Προς το περιεχόμενο

Ευρώ ή δραχμή{μέρος 2}


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξηγησε και εσυ λιγο τι εννοεις με το "λαικο πραξικοπημα"   με τι ορους θα πραγματωθει ? ποιοι θα επαναστατησουν εναντι ποιων? τι σκοπο θα εχει και πως θα το επιτυχει .Υπαρχει παρομοιο ιστορικο προηγουμενο?  θεωρειται πετυχημενο ? Η' απλα θα πρωτοτυπησουμε παγκοσμιως?

δεν υπαρχει προηγουμενο περαν χουντας δεν θα ειναι επιτυχημενο σιγουρα οποιος και να το κανει δεν θα εχει ιδιαιτερα αποτελεσματα και να γινει εκτος της καποιας μικρης αλλαγης στα πολιτικα προσωπα,αλλα ετσι και αλλιως στην ελλαδα του 2014 δεν βλεπω υπαρχει τετοια πιθανοτητα.Απλα ανεφερα τι αλλο υπαρχει περα της "δημοκρατικης" (που λεει ο λογος) λειτουργιας των εκλογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εννοω αυτο ,μιλαω για την τρομοκρατια και την πλυση εγκεφαλου των media,Μπορει εσυ και εγω να μην βλεπουμε τηλεοραση,να διαβαζουμε εφημεριδα κτλ αλλα ενα μεγαλο κομματι του πλυθησμου απο εκει ενημερωνεται και υπαρχουν και τα παιδια που μεγαλωνουν ακουγοντας τις μαλακιες που λενε καθημερινα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να το δεις οτι και να λεμε εγω φως στο τουνελ δεν βλεπω οσο και να θελω να πιστευω οτι κατι μπορει να αλλαξει στο μελλον συνεχως βλεπω σημαδια οτι θα παραμεινουν οπως ειναι τωρα δηλαδη γάματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς έχεις να αντιπροτείνεις ως λιγότερο κακή λύση μιας και είσαι του αντικειμένου;

Μη γράψεις ολόκληρο βιβλίο, απλά πρακτικά πράγματα που θα καταλάβει κάποιος που δεν κατέχει.

Δεν ξέρω τι θα πει ο Πραιτωριανός αλλά,

 

Από τα παραπάνω ποστ το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι το πόσο τρομερές κοινωνικές ανισότητες υπάρχουν σήμερα εκεί έξω. Και η πλάκα είναι οτι "υποτίθεται" είμαστε και οι δυο της μεσαίας τάξης. Ποιος να καταλάβει ποιον ρε μλκ. χαμος.

θα μπορούσαμε να αρχίσουμε αναγνωρίζοντας πως κάποιος που δεν έχει δουλειά και ιδιοκτησία και δεν πληρώνει φόρους ανήκει στην φτωχή τάξη και όχι στην μεσαία.

 

Οπότε και να θες να επαναστατήσεις, αν ο κόσμος δεν ξέρει σε ποιά τάξη ανήκει μάλλον θα αρχίσει να γρονθοκοπεί τον εαυτό του στο δρόμο.

 Δεν χρειάζεται όμως αιματηρή επανάσταση. Να φτιάξουμε την κοινωνία. Ας κάνουμε ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Ας αρχίσουμε από την παιδεία λέω εγώ, ο κόσμος χρειάζεται να δουλεύει, σχολείο μέχρι τις 5, ας κόψουν τα θρησκευτικά και να τους βάλουν επιτηρητές να διαβάζουν τα παιδιά τα μαθήματά τους στο σχολείο. Ας κοπούν οι παρελάσεις που-πας-ρε-καραμήτρο φάση. Ας κοπεί επιτέλους η προσευχή κι ο αγιασμός, δεν είμαστε ταλιμπαν, όποιος θέλει στην ενορία του, μετά το σχολείο. Οι εκκλησίες μπορούν να δυσανασχετήσουν στην απραξία ή μπορούν να αρχίσουν προγράμματα εθελοντισμού για μαθητές. Ας βγούμε από την απραξία που θέτει ως απίθανο ερώτημα δραχμή ή ευρώ και να μπούμε σιγά σιγά στην λογική "ας αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, τι μπορεί να γίνει αμεσότερα".

