Προς το περιεχόμενο

Το δικό της smartwatch θα κυκλοφορήσει σύντομα η Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα είναι διαφορετικά τα μηχανικά από τα smart. Προσωπικά έχω πέντε ρολόγια στην συλλογή μου με το κάθε ένα ανάλογα με την δραστηριότητα που θέλω να κάνω. Ψήνομαι για ένα smart watch άλλα σε κάθε ένα που βλέπω διαθέσιμο στην αγορά κάτι του λυπεί. ΠΧ το Motorola 360 είναι κοντά στην αισθητική που θα ήθελα να έχει ένα smart άλλα έχει και κάποια αρνητικά, πρώτο και βασικό το κόψιμο την οθόνης, και δεύτερον η αυτονομία.

 

Περιμένω να δω τι θα φέρει η εξέλιξη.

 

Τα μηχανικά έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον γιατί είναι εντυπωσιακό πως μέσα από γρανάζια σε ένα τόσο μικρό χώρο καταφέρνουν να υπολογίζουν πχ τα δίσεκτα χρόνια για την ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει τρομερή εντύπωση κατ'αρχάς το γεγονός ότι οι αρκετοί εδώ μέσα μιλάνε για BSOD ακόμα και τώρα για τα προϊόντα της MS. Μάλλον έχουν να χρησιμοποιήσουν Windows από την εποχή Vista. Ή δεν έχουν βάλει ποτέ γνήσια Windows στο PC τους, αλλά την έκδοση

 

Windows_7_SuperDupper_Clean_NoVirus_Preactivated.iso

 

Για να μπορέσετε να καταλάβετε όλοι εσείς τι σημαίνει το παραπάνω, για δοκιμάστε να βάλετε custom roms σε ένα android τηλεφωνο... Ούτε οι μισές δεν θα παίζουν σωστά (χωρίς κολλήματα δλδ). Same shit, different OS.

 

Επίσης μου κάνει τρομερή εντύπωση πως μερικοί λένε άσχετη την MS η οποία (κατά πάσα πιθανότητα) έβγαζε προϊόντα πριν την γέννησή τους. Δηλαδή ποιοι είναι οι σχετικοί κατά την γνώμη σας;

(Προσοχή, δεν αναφέρομαι στο αν έκλεψε ή όχι, αυτό είναι άλλο topic)

 

Καλά, όσο για το Ελβετικό ρολόι των 91K, no comment.

Δηλαδή, αν χάσω 1 δευτερόλεπτο παραπάνω τον χρόνο τι θα πάθω;

Για όλα υπάρχουν κάποια όρια... Είναι σαν τα πανάχρηστα Vertu τα οποία ήταν featurephones σε τιμή lamborghini.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου κάνει εντύπωση ότι πολλοί από εσας μπαίνετε για να κραξετε μόνο, με τις φτωχές σας γνω΄σεις και να ειρωνευτείτε.. Προφανώς οι εταιρίες σας έχουν μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά από ότι η Microsoft , οπότε έιστε πολύ καλύτεροι επιχειρηματίες ή manager... Ακόμη δε πιο μεγάλη εντύπωση μου κάνει ότι η πλειοψηφία πό εσάς είναι πάνω από τα 18, οπότε έχετε ήδη μια διαμορφωμένη προσωπικότητα η οποία δυστυχώς από ότι φαινεται μόνο άγνοια και κακεντρέχεια κρύβει...

 

Αντί να σκεφτείτε ότι όσες περισσότερες εταιρέιες μπαίνουν στον χώρο τόσο θα αυξηθει ο αντααγωνισμός, αθα μειωθούν οι τιμές και θα αυξηθει η προσφερόμενη ποιότητα, αλλά όχι , σας έθιξαν τις εταιρίες στις οποίες μαλλον έχετε μετοχές...

 

Στο χωριό μου λένε "Όσα δεν φτανει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" να κι εσεις...!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το προβλημα που θα εχουν οι περισσοτεροι με τα smartwatches ειναι ακομα μια συσκευη να φορτιζουν καθε μερα. 

