Προς το περιεχόμενο

Αναφορές ότι το iPhone 6 Plus λυγίζει (όχι από συγκίνηση)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά σε αυτό δε διαφωνώ ούτε κι εγώ, απλά τι 6+ είναι πανλεπτο αλουμίνιο, οπότε δε θα θέλει και πολύ

 

Το θέμα πέρα από τις τσέπες είναι αν θα ζουπηχτεί και μέσα σε καμιά τσάντα με πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά σε αυτό δε διαφωνώ ούτε κι εγώ, απλά τι 6+ είναι πανλεπτο αλουμίνιο, οπότε δε θα θέλει και πολύ

 

Το θέμα πέρα από τις τσέπες είναι αν θα ζουπηχτεί και μέσα σε καμιά τσάντα με πράγματα

 

Απλή φυσική είναι. Σχετικά μαλακό μέταλο και λεπτό ταυτόχρονα, ε θα στραβώνει τι θα κάνει! Όχι πάντως από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η ολη αστεια υποθεση με το iphone που λυγιζει οταν το πιεσεις δυνατα, μου θυμιζει το αναλογο περιστατικο με το bluray drive του PS4.

ειχε δηιμουργηθει και καλα θεμα, οτι το bluray drive χαραζει τα bluray δσκακια ενω τα παιζει. και ανεβαινανε διαφορα youtube videos που υποτιθεται το αποδεικνυε αυτο.

μονο που στα βιντεο, κραταγανε την κονσολα και την κουναγανε δυνατα ενω ηταν ανοικτη και επαιζε το δισκακι.  :-D

τελικα η ανθρωπινη βλακεια δεν εχει ορια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω η μονη συγκινηςη που νιωθω ειναι απο την αναμονη να το αποκτησω !Πηγα απο κεντρικο καταστημα cosmote για να επικυρωσω την προπαραγγελια μου εαν δεν το παρω day one θα κλεψω του kirileman :P

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παντως εγω η μονη συγκινηςη που νιωθω ειναι απο την αναμονη να το αποκτησω !Πηγα απο κεντρικο καταστημα cosmote για να επικυρωσω την προπαραγγελια μου εαν δεν το παρω day one θα κλεψω του kirileman :P

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

 

Για να σου δώσω περισσότερο πόνο, θα σου πω πως ένας από τους "αρχι-mods" που επέστρεψε πρόσφατα από το Λονδίνο, γύρισε με μερικές συσκευές στη βαλίτσα του! (αλλά δεν μιλάει γιατί νομίζει πως έτσι θα κρύψει το πάθος του για την apple στα μάτια των χρηστών του)  :P  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παντως εγω η μονη συγκινηςη που νιωθω ειναι απο την αναμονη να το αποκτησω !Πηγα απο κεντρικο καταστημα cosmote για να επικυρωσω την προπαραγγελια μου εαν δεν το παρω day one θα κλεψω του kirileman :P

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

 

Για να σου δώσω περισσότερο πόνο, θα σου πω πως ένας από τους "αρχι-mods" που επέστρεψε πρόσφατα από το Λονδίνο, γύρισε με μερικές συσκευές στη βαλίτσα του! (αλλά δεν μιλάει γιατί νομίζει πως έτσι θα κρύψει το πάθος του για την apple στα μάτια των χρηστών του) :P :devil:

πωωωω μην μου τα λες αυτα καθολου δεν θελω να ξερω .Sent from my ipad4 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι τόσο πορωμένοι που δεν μπορούν να δουν τα γεγονοτα :

Η Apple το αναγνώρισε ως πρόβλημα και θα προβεί σε αντικατάσταση των προβληματικών συσκευών

http://www.valuewalk.com/2014/09/apple-support-will-inspect-bent-iphone-6-plus/

Τί δεν καταλαβαίνετε; Συνεχίζετε να την υπερασπίζεστε ακόμα κι όταν το παραδέχεται η ίδια... Τραγικό!... Πραγματικά τραγικό... Ίδιες αναφορές υπήρξαν και στο παρελθόν στο support forum για τα 5 και 5C.

