Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft αντιμετωπίζει επιτέλους τις ψευτικές εφαρμογές στα Windows Stores


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θεωρώ απλά τραγικό να θες google apps σε wp κινητό. δε λέω να μην έχει chrome και youtube και κανά δύο άλλα. αλλά δε νομίζω ότι δεν έχει σταθερή αντιπρόταση η ms με δικά της προϊόντα. ο ie τρώει κατακραυγή στο desktop. στο wp δεν έχει κανένα θέμα απολύτως σε όσα προσφέρουν όλα τα άλλα.

 

όπως επίσης η εφαρμογή του youtube. δεν έχει καμία τραγική διαφορά από την έκδοση του browser. απλά τρώει λιγότερα δεδομένα στη φόρτωση σελίδας.

 

και στο κάτω κάτω είναι απολύτως λειτουργικά, δεν έχουν καθόλου bloatware και δε θέλουν root για να δουλέψουν πιο ελαφρά. ας μου πουν οι χρήστες android samsung και lg πόσο πολύ τους αρέσουν οι 20 εφαρμογές χωρίς λόγο ή τα widgets που φορτώνουν αρχικές οθόνες κλπ. ας μου πουν γιατί δημιουργήθηκε κοινότητα xda-developers και σπάνε από την εκλαίρ έκδοση όλα τα android. γιατί ήταν ανάγκη. πόσοι κάνουν το ίδιο σε wp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο που ξεκίνησε να ¨ανησυχεί¨ της microsoft http://www.howtogeek.com/194993/the-windows-store-is-a-cesspool-of-scams-why-doesnt-microsoft-care/

Και φυσικά το app store είναι πολύ χειρότερο απ ό,τι θέλει να δείξει η microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα που αφορά σίγουρα τα παιχνίδια του android και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει και για το ανάλογο store των windows είναι όλα αυτά τα "δωρεάν" παιχνίδια που στην ουσία πρέπει να πληρώσεις μετά για να δεις όλες τις δυνατότητες. Θέμα είναι να είναι πραγματικά δωρεάν 1 στα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή πιπίλα των ανδροιδάκηδων που σε κάθε θέμα μπαίνουν και ξεκινάνε flame.. Στο iphone είναι ο αντίχειρας και το "κλειδωμένο" λογισμικό και στα wp τα πλακάκια και οι λίγες εφαρμογές.. Κουράζει μετά τις πρώτες 100 φορές..

Φιλε, αν δεν ηταν γελοιο σλογκαν το "το κινητο μας εχει το τελειο μεγεθος γιατι ο αντιχειρας φτανει απο εδω ως εδω" δεν θα το κοροιδευε κανεις. Οπως και τα πλακακια. Καν'τα διαφανη ή live, να μπορουμε να εχουμε ενα wallpaper της αρεσκειας μας και οχι λες και ζουμε στην εποχη bags bunny-tweety οπου πρεπει να ξεχωριζουμε τον καθε ηρωα με βαση τα καρτουνοχρωματα... (Τα υπολοιπα των wp δεν τα σχολιαζω γιατι θα χρειαστω σεντονι...)

@Conan2046 εχω κατεβασει γυρω στα 1000 παιχνιδια. Σχεδον κανενα δεν εχω τερματισει και τα περισσοτερα τα εχω βαρεθει πριν καν φτασω στο τελος του "free" τομεα. Η δουλεια τους δεν ειναι να δημιουργησουν ενα νεο ειδος gamer αλλα να περασει η ωρα μας στο μερος που τωρα πια δεν κουβαλαμε εφημεριδες και περιοδικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή πιπίλα των ανδροιδάκηδων που σε κάθε θέμα μπαίνουν και ξεκινάνε flame.. Στο iphone είναι ο αντίχειρας και το "κλειδωμένο" λογισμικό και στα wp τα πλακάκια και οι λίγες εφαρμογές.. Κουράζει μετά τις πρώτες 100 φορές..

 

Με το να το χαρακτηρίζεις πιπίλα, δε σημαίνει ότι δεν ισχύει.

 

Στο iphone έλεγε η apple για τους νόμους της φυσικής και τις τέλειες αναλογίες, για να κάνει κωλοτούμπα τώρα και να πάει στις 5' ίντσες. Όσο για το κλειδωμένο, το ξέρουν και οι πέτρες. Κάτι που δεν αναφέρθηκε: features, custom keyboards και widgets που το android το είχε από την έκδοση 1.5.

 

Όσο για τα windows phone, δε χρειάζεται να πω πολλά. 2.7% 

 

Παρεξηγείται και τρολλάρεται όποιος δεν έχει επιχείρηματα. Αν έχεις επιχειρήματα για το android ευχαρίστως να κουβεντιάσουμε, άλλα όχι να χαρακτηρίζεις πιπίλα πράγματα που είναι γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ απλά τραγικό να θες google apps σε wp κινητό. δε λέω να μην έχει chrome και youtube και κανά δύο άλλα. αλλά δε νομίζω ότι δεν έχει σταθερή αντιπρόταση η ms με δικά της προϊόντα. ο ie τρώει κατακραυγή στο desktop. στο wp δεν έχει κανένα θέμα απολύτως σε όσα προσφέρουν όλα τα άλλα.

 

όπως επίσης η εφαρμογή του youtube. δεν έχει καμία τραγική διαφορά από την έκδοση του browser. απλά τρώει λιγότερα δεδομένα στη φόρτωση σελίδας.

