Προς το περιεχόμενο

Ευρώ ή δραχμή{μέρος 2}


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Κύπριοι ήθελαν σταγόνα στον ωκεανό, σε σύγκριση με μας και δεν τους δάνειζε άνθρωπος.

Αυτοί οι "άλλοι" που παλεύουν μεταξύ τους ποιός θα μας πρωτοδανείσει, ποιοί είναι;

Τους ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

\

 

Ο Colonel κι ο καθε Colonel εχει δικαιωμα να γραφει ο,τι βλακεια θελει, δυστυχως ομως ορισμενοι τα λενε και στα καναλια κατεχοντας πολιτικα αξιωματα. ΔΕΝ μπορεις να πεις "δεν χρωσταω", ΔΕΝ μπορεις να εισαι αυταρκης, ΔΕΝ μπορεις να πεις στα @@ μου τι λενε οι αγορες.

 

\

Καταρχήν το κράτος μπορεί να πεί ότι γουστάρει... το θέμα ειναι αν μπορεί και να το υποστιρήξει... αυτή ειναι η μαγκια του κράτους κάνει ότι γουστάρει :D αν θέλει μπένει και στην τουρκία και λέει θα την ονομάσω βυζάντιο.. :D

 

 

ο,τι γουστάρει όμως χωρίς εξαιρέσεις.. (αρκεί να μπορεί να το κάνει.. αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν παίζουμε κάποιο επιτραπέζιο για να υπάρχει βιβλιαράκι με κανόνες με το τι μπορεί ή δεν μπορεί να κάνει ο κάθε παίχτης.. αν έχεις τι δύναμη κάνεις ότι θέλεις.. βάζεις φωτιά και στο επιτραπέζιο τελος.) 

 

 

Τώρα το θέμα ειναι αν μπορούμε να κάνουμε το συγκεκριμένο (να στείλουμε τα λαμόγια σπίτια τους και να μην αναγνωρίσουμε το χρέος) πιστεύω πως έχουμε τις δυνάμεις να αντέξουμε τις συνέπειες για κάτι τέτοιο.

 

 

Η Ιρλανδία Ισλανδία μια χαρά κατάφερε και ειπε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθινοτατα. Μην μπαινετε σε τετοιες λογικες γιατι απο την κριση δε θα βγουμε ουτε το 2070.

 

Ο Colonel κι ο καθε Colonel εχει δικαιωμα να γραφει ο,τι βλακεια θελει, δυστυχως ομως ορισμενοι τα λενε και στα καναλια κατεχοντας πολιτικα αξιωματα. ΔΕΝ μπορεις να πεις "δεν χρωσταω", ΔΕΝ μπορεις να εισαι αυταρκης, ΔΕΝ μπορεις να πεις στα @@ μου τι λενε οι αγορες.

 

Αλλο το να μην υπογραφεις ο,τι ορο σου πασαρουν κι αλλο να λες "η ετσι η δεν υπογραφω τιποτα", μονομερεις διαγραφες χρεους και κολοκυθια τουμπανα. Και να θυμισω στους πατριωτες λεβεντες οτι η Ελλαδα ηταν ΕΚΤΟΣ ΑΓΟΡΩΝ και ηταν αλλος αυτος που πληρωνε τα σπασμενα μας. Αυτο για τους φαντασμενους "θα βρουμε αλλους να μας δανεισουν", "παντου υπαρχουν δανειστες" κτλ.

 

Ενα μπου να κανουν οι διεθνεις οικοι αξιολογησης και δεν μας ξαναδανειζεται ουτε πεντολιρο. Γιατι κατι αλλο που αγνοουν ορισμενοι πολιτικοι και δημοσιογραφοι ειναι οτι πολλοι οργανισμοι απαγορευεται να δανειζουν σε κρατη και οργανισμους κατω απο συγκεκριμενη βαθμολογια.

 

Τι σημαινει αυτο; Οτι ακομα κι αν ηθελε να μας δανεισει για καποιο ψυχοπαθη λογο το ταμειο συνταξιοδοτησης Καναδων οικοδομων ας πουμε, αν οι εσωτερικοι κανονισμοι του λενε "ουτε σεντ σε οργανισμους με βαθμολογια κατω απο B" (η οποία βαθμολογια παρεχεται απο τους εν λογω οικους) παιρνουμε αυτοματως los poulos.

 

Εννοείται βέβαια οτι δεν συμφωνώ μαζι σου και οτι ολα είναι θέμα πολίτικης ευφυίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κύπριοι ήθελαν σταγόνα στον ωκεανό, σε σύγκριση με μας και δεν τους δάνειζε άνθρωπος.