Χειρότερα κι από ομάδα ποδοσφαίρου... Δεν προσπαθώ να σας πείσω, αφού ακόμα κι αν σηκώνονταν από τον τάφο του ο μακαρίτης (Steve Jobs) και το παραδέχονταν σε παγκόσμια μετάδοση μερικοί θα επέμεναν ότι δε είναι έτσι... Κάποιοι ίσως τον πυροβολούσαν για να (ξανα)πεθάνει και να σταματήσει να λασπολογεί την Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι τόσο πορωμένοι που δεν μπορούν να δουν τα γεγονοτα :

Η Apple το αναγνώρισε ως πρόβλημα και θα προβεί σε αντικατάσταση των προβληματικών συσκευών

http://www.valuewalk.com/2014/09/apple-support-will-inspect-bent-iphone-6-plus/

Τί δεν καταλαβαίνετε; Συνεχίζετε να την υπερασπίζεστε ακόμα κι όταν το παραδέχεται η ίδια... Τραγικό!... Πραγματικά τραγικό... Ίδιες αναφορές υπήρξαν και στο παρελθόν στο support forum για τα 5 και 5C.

Χειρότερα κι από ομάδα ποδοσφαίρου... Δεν προσπαθώ να σας πείσω, αφού ακόμα κι αν σηκώνονταν από τον τάφο του ο μακαρίτης (Steve Jobs) και το παραδέχονταν σε παγκόσμια μετάδοση μερικοί θα επέμεναν ότι δε είναι έτσι... Κάποιοι ίσως τον πυροβολούσαν για να (ξανα)πεθάνει και να σταματήσει να λασπολογεί την Apple...

 

Βασικά χάρη κάνει η Apple σε όσους ζητήσουν αντικατάσταση επειδή έκατσαν πάνω και στράβωσε! Σε λίγο θα ζητούν αντικατάσταση και όσοι τους πέφτει κάτω και σπάει...

 

Πάντως δεν κάνει άμεση αντικατάσταση σε καμία περίπτωση. "There is a test called a Visual Mechanical Inspection that the device will have to pass. If it is within the guidelines, they will be able to cover it. If not, the replacement would be a paid one."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] τα παράπονα για τα στραβά Iphone αφορούν Iphone 6/6+ που ΣΜΙΛΕΥΤΗΚΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ έχοντας τα στην τσέπη... [...]

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις το ασυμβίβαστο της έκφρασης "σιγά σιγά με τον χρόνο" για μια συσκευή που βγήκε στην κυκλοφορία 2 εβδομάδες πριν...

 

Επίσης είμαι πολύ περίεργος να μάθω πόσοι έχουν μια συσκευή 300+€ (οποιαδήποτε συσκευή, όχι μόνο iPhone χωρίς κάποια προστατευτική θήκη). Και πριν μπει κάποιος στον κόπο να απαντήσει κάτι του τύπου "Εγώ έχω το Χ/Υ κινητό χωρίς θήκη και το πετάω καθημερινά από τον τρίτο όροφο και δεν έχει γρατζουνιά" να πω ότι η ερώτηση είναι ρητορική.

 