 

Που ειναι εκεινη η ωραια πατεντα που θα πετουσαμε πανω οτι mobile συσκευη ειχαμε και θα φορτιζαν ολα μαζι, χωρις καλωδια, χωρις φορτιστες?

 

Επισης καμια πατεντα, αν κουνας το χερι να φορτιζει δεν επαιξε ακομα?  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τις μπλε οθόνες πια που τις ειδατε;

Εχω να δω μπλε οθόνη απο το 2011 με τα windows 7 που εγω την εκανα να βγει βαζοντας και βγαζοντας wifi-stick επανηλειμμενα.

Στα windows 8 παλι ποτε (και βγαζει μια μαύρη οθόνη με ενα προσωπάκι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft έχει τις καλύτερες συσκευές. Τα Android και τα ios λόγω μόδας τραβανε πιο πολύ. Αν υποστηρίξει όπως πρεπει-γιατι όντως δεν το κάνει σε όλες τις χώρες και εδω επισης- το λογισμικό WP ,θα θερισει. Βλακεια τους που δε το τρέχουν λιγο παραπάνω. Και το smartwatch θα σπέρνει σίγουρα αλλα πρέπει να ξυπνήσουν και να δώσουν ότι δίνουν παντού..ουτε καν το Xbox music store δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα...

Sent from my GT-I8750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ομολογώ ότι, προσωπικά, δεν βρίσκω (τουλάχιστον προς το παρόν) κάποια ιδιαίτερη χρησιμότητα στα smart watches - είτε είναι της Samsung είτε είναι της Apple είτε είναι της Microsoft. Είχα μάλιστα την ευκαιρία να δω και φορέσω το Samsung Gear (1ης γενιάς) και δεν μου έκανε καμία απολύτως αίσθηση.  

 

Αλλά η οποιαδήποτε σύγκριση του κλασικού ρολογιού χειρός ή τσέπης με ένα smart watch είναι τουλάχιστον άτοπη και άσχετη.

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4671414/TAG-Heuer-Carrera-Calibre-1887-Automatic-Chronograph-Black-IP-CAR2A80-FC6237.html

τι να κλασει οποιοδηποτε smartwatch μπροστα σε αυτη τη ρολογαρα

 

Όντως. Αντίστοιχα τι να μου πει οποιοδήποτε smartphone μπροστά σε αυτή την τηλεφωνάρα:

https://img1.etsystatic.com/000/0/5165098/il_fullxfull.260924309.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μάλιστα,

Είναι ένα νέο καθ'ολα αναμενόμενο και ένα smartwatch που αξίζει κάποιος να περιμένει.

 

Η Microsoft μόνο τυχαία δεν είναι (και) σε αυτό τον τομέα όντας πρωτοπόρος και έχοντας ήδη κυκλοφορήσει smartwatches πριν ο ανταγωνισμός απλά συλλάβει μια κάποια υλοποίηση...

Μιλάω για τα MSN Direct Smartwatches που λάμβαναν μέσω FM Radiowaves καιρό, νέα, μυνήματα, αλλά και clock faces(!)

 

Το ακόμα πιο ωραίο είναι οτι ήταν σχετικά όμορφα και είχε πολλές σοβαρές εταιρίες όπως η Fossil, Swatch, Suunto, Tissot, Citizen, Garmin Nuvi GPS, μέχρι και καφετιέρες της Melita(!) να κατασκευάζουν συσκευές για αυτήν την υπηρεσία.

Πολλά απο τα ρολόγια και ιδιαίτερα της fossil δεν είχαν πρίζα ή επαφές για να φορτίσει κανείς, αλλά βάση που φόρτιζε το κινητό επαγωγικά και όλα αυτά το 2004.

 

Εγώ το 2004 βρέθηκα για αρκετό καιρό Αμερική και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω την υπηρεσία (πραγματικά ένοιωθες τότε πως ήσουν στο μέλλον, όλες οι πληροφορίες και μυνήματα στον καρπό σου) και να αποκτήσω ένα Fossil Abacus το οποίο και έφερα μαζί μου επιστρέφοντας πίσω, αν και δεν υπήρχαν εδώ υπηρεσίες το ρολόι ωσάν .... ρολόι/ημερολόγιο/alarm δούλεψε απρόσκοπτα ενώ είχε και καμιά δεκαριά clock faces προεγκατεστημένα και όπως είναι φυσικό το φοράω συχνά/πυκνά ακόμα αφού η μπαταρία του κρατά σχεδόν μια βδομάδα.

