Προς το περιεχόμενο

Λύση στα γενικά προβλήματα με την Κάρτα Γραφικών 101


Apoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το συστημα μου αποτελειτε απο :

 

amd fx 8350

ram  corsair 2x2gb

mb gigabyte 970a-des3p

watercooling κτλπ

 

το τροφοδοτικο δεν ξερω τι ειναι παντος λεει οτι ειναι 450w και εκτος αυτο η καρτα γραφικων λεει οτι χρειαζεται 120w νομιζω

δοκιμασα και αλλο τροφοδοτικο αλλα εχω τα ιδια αποτελεσματα ...

 

μαλον πως πρεπει να ψαξω για καποια αλλη καρτα  :mellow:

 

Το αλλο τροφοδοτικο τι τροφοδοτικό ήταν? Τα βατ απο μονα τους δεν λενε τπτ....

 

Τα noname τροφοδοτικά μπορει να λενε 450βατ και να μην ειναι ουτε 250!! 

Και για το συστημα σου 450 Noname ειναι πολυ λιγα... ακομη και επώνυμο 450αρι λιγο θα ήταν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου αποτελειτε απο :

 

amd fx 8350

ram  corsair 2x2gb

mb gigabyte 970a-des3p

watercooling κτλπ

 

το τροφοδοτικο δεν ξερω τι ειναι παντος λεει οτι ειναι 450w και εκτος αυτο η καρτα γραφικων λεει οτι χρειαζεται 120w νομιζω

δοκιμασα και αλλο τροφοδοτικο αλλα εχω τα ιδια αποτελεσματα ...

 

μαλον πως πρεπει να ψαξω για καποια αλλη καρτα  :mellow:

 

Ανώνυμο τροφοδοτικό δεν φτάνει ούτε για το καλημέρα στα 450. Ιδίως αν είναι κανένα αρχαίο multirail δεν θα βγάζει αρκετά A που χρειάζεται το σύστημα ιδίως η κάρτα.

 

Για τα παραπάνω ένα 700-750W με GOLD rating χρειάζεσαι, ιδίως αν κάνεις Overclock τον επεξεργαστή, που σε κόβω μιας και έχεις υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώνυμο τροφοδοτικό δεν φτάνει ούτε για το καλημέρα στα 450. Ιδίως αν είναι κανένα αρχαίο multirail δεν θα βγάζει αρκετά A που χρειάζεται το σύστημα ιδίως η κάρτα.

 

Για τα παραπάνω ένα 700-750W με GOLD rating χρειάζεσαι, ιδίως αν κάνεις Overclock τον επεξεργαστή, που σε κόβω μιας και έχεις υδρόψυξη.

 

Κανενα 1000αρι Platinum ισως??? Ας μην γινομαστε υπερβολικοι!!! Ενα ποιοτικό τροφοδοτικο 550-650βατ ειναι υπεραρκετο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα 1000αρι Platinum ισως??? Ας μην γινομαστε υπερβολικοι!!! Ενα ποιοτικό τροφοδοτικο 550-650βατ ειναι υπεραρκετο!!

Αν έχει κάνει overclock τον 8350, 550W δεν είναι αρκετό. Έχει ονομαστικό 125W TDP, πραγματικό 140W,  μην το ξεχνάς αυτό.

 

Και επίσης αναφέρει υδρόψυξη. Αν έχει custom, έχει αντλίες, ανεμηστήρες....

 

Αυτό που χρειάζεται είναι αρκετά A στο rail, και αν δεν αγοράσει τουλάχιστον 650 Bronze (και επώνυμη μάρκα), δεν πρόκειτε να δει φως. Αλλά το κόστος τους είναι ίδιο σχεδόν με αυτό που πρότεινα, τουλάχιστον Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάνει overclock τον 8350, 550W δεν είναι αρκετό. Έχει ονομαστικό 125W TDP, πραγματικό 140W,  μην το ξεχνάς αυτό.

 

Και επίσης αναφέρει υδρόψυξη. Αν έχει custom, έχει αντλίες, ανεμηστήρες....

 

Αυτό που χρειάζεται είναι αρκετά A στο rail, και αν δεν αγοράσει τουλάχιστον 650 Bronze (και επώνυμη μάρκα), δεν πρόκειτε να δει φως. Αλλά το κόστος τους είναι ίδιο σχεδόν με αυτό που πρότεινα, τουλάχιστον Αγγλία.

 

Ενα σωστό 550αρι βγάζει 40 - 45A στην 12αρα που ειναι υπερακετa και με αρκετο headroom για 8350 oced και HD4870. 

 

Τα υπολοιπα, cooling, σκληροι μητρική κτλ,, βαρια βαρια να θελουν κανενα 50 αρι βατ... και ολα αυτά για ένα σεναριο που θα δουλεουν ΟΛΑ μαζι στο 100% πραγμα που δεν προκειται ποτε να συμβεί και στο πιο εξωπραγματικο σεναριο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα ..

 

σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας ..

τελικα ειχαν καει κατι εξαρτηματακια πανω απο την καρτα ..

