Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινώντας να πω , πως το ξέρω ότι δεν είμαι το υπόδειγμα πολίτη αλλά το προσπαθώ το θέμα , αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα και απάθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ σαν χαρακτήρας να γίνω αναίσθητος (όπως πχ ο αδερφός μου ο οποίος κ βόμβες να πέφτουν , ζαμανφού ο κύριος).

 

Δεν αντέχω να βλέπω :

  • Τους 9/10 οδηγούς στα διόδια να πετάνε το χαρτάκι της απόδειξης στον δρόμο...
  • Τους 99/100 των καπνιστών να φυτεύουν τις γόπες στην άμμο της παραλίας...
  • Που είμαστε στο 2014 και ακόμα να εφαρμοστεί ο αντικαπνστικός νόμος στους κλειστούς χώρους)
  • Οδηγοί να πηγαίνουν στην εθνική με 90 στην μεσαία λωρίδα όταν δεν υπάρχει άλλο αυτοκίνητο μέχρι τον ορίζοντα. Σήμερα το πρωί , ήμουν στην ΔΕ λωρίδα με 100 και για να μην παρανομήσω , έπρεπε να αλλάξω 2 λωρίδες πιο ΑΡ για να περάσω θείτσα με 90 στην μεσαία. ...
  • Μηχανόβιους ανάμεσα στην ΑΡ και ΜΕ λωρίδα που ενώ τους έχω βγάλει φλας 5δευτ πιο πριν , περνάνε σφήνα και μου κορνάρουν κιόλας....
  • Οδηγούς που παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους στο πάρκινγ του Γρηγόρη στην Καβάλας , οριζόντια ως προς τον δρόμο με αποτέλεσμα να χωράνε μόνο 4 ενώ αν τα έβαζαν κάθετα θα χώραγαν πάνω από 10....
  • Οδηγούς που δεν  βγάζουν φλας ποτέ....
  • Οδηγούς που μπαίνουν σε βενζινάδικα , πάρκινγκ supermarker , ανάποδα δλδ από την έξοδο.
  • Την νοοτροπία στην επαρχία. Πήγα να παρκάρω στο δημόσιο πάρκινγκ στο Χαλκούτσι και την ίδια στιγμή έβγαινε ανάποδα (παραβίαζε το απαγορευτικό) , θείτσα με το φορτηγάκι. Στην ερώτηση "γιατί πας ανάποδα;" η απάντηση ήταν "δεν θα μου πεις πώς να οδηγήσω στο χωριό μου"...
  • Οδηγούς που μιλάνε στο κινητό και λες τώρα θα πέσει πάνω μου. 
  • Ιδιοκτήτες σκύλων που αφήνουν το ζωντανό να χέσει κ αφήνουν την κουράδα εκεί για να την πατήσεις. 
  • Beach καφέ στον Κάλαμο που έχει ξαπλώστρες με κράτηση!!!(εδώ έφαγε γείωση και έκατσα όπου βρήκα...)
  • Που όταν ζητάω απόδειξη για τις αγορές μου (από περίπτερο μέχρι λαική) με κοιτάνε με στραβό μάτι. 
  • Που θέλουν να πάνε να πληρώσουν τον λογαριασμό και αφήνουν με alarm το αυτοκίνητο ακριβώς έξω από το κατάστημα , κλείνοντας την μία από τις 2 λωρίδες σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας (με 1 λωρίδα ανά κατεύθυνση) ενώ σε 5 μέτρα έχει κενή θέση....
  • Που παρκάρουν σε θέση για ΑΜΕΑ ή για εγκυμονούσες/με παιδιά ενω όλο το supermarket είναι άδειο (για πιο κοντά)...
  • Ή που παρκαρουν ακριβώς έξω από την πόρτα και άντε να περάσεις. ...
  • Που πας σε καφετέριες και αντί να βλέπεις ανθρώπους να επικοινωνούν , βλέπεις ζαβλακωμένη νεολαία μπροστά σε 4,7 ίντσες(ή τώρα πρέπει πω 5.5'';) ...
  • Που πας στο τέλος του μήνα στην τράπεζα και βλέπεις γέρους να περιμένουν την σύνταξη λες και το ΑΤΜ θα την φάει.
  • Που πας στο ταχυδρομείο να πάρεις συστημένο και η ουρά είναι μέχρι την πόρτα με γέρους που πληρώνουν την ΔΕΗ (2 λεπτά στο ΑΤΜ).
  • Που οι γέροι , πάντα σου τρώνε την ουρά. Τί βιάζονται τόσο; Να γυρίσουν σπίτι να τσακωθούν με την γριά;
  • Που κοιτάς τί διαβάζει ο κόσμος στην παραλία και βλέπεις μόνο ciao, hello , εγώ , εσύ, αυτός κτλ Κανείς δεν διαβάζει λογοτεχνία πλέον;
  • Που η νεολαία πλέον δεν γράφει στα Ελληνικά αλλά με greeklish (καλά για τόνους δεν συζητώ καν) . Η αδερφή μου έχει 20 και δεν ξέρει ορθογραφία...
  • Που οι γονείς για να απασχολούνται τα παιδιά τους με κάτι και αυτοί να είναι χαλαροί , πετάνε ένα tablet σε αυτά ή μια τηλεόραση με παιδικά...
  • Που η σκέψη για ύπαρξη ποδηλατόδρομου, προκαλεί γέλιο...
  • Που οι γονείς επιτρέπουν στα Ελληνάκια να είναι τόσο χοντρά..
  • Που οι γιαγιάδες ακόμα και τώρα στα 36 μου, το 1ο πράγμα που με ρωτάνε είναι αν έφαγα...
  • Που στα σχολεία διδάσκουν τα βιβλία της νέας τάξης πραγμάτων (