Αρκεί μια βόλτα από το section αγγελιών για να δείτε ότι η μεγάλη πλειονότητα των smartphones είναι σε θήκη και φοράνε προστατευτικά οθόνης από την πρώτη μέρα... Οπότε απλά παραδεχτείτε ότι θέλετε απλά να την πείτε στους Apple Fans, παρά να παριστάνετε ότι σοκαριστήκατε που μια συσκευή λυγίζει κάτω από συνθήκες μεγάλης πίεσης και αυτό αποτελεί λόγο για να μην το αγοράσει κάποιος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι τόσο πορωμένοι που δεν μπορούν να δουν τα γεγονοτα :</p> <p><strong>Η Apple το αναγνώρισε ως πρόβλημα και θα προβεί σε αντικατάσταση των προβληματικών συσκευών</strong></p> <p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.valuewalk.com/2014/09/apple-support-will-inspect-bent-iphone-6-plus/'>http://www.valuewalk.com/2014/09/apple-support-will-inspect-bent-iphone-6-plus/</a></p> <p>Τί δεν καταλαβαίνετε; Συνεχίζετε να την υπερασπίζεστε ακόμα κι όταν το παραδέχεται η ίδια... Τραγικό!... Πραγματικά τραγικό... Ίδιες αναφορές υπήρξαν και στο παρελθόν στο support forum για τα 5 και 5C.</p> <p>Χειρότερα κι από ομάδα ποδοσφαίρου... Δεν προσπαθώ να σας πείσω, αφού ακόμα κι αν σηκώνονταν από τον τάφο του ο μακαρίτης (Steve Jobs) και το παραδέχονταν σε παγκόσμια μετάδοση μερικοί θα επέμεναν ότι δε είναι έτσι... Κάποιοι ίσως τον πυροβολούσαν για να (ξανα)πεθάνει και να σταματήσει να λασπολογεί την Apple...</p>

καλα διαβασε λιγο καλυτερα το αρθρο εχει πολλες προυποθεσεις Σε φαση ειναι ζητημα να αλλαξει ενα απειροελαχιστο ποσοστο απο αυτους που λογω κακης χρησης στρεβλωσαν την συσκευη.και ετσι πρεπει να κανει καθε μεγαλη εταιρεια κσι φυσικα η apple πιου ειναι η μεγαλυτερη στην κατηγορια.

 

new_posts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#bendgate explained

 

Καλό και χρήσιμο βίντεο και για αυτούς που κατηγορούν την Apple αλλά και για αυτούς που την υπερασπίζονται...

Ωραίος, αυτά που σκεφτόμουν κι εγώ λέει :P 

 

Φυσικό είναι να λυγίζει αν το κάνεις επίτηδες με τόση δύναμη απλά δεν είναι λογικό να συμβαίνει αυτό σε iPhone όταν τόσα χρόνια μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με την ποιότητα αυτών των συσκευών. Το πρόβλημα για μένα δεν είναι ότι λυγίζει το iphone, αλλά το ότι άλλες συσκευές με αλουμίνιο δεν λυγίζουν ούτε με δύναμη στα χέρια. Άρα καταλαβαίνουμε για τι ποιότητα κατασκευής μιλάμε. 

Τέλος φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο που το λυγίζει ο τυπάς ότι η συσκευή πονάει σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Στο κάτω κουμπί της έντασης το οποίο είναι πιο κοντά στο κέντρο της συσκευής και δεν έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια (καθώς το έχουν τρυπήσει) 

Είναι όμως ηλίθιο αν το σκεφτεί κανείς πως εφόσον τρυπάς κάτι και το αποδυναμώνεις σε εκείνο το σημείο, δεν κάνεις κάτι ώστε να το ενισχύσεις! (πχ με κάποιο νεύρο εσωτερικά) 

 

Για μένα μεγάλο fail για την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά χάρη κάνει η Apple σε όσους ζητήσουν αντικατάσταση επειδή έκατσαν πάνω και στράβωσε! Σε λίγο θα ζητούν αντικατάσταση και όσοι τους πέφτει κάτω και σπάει...

Δεν το πιστεύω ότι καλούμαι να απαντήσω σε κάτι τέτοιο...

But, I'll bite :

Η λογική σου στηρίζεται σε κάτι ή όποιον πάρει χάρος; Δηλ. έχεις κάποια επίσημη θέση της ετταιρείας στο θέμα που να λέει κάτι τέτοιο; Έχει συμβεί στο παρελθόν της εταιρείας να αντικαταστήσει μαζικά συσκευές που είχαν προβλήματα από καθαρή υπαιτιότητα του χρήστη (αφού ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση υπαιτιότητα της εταιρείας);

Σε παρακαλώ πολύ, είσαι moderator και κάποιοι σε θεωρούμε σοβαρό άνθρωπο... Πρόσεχε λίγο τί γράφεις.

