Προς το περιεχόμενο

Δεν αντέχω άλλο τόσο καφρίλα...


liakjim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν αντέχω που στην Ελλάδα όταν σαν πεζός έχω πράσινο αλλά και διάβαση (Αυτές οι καταραμένες άσπρες γραμμές) και οι οδηγοί που στρίβουν έχουν πορτοκαλί που αναβοσβήνει, και που συμπεριφέρονται λες και έχουν καραμπινάτο πράσινο... Ειδικά έξω από το νοσοκομείο Αλεξάνδρα και μπροστά από Μέγαρο Μουσικής και Αμερικανική Πρεσβεία, δεινοπαθώ για να περάσω στον δρόμο γιατί οι οδηγοί απλά δεν δίνουν, όπως οφείλουν, προτεραιότητα στον πεζό που έχει πράσινο και διάβαση...

 

Και τις περισσότερες φορές είμαι μαζί με άτομο ασθενή που μπορεί να έχει κάνει κάποια εξέταση ή θεραπεία... Μάλιστα όταν μια φορά πέρασα με αποτέλεσμα να αναγκαστεί ένας οδηγός να σταματήσει και με κοίταξε έτοιμος να με μπινελικώσει .... του έδειξα την διάβαση και το πράσινο αλλά και πάλι δεν συγκινήθηκε...παρέμεινε ενοχλημένος και ξινισμένος που του έκοψα την φόρα....

 

Αυτό είναι ίσως το χειρότερο χαρακτηριστικό του Έλληνα ότι ακόμα και όταν σφάλει και ξέρει μέσα του ότι έχει σφάλει και πάλι θέλει να βγει από πάνω, αντί να κάνει τη πάπια και να ζητήσει συγνώμη... Είναι ανθρώπινο να κάνεις λάθος... είναι μαγκιά να το παραδεχτείς  και να απολογηθείς αλλά καραγκιοζιλίκη να θες να βγεις και από πάνω....

 

Στην Αγγλία που έχω ζήσει, χωρίς να υπάρχει καν φανάρι, απλά διάβαση πεζών με τα δύο γλυφτζύρια στην κάθε άκρη, τα αμάξια σταματάνε αδιαμαρτύρητα ακόμα και για έναν πεζό..

 

Στην Ελλάδα εκλαμβάνουμε το πορτοκαλί ως γκαζώστε να περάσετε όσοι μπορείτε γιατί ακολουθεί κόκκινο.... Στάνταρ περνάει τουλάχιστον 1-2 αμάξια με κόκκινο σε κάθε φανάρι που παρατηρώ... και συχνά πάει και τρίτο ή τέταρτο και εκεί συνήθως ακολουθεί σύγκρουση....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ δεν αντέχω που στην Ελλάδα όταν σαν πεζός έχω πράσινο αλλά και διάβαση (Αυτές οι καταραμένες άσπρες γραμμές) και οι οδηγοί που στρίβουν έχουν πορτοκαλί που αναβοσβήνει, και που συμπεριφέρονται λες και έχουν καραμπινάτο πράσινο... Ειδικά έξω από το νοσοκομείο Αλεξάνδρα και μπροστά από Μέγαρο Μουσικής και Αμερικανική Πρεσβεία, δεινοπαθώ για να περάσω στον δρόμο γιατί οι οδηγοί απλά δεν δίνουν, όπως οφείλουν, προτεραιότητα στον πεζό που έχει πράσινο και διάβαση...

 

 

Κάθε μα κάθε γαμημένη φορά μου συμβαίνει αυτό οπότε σε νιώθω και συμπάσχω...

 

Την ώρα που έχω ΠΡΑΣΙΝΟ και διασχίζω ΔΙΑΒΑΣΗ ΠΕΖΩΝ κι εσύ κυρ οδηγέ έχεις ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΠΟΥ ΑΝΑΒΟΣΒΗΝΕΙ είσαι υποχρεωμένος να κόψεις ταχύτητα, να σταματήσεις, και να μ'αφήσεις να περάσω κανονικά.

Πλέον διασχίζω τέτοιου είδους διαβάσεις με κανονικό βήμα και την ώρα που έρχεται τ'αμάξι καταπάνω μου ξεκινώ να δείχνω το φανάρι και την διάβαση μπας και καταλάβει ότι ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να περάσω.

 

Ουφφφ έχω κουραστεί με τις μαλακίες τέτοιου είδους. Και αυτό που μερικοί παρκάρουν το θηρίο αυτοκίνητό τους ακριβώς μπροστά στην στάση του λεωφορείου. ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΑΧΡΗΣΤΕ ΑΣΧΕΤΕ, πώς θα ανέβει/κατέβει ο κόσμος; Και πώς θα περιμένουμε το λεωφορείο; Μήπως να βγούμε ξερωγώ στη μέση του δρόμου να το περιμένουμε;

 

Άντε, ταράχτηκα πάλι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που παίρνω συγκεκριμένη στροφή που ισχύουν τα παραπάνω (πράσινο και διάβαση στον πεζό, παλλόμενο σε εμένα) και σταματάω πάντα κάποιος κακομοίρης που θέλει να προλάβει το φανάρι πάει να πέσει πίσω μου. Που θα πάει, δεν θα πέσει; Θα γελάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον στα 2 από τα 3 παραδείγματα οι οδηγοί έχουν σταματήσει αν και πιο μπροστά απ ότι έπρεπε.... Στην Ελλάδα δεν σταματάνε καν... Πρέπει να καθόμαστε 10 λεπτά να περιμένουμε για κανέναν καλό άνθρωπο να μας αφήσει να περάσουμε... (να κάνει το αυτονόητο δλδ)

 

Έχω δει αντίστοιχο σκηνικό... οδηγός περνάει με κόκκινο καραμπινάτο... (όχι βαθύ πορτοκαλί που λένε) και σχεδόν πατάει μια γιαγιά που εκείνη τη στιγμή πήγε να περάσει αφού είχε ανάψει το πράσινο των πεζών... και όπως περνάει το αμάξι ... η γιαγιά του κοπανάει στο πορτπαγκάζ τη τσάντα που κρατούσε....