    )

  • Tόσο spam και χλεύη όταν κάποιος πάει να γράψει κάτι στα σοβαρά. Τόση ποιά έλλειψη επιχειρημάτων που όλοι βολεύνται σε αυτήν;
  • Που , που , που ...πραγματικά η λίστα είναι ατέλειωτη...και έχω βάλει αθώα παραδείγματα. 

Και αφού τα έβγαλα από μέσα μου , αναρωτιέμαι , γιατί τόση καφρίλα και έλλειψη σεβασμού για τον συνάθρωπό στην Ελλάδα; Έχω ταξιδεύψει πολύ κ έχω ζήσει και 7 μήνες στην Ολλανδία αλλά τέτοιο χάλι με κάνει και ντρέπομαι που λέγομαι (νεο)Έλληνας...

 

Πώς μπορώ να κάνω κάτι; Που στο διάολο θα φέρω τα παιδιά μου; 

 

 

(Ή πώς μπορώ να γίνω και εγώ ένα ζώον (sorry ζωάκια) για να μην έχω νεύρα??? )

 

 

Παρακαλώ όχι πολύ χλεύη (κοίτα λίστα , τελευταία καταχώρηση), ενώ αν δω ότι το πράγμα ξεφεύγει θα κάνω ο ίδιος report για κλείδωμα...  :-)

 

 

Βρηκα αυτο το θεμα με αφορμη ενα αλλο που καποιοι λεγανε οτι οι ξενοι σε καποιες προηγμενες χωρες μπορει να ειναι τυπικοι νομιμοι σωστοι κλπ αλλα ειναι παρτακηδες και δεν ειναι "καλοι" ανθρωποι οπως εμεις οι Ελληνες

Πραγματικα ποσο υποκριτες ειμαστε ?

Το θεμα ειναι αν πρεπει να αντιδρουμε σε ολα αυτα που βλεπουμε ή πρεπει να μενουμε αδιαφοροι (οπως κανουμε κατα 99%)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

301 και σημερα (απαντησεις)

 

Καφριλες... Μου ερχεται μια.. Οταν στο στρατο βαζουν να κανουν το λεγομενο γοπινγκ, ατομα μη καπνιστες..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφριλες... Μου ερχεται μια.. Οταν στο στρατο βαζουν να κανουν το λεγομενο γοπινγκ, ατομα μη καπνιστες..!

