Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Εάν έκοβες κάτω των 50 χλμ/ώρα επειδή οδηγείς φορτηγό και σου κλάταρε λάστιχο.

- Εάν έκοβες κάτω των 50 χλμ/ώρα για να σταματήσεις σε πάρκινγκ.

- Εάν έκοβες κάτω των 50 χλμ/ώρα για να σταματήσεις σε διόδια.

- Εάν έκοβες κάτω των 50 χλμ/ώρα επειδή γίνονταν έργα σε κάποιο σημείο του αυτοκινητόδρομου.

 

 

Ίδιες ακριβώς περιπτώσεις με το γουστάρω να πηγαίνω με 40.

Kudos!

 

Εγώ απλά έβαλα 2 κομμάτια για να μην βρεθεί κανείς προ εκπλήξεως αν δει τέτοια κλήση. :P 

Ευτυχώς δεν υπάρχουν ακόμα τέτοιοι σε ποσότητα στις εθνικές οπότε δεν αποτελούν πρόβλημα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Ίδιες ακριβώς περιπτώσεις με το γουστάρω να πηγαίνω με 40.

Kudos!

 

Δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία.

 

Ανώτερο όριο είναι αυτό που αν το ξεπεράσεις, τότε τρως πρόστιμο.

 

Το κατώτερο όριο τι είναι ακριβώς; Ένα όριο που αν το ξεπεράσεις (προς τα κάτω) τρως πρόστιμο, εκτός αν ισχύουν πλείστες περιπτώσεις που δεν αναγράφονται πουθενά στον κώδικα;

 

Μου αρέσει πάντως που εφευρίσκετε πράγματα από το πουθενά τύπου «ο κώδικας εννοεί βραδυπορούντα σε σχέση με τα άλλα» (χωρίς να διευκρινίζεται κάτι τέτοιο πουθενά στον ΚΟΚ) ή «υπάρχει κατώτερο όριο εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις» (χωρίς να διευκρινίζονται πουθενά στον ΚΟΚ αυτές οι περιπτώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα συμφωνησω με τον Malthador.

ο νομος ειναι σαφης. σε αυτοκινητοδρομο πρεπει το οχημα με το οποιο κινεισαι να ειναι μηχανοκινητο και να εχει τη δυνατοτητα να κινειται με 50 χλμ την ωρα.

 

αυτο υποθετω γραφτηκε για να προβλεψει τιποτα μοτοσακο, κανενα παλιο τρακτερ η κανενα πειραματικο μηχανοκινητο.

 

ΑΛΛΑ αυτο δε σημαινει οτι πρεπει το οχημα σου να παει τουλαχιστον με 50χλμ την ωρα. πρεπει να ΜΠΟΡΕΙ να παει.

 

οποιος δε ξερει αναγνωση ελληνικων πισω στο γυμνασιο. δε θα σκοτονομαστε εμεις επειδη η χωρα εχει γεμισει με τρελους, WANNABE οδηγους ταχυτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάντως που εφευρίσκετε πράγματα από το πουθενά τύπου «ο κώδικας εννοεί βραδυπορούντα σε σχέση με τα άλλα» (χωρίς να διευκρινίζεται κάτι τέτοιο πουθενά στον ΚΟΚ)

Ελπίζω να συμφωνήσεις ότι η σχετικότητα ως ορισμός δεν μπορεί να απουσίασει. Ενοοείται εξορισμού βάση απλής λογικής, διότι σε έναν (αλήθεια βαρετό) και φυσικά θεωρητικό κόσμο που ΟΛΟΙ πηγαίναμε με την ιδια ταχύτητα, δεν θα χρειαζόμασταν λωρίδες, σωστα??? ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάντως που εφευρίσκετε πράγματα από το πουθενά τύπου «ο κώδικας εννοεί βραδυπορούντα σε σχέση με τα άλλα» (χωρίς να διευκρινίζεται κάτι τέτοιο πουθενά στον ΚΟΚ) ή «υπάρχει κατώτερο όριο εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις» (χωρίς να διευκρινίζονται πουθενά στον ΚΟΚ αυτές οι περιπτώσεις).