Αυτοί οι "άλλοι" που παλεύουν μεταξύ τους ποιός θα μας πρωτοδανείσει, ποιοί είναι;

Τους ξέρει κανείς;

όποιος θέλει φυσικό αέριο, πρόσβαση στον πειραιά, όποιος έχει συμφέροντα να είμαστε με το μέρος του (Ρωσία,κίνα) και γενικά όποιος θέλει κάτι που να πουλάμε. (δεν ειναι ανάγκη να δανειστείς η όλη υπόθεση αν γίνει θα ειναι με σκοπό την ανασύσταση του κράτους.. όχι με το που φύγουμε απο τα παλιά δάνεια να ψάχνουμε για πιστωτικές :P )

 

πρώτα κοιτάς να αναπτύξεις την παραγωγή σου στο φουλ μετά να ζήσεις απο αυτή και μετά να εξάγεις/ανταλλάξεις. τελευταίο σκαλοπάτι είναι το να δανειστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιρλανδία μια χαρά κατάφερε και ειπε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ...... αλλά θέλησαν να μεινουν στο ευρώ...

Η Ιρλανδια μικρε μου ασχετε τρολλακο δανειστηκε κι απο το IMF και απο την Ευρωπαικη Ενωση. Και μαλιστα ηταν η πρωτη χωρα που ξεπληρωσε το χρεος της για να βγει στις αγορες.

 

Μηπως το ειπανε σε σενα προσωπικα το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ?

 

Εννοείται βέβαια οτι δεν συμφωνώ μαζι σου και οτι ολα είναι θέμα πολίτικης ευφυίας

Μ'αρεσει οταν κανω συζητησεις με πληθωρα επιχειρηματων και ισχυρες αντικρουσεις των δικων μου. Βοηθαει στο διαλογο και ενισχυει την ανταλλαγη αποψεων.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιρλανδία μια χαρά κατάφερε και ειπε ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ...... αλλά θέλησαν να μεινουν στο ευρώ...

wait, what ?

 

http://money.cnn.com/2010/11/28/news/international/ireland_bailout/index.htm

 

 

The bailout announced Sunday, which totals about $113 billion, includes €67.5 billion in loans from the EU, the IMF and three nations: the United Kingdom, Denmark and Sweden. The other €17.5 billion would come from Ireland's own reserves and pensions.

 

The rescue money will be used to stabilize the country's banks and fund government operations.

 

The move means Ireland will not have to borrow money from private investors for the next three years. The country will pay an average interest rate of 5.83% on the bailout loans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιρλανδια μικρε μου ασχετε τρολλακο δανειστηκε κι απο το IMF και απο την Ευρωπαικη Ενωση. Και μαλιστα ηταν η πρωτη χωρα που ξεπληρωσε το χρεος της για να βγει στις αγορες.

 

Μηπως το ειπανε σε σενα προσωπικα το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ?

 

Μ'αρεσει οταν κανω συζητησεις με πληθωρα επιχειρηματων και ισχυρες αντικρουσεις των δικων μου. Βοηθαει στο διαλογο και ενισχυει την ανταλλαγη αποψεων.

Ναι τα μπέρδεψα με την Ισλανδία η Ιρλανδία απλά ξεπλήρωσε το χρέος της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 6.5 εκατομμυρια ελληνες να ειναι φτωχη ή να ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας νομιζω προτιμω την δραχμη 

Με τίποτα δεν πιστεύω ότι 6.5 εκατομμύρια Έλληνες είναι φτωχοί ή στο όριο της φτώχειας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίποτα δεν πιστεύω ότι 6.5 εκατομμύρια Έλληνες είναι φτωχοί ή στο όριο της φτώχειας...

...ε και εγω δεν πιστευω οτι χρωστάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 6.5 εκατομμυρια ελληνες να ειναι φτωχη ή να ειναι κατω απο το οριο της φτωχειας νομιζω προτιμω την δραχμη 

 

Οταν φτασουμε τα   8,5 εκατομμυρια Ελληνες στα ορια της φτωχειας, οι ευρωλαγνοι θα αρχισουν να προβληματιζονται,

Οταν φτασουμε τα 10,5 εκατομμυρια Ελληνες στα ορια της φτωχειας, οι ευρωλαγνοι θα αναφωνησουν, επιτελους πιασαμε πατο και χειροτερα με το ευρω δεν γινονται,αρα το ευρω ειναι πια για εμας μονοδρομος για καλυτερες μερες.