 

Κι από αυτούς που θα μεγαλώσουν με το "τι μπορώ να κάνω τώρα" θα βγει ίσως ένας πολιτικός που θα κάνει κάτι, θα αναγνωριστεί, και θα αρχίσουν περισσότεροι να κάνουν ΚΑΤΙ. Αυτό είναι το φως στο τουνελ, η επανάσταση μόνο ατομικά μπορεί να γίνει, χωρίς παρόλες και μεγαλόπνοα σχέδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραιτοριανέ, για χάρη της κουβέντας, και επειδή και στα δικά μου επιχειρήματα ας πούμε βρίσκω τρύπες που δεν ξέρω πως μπαλώνονται, θα συμφωνήσω με όσα λες.

Τι ακριβώς έχεις να αντιπροτείνεις ως λιγότερο κακή λύση μιας και είσαι του αντικειμένου;

Απαιραιτητη (μικρη) εισαγωγη για να αναπτυξω το σκεπτικο μου.

Στη νευτωνεια Φυσικη, στη Χημεια και γενικα στις Θετικες επιστημες, αιτιο-αποτελεσμα ειναι προβλεψιμα μεχρι βαρεμαρας και οι νομοι δεν αλλαζουν αναλογα τη χρονικη περιοδο η το ποιος το λεει.

 

Ειτε εγω, ειτε ο Παπας, ειτε ο Hawking πει οτι βαρυτητα δεν υπαρχει, οποιος πηδηξει απο τον εκτο θα γινει αλοιφη. Οποιος απο τους τρεις κι αν πει οτι ο ανθρωπος προερχεται απο τον Αδαμ, το γεγονος δεν παυει να ειναι βλακεια. Κτλ.

 

Στα οικονομικα δεν ισχυει αυτο. Εκτος απο εξοφθαλμα γεγονοτα (ανοικτα συνορα --> δυνατες οικονομιες), το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι αυτοεκπληρουμενες προφητειες, αναλογα και τον προφητη. Αν εγω πω οτι το lev παραπαιει, κλαην μαην. Αν το πει ο Sorros, μαυρο φιδι που το εφαγε.

 

Αν παμε μαζι στην AlphaBank και τους πεις ο Praetorianos εχει λεφτα, δωστε του δανειο, θα μας συνοδευσει εξω ο φυλακας. Αν παω αγκαλια με τον Σαλλα και τον Βαρδινογιαννη και πουν ο Praetorianos εχει λεφτα, θα μου εκδωσουν μπλοκ επιταγων ωσαν τηλεφωνικο καταλογο.

 

Το ιδιο ακριβως εγινε το 2000. Εκει που παιζαμε ξυπολυτοι ολοι μαζι οι Βαλκανιοι, ηρθε ο Βαρδινογιαννης (Γερμανια) και ειπε στην παρεα του (θεσμικοι επενδυτες, οικονομικοι οργανισμοι, οικοι αξιολογησης) και στις τραπεζες οτι ΑΥΤΟΣ (Ελλαδα) ειναι μαζι μου. Και καπως ετσι η Ελλαδα κερδισε VIP θεση στα καλυτερα club (επιτοκια δανεισμου και προσβαση σε χρηματαγορες που δεν θα βλεπε μονη της ουτε το 2100) και μεινανε οι γειτονες να ψαχνουν παπουτσια.

 

Επειδη λοιπον το τι λεει και κυριως, ποιος λεει κατι ειναι σημαντικο, θα επρεπε καθε πολιτικος που βγαινει στα καναλια και στα διεθνη ειδησεογραφικα πρακτορεια και λεει "θα βγαλω τα λεφτα μου εκτος", "θα πεσει μονομερης διαγραφη χρεους", "η δραχμη ειναι η λυση" να αυτοφαπωνεται.