 

τελικα μετα απο πολες ωρες τελικα καταφερα να κανω την καρτα να λειτουργησει με το δικο μου τροφοδοτικο

το οποιο σε κανα μισαορο gaming εγινε πυροτεχνημα ...

 

ναι εχω custom υδροψυξη αλλα δεν βρισκω λογο ακομα για να κανω overcklock στον 8350...

 

τωρα το πσ δουλεβει με ενα φτηνο 850αρι και ολα ειναι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

γεια χαρα παιδια. Εχω την sapphire HD6670. οταν βλεπω βιντεο βγαινουν ολο πρασινα πιξελ. συνδεσα την οθονη στην hdmi της μητρικης και μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρισει κατι τετοιο. Εχω δει σε ξενα site οτι κανουν κατι ρυθμησεις στο ccc στα ρολογια και μετα φευγουν. Αλλα φοβαμαι μην καψω την καρτα. Ξερει να με πει καποιος σωστες ρυθμησεις που μπορω να κανω;

Εχω δοκιμασει αλλους drivers αλλα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάω το απογευμα το power on στο corsair 250 παίρνουν μπρος μητρικες ανεμιστήρες,ledaκια,ανεμιστηράκια της κάρτας αλλά display no,όπα πάμε πάλι απο την αρχή,power off,power on no display again.ανοίγω τα δυο pc βγάζω τις κάρτες και τις ανταλλάσω απο το arcadia me ton g3258 και την 270x στο corsair με τον 4590 και την 290x και ανάποδα,power on στο corsair που φοράει την 270x τωρα και post κανονικα,Power on στο arcadia που φοράει τωρα την 290x no display.Συνεπώς μητρικες οκ,οθόνη οκ,η 270x ποσταρει οκ,άρα η 290x παίρνει ρεύμα ανάβουν οι ανεμιστήρες αλλα no display (δοκίμασα και στο display port και στο dvi) δηλαδή? ψόφησε?έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια.. πραγματικα πολυ ωραια δουλεια, μπραβο στο φιλο που το εγραψε.. 

Θελω να σας ρωτησο και γω κατι και θα χαρω αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε..εχω την R9-270-DC20C-2GD5

Ειχα καποιο driver 3-4 εκδοσεις παλιοτερες απο τον τελευταιο γιατι μονο με αυτον ηταν stable το pc και δεν πεταγε bsod..

Συγκεκριμενα ειχα την 14.4 εκδοση..Σημερα λοιπον εβαλα την τελευταια εκδοση 15.7 να την δοκιμασω..Το θεμα μου ειναι οτι σε idle βλεπω μεγαλυτερες θερμοκρασιες, αλλα και σε full load στο fifa2015 ειχα 88c ..

Επισης απο οτι προσεξα στο GPU-Z τα ρολογια δουλευουν διαφορετικα απο την προηγουμενη εκδοση..

θα ανεβασω 2 φωτο να καταλαβετε την διαφορα..

post-326337-0-68983000-1436450002_thumb.png

post-326337-0-99889500-1436450003_thumb.png

post-326337-0-75519000-1436450004_thumb.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εχω ενα θεμα τωρα με την gpu για καπιο λογο πολλα βιντεο δεν μου πεζει εικονα ενο εχω κανονικα ηχο μεχρι και στο youtube μου συμβαινει αυτο μηπως ξερετε ποιο ειναι το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με την 980 ομως βλεπω σε ξενα σαιτ οτι υπαρχει και σε αλλους,η συχνοτητα της μνημης gpu κολλαει στα 3005? αν βαλω απο τον πινακα ελεγχου της nvidia τα physx στον cpu επανερχετε η ταχυτητα κανονικα,αλλα χανω τα physx απο το μενου του παιχνιδιου..αν το εχω απο τον πινακα ελεγχου της nvidia στην gpu τα physx εχω συχνοτητα 3005 και μειωμενη αποδοση οταν μπαινω μεσα σε καπνους απο 90 fps παει 20..εχω κανει ddu απειρες φορες!! με λιγα λογια δεν παιζεται το παιχνιδι με ανοιχτα physx!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με την 980 ομως βλεπω σε ξενα σαιτ οτι υπαρχει και σε αλλους,η συχνοτητα της μνημης gpu κολλαει στα 3005? αν βαλω απο τον πινακα ελεγχου της nvidia τα physx στον cpu επανερχετε η ταχυτητα κανονικα,αλλα χανω τα physx απο το μενου του παιχνιδιου..αν το εχω απο τον πινακα ελεγχου της nvidia στην gpu τα physx εχω συχνοτητα 3005 και μειωμενη αποδοση οταν μπαινω μεσα σε καπνους απο 90 fps παει 20..εχω κανει ddu απειρες φορες!! με λιγα λογια δεν παιζεται το παιχνιδι με ανοιχτα physx!! 

 

Για την συχνοτητα δοκιμασε να βγάλεις τους drivers με ddu και να ξαναπεράσεις τους τελευταίους!!

 

Για το frame drop για πιο παιχνιδι μιλαμε??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...