Προς το περιεχόμενο

Μισθός developers/web developers Ελλάδα


partizanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Ilias95

Η αγορά δουλεύει με ότι καλύτερο βρίσκει εκείνη τη στιγμή, Αν μπορεί να σε πάρει από άλλον τόσο καλύτερο. Ρισκάρεις και εσύ που φεύγεις και αυτός που σε προσλαμβάνει.

Δεν υπάρχει "στεναχώριες". Αυτός που σε προσλαμβάνει πάει από κατάσταση 0 σε +1, μόλις πήρε κάποιον. Δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτεί για αυτόν που αφήνεις εσύ. Δεν τρώνε μαζί του ψωμί, ενώ με σένα θα φάνε!

Μην βλέπετε συναισθηματικά την σχέση με τον παλιό ή τωρινό εργοδότη. Διότι θα το έχετε πει.."αν βρω καλύτερα θα φύγω". Πρέπει να το λέτε. Γιατί και ο εργοδότης σε πουλάει σε χρόνο dt.

Όποιος δεν το πιστεύει ή ακούει τις τρίχες (μα με προσέχουν, μου μιλάνε καλά, με φροντίζουν), που έχουν μεν αξία, αλλά περισσότερο για τον εργοδότη, για να ρίχνει τις άμυνες και να δουλεύει ο υπάλληλος φθηνά και καλά!

Αν ήσουν εργοδότης δεν θα ήθελες τα λεφτά σου να τα δίνεις στο καλύτερο; Για ποιο λόγο να μένεις στα ίδια αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο; Δηλαδή ο εργοδότης ενδιαφέρεται μην χάσει το μισθό ο υπάλληλος ή να κάνει καλύτερα τη δουλειά του;


Ο εργοδότης αν είχε την σκέψη να πάρω το φθηνότερο θα το έκλεινε την άλλη μέρα. Η σκέψη είναι να πάρω φθηνά κάτι που άλλος θα πλήρωνε παραπάνω! Τότε νιώθει κερδισμένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Ilias95

Η αγορά δουλεύει με ότι καλύτερο βρίσκει εκείνη τη στιγμή, Αν μπορεί να σε πάρει από άλλον τόσο καλύτερο. Ρισκάρεις και εσύ που φεύγεις και αυτός που σε προσλαμβάνει.

Δεν υπάρχει "στεναχώριες". Αυτός που σε προσλαμβάνει πάει από κατάσταση 0 σε +1, μόλις πήρε κάποιον. Δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτεί για αυτόν που αφήνεις εσύ. Δεν τρώνε μαζί του ψωμί, ενώ με σένα θα φάνε!

Μην βλέπετε συναισθηματικά την σχέση με τον παλιό ή τωρινό εργοδότη. Διότι θα το έχετε πει.."αν βρω καλύτερα θα φύγω". Πρέπει να το λέτε. Γιατί και ο εργοδότης σε πουλάει σε χρόνο dt.

Όποιος δεν το πιστεύει ή ακούει τις τρίχες (μα με προσέχουν, μου μιλάνε καλά, με φροντίζουν), που έχουν μεν αξία, αλλά περισσότερο για τον εργοδότη, για να ρίχνει τις άμυνες και να δουλεύει ο υπάλληλος φθηνά και καλά!

Αν ήσουν εργοδότης δεν θα ήθελες τα λεφτά σου να τα δίνεις στο καλύτερο; Για ποιο λόγο να μένεις στα ίδια αν μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο; Δηλαδή ο εργοδότης ενδιαφέρεται μην χάσει το μισθό ο υπάλληλος ή να κάνει καλύτερα τη δουλειά του;

Ο εργοδότης αν είχε την σκέψη να πάρω το φθηνότερο θα το έκλεινε την άλλη μέρα. Η σκέψη είναι να πάρω φθηνά κάτι που άλλος θα πλήρωνε παραπάνω! Τότε νιώθει κερδισμένος!

σύμφωνοι με αυτά που λες, αλλα δεν νομίζεις οτι οι καιροί είναι λίγο δύσκολοι για κάτι καλύτερο? 

