάτω?

έχει κανείς την αίσθηση οτι ακόμα και μετά απο τραυματισμό απο όπλο ακόμα και αν έχεις τις αισθήσεις σου υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην πονάς γιατί είσαι σε κατάσταση σοκ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και πως ακριβώς μαζεύονται τα περιστατικά αφού παραπάνω υπάρχει επιχειρηματολογία για το πόσο τυπικοί είσαστε στο νόμο;

 

Εχουν ακομα αδυναμιες σε αντιθεση με τον homo supermarketius και τον homo taverniarius που εχουν φθασει σε αλλα επιπεδα συνειδησιακης ανυψωσης :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

............... Και έχεις πετάξει ήδη μια ασχετοσύνη (δεν ήξερες καν την ύπαρξη του σώματος) και ακάθεκτος ειρωνεύεσαι. Ωραίος!..........................

 

Περιμένω να μου δείξεις το σημείο που φαίνεται αυτό.

Για ενημέρωσή σου (να μην εκτεθείς) να σου πω ότι έχω πολύ περισσότερη επαφή με το βουνό απ΄' ότι φαντάζεσαι. Απλά επιστρέφοντας δεν μπορώ να καλέσω τους φίλους για μεζέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμένω να μου δείξεις το σημείο που φαίνεται αυτό.

Για ενημέρωσή σου (να μην εκτεθείς) να σου πω ότι έχω πολύ περισσότερη επαφή με το βουνό απ΄' ότι φαντάζεσαι. Απλά επιστρέφοντας δεν μπορώ να καλέσω τους φίλους για μεζέ

Δεν θα εκτεθώ καθόλου αγαπητέ. 'Άπειρα περιστατικά ελέγχων, κατασχέσεων και ποινών. Και δεν σου χρειάζεται καν το google, και ΚΥΑ υπάρχουν που τα περιγράφουν κατά γράμμα και ειδησεογραφία και αν είσαι στα βουνά τα έχεις δει, ή στα δικαστήρια τα έχεις ακούσει.

 

Αλλά κάτι μου λέει ότι εσύ μόνο ΔΕΝ θα έχεις δει τίποτα...

 

edit: όπως καλά μου υπέδειξες, απαντάω (λαθεμένα) στον redhotstef. Btw εσύ που είσαι στα βουνά ελέγχους θηροφυλακής έχεις δει ή είναι ένα ψέμα που λέμε εμείς οι κυνηγο-υπερασπιστές;

Επεξ/σία από caution
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................( Και υπερβάλεις με το "δικαιολογηθούν". Βαυκαλίζεσαι αν πιστεύει ότι οι κυνηγοί νιώθουν ανάγκη να δικαιολογήθουν για την ασχολία τους... κουβέντα κάνουμε απλώς. )

 

Πολύ της κουβέντας είσαστε όμως. Δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει θέμα στο οποίο να μην συμμετέχετε για να "συζητήσετε".

Σίγουρα δεν θέλετε να "εξηγήσετε" κάτι;

Εγώ ας πούμε στην φράση "γιατί το κάνεις αυτό;" αν πιστεύω ότι είμαι οκ δεν μπαίνω στην διαδικασία όχι να εξηγήσω αλλά ούτε να απαντήσω (τί τον νιάζει;)

Εκτός πια αν είναι PR

Δεν θα εκτεθώ καθόλου αγαπητέ. 'Άπειρα περιστατικά ελέγχων, κατασχέσεων και ποινών. Και δεν σου χρειάζεται καν το google, και ΚΥΑ υπάρχουν που τα περιγράφουν κατά γράμμα και ειδησεογραφία και αν είσαι στα βουνά τα έχεις δει, ή στα δικαστήρια τα έχεις ακούσει.

 

Αλλά κάτι μου λέει ότι εσύ μόνο ΔΕΝ θα έχεις δει τίποτα...

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ξαναδιάβασε τα post σου αλλά και αυτών στους οποίους απαντάς.

Λόγω κεκτημένης ταχύτητας λες ότι θες.

1ον είπες ότι δεν ξέρω για τους θηροφύλακες. Παραπάνω θα δεις ότι το είπε άλλος συνφρουμίτης αυτό.

2ον Σου είπα να μου δείξεις που φαίνεται "αυτό" (ότι δηλαδή δεν ήξερα για τους θηροφύλακες) και απαντάς άσχετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ της κουβέντας είσαστε όμως. Δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει θέμα στο οποίο να μην συμμετέχετε για να "συζητήσετε".

Σίγουρα δεν θέλετε να "εξηγήσετε" κάτι;

Εγώ ας πούμε στην φράση "γιατί το κάνεις αυτό;" αν πιστεύω ότι είμαι οκ δεν μπαίνω στην διαδικασία όχι να εξηγήσω αλλά ούτε να απαντήσω (τί τον νιάζει ;)

Εκτός πια αν είναι PR

 

Ναι κλαίνε τα βράδια οι κυνηγοί γιατί δεν τυχαίνουν της αποδοχής σας. Από 20 Αυγούστου θα ακούς κλάματα στις χαράδρες...

