Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν ειδα να αναφερεται εδω στο insomnia

 

Blocking Windows 7, 8.1 updates for Kaby Lake, Ryzen chips appears imminent

https://arstechnica.com/information-technology/2017/03/microsoft-is-getting-ready-to-block-windows-updates-for-old-windows-on-new-chips/

 

H MS τα τελευταια χρόνια σκάβει τον λάκο της με σταθερα βήματα. Ελάχιστα πράγματα με κρατάνε στο λειτουργικό της... Αν μπορουσα θα μουν full android only (ηδη εχω Remix OS fully working) αν δε μου ελειπαν μερικες εφαρμογες.

 

Δυστηχως η ειδηση θα περάσει στα ψηλα. Εχω σκοπό να χτίσω desktop και θα ειναι ενα ακομα εμποδιο που θα εχω να παλεψω, γιατι εχω σκοπο να βαλω Win7 ίσως 8.1. Παντως οχι 10αρια. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα παρουνε λεφτά, μιας και απο μονοι τους με εξωθουν να χρησιμοποιησω pirated εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικα, μονο εδω στο insomnia δεν ειδα να το αναφερουν. Και στο adslgr, και στο thelab, και στο pcmag το αναφερανε στην πρωτη σελιδα τους. Και φυσικα τα ars technica, theinguirer, toms hardware, ghacks κλπ απο εξωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στο ινσομνια καταναλωνεται μεγαλη ποσοτητα pop corn , γι'αυτο δεν εχει αναφερθει :P 

 

Κανενα λακκο δε σκαβει η MS , θελει να προωθησει το προιον της με καθε δυνατο τροπο.

 Ποσοι δηλαδη εχουν kaby lake και ryzen για να ενοχληθουν απο το παραπανω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DX12 ειναι τοσο μουφα, που ειναι το τελευταιο που σε σπρωχνει εκει. Αρχικα ηθελα να δω τι ψαρια πιανει, αλλα εμεινα στο λειτουργικο γιατι δεν ειχε κατι κακο, παροτι παραπονιεμαι κατα καιρους..

Ποσοι τιτλοι το εκμεταλλευονται το Dx12 ; Θα σου πω εγω. 0 τιτλοι. Εχω προσπαθησει να βρω διαφορες μεταξυ DX11 + 12 και ακομη στην προσπαθεια ειμαι...

Δε μιλαω για τα 3-4 fps διαφορά στο ROTTR, και το ιδιο στα hitman και Deus ex (που στο τελευταιο , ουτε καν). Μιλαμε για ουσιαστικες διαφορές. Δε μπορω να τις βρω, προς το παρον τουλαχιστον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε πρόσφατο άρθρο του neowin, το παιχνίδι star citizen καταργεί τα DX11, DX12 και στρέφεται πλήρως σε Vulkan το οποίο έχει πλήρη υποστήριξη για W7, W8, W10, κλπ και επομένως απευθύνεται στο ευρύτερο καταναλωτικό κοινό (μεγαλύτερη αγορά), χωρίς τους τεχνητούς περιορισμούς που θέτει η msft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DX12 ειναι τοσο μουφα, που ειναι το τελευταιο που σε σπρωχνει εκει. Αρχικα ηθελα να δω τι ψαρια πιανει, αλλα εμεινα στο λειτουργικο γιατι δεν ειχε κατι κακο, παροτι παραπονιεμαι κατα καιρους..

Ποσοι τιτλοι το εκμεταλλευονται το Dx12 ; Θα σου πω εγω. 0 τιτλοι. Εχω προσπαθησει να βρω διαφορες μεταξυ DX11 + 12 και ακομη στην προσπαθεια ειμαι...

Δε μιλαω για τα 3-4 fps διαφορά στο ROTTR, και το ιδιο στα hitman και Deus ex (που στο τελευταιο , ουτε καν). Μιλαμε για ουσιαστικες διαφορές. Δε μπορω να τις βρω, προς το παρον τουλαχιστον

 

 

Συμφωνώ μέχρι κεραίας, αλλά αυτά ισχύουν ΤΩΡΑ. Σε 2 χρόνια θα παίζεται αλλιώς το παιχνίδι κι εγώ έχω να κάνω αλλαγή λειτουργικού 6 μήνες από τότε που βγήκαν τα 8. Οπότε ετοιμάζομαι ψυχολογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για να μην ανοίγω θέμα,πιστεύω μπορεί να απαντηθεί εδώ μέσα)

Ερώτηση,παρακαλώ όμως να απαντήσουν όσοι ξέρουν σίγουρα για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις..(κοινώς οι τύποι,"πετάω αυτό που θέλω έτσι για να το πω" μην απαντήσουν)

 

Έχω αυθεντικά τα win10 στου πατέρα μου το pc..Αυτό το pc πλέον από τις επόμενες μέρες δεν θα υπάρχει,μιας και έχω αγοράσει νέα parts για να στηθεί νέο pc.

 

Με την άδεια τί γίνεται;Απλώς θα κάνω log in στον λογαριασμό του στην microsoft μετά το φορματ και θα είναι όλα οκ;

CD KEY θα ζητήσει στην αρχή της εγκατάστασης,ξέρω σε ήδη ενεργοποιημένα,όταν κάνεις φορματ δε το ζητάει γιατί το βλέπει με το bound της μητρικής,αλλά τώρα; Να φροντίσω να το έχω πρόχειρο; ή πάπαλα το κλειδί;

ή υπάρχει κάποια διαδικασία για να γίνει unbound από το άλλο(παλιό) σύστημα, και να το κάνω bound στο νέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για να μην ανοίγω θέμα,πιστεύω μπορεί να απαντηθεί εδώ μέσα)

Ερώτηση,παρακαλώ όμως να απαντήσουν όσοι ξέρουν σίγουρα για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις..(κοινώς οι τύποι,"πετάω αυτό που θέλω έτσι για να το πω" μην απαντήσουν)

 

Έχω αυθεντικά τα win10 στου πατέρα μου το pc..Αυτό το pc πλέον από τις επόμενες μέρες δεν θα υπάρχει,μιας και έχω αγοράσει νέα parts για να στηθεί νέο pc.