 

Γιατι οχι μονο ειναι βλακας που απειλει πραγματα που δεν "μπορει" να κανει, αλλα, λογω αυτοεκπληρουμενης προφητειας, δημιουργει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν. Σκεψου τωρα να παρουμε ψηφο εμπιστοσυνης απο οικους αξιολογησης και να βγει κανα γιαταγανι να πει "οι καταθεσεις στην Ελλαδα δεν ειναι ασφαλεις". Ανεξαρτητα το τι λενε τα στοιχεια, ο κοσμος θα αρχισει να βγαζει, οι τραπεζες θα αρχισουν να εχουν προβληματα, ο κοσμος θα πανικοβληθει περισσοτερο, οι οικοι αξιολογησης θα αλλαξουν γνωμη, οι επενδυτες θα κοψουν παροχες, φτου και παλι απο το μηδεν.

 

Και για να απαντησω συνδυαστικα και στον bluesattack. Το χρεος μας ειναι μεγαλο, δεν το αρνειται κανεις αυτο. Αλλα εδω ειναι η πουτανια των αγορων. Δεν εχει σημασια (σε εισαγωγικα αυτο) τι λενε οι αριθμοι. Αν βγει η Γερμανια/ΕΕ και πουν "η Ελλαδα δεν πτωχευει. Η Ελλαδα θα χρηματοδοτειται σταθερα απο εμας μεσω ευρωομολογων γιατι υπαρχει αυτο κι αυτο το προγραμμα" κανεις δεν εχει λογο να φυγει.

 

Παρε παραδειγμα τις ΗΠΑ. Χρεος στο θεο (ναι ξερω, ως ποσοστο του ΑΕΠ ειναι χαμηλο, θα φτασω κι εκει), και υπαρχουν πολιτειες οι οποιες αν ηταν χωρες, η Ελλαδα μπροστα τους θα ηταν Ελβετια. Αναθεμα κι αν ξερει κανεις που δεν ασχολειται ποσο φτωχη ειναι η Καλιφορνια η ποσο πλεονασματικη ειναι η Νεα Υορκη. Ο εξω κοσμος βλεπει ΗΠΑ, δολλαριο.

 

Κι ερχεσαι στην Ευρωπη κι εχεις την Ελλαδα απο τη μια, την Γερμανια απο την αλλη, ιδιο νομισμα αλλα αλλη οικονομια, αλλες τραπεζες, αλλη πολιτικη, αλλη αξιοπιστια ενα κουλουβαχατο. Απο τη μια η Γερμανια βολευεται που ειναι στη μεση κι εχει γειτονες με πανισχυρο νομισμα να εξαγει (νομιζω η μονη χωρα με κερδη μεσα στην κριση), απο την αλλη η Ελλαδα γουσταρει χαμηλα επιτοκια, γουσταρει ισχυρη αγοραστικη δυναμη αλλα ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΝΑ ΟΥΜΕ.

 

Τι προτεινω? Να κοψουν και οι δυο μεριες τις βλακειες, οι μεν "λιτοτητα, σκασε και κολυμπα", οι δε "μονομερης διαγραφη" και να κατσουν να κανουν τα αυτονοητα. Οι ΗΠΑ ειχε αναπτυξη στο αψε σβησε με τοσο χρημα που εριξε για να βγει απο την κριση, στην Ευρωπη καταφεραν μετα απο δυο κουρεματα και 6 χρονια λιτοτητας να ανεβασουν το χρεος μας. Δηλαδη, ελα μ0υν1 στον τοπο σου, που θα ελεγε κι Σοιμπλε.

 

Κοινη εξωτερικη πολιτικη, εγγυηση απο τις βορειες χωρες οτι το νομισμα ειναι ενα και δεν αλλαζει, οτι η ΕΕ/Ευρωζωνη ειναι ενωση κι οχι μπουρδελακι με τσατσα τη Γερμανια και τραπεζικη (γενναιοδωρη) παρεμβαση οπου χρειαζεται. Η οποια παρεμβαση μπορει να γινει μονο αν αποδεχτουν οι χωρες οτι η Ευρωπαικη τραπεζα θα μπορει να επηρεασει (βλεπε: πειραξει) μικροσυμφεροντα οπου χρειαστει. Εχει αποδειχτει οτι δουλευει, δεν το βγαλα απο το κεφαλι μου, γαμω τα Harvardiανα οικονομικα και την ιστορια τους.