 

 

Εφευρίσκουμε ποιοι?

Μπορείς να μου κάνεις quote τα κομμάτια που έγραψα κάτι από τα 2?

 

Όπως είπα ήδη εγώ απλά έβαλα 2 κομμάτια του ΚΟΚ. Από εκεί και πέρα ας τα μεταφράσει ο καθένας όπως θέλει.

 

Άλωστε αν δεν έχει κίνηση, άρα υπάρχει χώρος να κινηθώ, δεν με ενοχλεί ούτε όποιος έχει ξεμείνει στη μεσαία γιατί εκεί νιώθει ασφάλεια, πράγμα περίεργο αν σκεφτείς πως θα πρέπει να προσέχει 2 λωρίδες ή να πηγαίνει παράλληλη με φορτηγά την ώρα που τον προσπερνάει κάποιος από δίπλα με +40, αλλά και ούτε όποιος πάει στη δεξιά με 40, γιατί έτσι γουστάρω ρε αδερφέ, αφού σύντομα θα τον έχω περάσει, αν και δεν ξέρω πόσο άνετα θα νιώθει με μια νταλίκα κολλημένη πίσω του κάθε τρεις και λίγο μέχρι να τον περάσει. 

 

δε θα σκοτονομαστε εμεις επειδη η χωρα εχει γεμισει με τρελους, WANNABE οδηγους ταχυτητας

 

 

Άλλωστε είναι γνωστό πως όποιος πηγαίνει πάνω από 50 στην εθνική είναι WANNABE (τα κεφαλαία για έμφαση?) οδηγός ταχύτητας! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ....που ....που....που....που......που.......τσα........τσα.......τσα.......τσα......ρος......ρος........ρος!!! :)

Δικιο εχετε και να προσθεσω μια μακακια:

Που ο ολυμπιακος κερδιζει 3-2 την ατλεντικο και ο μαρινακης λεει πως κανανε υπερηφανη ολοκληρη την Ελλαδα.Δηλαδη η εθνικη Ελλαδος επαιζε και μας εκαναν ολους (ας πουμε!) υπερηφανους;;;;;Να μην μας ξαναπιασει στο στομα του ο χοντρος γιατι σιχαινομαστε τον ιδιο και την ομαδουλα του οποιον και αν κερδισει. (και γενικα το αθλιο πρωταθλημα στη χωρα αυτη)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα συμφωνησω με τον Malthador.

ο νομος ειναι σαφης. σε αυτοκινητοδρομο πρεπει το οχημα με το οποιο κινεισαι να ειναι μηχανοκινητο και να εχει τη δυνατοτητα να κινειται με 50 χλμ την ωρα.

 

αυτο υποθετω γραφτηκε για να προβλεψει τιποτα μοτοσακο, κανενα παλιο τρακτερ η κανενα πειραματικο μηχανοκινητο.

 

ΑΛΛΑ αυτο δε σημαινει οτι πρεπει το οχημα σου να παει τουλαχιστον με 50χλμ την ωρα. πρεπει να ΜΠΟΡΕΙ να παει.

 

οποιος δε ξερει αναγνωση ελληνικων πισω στο γυμνασιο. δε θα σκοτονομαστε εμεις επειδη η χωρα εχει γεμισει με τρελους, WANNABE οδηγους ταχυτητας

 

Μεταξύ των οδηγών ταχύτητας και του να πηγαίνεις με 40 στην εθνική...υπάρχει και η κανονική οδήγηση! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρθρο 20, παράγραφος 12 του ΚΟΚ:

 

Βραδυπορεία, από ελάχιστο όριο ταχύτητας που έχει οριστεί 80.00€

 

Συνεχίστε ελεύθερα να γράφετε λάθος πράγματα και να κράζετε και απο πάνω. Όποιος είναι τόσο σίγουρος, ας κάνει ένα τηλεφώνημα στην τροχαία, και να ρωτήσει αν μπορεί να πηγαίνει με 45 στην ΕΟ.