 

Η Υπηρεσία ξεκίνησε κάπου στα μέσα του 2002 και έληξε (άδοξα) στα τέλη του 2008 καθώς με την αυξανόμενη χρήση GSM Data/Wifi το FM one way transmission όπως ήταν λογικό ωχρούσε μπροστά στις δυνατότητες που θα μπορούσαν να προσφέρουν αυτές οι μέθοδοι ανταλλαγής δεδομένων και έτσι η υπηρεσία τερματίστηκε με υπόσχεση/σκοπό την μοντέρνα επανεμφάνιση της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανέκδοτο με τις μπλε οθόνες έχει τελειώσει στα 8.1

 

Τεσπα... Σωστή κίνηση να πάει σε όλα τα OS κάτι σαν Surface Watch πχ.. Έχει δει τι έχουν βγάλει οι άλλοι και παει για το καλύτερο.

ναι δεν μπορω να πω, ειναι πολυ πιο ομορφες οι bsod στα 8.1, δεν ειναι πια jumpscare.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε 0.01 του € σε αυτή την εταιρεία.

καλα αυτες οι απολυτες αποψεις ειναι συνηθως η κολωτουμπα του αυριο.Αν καποια στιγμη βγαλει καποιο προιον το οποιο θα κανει ενα μεγαλο μπαμ οπως εκανε η apple ουτε θα καταλαβεις για ποτε θα το αγορασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Smartwatch με μπλε οθόνες... αυτό μας έλειπε...

 

Για να τελειώνει αυτή η ανοησία με τις μπλε οθόνες, τα unix-like και linux-based λειτουργικά συστήματα δεν έχουν blue-screen γιατί δεν είναι αρκετά εξελιγμένα για να έχουν blue-screen.

 

Αλλά θα κάνουν kernel panic όταν βρεθούν υπο τις ίδιες συνθήκες (προβληματικός driver που δουλεύει σε kernel space, χαλασμένο hardware, ή τροποποίηση του κομματιού του λειτουργικού που δουλεύει σε kernel mode απο τον χρήστη, με τρόπο που εισήγαγε bugs).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μπήκα κι εγώ για να τρολλάρω "θα πρέπει το ρολόι να έχει τα κουμπιά ctrl+alt+del επάνω", πρέπει να παραδεχτώ ότι τα προϊόντα της microsoft, εκτός των λειτουργικών συστημάτων, είναι καλά. Δηλαδή πληκτρολόγια, ποντίκια, παιχνίδια, άρα το smartwatch πιθανόν να είναι καλό.

Ελπίζω η αυτονομία της μπαταρίας να πλησιάζει την αυτονομία της μπαταρίας των απλών ρολογιών, και να μη θέλει κάθε τρεις και λίγο φόρτιση. Το ρολόι πρέπει να το φοράς και να ξεχνάς ότι το έχεις, όχι να σκέφτεσαι καθε λίγο αν έχει μπαταρία ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μπήκα κι εγώ για να τρολλάρω "θα πρέπει το ρολόι να έχει τα κουμπιά ctrl+alt+del επάνω", πρέπει να παραδεχτώ ότι τα προϊόντα της microsoft, εκτός των λειτουργικών συστημάτων, είναι καλά. Δηλαδή πληκτρολόγια, ποντίκια, παιχνίδια, άρα το smartwatch πιθανόν να είναι καλό.

Ελπίζω η αυτονομία της μπαταρίας να πλησιάζει την αυτονομία της μπαταρίας των απλών ρολογιών, και να μη θέλει κάθε τρεις και λίγο φόρτιση. Το ρολόι πρέπει να το φοράς και να ξεχνάς ότι το έχεις, όχι να σκέφτεσαι καθε λίγο αν έχει μπαταρία ή όχι.

αυτο που λες δεν υπαρχει η μπαταρια χειροτερη απο smartphone θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...