Γιατί καφρίλα; Στο σπίτι σου τα ρούχα τα πλένει αποκλειστικά αυτός που τα λερώνει;

 

My point is, δεν έχεις καταλάβει το ρόλο του γοπινγκ (και γενικά της αγγαρείας πιθανόν). Μη χαραμίσεις την ευκαιρία σου γιατί αλλιώς θα κάνεις γοπινγκ for no benefit at all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καφρίλα; Στο σπίτι σου τα ρούχα τα πλένει αποκλειστικά αυτός που τα λερώνει;

 

My point is, δεν έχεις καταλάβει το ρόλο του γοπινγκ (και γενικά της αγγαρείας πιθανόν). Μη χαραμίσεις την ευκαιρία σου γιατί αλλιώς θα κάνεις γοπινγκ for no benefit at all.

Ε δεν ειπα για τις αγγαριες καθαρισμου τουαλετας πχ. Ουτε για το πλυσιμο πιατων και αποφαγια απο αλλους στρατιωτες. Δεν ξερω, το γοπιγκ θα επρεπε να γινεται μονο απο ατομα που καπνιζουν.

 

Εχω καταλαβει πολλους λογους defacer αλλα δεν καταλαβαινω γιατι σε καθε μου ποστ μου την μπαινεις. Παντα! Δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες ακομα, αναρωτιεμαι αν πιστευεις οι καφριλες που εδωσε ο ts ειναι οντως καφριλες. Με βαση το αρχικο ποστ ειπα να γραψω κατι σχετικο ακυρο που πιστευω δεν ειναι σωστο να γινεται. Αλλ δεν με νοιαζει κιολας αν θα συνεχιζεται να γινεται, ο καθενας πιστευει τις καφριλες του..

 

Θα κοιταξω να δω αν εχεις γραψει καμια καφριλα τωρα, και συμφωνω η οχι, θα σου απαντησω αναλογως πως δεν εχεις καταλαβει ρολους

Και λοιπα.

:)

Φιλικα. (Εκανα και ριμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αν κατσεις και ασχοληθεις με τον καθενα απο αυτους πρεπει να αρχισεις να τσακωνεσαι σχεδον με ολους μιας και ολοι μας κανουμε τις καφριλες μας

Γινεσαι λοιπον κακος και σπανε τα νευρα σου καθε μερα ή κανεις το κοροιδο?

 

Ειναι δυσκολο να αλλαξεις τη νοοτροπια καποιου με σκοπο να το κανεις σωστο ανθρωπο

Ποσο μαλλον στους γερους πχ που πλακωνονται καθε μερα στις ουρες τραπεζων σουπερ μαρκετ κλπ κλπ

Για να αλλαξει νοοτροπια ενας λαος πρεπει να υπαρχει σωστη παιδεια για παρα πολλα χρονια πραγμα που απουσιαζει απο την Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καταλαβει πολλους λογους defacer αλλα δεν καταλαβαινω γιατι σε καθε μου ποστ μου την μπαινεις. Παντα! Δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες ακομα, αναρωτιεμαι αν πιστευεις οι καφριλες που εδωσε ο ts ειναι οντως καφριλες. Με βαση το αρχικο ποστ ειπα να γραψω κατι σχετικο ακυρο που πιστευω δεν ειναι σωστο να γινεται. Αλλ δεν με νοιαζει κιολας αν θα συνεχιζεται να γινεται, ο καθενας πιστευει τις καφριλες του..