 

Ο οδηγός κλασικά βγήκε να κάνει τσαμπουκά στην γριά επειδή του χτύπησε το αμάξι... Το ότι ας πούμε αυτός παραλίγο να την στείλει στον άλλο κόσμο περνώντας με κόκκινο δεν τον πείραξε.. τον πείραξε μη του μείνει κάνα σημάδι από το κοπάνημα της τσάντας από τη γιαγιά...

 

Αυτοί θέλουν εκτέλεση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που παίρνω συγκεκριμένη στροφή που ισχύουν τα παραπάνω (πράσινο και διάβαση στον πεζό, παλλόμενο σε εμένα) και σταματάω πάντα κάποιος κακομοίρης που θέλει να προλάβει το φανάρι πάει να πέσει πίσω μου. Που θα πάει, δεν θα πέσει; Θα γελάσουμε.

 

Εσύ κάνεις το σωστό και μπράβο σου... κακό του κεφαλιού τους για τους άλλους...

 

Πάντως ειλικρινά κάνω έκκληση, έστω σε όσους διαβάζουν, να το τηρούν οι ίδιοι αλλά και να την λένε και σε γνωστούς τους που δεν το τηρούν γιατί πραγματικά έχει φτάσει σε σημείο να θεωρείται απολύτως φυσικό να περνάς με παλλόμενο λες και είναι πράσινο... και πιστεύω ότι το κάνουν σχεδόν όλοι ασυναίσθητα πλέον... χωρίς να καταλαβαίνουν πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι για τους πεζούς... 

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει υπόγεια ή αερογέφυρα.... πρέπει και εμείς κάπως να περάσουμε... δε ζητάμε πολλά.. ούτε 5 δεύτερα συνήθως δεν κρατάει το πράσινο των πεζών... ούτε μέχρι απέναντι δεν φτάνουμε καλά καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός κλασικά βγήκε να κάνει τσαμπουκά στην γριά επειδή του χτύπησε το αμάξι... Το ότι ας πούμε αυτός παραλίγο να την στείλει στον άλλο κόσμο περνώντας με κόκκινο δεν τον πείραξε.. τον πείραξε μη του μείνει κάνα σημάδι από το κοπάνημα της τσάντας από τη γιαγιά...

 

Αυτοί θέλουν εκτέλεση....

 

Η επιτομή της οδηγικής νοοτροπίας. Ο ίδιος που αμα του πεις το οτιδήποτε θα αρχίσει να παπαγαλίζει για δημοκρατίες και δικαιώματα. Δεν υπάρχει ελπίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πέρασα από Τρίκαλα και μου έκανε εντύπωση ότι σταματούσαν όλοι στις διαβάσεις πεζών...εγώ να πω την αλήθεια δεν σταματάω πάντα, ειδικά αν έχω κοντά πίσω μου αυτοκίνητο δεν σταματάω σίγουρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον διασχίζω τέτοιου είδους διαβάσεις με κανονικό βήμα και την ώρα που έρχεται τ'αμάξι καταπάνω μου ξεκινώ να δείχνω το φανάρι και την διάβαση μπας και καταλάβει ότι ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να περάσω.

+1, ευγε. Κι εγω τα ιδια και κατι φιλοι, ειμαστε πολλοι ^^

 

Ελλαδα γενικα αλλα ειδικα οταν κατεβαινω Κρητη (εχουμε μια πιο... ιδιαιτερη σχεση με την οδηγηση εκει), με το που λαμπιρισει πρασινο η αναβοσβηνει πορτοκαλι, πανω στη διαβαση. Το σκεπτικο ειναι μια οτι φορα θα πλακωθει στα φρενα ο μλκας, δυο φορες, ε την τριτη θα μαθει να φρεναρει.

 

Μια φορα μονο πιτσιλισα βρακακι οταν εκοψα Ναβαρα μαυροτζαμο τσε φρεναρισε στη μεση του δρομου τσε κατεβητσε κατω ο συντεκνος γιατι τον ηκοψα που ητρεχε. Ευτυχως ημασταν στο κεντρο και εληξε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παλλόμενο ως πεζοί σας έχουν βρίσει ποτέ; 

Εμένα μου είχε πατήσει ένας κόρνα παρατεταμένα μια φορά. Παραλίγο να με κόψει ο άχρηστος και ήμουνα μόλις δύο βήματα από το να διασχίσω το δρόμο. Ο τύπος μπήκε με τις μπάντες και με το φρενάρισμα σταμάτησε 2 μέτρα παρακάτω. Αν δεν είχα κάνει σάλτο παίζει να με είχε στείλει στα θυμαράκια. Μέχρι να συνέλθω από την ταραχή μου είχε φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...