 

Απο την αλλη και μεις οταν ζηταμε βοηθεια κι οταν μας παρεχεται ασυλια απο τις αγορες, καλο θα ηταν να μην το παιζουμε ανταρτες κι αλανια στα καναλια. Ουτε να ριχνουμε ψηφο σε αυτον που θα ταξει τον πιο υψηλο κατωτατο μισθο, δεξιος η αριστερος, γιατι the third the longest awaits us.

 

*politically correct disclaimer, επειδη μπορει να μας διαβαζει κανεις φιλος Βουλγαρος/Αλβανος και να παρεξηγηθει. Στα ποστ μου οταν αναφερω τις βαλκανικες χωρες, δεν το λεω με την αποψη των παρακατιανων, οσο με την αποψη των οικονομικα αδυναμων χωρων, χωρις δυνατη επιρροη στα της Ευρωπης.

 

** Liopyr γραφω απο κινητο, αμα χρειαζεται διευκρινηση η δεν βγαζει καπου νοημα μου λες κι επεκτεινομαι/εξηγω καλυτερα. Δεν εγραψα δυσκολους ορους, ουτε ιστοριες για αγριους, ολα ειναι εφαρμοστεα και πρακτικα.

 

*** το γενναιοδωρη παρεμβαση πανω, δεν σημαινει "πεσε λεφτα μπαρμπα να τα κανω συνταξεις". Αυστηρα ελεγχομενα χρηματα για αναπτυξιακες υποδομες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινη εξωτερικη πολιτικη, εγγυηση απο τις βορειες χωρες οτι το νομισμα ειναι ενα και δεν αλλαζει, οτι η ΕΕ/Ευρωζωνη ειναι ενωση κι οχι μπουρδελακι με τσατσα τη Γερμανια και τραπεζικη (γενναιοδωρη) παρεμβαση οπου χρειαζεται.

 

Να ρωτησω μια χαζομαρα; Δεν γινεται ας πουμε να πουμε ΟΚ ειμαστε Ε/Ε, να καταργησουμε και τις σημαιες και απο αυριο να ψηφιζουμε για εναν (προεδρο πχ) και συγκεκριμενα για καποιον Γερμανο. Εκει παει το πραγμα; Μας συμφερει κατι τετοιο ως Ε/Ε; Γιατι εγω μεχρι στιγμης δεν βλεπω κατι τετοιο. Μονο "εμεις" ειμαστε ελληνες "αυτοι" ειναι Γερμανοι. Ποια ΕΝΩΣΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί θέλουν να το πάνε το πράγμα (και θα έπρεπε όντως σε μια ένωση) αλλά δεν είναι και το πιο απλό πράγμα του κόσμου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εγω μεχρι στιγμης δεν βλεπω κατι τετοιο. Μονο "εμεις" ειμαστε ελληνες "αυτοι" ειναι Γερμανοι. Ποια ΕΝΩΣΗ;

Α. Με την οικονομικη ενισχυση της Ελλαδας παιζει μπαλα η ΕΕ? Με την αξιοπιστια της ελληνικης οικονομιας, δινουν οι οικοι αξιολογησης πρασινο φως τοσα χρονια στο Ευρω? Με το κυρος φερεγγυοτητας των Ελληνων εκπροσωπειται σοβαρα η Ευρωπη στους διεθνεις οικονομικους/εμπορικους οργανισμους?

 

Ειπαμε, την εχουν δει λιγο καπετανιοι οι Γερμανοι, αλλα μην το τερματιζουμε.