 

Δε σου τη μπαίνω, σίγουρα όχι εδώ. Βασικά δεν έχω πρόθεση, απλά "το φυσικό μου" στυλ είναι τέτοιο που από μια σεβαστή μερίδα ανθρώπων παρεξηγείται. Ειδικά όταν δεν είναι face to face αλλά φόρουμ κλπ. Είσαι ένας απ' αυτούς, τι να γίνει θα πρέπει προσέχουμε λίγο παραπάνω.  :)

 

Τις προηγούμενες σελίδες δεν τις διάβασα ούτε εγώ (τέλος πάντων δε θυμάμαι να τις διάβασα) οπότε δεν ξέρω. Αλλά για το γόπινγκ, το point μου είναι πως ο βασικότερος σκοπός του δεν είναι να μαζευτούν οι γόπες οπότε οποιαδήποτε συζήτηση "αυτός που το έκανε πρέπει να το μαζέψει" κατά την άποψή μου είναι προϊόν πλάνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν ειπα για τις αγγαριες καθαρισμου τουαλετας πχ. Ουτε για το πλυσιμο πιατων και αποφαγια απο αλλους στρατιωτες. Δεν ξερω, το γοπιγκ θα επρεπε να γινεται μονο απο ατομα που καπνιζουν.

Εχω καταλαβει πολλους λογους defacer αλλα δεν καταλαβαινω γιατι σε καθε μου ποστ μου την μπαινεις. Παντα! Δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες ακομα, αναρωτιεμαι αν πιστευεις οι καφριλες που εδωσε ο ts ειναι οντως καφριλες. Με βαση το αρχικο ποστ ειπα να γραψω κατι σχετικο ακυρο που πιστευω δεν ειναι σωστο να γινεται. Αλλ δεν με νοιαζει κιολας αν θα συνεχιζεται να γινεται, ο καθενας πιστευει τις καφριλες του..

Θα κοιταξω να δω αν εχεις γραψει καμια καφριλα τωρα, και συμφωνω η οχι, θα σου απαντησω αναλογως πως δεν εχεις καταλαβει ρολους

Και λοιπα.

:)

Φιλικα. (Εκανα και ριμα)

Υπάρχουν και οι επαγγελματίες του χώρου. Με τόση άνεργια γιατί να τους κυνηγήσουμε; Αδιαφορία θέλει χάνουν το μεροκάματο και αφρίζουν.

 

http://www.naftemporiki.gr/story/1106739/i-kina-plimmurizei-ta-social-media-me-pliromena-sxolia-sumfona-me-ereuna

 

http://www.logiastarata.gr/2012/06/social-media-video.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αν κατσεις και ασχοληθεις με τον καθενα απο αυτους πρεπει να αρχισεις να τσακωνεσαι σχεδον με ολους μιας και ολοι μας κανουμε τις καφριλες μας

Γινεσαι λοιπον κακος και σπανε τα νευρα σου καθε μερα ή κανεις το κοροιδο?

 

Ειναι δυσκολο να αλλαξεις τη νοοτροπια καποιου με σκοπο να το κανεις σωστο ανθρωπο

Ποσο μαλλον στους γερους πχ που πλακωνονται καθε μερα στις ουρες τραπεζων σουπερ μαρκετ κλπ κλπ

Για να αλλαξει νοοτροπια ενας λαος πρεπει να υπαρχει σωστη παιδεια για παρα πολλα χρονια πραγμα που απουσιαζει απο την Ελλαδα

Σωστα! Ομως οταν δεχομαι παθητικα  μια κακη νοοτροπια ειναι σαν την ακολουθω,σαν να την υπερασπιζομαι.Δε μπορω να αλλαξω αρδην τη νοοτροπια κανενος. Μπορω ομως να επηρεασω με τη σταση-παραδειγμα μου καποιον αλλον. Μπορω να επισημανω το κακως κειμενο και εως εκει.Αναλογα βεβαιως του ανθρωπου και του θεματος ειναι η αντιδραση και το αξιον του λογου. Για τους πιο μεγαλους ανθωπους δεν υπαρχει ελπιδα. Ετσι εμαθαν. Το θεμα ειναι οι μικροτεροι να μην υιοθετησουν τις δικες μας καφριλες.Και αυτο μονο αν βελτιωθουμε οι ιδιοι,που ειναι και το ουσιαστικοτερο. Οποτε..ας μας απασχολουν πρωτιστως οι "καμπουριτσες" μας και ας χαμηλωσουμε το δαχτυλο!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...