Σίγουρα δεν θα είμαι ικανοποιημένος με τα 500 ευρώ, οπως και το 99,99% των ανθρώπων. Το θέμα είναι όμως που θα βρεις αυτο το κάτι καλυτερο(με τα περισσότερα χρήματα) και το σημαντικότερο είναι πόσο καιρο θα σου πάρει να το βρεις. Γιατί εμένα μου πήρε περίπου 6 μήνες να ψαχνω για δουλειά σχετική με το αντικείμενο μου και τώρα που βρήκα κάτι δεν μπορω να το αφήσω, ακόμα και αν είναι λίγα τα χρήματα. Επίσης δεν μένω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη οπότε τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, μα πρότεινα να κοιτάς για δουλειά αφού πάρεις το οτιδήποτε! Ξεκινάς δηλαδή και βλέπεις στην πορεία!


Αν είσαι επαρχία, την πάτησες λίγο! Δεν υπάρχουν ευκαιρίες, και τα λεφτά είναι σε αυγά, σε είδος  :-D

Πλάκα κάνω βέβαια και εγώ έχω φύγει πολλά χρόνια από την Αθήνα, αλλά από την άλλη γνωρίζω και με γνωρίζει πάρα πολύς κόσμος που σημαίνει ότι δυνατότητες υπάρχουν, αν και εφόσον θέλει να εργαστεί κάποιος και είχε την τύχη να είναι κοινωνικός (+ εθελοντισμός κ.α.).

Δεν μπορείς να ζητήσεις την δουλειά που ονειρεύεσαι αλλά κάτι θα κάνεις. Το ένα φέρνει το άλλο και βρίσκεις μια διέξοδο. Αν πας στην Αθήνα "άκαπνος"..σε φάγανε, αυτή είναι η εντύπωσή μου. Καλύτερα μια εμπειρία να έχεις στο μέρος που μένεις και μετά μεταφορά στην Αθήνα ή αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1. ούτε ευρώ λιγότερα, όσο ανάγκη και να έχεις. (Επίσης τα 1000 ευρώ μη σου φανούν πολλά, πρότεινέ το, θα δείξει ότι πιστεύεις στον ευατό σου και ότι έχεις προσδοκίες. Αλλιώς ρώτα για τυχόν προοπτικές εξέλιξης)

 

Επειδή δε νομίζω κανείς να σου γράψει νούμερα, απλά για να έχεις κάτι στο μυαλό σου.

 

Στην ερώτηση με πόσα θα ήσασταν ικανοποιημένος εγώ στη θέση σου θα έλεγα 1000 ευρώ καθαρά(για να πέσουν στα 900).

Για εμένα μην πέσεις κάτω από 750 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εμένα μου πήρε περίπου 6 μήνες να ψαχνω για δουλειά σχετική με το αντικείμενο μου και τώρα που βρήκα κάτι δεν μπορω να το αφήσω, ακόμα και αν είναι λίγα τα χρήματα. Επίσης δεν μένω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη οπότε τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα.

 

Αφού δε μπορείς να το αφήσεις, σημαίνει ότι θα δουλέψεις με όσα σου δώσουν. Και για ένα κομμάτι ψωμί ενδεχομένως. Άρα γιατί το συζητάμε;

 

Κανείς δε μπορεί να σου πει τι πρέπει να κάνεις στη ζωή σου, ούτε και μπορούμε να ξέρουμε τι προθέσεις ή εναλλακτικές έχει ο υποψήφιος εργοδότης σου για να δώσουμε "ιδανικές απαντήσεις". Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι αν αισθάνεσαι φορσαρισμένος να παίρνεις ο,τι σου δίνουν, θα παίρνεις ο,τι σου δίνουν.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@M2000
Άλλο κατάλαβες. Εννοώ ότι οι συστάσεις από προηγούμενους εργοδότες μετράνε (όχι; ). Αν το κάνεις αυτό σε όλους, ποιον θα έχεις μετά να πει καλά λόγια για σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε μπορείς να το αφήσεις, σημαίνει ότι θα δουλέψεις με όσα σου δώσουν. Και για ένα κομμάτι ψωμί ενδεχομένως. Άρα γιατί το συζητάμε;

 

Κανείς δε μπορεί να σου πει τι πρέπει να κάνεις στη ζωή σου, ούτε και μπορούμε να ξέρουμε τι προθέσεις ή εναλλακτικές έχει ο υποψήφιος εργοδότης σου για να δώσουμε "ιδανικές απαντήσεις". Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι αν αισθάνεσαι φορσαρισμένος να παίρνεις ο,τι σου δίνουν, θα παίρνεις ο,τι σου δίνουν.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.