Οταν χρεωκοπησουν και οι υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες του ευρω και το ευρω κανει το κυκλο του και καταργηθει απο αυτους,τοτε οι Ελληνες ευρωλαγνοι θα πουν οτι η δραχμη ειναι πια μονοδρομος και οτι προβλεπανε απο την αρχη την καταληξη του ευρω, αλλα θελανε πολυ να προπαθησουν να στηριξουν το ευρω, αλλα οι υπολοιποι εταιροι μας δεν ειχαν τις αναλογες αντοχες με εμας στην υπερασπιση του ευρω και την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια.   :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίποτα δεν πιστεύω ότι 6.5 εκατομμύρια Έλληνες είναι φτωχοί ή στο όριο της φτώχειας...

 

Εγω το πιστευω και το παραπιστευω γιατι το βιωνω μεχρι το 2010 ημουν μικρομεσσαιος τωρα ειμαι φτωχος , στην ουσια με ζει μια θεια μου που μου δινει καθε μηνα ενα επιδομα ας το πουμε και σαν εμενα ειναι παρα πολλοι που ζουν δηλαδη απο συνταξεις γονεων παππουδων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πιστευω και το παραπιστευω γιατι το βιωνω μεχρι το 2010 ημουν μικρομεσσαιος τωρα ειμαι φτωχος , στην ουσια με ζει μια θεια μου που μου δινει καθε μηνα ενα επιδομα ας το πουμε και σαν εμενα ειναι παρα πολλοι που ζουν δηλαδη απο συνταξεις γονεων παππουδων κλπ.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αλλά 6.5 εκατομμύρια σημαίνει 7 στα 10 άτομα. Εγώ χωρίς να κάνω παρέα με εφοπλιστές και βιομήχανους δεν βλέπω κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μας σώσει ένα πληθωριστικό νόμισμα, που δεν θα' χει ουσιαστικά κανένα αντίκρισμα.

Τόσες χώρες στα Βαλκάνια έχουν δικό τους νόμισμα με οικονομία και παραγωγή που είναι μακριά απο εμάς και τα φέρνουν δύσκολα βόλτα. Όλοι αυτοί χαζοί είναι και δεν δίνουν αυξήσεις;

Ένα κομμάτι χαρτί που γράφει ένα χ αυθαίρετο ποσό, δεν λέει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν χρωστάμε σε ποιους χρωστάμε και γιατι;  και ακόμη και αυτά που δανειστήκαμε (με όποια κομπίνα πολιτικών κρυβόταν απο πίσω με σκοπό την αισχροκέρδεια) τα έχουμε πληρώσει ξεπληρώσει απλά μας τρώνε τα τοκοχρεολύσια κτλ  εκτός και αν είσαι υποστηρικτής του "μαζί τα φάγαμε" εγώ πάντως και όσοι ξέρω δεν φάγανε ούτε κοκαλάκι... ούτε είδα καμιά υποδομή...

 

Το κάθε κράτος έχει την υποχρέωση να διαφυλάττει τα συμφέροντα του δεν γίνεται να παραμένει φόρω υποτελές  για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα μικρών ομάδων επιχειρηματιών αφήνοντας τόσο τους πολίτες του ξέμπαρκους όσο και την βιωσιμότητα του.

 

Αν είχαμε καθεστώς με εθνική πολιτική θα λέγαμε κύριοι όσο αρπάξατε αρπάξατε δεν έχει υπόλοιπο το ταμείο. 

 

 

 

 

 

Αυτό μπορεί να ισχύει σε λογική παρέας... όχι σε επίπεδο κρατών... τα άλλα κράτη δεν ειναι άσχετοι και αγαθιαρηδες ξέρουν πολύ καλά τι παίζει και θα ξέρουν πολύ καλά κάτω απο ποιές συνθήκες κρίναμε επαχθές το χρέος (αν το κάναμε) και επίσης ξέρουν τι έχουμε να πουλήσουμε ή τι κερδοφορία μπορούμε να αναπτύξουμε και αυτό θα κοιτάξουν όταν θα είναι να συνάψουμε την οποιαδήποτε συνεργασία...