 

Επισης ναι, με ΗΠΑ, Ρωσια, Ινδια και Κινα πλεον στο παιχνιδι, που πας με 11 εκ. κοσμο, πρεπει να ανηκεις καπου. Και η Γερμανια το ξερει αυτο, αλλιως θα ειχε λακισει κι αυτη προ πολλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω μια χαζομαρα; Δεν γινεται ας πουμε να πουμε ΟΚ ειμαστε Ε/Ε, να καταργησουμε και τις σημαιες και απο αυριο να ψηφιζουμε για εναν (προεδρο πχ) και συγκεκριμενα για καποιον Γερμανο. Εκει παει το πραγμα; Μας συμφερει κατι τετοιο ως Ε/Ε; Γιατι εγω μεχρι στιγμης δεν βλεπω κατι τετοιο. Μονο "εμεις" ειμαστε ελληνες "αυτοι" ειναι Γερμανοι. Ποια ΕΝΩΣΗ;

 

Η Ευροζωνη δεν εχει ιστορικο προηγουμενο αποτελει   προιον τεραστιας  συλλογικης πολυετης προσπαθειας  για να φτασει σε κοινο νομισμα και ταυτοχρονα τον μοναδικο λογο που απολαμβανει  60 χρονια ειρηνης πρωτογνωρης η  ηπειρος μας.Δαπανονται το 50% των παγκοσμιων  κοινωνικων  παροχων ακομα και τωρα εχοντας  κλασμα του παγκοσμιου πληθυσμου και αντιμετωπιζοντας για πρωτη φορα την μεταφορα του πλουτου στις αναδυομενες αγορες βλ.Κινα.

Τωρα βρισκομαστε στο σταδιο της νομισματικης ενωσης , σε προσπαθεια για τραπεζικη ενωση  και σε αρχικους βασικους κοινους πολιτικους θεσμους .Εξαιτιας των τεραστιων ανισοτητων  σε ολα τα επιπεδα  που υπηρχαν αναμεσα  στα κρατη-μελη και που εξομαλυνθηκαν δραματικα σε σχεση με πριν 40 χρονια λογω των κοινοτικων κονδυλιων  τα επομενα σταδια που ειναι η πληρης τραπεζικη και πολιτικη ενωση απαιτουν επισης μεγαλο χρονικο διαστημα .

Το παρον συνεπεσε με την μεγαλυτερη μεταπολεμικα οικονομικη κριση σε παγκοσμιο επιπεδο και με την μεγαλυτερη χρηματοδοτηση που εγινε σε κρατος ποτε στην οικονομικη ιστορια που αφορα την χωρα μας  με αποτελεσμα  να μην τρωει ζωντανο ο black rabbit ton fotis13 και το αντιθετο.

Σε περιπτωση που δεν το εχετε καταλαβει  διοτι οι συνταξεις πεφτουν και τα ATM βγαζουν ακομα χρηματα και αυτο ισως σας μπερδευει , η χωρας μας χρεωκοπησε  κατι που στην καλυτερη θα παρει μια δεκαετια  για να ανακαμψει (και οχι να βρεθει σε επιπεδο ΑΕΠ στο 2000)  εντος Ευροζωνης, εκτος θα θελαμε καμια 30 χρονια ευκολα οπως και αλλες χωρες σε αντιστοιχες περιπτωσεις  με  εκατομβες νεκρων  και για την περιπτωση μας σιγουρα και με εμφυλιο  διοτι εχουμε ισχυρη παραδοση σε αυτα .

Αν συνυπολογισεις σε ολα αυτα το παγκοσμιο ενοποιημενο περιβαλλον και τις ανοιχτες αγορες θα επρεπε να ηταν ευκολα αντιληπτο γιατι μια πολυ μικρη χωρα με σχεδον ανυπαρκτη παραγωγικη δομη και ανταγωνιστικη οικονομια δεν μπορει να επιβιωσει μονη της .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισιόδοξο σε βρίσκω Φώτη, για τη δεκαετία, εκτός αν αλλάξουν τα δεδομένα (πολιτικές αλλαγές εννοώ, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδος).

 

Πάντως έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για την "ευρωπαϊκή ολοκλήρωση" οπότε συγκρίσεις με τις ΗΠΑ δεν βοηθούν, οι διαφορές είναι αρκετά σημαντικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...