 

Πάντως δεν κάνει άμεση αντικατάσταση σε καμία περίπτωση. "There is a test called a Visual Mechanical Inspection that the device will have to pass. If it is within the guidelines, they will be able to cover it. If not, the replacement would be a paid one."

Από τη στιγμή που μπαίνει στη διαδικασία διευκρινήσεων αναγνωρίζει το πρόβλημα. Αγγλικά ξέρεις, η φράση που έγραφες πώς μεταφράζεται στα Ελληνικά; Δεν υπάρχει πρόβλημα και φταίτε εσείς οι χρήστες ή σας κάνουμε χάρη και τα αλλάζουμε επειδή φταίτε εσείς οι χρήστες;.. Αυτά που υποστηρίζεις δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν το πιστεύω ότι καλούμαι να απαντήσω σε κάτι τέτοιο...

But, I'll bite :

Η λογική σου στηρίζεται σε κάτι ή όποιον πάρει χάρος; Δηλ. έχεις κάποια επίσημη θέση της ετταιρείας στο θέμα που να λέει κάτι τέτοιο; Έχει συμβεί στο παρελθόν της εταιρείας να αντικαταστήσει μαζικά συσκευές που είχαν προβλήματα από καθαρή υπαιτιότητα του χρήστη (αφού ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι σε καμία περίπτωση υπαιτιότητα της εταιρείας);

Σε παρακαλώ πολύ, είσαι moderator και κάποιοι σε θεωρούμε σοβαρό άνθρωπο... Πρόσεχε λίγο τί γράφεις.

Από τη στιγμή που μπαίνει στη διαδικασία διευκρινήσεων αναγνωρίζει το πρόβλημα. Αγγλικά ξέρεις, η φράση που έγραφες πώς μεταφράζεται στα Ελληνικά; Δεν υπάρχει πρόβλημα και φταίτε εσείς οι χρήστες ή σας κάνουμε χάρη και τα αλλάζουμε επειδή φταίτε εσείς οι χρήστες;.. Αυτά που υποστηρίζεις δηλαδή;

 

Η λογική μου είναι η πιο απλή του κόσμου. Δεν αντικαθιστάς συσκευές με προβλήματα για τα οποία ευθύνεται ο χρήστης. Γιατί πολύ απλά μετά θα έχεις στρατιές που θα ζητούν αντικατάσταση για ο,τι μπορείς να φανταστείς!

 

Το iphone λοιπόν λυγίζει αν το πιέσεις υπερβολικά και δεν συμβαίνει αυτό σε μερικές συσκευές μόνο. Άρα είναι αδύνατον για την Apple να αντικαθιστά δωρεάν συσκευή, κάθε φορά που κάποιος κάθεται πανω της... Θα το κάνει ίσως σε ελάχιστες περιπτώσεις (που βασικά ελάχιστες είναι και οι στραβές συσκευές για την ώρα) για να ηρεμήσουν τα πνεύματα...

 

Δε νομίζω να περιγράφω κάτι εξωπραγματικό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιέζεις υπερβολικά είναι σχετικό.

 

Θα έπρεπε να είχε προβλέψει καλύτερα κάποια πράγματα, είτε να ενισχύσει τη κατασκευή του ή να μην το κάνει τόσο λεπτό.

 

Έκανε κάποιες επιλογές και δημιουργήθηκε ζήτημα, που δεν έχει δημιουργηθεί στον ίδιο βαθμό με άλλες αλουμινένιες unibody κατασκευές.

 

Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να αντέχει να πατηθεί από αυτοκίνητο, αλλά μια τσέπη έως ένα βαθμό θα έπρεπε να την αντέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...