Το θέμα είναι ομως οτι για να απορρίψεις μια πρόταση θα πρέπει να έχεις και μια εναλλακτική λύση, ενα plan B που λένε.

Και στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές. Πιστεύω καλύτερα ο βασικός μισθός παρά άνεργος.

Τουλάχιστον αν παίρνω τον βασικό θα έχω ασφάλιση και αν βρώ κατι αλλο αργότερα θα έχω προϋπηρεσία.

Δεν είμαι διατεθειμένος να δουλέψω για ένα κομμάτι ψωμί και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι για να μάθω πανω-κατω πόσα πρέπει να διαπραγματευτώ ως πρώτο μισθό.

Γιατι εαν μου πουνε για κάτω απο 500 ευρω, τοτε ναι καλύτερα να κάθομαι σπίτι και να ασχολούμαι ενα 8ωρο την μέρα με web development. 

(δυστυχώς εκει καταντήσαμε, να θεωρούμε τα 750 ευρώ πολυτέλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ilias95,

Τα καλά λόγια δεν τα γράφει ο άλλος από καλοσύνη αλλά επειδή είναι τίμιος και πρέπει να γράψει αλήθεια. Δεν έχει να κάνει με το ότι "τον άφησες", διότι προφανώς δεν άντεχε να σε πληρώσει, διαφορετικά πώς θα εξηγήσει ότι κράταγε έναν ανίκανο;

Όλοι οι εργοδότες γράφουν πάντα αυτό που βλέπουν και όχι ό,τι να είναι επειδή θα σε δει και ο επόμενος εργοδότης και δεν θέλει να γίνει ρόμπα! Γιατί κρίση έχουν και άλλοι όχι μόνο αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με την περίπτωσή μου.

Βρήκα δουλειά ως web developer σε μια εταιρία πληροφορικής αλλά δεν έχουμε συμφωνήσει ακόμα για τα χρήματα. Εχω ξαναδουλέψει σε παρόμοια θέση στο παρελθόν στα πλαίσια της πρακτικής μου άσκησης (είμαι απόφοιτος ΤΕΙ πληροφορικής) και έχω φτιάξει κάποια sites σε wordpress & drupal αλλά αυτή θα είναι η πρώτη μου "κανονική" δουλειά (με ένσημα) . Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πόσα πρέπει να ζητήσω ως πρώτο μισθό.

Γνωρίζω πολύ καλά php,jquery,angular js, html, css και αυτά είναι που ζητάνε και αυτοί πάνω-κάτω. 

Δεν ξέρω ακόμα τι μισθό θα μου προτείνουν άλλα πόσα πιστεύετε ότι πρέπει να ζητήσω ως νέος developer?

τί μισθοί παίζουν στην αγορά για νέους προγραμματιστές όπως εγω?

Εχεις ξεκινήσει να δουλεύεις; ΑΝ ναι τότε θα έπρεπε να ειχες συμφωνήσει ήδη και αυτό γράφεται στο χαρτί που υπογράφεις. 

Εγώ πιστεύω για αρχή απο όσα έχω ακούσει 900-1100 καθαρά παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδοχές σε μια δουλειά είναι άμεσες και εμεσσες. Οι άμεσες είναι τα χρήματα που παίρνεις. Οι εμεσσες είναι η εμπειρία, οι τεχνολογίες που μαθαίνεις, οι γνωριμίες κτλ. Πολλές φορές αξίζει να μείνεις για της εμεσσες, οι οποίες αυτές είναι που θα σε βοηθήσουν να πας κάπου καλύτερα. Γνώμη μου πήγαινε, κατσε να μάθεις 3 πράγματα και ξεκίνα να ψάχνεις όταν νιώσεις ότι μπορείς να το διεκδικησεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο τις 2 πρώτες σελίδες του θέματος και καθόλου τις τελευταίες οπότε ενδεχομένως να είμαι εκτός θέματος τώρα.

 

Γκρινιάζουν μερικοί για τα λεφτά του προγραμματιστή στην Ελλάδα... Τι στο καλό; Σε άλλη χώρα νομίζουν ότι βρίσκονται.