 

Να στο πω και αλλιώς έστω μια εταιρία δηλώνει πτώχευση νομίζεις ότι οι ιδρυτές της δεν μπορούν να ανοίξουν άλλη και να χρηματοδοτηθούν; 

 

 

Έχουμε και εργοστάσια που κάνουν ανταλλακτικά για αεροσκάφη ακόμη και σε στρατιωτικό επίπεδο (για τζετ) αλλά επίσης τι σε εμποδίζει να πουλήσεις και με το συνάλλαγμα που θα πάρεις απο τις πωλήσεις να αγοράσεις κάτι που σου χρειάζεται; ή απευθείας να ανταλλάξεις; 

 

Το να αποκοπείς απο το ιντερνετ δεν βλέπω τον λόγο μου μοιάζει εντελώς ανούσιο και άχρηστο. δεν είπαμε να γίνουμε βόρειος κορέα... δεν έρχεται το τέλος του κόσμου και αποκλίζεσαι απο τα πάντα αν έχεις δικό σου νόμισμα   :P

 

Τό ίδιο ισχύει και για το πετρέλαιο πουλάς και με τα λεφτά αγοράζεις.. τι πουλάς; τουρισμό,αγροτικά προϊόντα, φυσικό αέριο,υπηρεσίες και ότι άλλο τεσπα εξάγουμε ως χώρα... και μάλιστα με εθνικό νόμισμα και σωστή ρύθμιση ΦΠΑ και μισθών οι παραγωγικές διαδικασίες επιταχύνονται γιατι θα αυξηθεί το καθημερινό βιοτικό επίπεδο των πολιτών και άρα θα εργάζονται αποδοτικότερα και θα καταναλώνουν περισσότερο  και θα υπάρχει και η άνεση αλλα και η προτροπή να επιχειρήσουν πιο ελεύθερα. 

δεν μιλάμε για κούρεμα αλλά για ολική κατάργηση του απλά κλείνουν οι κάνουλες και αν θέλουν οι rothchild και οι λοιποί να πάρουν πίσω τα λεφτά απο τις κομπίνες τους ας  κυνηγήσουν τους πρώην (γιατι για να το κάνουμε αυτό εννοείται οι άνθρωποι στην πολιτική σκηνή που συνετέλεσαν σε όλα αυτά θα πρέπει να φυλακιστούν η να φύγουν απο την χώρα) πολιτικούς μας ή ας νοικιάσουν ιδιωτικό στρατό να μας επιτεθούν...

 

1. Δε χρωσταμε δηλαδη τιποτε... οτι δανειο πηρε το κρατος τη χρυση εικοσαετια, το αποπληρωσαμε πληρως και απλα μας ειπαν στα ψεματα οτι χρωσταμε αλλα 300 δις... λογικο ακουγεται.

 

2. Το να κρινεις επαχθες ενα χρεος, δε σημαινει οτι δε χρωστας τιποτε, αλλα οτι δεν αντιστοιχει αυτο που σου λενε οτι χρωστας με αυτο που πραγματικα χρωστας. Εκτος κι αν πιστευεις οτι δε χρωσταμε τιποτε απολυτως.

 

3. Οταν μια εταιρια δηλωσει πτωχευση, ολη η εταιρια σπαει και δινεται στους δανειστες της, και μετα οι εταιριοι μπορουν να ανοιξουν οτι θελουν... σωστα. Δεχεσαι λοιπον η εταιρια που λεγεται ελλαδα, να σπασει σε κομματια να δωθει στους δανειστες και εμεις μετα, ας ξεκινησουμε απο την αρχη... το που, ειναι αλλη ιστορια.

 

4. Πιστευω αστειευεσαι για τα εργοστασια.

 

5. Βλεπε 2.

 

Σε γενικες γραμμες, δε θες κατι το αυταρκες (το οποιο φυσικα και ειναι αδυνατο), αλλα κατι το κερδοφορο, ωστε να εχεις κερδος, και να δινεις για να αγορασεις πετρελαιο, να αγορασεις πρωτες, υλες κλπ. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με την αλλαγη νομισματος, αλλα με τελειως διαφορετικα πραγματα. Ενα εννιαιο και ισχυρο νομισμα, θα σε βοηθουσε καλυτερα να κανεις αυτο που ευαγγελιζεσαι, αν ειχες σωστο κρατος σε αλλους τομεις. Η αλλαγη του νομισματος, αλλα η μη αλλαγη ολου του συστηματος του κρατικου μηχανισμου, δεν προκειται να σου δωσει τιποτε παραπανω απο την αλλαγη στο νομισμα της μιζας και στο νομισμα πληρωμης του ιδιου σαπιου συστηματος.

Πολλοι συνεχιζετε να κανετε το ιδιο λαθος. Να συγκρινετε την ελλαδα προ ευρω, και τις χωρες που δεν μπηκαν ποτε στο ευρω, με μια επερχομενη αλλαγη της τωρινης ελλαδας σε δικο της νομισμα, πραγμα το οποιο ειναι τραγικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...