 

Και επειδή εσύ δεν μπαίνεις στην διαδικασία όταν σε ρωτάνε, εσύ είσαι ο κανόνας και οι υπόλοιποι οι ύποπτες αποκλείσεις. Το 'χεις.

 

 

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ξαναδιάβασε τα post σου αλλά και αυτών στους οποίους απαντάς.

Λόγω κεκτημένης ταχύτητας λες ότι θες.

1ον είπες ότι δεν ξέρω για τους θηροφύλακες. Παραπάνω θα δεις ότι το είπε άλλος συνφρουμίτης αυτό.

2ον Σου είπα να μου δείξεις που φαίνεται "αυτό" (ότι δηλαδή δεν ήξερα για τους θηροφύλακες) και απαντάς άσχετα

 

 

1) Έχεις απόλυτο δίκιο, ο redhotstef ήταν ο "δράστης". Πέσαν edits.

2) Πουθενά, λόγω του 1 ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυνήγι είναι ένα επάγγελμα/χόμπι που υπάρχει από αρχαιοτάτων εποχών, όπως και άλλα επαγγέλματα άλλωστε. Την κατάργηση ή μη του κυνηγιού ή το κατά πόσο επικίνδυνο είναι δεν θα το κρίνω εγώ. Αν εξετάσουμε πόσο επικίνδυνος είναι ο κυνηγός με το όπλο τότε θα πρέπει να μπούμε στην διαδικασία να κρίνουμε και πόσο επικίνδυνες είναι άλλες ασχολίες και αντικείμενα π.χ το αυτοκίνητο ή το τσιγάρο.

 

Οι διαφορές που υπάρχουν στο κυνήγι σε σχέση με τις παλιές εποχές είναι οτι έχουν θεσπιστεί κανόνες και οτι έχουν αλλάξει τα όπλα.. Για το ηθικό μέρος, πιστεύω οτι οι περισσότεροι γίνονται κυνηγοί επειδή τους αρέσουν τα όπλα και η φάση να σκοτώνουν κάτι, επίσης οι περισσότεροι που γίνονται έχουν τον πατέρα τους ή κάποιον συγγενή που ασχολιόταν με αυτό και έμαθαν έτσι το χόμπι. Τα περί ειδικών μεζέδων και εκλεκτών γεύσεων μου ακούγονται περισσότερο ως δικαιολογία, αν και δεν αποκλείω κάποιον να θέλει να κυνηγάει επειδή γουστάρει πολύ την γεύση κάποιου ζώου που δεν υπάρχει στο εμπόριο. Εγώ πάντως έχω φροντίσει και καλύπτομαι και με το κρεατάκι του σουπερ μαρκετ.

 

Το θέμα της ποιότητας του κρέατος ανάμεσα στο ζώο που θα σκοτώσεις και στο κρέας που θα φάμε από το εμπόριο καλύτερα να το αφήσουμε στην άκρη. Γιατί αν μου πει κάποιος ναι ρε φιλαράκι εγώ προσέχω την υγεία μου και τρώω φρούτα λαχανικά από τα κτήματά μου ή καταναλώνω κρέας μόνο από τα ζώα που σκοτώνω, οκ το δέχομαι αλλά μετά και εγώ θα του πω οτι υπάρχουν εκατό άλλοι παράγοντες που μπορεί να είναι επιβαρυντικοί για την υγεία, από το κάπνισμα το καθισιό και ένα σωρό άλλα.

 

Πάντως στις περισσότερες χώρες του κόσμου νομίζω οτι επιτρέπεται το κυνήγι υπό τους κανόνες της κάθε χώρας φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ας πούμε στην φράση "γιατί το κάνεις αυτό;" αν πιστεύω ότι είμαι οκ δεν μπαίνω στην διαδικασία όχι να εξηγήσω αλλά ούτε να απαντήσω (τί τον νιάζει

 

Δεν έχω καταλάβει πού το πας και τι ηθικά διλήμματα θες να μας περάσεις τώρα. Τι να μη φάμε κρέας; Να μη τα εκτελούμε με καραμπίνα;

Θυμήθηκα και τη γιαγιά μου, της πήγαν μια φορά κουνέλι και λέει στο οικογενειακό τραπέζι "ωραία, θα το κάνω κοκκινιστο το κουνελάκι, θα είναι μουρλια". Σε αυτή τι θα ελεγες δηλαδή που θα το έκανε με ντοματάκια το ζωντανό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει πού το πας και τι ηθικά διλήμματα θες να μας περάσεις τώρα. Τι να μη φάμε κρέας; Να μη τα εκτελούμε με καραμπίνα;

Θυμήθηκα και τη γιαγιά μου, της πήγαν μια φορά κουνέλι και λέει στο οικογενειακό τραπέζι "ωραία, θα το κάνω κοκκινιστο το κουνελάκι, θα είναι μουρλια". Σε αυτή τι θα ελεγες δηλαδή που θα το έκανε με ντοματάκια το ζωντανό;

Σε αυτό το σημείο δεν μιλάω για τίποτα συγκεκριμένο.