 

ΥΓ: Άκου με 120, λέει είσαι οδηγός αγώνων και δολοφόνος....  :wacko:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε ήδη αναφέρει και δεν χρειάζεται ούτε φωτογραφία, ούτε κάποια σήμανση. Πάμε πάλι:

 

1. Στους αυτοκινητόδρομους και στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας, οι οποίες διακρίνονται από τις ειδικές πινακίδες σήμανσης και στις οδούς εισόδου και εξόδου εξ αυτών, απαγορεύεται η κυκλοφορία πεζών, εφίππων, ζώων, ποδηλάτων, ζωήλατων οχημάτων και γενικά οχημάτων τα οποία δεν κινούνται με κινητήρα, ως και μηχανοκίνητων οχημάτων τα οποία εξ υπολογισμού ή εκ κατασκευής ή εξ άλλης αιτίας δεν μπορούν να αναπτύξουν σε οριζόντια οδό ταχύτητα μεγαλύτερη των 50 χιλιομέτρων την ώρα.

 

Η ερμηνεία του παραπάνω, οτι μπορεί το όχημα να πάει περισσότερο απο 50χλμ αλλά δεν το πράττει είναι το λιγότερο βλακώδης.

 

Φυσικά και η παραπάνω παράγραφος οριοθετεί το κατώτατο όριο κίνησης στα 50χλμ στους αυτοκινητόδρομους. 

 

Είναι δυνατόν να μιλάμε για τα αυτονόητα; ΕΟ / αυτοκίνητόδρομος σημαίνει δρόμος γρήγορης κυκλοφορίας. Το να κινείσαι με 40 σε τέτοιο δρόμο είναι άκρως επικύνδυνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι λοιπον αυτο το ελαχιστο οριο ταχυτητας? μια φωτογραφια κατι? πως σημαινεται?

 

http://testkok.gr/gr/page/simata-kok-pliroforiakes-pinakides

 

 

Αυτοκινητόδρομος = πράσινες πινακίδες

 

 

 

 

Επιπλέον

simata-kok-3-16_min.png

(1) και  (2) Ελάχιστα όρια ταχυτήτων ανά λωρίδα κυκλοφορίας  (3), (4) και (5) Αριθμός και κατευθύνσεις κυκλοφοριακών λωρίδων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το έχουμε ήδη αναφέρει και δεν χρειάζεται ούτε φωτογραφία, ούτε κάποια σήμανση. Πάμε πάλι:

 

1. Στους αυτοκινητόδρομους και στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας, οι οποίες διακρίνονται από τις ειδικές πινακίδες σήμανσης και στις οδούς εισόδου και εξόδου εξ αυτών, απαγορεύεται η κυκλοφορία πεζών, εφίππων, ζώων, ποδηλάτων, ζωήλατων οχημάτων και γενικά οχημάτων τα οποία δεν κινούνται με κινητήρα, ως και μηχανοκίνητων οχημάτων τα οποία εξ υπολογισμού ή εκ κατασκευής ή εξ άλλης αιτίας δεν μπορούν να αναπτύξουν σε οριζόντια οδό ταχύτητα μεγαλύτερη των 50 χιλιομέτρων την ώρα.

 

Η ερμηνεία του παραπάνω, οτι μπορεί το όχημα να πάει περισσότερο απο 50χλμ αλλά δεν το πράττει είναι το λιγότερο βλακώδης.

 

Φυσικά και η παραπάνω παράγραφος οριοθετεί το κατώτατο όριο κίνησης στα 50χλμ στους αυτοκινητόδρομους. 

 

Είναι δυνατόν να μιλάμε για τα αυτονόητα; ΕΟ / αυτοκίνητόδρομος σημαίνει δρόμος γρήγορης κυκλοφορίας. Το να κινείσαι με 40 σε τέτοιο δρόμο είναι άκρως επικύνδυνο.