 

και στο κάτω κάτω είναι απολύτως λειτουργικά, δεν έχουν καθόλου bloatware και δε θέλουν root για να δουλέψουν πιο ελαφρά. ας μου πουν οι χρήστες android samsung και lg πόσο πολύ τους αρέσουν οι 20 εφαρμογές χωρίς λόγο ή τα widgets που φορτώνουν αρχικές οθόνες κλπ. ας μου πουν γιατί δημιουργήθηκε κοινότητα xda-developers και σπάνε από την εκλαίρ έκδοση όλα τα android. γιατί ήταν ανάγκη. πόσοι κάνουν το ίδιο σε wp;

 

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

 

H Samsung και η LG βάζουν bloatware αλλά ΟΛΑ τα google apps έχουν ανέβει στο play store και αναβαθμίζονται χωρίς να χρειάζεται os update. Και πολλά APIs και security updates περνάνε μέσα από το google play services που το 93% των χρηστών είναι στην τελευταία έκδοση.

 

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν:

 

1) Μπορεί κάποιος να φτιάξει nexus εμπειρία (μιας και έχει google now launcher, chrome, hangouts,  gmail κλπ) και να παραβλέπει το bloatware της samsung και της κάθε samsung. Και όποιος δεν το μπορεί καθόλου, βάζει custom rom. Αυτό είναι η μαγεία του android. Παίρνεις os από προγραμματιστές που σαν χρήστες κι αυτοί βάζουν features για το κέρδος των χρηστών. Και όχι cough*touch-id*cough. Πρώτη φορά βλέπω σε τεχνολογικό φόρουμ, την ύπαρξη μιας κοινότητας προγραμματιστών να την αναφέρουν σαν κάτι αρνητικό. Ό,τι να ναι πραγματικά.

 

Η κοινότητα των xda υπάρχει πριν το android. Και δες και ποιο άλλο logo έχει:

 

http://www.xda-developers.com/

 

Ω ναι, των windows! Α παπα!

 

Επίσης, bonus page:

 

http://forum.xda-developers.com/wiki/Main_Page

 

Δες εδώ τα λειτουργικά συστήματα. Αν βλέπεις μόνο το android σου συνιστώ να ψάξεις οφθαλμίατρο.

 

2) Τα updates. Η υποστήριξη σε android με βάση αυτά που ανέφερα προηγουμένως είναι μια χαρά. Γιατί στα android υπάρχει η υποστήριξη μέχρι και σε 2.3. Και τα google play services αναβαθμίζονται κάθε 6 εβδομάδες. Αντί για 1 χρόνο όπως ένα τυπικό os update.

 

Και όσο για το lag, βρείτε άλλο παραμύθι. Η kitkat (και οι παλιότερες εκδόσεις) τρέχει μια χαρά ακόμα και σε 512 ram. Απόδειξη; Moto g/moto e. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο offtopic το παρακατω, αλλα για να μπουνε μερικοι στη θεση τους και να μην λενε ο,τι τους ερθει στο κεφαλι...
Μεχρι πριν ενα μηνα κυκλοφορουσα με s3 που εκλεισε αξια μια 2ετια. Τωρα με lumia 930 εχω να πω πως ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ καμια εφαρμογη. Και συγκριτικα η συσκευη τρεχει απαιτητικες εφαρμογες (asphalt 8, gt racing 2) πολυ καλυτερα
 

Και τελος αγαπητε τρολλα και φανμποι ξεκολλα λιγο το στενο σου μυαλο απο ολες τις πλατφορμες, δες το value for money και παρε επιτελους το smartphone που καλυπτει τις αναγκες σου απο ολες τις αποψεις (χαρακτηριστικα, design, ακομα και αναδειξη στατους αν ετσι το θες). Μην προσπαθεις να βγαλεις ολα τα αλλα ομως σαπια για να φανει η επιλογη σου ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ματια η καλυτερη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λείπει από εφαρμογές στο wp store είναι (για μένα τουλάχιστον) κάποιες ελληνικές εφαρμογές που στις άλλες 2 πλατφόρμες υπάρχουν χρόνια (πχ gazzetta, υπάρχει ένα άθλιο sport24, δεν έχουν οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας κα.). Κατά τα άλλα μετά από 20 μέρες χρήσης wp κινητού (έχοντας περάσει τα προηγούμενα χρόνια και από iOS και Android) θεωρώ ότι είναι ένα λειτουργικό που δουλεύει απρόσκοπτα και πολύ ικανοποιητικά ακόμη και με μια low end συσκευή όπως το lumia 630 που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Windows Store εχει εφαρμογες; :confused:

 

:-D

Αν ψαχνεις κατι ή εχεις καποιες απορειες,ρωτα ΕΔΩ!

Δε δαγκωνουμε!:devil:

Ναι, ναι. Αυτό είναι το πρόβλημα του windows store. Οι ψευτικές εφαρμογές... Όχι η έλλειψη εφαρμογών.

 

Εφαρμογές υπάρχουν.

Ισχυει και για σ'ενα,αν δυσκολευεσαι σε κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχνεις κατι ή εχεις καποιες απορειες,ρωτα ΕΔΩ!

Δε δαγκωνουμε! :devil:

Ισχυει και για σ'ενα,αν δυσκολευεσαι σε κατι!

 

Eγώ δε δυσκολεύομαι. Τα windows με 2.4% δεν μπορούν να πουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lumia 1520

114 apps installed.

No sd card

Did you hear?114 apps.

Θα χρειαζοσουν 10 αρχικεσ οθονες μονο για να τις βλεπεις.ασε το να τις τρεχεις ειναι αλλη ιστορια..

You mad android bro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...