Απλά εξηγώ στον συνφορουμίτη με τον οποίο συνομιλούσα ότι όταν εγω κάνω κάτι (οτιδήποτε) για το οποίο δεν θέλω να δικαιολογηθώ στην ερώτηση "γιατί το κάνεις αυτό;" (πχ γιατί γουστάρεις τις αντίκες ή γιατί φτύνεις κάτω) πολύ απλά δεν απαντάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια.. πώς φαντάζεστε οτι η πλειοψηφία των κτηνοτρόφων σκοτώνουν ανώδυνα τα ζώα και πόσο ποιο οδυνηρό είναι το μπαμ και κάτω?

έχει κανείς την αίσθηση οτι ακόμα και μετά απο τραυματισμό απο όπλο ακόμα και αν έχεις τις αισθήσεις σου υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην πονάς γιατί είσαι σε κατάσταση σοκ?  

 

Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη πώς θανατώνονται τα ζώα στα σύγχρονα σφαγεία.

 

Είμαι σίγουρος ότι από τεχνικής άποψης οι μέθοδοι αυτές είναι πολύ λιγότερο επώδυνες από γενικό πυροβολισμό (προφανώς ο πυροβολισμός που θα σε βρει στο δόξα πατρί είναι ακόμα λιγότερο επώδυνη μέθοδος αλλά δεν είμαστε όλοι Legolas). Αλλά από ανθρώπινης διαισθητικής άποψης είναι τέρμα φρίκη, σε φάση που αν κάναμε ανεπίσημο γκάλοπ πιστεύω οι περισσότεροι θα επέλεγαν για τον εαυτό τους το απόσπασμα.

 

Απλά το λέω γιατί το ανώδυνο ή όχι του θανάτου (που το θεωρώ τελείως άκυρο σαν επιχείρημα στο συγκεκριμένο θέμα, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση) δεν είναι ούτε αυτό απλή υπόθεση.

 

Το θέμα της ποιότητας του κρέατος ανάμεσα στο ζώο που θα σκοτώσεις και στο κρέας που θα φάμε από το εμπόριο καλύτερα να το αφήσουμε στην άκρη. Γιατί αν μου πει κάποιος ναι ρε φιλαράκι εγώ προσέχω την υγεία μου και τρώω φρούτα λαχανικά από τα κτήματά μου ή καταναλώνω κρέας μόνο από τα ζώα που σκοτώνω, οκ το δέχομαι αλλά μετά και εγώ θα του πω οτι υπάρχουν εκατό άλλοι παράγοντες που μπορεί να είναι επιβαρυντικοί για την υγεία, από το κάπνισμα το καθισιό και ένα σωρό άλλα.

 

Επειδή το διάβασα όπως κοιτούσα τα τελευταία post: αυτό που θα του πεις δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Δηλαδή όποιος δεν κόψει το κάπνισμα (πολύ κακό) δεν έχει δικαίωμα να κόψει π.χ. τα τηγανητά ("απλά" κακό)? Ή όποιος δε δώσει οικονομική βοήθεια προς τους Παλαιστίνιους (την έχουν πολύ άσχημα) δεν έχει δικαίωμα να δώσει στους άστεγους της Αθήνας (την έχουν "απλά" άσχημα)?

 

Καταλαβαίνεις ότι είναι εκτός πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις υπόψη πώς θανατώνονται τα ζώα στα σύγχρονα σφαγεία.

 

το γνωρίζω, άλλα δεν ειναι απαράβατος κάνονας στην επαρχεία ειδικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι!

 

Βλέπεις πως δεν τα ξέρετε όλα; Κυκλοφορούν τζιπ των δασαρχείων με θηροφύλακες και γίνονται έλεγχοι κανονικά. Αν δουν το παραμικρό (ένα επιπλέον φυσίγγι να παίρνει η καραμπίνα σου ή να μην έχεις άδεια, ή να είσαι εκεί που δεν επιτρέπεται κτλ κτλ) στο τσιμπάνε επιτόπου και έφυγες για ποινές.

 

Αν γνωρίζεις δικαστικούς, να ρωτήσεις και πόσα τέτοια φτάνουν στα δικαστήρια εδώ και χρόνια...

 

Στο Ελαδιστάν 2014 που δεν έχουμε μαντίλι να κλάψουμε, περίμενε εσύ τους δασοφύλακες σε όλα τα δάση της Aττικής και της Επαρχίας...Εδω δεν προστατεύεται ο άνθρωπος στο σπίτι του, τα ζώα στο δάσος νομίζεις εσύ προστατεύουν.

 

Ενας γνωστός μου χτύπησε ένα τεράστιο μπούφο και τον έκανε βόλτα σε όλο το χωριό. Κανείς δασοφύλακας ή προστάτης της φύσης κυνηγός (εδω γελάνε) δεν του έκανε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...