 

Με την άδεια τί γίνεται;Απλώς θα κάνω log in στον λογαριασμό του στην microsoft μετά το φορματ και θα είναι όλα οκ;

CD KEY θα ζητήσει στην αρχή της εγκατάστασης,ξέρω σε ήδη ενεργοποιημένα,όταν κάνεις φορματ δε το ζητάει γιατί το βλέπει με το bound της μητρικής,αλλά τώρα; Να φροντίσω να το έχω πρόχειρο; ή πάπαλα το κλειδί;

ή υπάρχει κάποια διαδικασία για να γίνει unbound από το άλλο(παλιό) σύστημα, και να το κάνω bound στο νέο;

Νομίζω ότι μόνο αν η άδεια είναι retail και όχι OEM, μπορείς να το κάνεις αυτό. Το έχω κάνει σε retail άδεια με τοπικό λογαριασμό, όχι Microsoft και δούλεψε κανονικά. Δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Η εντολή είναι η slmgr. https://www.howtogeek.com/124286/how-to-uninstall-your-windows-product-key-before-you-sell-your-pc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για να μην ανοίγω θέμα,πιστεύω μπορεί να απαντηθεί εδώ μέσα)

Ερώτηση,παρακαλώ όμως να απαντήσουν όσοι ξέρουν σίγουρα για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις..(κοινώς οι τύποι,"πετάω αυτό που θέλω έτσι για να το πω" μην απαντήσουν)

 

Έχω αυθεντικά τα win10 στου πατέρα μου το pc..Αυτό το pc πλέον από τις επόμενες μέρες δεν θα υπάρχει,μιας και έχω αγοράσει νέα parts για να στηθεί νέο pc.

 

Με την άδεια τί γίνεται;Απλώς θα κάνω log in στον λογαριασμό του στην microsoft μετά το φορματ και θα είναι όλα οκ;

CD KEY θα ζητήσει στην αρχή της εγκατάστασης,ξέρω σε ήδη ενεργοποιημένα,όταν κάνεις φορματ δε το ζητάει γιατί το βλέπει με το bound της μητρικής,αλλά τώρα; Να φροντίσω να το έχω πρόχειρο; ή πάπαλα το κλειδί;

ή υπάρχει κάποια διαδικασία για να γίνει unbound από το άλλο(παλιό) σύστημα, και να το κάνω bound στο νέο;

Δες και εδώ 2 άρθρα (δεν τα έχω δοκιμάσει) 

https://linustechtips.com/main/topic/106642-how-to-keep-your-current-windows-install-with-a-new-motherboard/

https://www.tenforums.com/tutorials/35979-product-key-uninstall-deactivate-windows-10-a.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαπτοπ ενος φιλου μου, βγαζει απο χτες αυτο το μηνυμα οταν κανει login και τερμα. Καμια ιδεα? Ειναι με ms account και ειναι ο μονος χρηστης στο συστημα.

 

http://prnt.sc/em4kvp

 

---edit

Το βρηκα τελικα, αυτο εφταιγε

 

https://www.tenforums.com/tutorials/48012-fix-youve-been-signed-temporary-profile-windows-10-a.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μόνο αν η άδεια είναι retail και όχι OEM, μπορείς να το κάνεις αυτό. Το έχω κάνει σε retail άδεια με τοπικό λογαριασμό, όχι Microsoft και δούλεψε κανονικά. Δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. Η εντολή είναι η slmgr. https://www.howtogeek.com/124286/how-to-uninstall-your-windows-product-key-before-you-sell-your-pc/

ναι για τις ISO ξέρω και γω ότι δεν γίνονται unbound..

ναι retail είναι,κουτάτη!

Σας ευχαριστώ για το τσεκάρω.

 

Ψάχνοντας βρήκα και αυτό μέσα από την microsoft

https://support.microsoft.com/en-us/help/20530/windows-10-reactivating-after-hardware-change

 
Using the Activation troubleshooter after a significant hardware change

After you add your Microsoft account and link it to your digital license, you can use the Activation troubleshooter to help reactivate Windows after a significant hardware change.

Note

If you didn't add your Microsoft account and link it to the digital license on your device, you won't be able to use the Activation troubleshooter to reactivate Windows after a hardware change.

  1. Select the Start  button, select Settings  > Update & security  > Activation , and then select Troubleshoot. You must be signed in as an administrator.
  2. The troubleshooter will show a message that Windows can’t be activated on your device. Select I changed hardware on this device recently, and then select Next.
  3. Enter your Microsoft account and password, and then select Sign in. You’ll also need to enter the password for your local account if the Microsoft account you entered isn’t a connected account.
  4. From the list of devices that are linked to your Microsoft account, select the device that you’re currently using, select the check box next to This is the device I’m using right now, and then select Activate.

 

  1.  

Είχε παίξει ένα πρόγραμμα εδώ στο insomnia,που έβλεπες το cd key,αλλά δεν θυμάμαι το πρόγραμμα..

Το θυμάται κανείς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...