 

Όταν ΣΤΑΜΑΤΑΣ στα διόδια, έχεις ταχύτητα 0 χλμ/ώρα σε ΕΟ/αυτοκινητόδρομο. Το 0 (μηδέν) είναι μικρότερο από το 50. Τρως πρόστιμο;

 

Εγώ λέω όχι, γιατί δεν υπάρχει κατώτερο όριο, τουλάχιστον όχι έτσι γενικά κι αόριστα. Δεν ξέρω αν είναι βλακώδες ή όχι, αλλά από τα λίγα γράμματα που έμαθα στο σχολείο, ξέρω να διαβάζω και να κατανοώ αυτό που γράφει το κειμενάκι που παρατέθηκε καμιά 40αριά φορές ως τώρα. Αυτό που κατανοώ είναι αυτό που γράφει και επειδή είναι νόμος μπορώ ασφαλώς να υποθέσω ότι θα πρέπει να διακρίνεται από σαφήνεια και όχι να πρέπει να φανταστώ περιπτώσεις στις οποίες δεν θα είχε ισχύ.

 

 

 

 

Ακριβώς αυτο. ^^

 

Κατώτερο όριο ισχύει όταν ορίζεται από πινακίδα. Όχι γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ΣΤΑΜΑΤΑΣ στα διόδια, έχεις ταχύτητα 0 χλμ/ώρα σε ΕΟ/αυτοκινητόδρομο. Το 0 (μηδέν) είναι μικρότερο από το 50. Τρως πρόστιμο;

 

 

Τώρα θα μιλάμε σοβαρά ή θα πουλάμε τρέλα; Σοβαρέψου εκτός και τρολάρεις....

 

 

Εγώ λέω όχι, γιατί δεν υπάρχει κατώτερο όριο, τουλάχιστον όχι έτσι γενικά κι αόριστα.

 

 

Αόριστος ο ΚΟΚ;  :blink:  :blink: 

 

 

Αϊ καλά.... καλή συνέχεια....

 

ΥΓ: Ξαναλέω, πάρε τροχαία και ρώτα να δεις πόσο καλά διαβάζεις και κατανοείς......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ΣΤΑΜΑΤΑΣ στα διόδια, έχεις ταχύτητα 0 χλμ/ώρα σε ΕΟ/αυτοκινητόδρομο. Το 0 (μηδέν) είναι μικρότερο από το 50. Τρως πρόστιμο;

 

Εγώ λέω όχι, γιατί δεν υπάρχει κατώτερο όριο, τουλάχιστον όχι έτσι γενικά κι αόριστα. Δεν ξέρω αν είναι βλακώδες ή όχι, αλλά από τα λίγα γράμματα που έμαθα στο σχολείο, ξέρω να διαβάζω και να κατανοώ αυτό που γράφει το κειμενάκι που παρατέθηκε καμιά 40αριά φορές ως τώρα. Αυτό που κατανοώ είναι αυτό που γράφει και επειδή είναι νόμος μπορώ ασφαλώς να υποθέσω ότι θα πρέπει να διακρίνεται από σαφήνεια και όχι να πρέπει να φανταστώ περιπτώσεις στις οποίες δεν θα είχε ισχύ.

 

 

 

 

Ακριβώς αυτο. ^^

 

Κατώτερο όριο ισχύει όταν ορίζεται από πινακίδα. Όχι γενικότερα.

 

Κατώτερο όριο ορίζεται γενικότερα (default) = Πράσινες πινακίδες => default κατώτατο όριο

 

Στο έγραψε ο από πάνω αλλά δε θες να το καταλάβεις.

 

 

Όπως ορίζεται και by default ανώτατο όριο ...

 

 

 

Στα διόδια υπάρχει πινακίδα που σου λέει τι να κάνεις .... ΣΤΟ ΕΠΙΒΑΛΕΙ .... 

 

μη βγάζουμε από τον κψλο μας χαζά παρδείγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...