Και που παίρνουν 700€ τυχεροί είναι. Οι υπόλοιπο που παίρνουν πάνω από 1000€ (ειδικά 2000€ που διάβασα) μην το πουν ούτε στον παπά. 

 

Γνώμη δική μου είναι ότι ειδικά προγραμματιστής ΔΕΝ έχει κανένα λόγο να βρίσκετε ακόμα στην Ελλάδα εκτός αν είναι μαζοχιστής.

 

Όποιος γνωρίζει καλά το επάγγελμα πρέπει να κλείσει όσο πιο γρήγορα γίνεται εισιτήρια για έξω.

 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να κάθετε κάποιος στο Ελλαδισταν σήμερα και να παίρνει 700-1000€ (και τα 1000 λίγα είναι) ενώ αν πάει σε οποιαδήποτε (ανεπτυγμένη) χώρα του κόσμου θα χεστεί στα φράγκα. Λίγο πιο έξω στην Ευρώπη να πας παίζουν μισθοί 3000€ και βάλε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο τις 2 πρώτες σελίδες του θέματος και καθόλου τις τελευταίες οπότε ενδεχομένως να είμαι εκτός θέματος τώρα.

 

Γκρινιάζουν μερικοί για τα λεφτά του προγραμματιστή στην Ελλάδα... Τι στο καλό; Σε άλλη χώρα νομίζουν ότι βρίσκονται.

Και που παίρνουν 700€ τυχεροί είναι. Οι υπόλοιπο που παίρνουν πάνω από 1000€ (ειδικά 2000€ που διάβασα) μην το πουν ούτε στον παπά. 

 

Γνώμη δική μου είναι ότι ειδικά προγραμματιστής ΔΕΝ έχει κανένα λόγο να βρίσκετε ακόμα στην Ελλάδα εκτός αν είναι μαζοχιστής.

 

Όποιος γνωρίζει καλά το επάγγελμα πρέπει να κλείσει όσο πιο γρήγορα γίνεται εισιτήρια για έξω.

 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να κάθετε κάποιος στο Ελλαδισταν σήμερα και να παίρνει 700-1000€ (και τα 1000 λίγα είναι) ενώ αν πάει σε οποιαδήποτε (ανεπτυγμένη) χώρα του κόσμου θα χεστεί στα φράγκα. Λίγο πιο έξω στην Ευρώπη να πας παίζουν μισθοί 3000€ και βάλε.

 

 

Θα συμφωνήσω αλλά δεν μπορούν να το αντέξουν όλοι αυτό. Γνωρίζω άτομο που το δοκίμασε τελείως μόνος του και γύρισε μέσα σε ενα μήνα. Παίζει και να εκλαιγε στο δωματίο του στο εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα ρόδινα στο εξωτερικό όπως τα παρουσιάζει ο Γιάννης. Επίσης, τα 3κ δεν τα δίνουν έτσι αβέρτα. Πρέπει να αποδείξεις ότι μπορείς να κάνεις την δουλειά πολυ καλύτερα από άλλους και σε ταχύτερο χρόνο.

 

Η φορολογία επίσης βαράει αρκετά, ειδικά για Αγγλία που γνωρίζω, όπως επίσης και γενικά η ζώη είναι κατα τής πιο ακριβή από της Ελλάδας.

 

Βέβαια έχεις άλλες παροχές, σου πληρώνουν ΟΛΕΣ τις υπερωρίες, δυνατο ιατροφαρμακευτικο-ασφαλιστικο πακέτο κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν ειναι ροδινα κι δεν είναι βλακες εξω να μοιράζουν φραγκα.

Παρολα αυτα, οπως και να το κάνουμε αν αγαπασ αυτο που κανεις ειναι σιγουρο οτι θα βρεις ευκολα δουλειά και με καλα λεφτά.

Αν φυσικα κανεις την δουλεια μονο για επαγγελματικη αποκατάσταση τοτε εξω θα τα βρεις χειροτερα απο την Ελλαδα.

Τωρα, γνωριζω οτι ειναι πολυ διαφορετικη η ζωη σε αλλες ευρωπαϊκές χωρες αλλα και παλι στο τελος του μηνα αφου πληρώσεις ολες τις υποχρεώσεις σου μενει και κατι. Στην Ελλαδα και τα 700€ πολλες φορεε δεν φτανουν καν να βγαλεις τον μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...