Προς το περιεχόμενο

ιντελ vs ιντελ


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...(την ημιμάθεια σας μέσα)...

 

Έγραψε ο τύπος που είχε πει παλιότερα οτι οι διπύρηνοι είναι δυνατότεροι από τους τετραπύρηνους γιατί κάθε πυρήνας είναι 50% της συνολικής επεξεργαστικής ισχύος ενώ στους τετραπύρηνους 25%.  :rolleyes:

 

oh-the-irony.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ένας 2core με έναν 4core έχουν την ίδια συνολική επεξεργαστική ισχύ ,τότε  ναι, ο 2core έχει την διπλάσια ταχύτητα ανά πυρήνα,

σύνολο δια 2 αντί για σύνολο δια τέσσερα,δεν θέλει να έχει πτυχίο κανείς για να το καταλάβει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ :καψουρης με intel δεν ειμαι,καψουρης με amd δεν ειμαι.Αντιπαθειες δεν εχω ουτε με τη μια ,ουτε με την αλλη.Ομως οι προσωπικες εμπειριες διαμορφωνουν τις επιλογες.Οταν πριν 12-13 χρονια πηρα τον πρωτο μου υπ. ουτε ηξερα τι εχουν μεσα τα κουτια(Ειχε pentium4).Aν επερνα εκεινα τα χρονια καποιο κουτι με amd το ιδιο  θα μου εκανε.Δεν ηξερα τοτε τι ειναι επεξ.θα ηξερα να επιλεξω;Με τα χρονια (το 2009)πηρε ο γιος μου υπολ.ΠΩΣ αγοραζαμε μεχρι τοτε υπολ;Πηγαιναμε σε μαγαζι κοιταζαμε σαν χανοι,ερχοτανε ο πωλητης.....και μας πουλαγε-φυσικα-οτι τον βολευε.ΕΤΥΧΕ ο υπολ.που μας πουλησαν ειχε τον E6550για επεξεργαστη. Ομως απο το 2010 και μετα ασχολειθηκα τοσο πολυ με το hard των υπολογιστων,που εμαθα τοσα,ωστε να λυνω και να δενω οποιον υπολ.μου φερνανε και ειχε προβλημα.Γνωστοι και φιλοι μου φερνανε υπολογιστες με προβλημα και η διορθωνα το προβλημα(αλλαγη πυκνωτων σε μητρικη πχ)η αν οντως χρειαζοταν αλλαγη καποιο εξαρτημα.....το εκανα.Η πλακα ειναι οτι οσους υπολ.ελυσα ειχαν intel.Oμως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειχε προβλημα με τον επεξ.Ερχονταν φιλοι των παιδιων μου και μου ελεγαν :θελω να φτιαξω εναν φτηνο υπολ,τι κομματια να διαλεξω;ΕΠΕΙΔΗ ειχα πλεον πολλες γνωσεις με ιντελ(ειχα μαθει τα socket ,τα chip )τους ελεγα θα παρουμε αυτο και αυτο και θα εχεις εναν υπολ, να κανεις τη δουλεια σου.Φτανουμε λοιπον πριν 3 μηνες ερχονται δυο φιλοι και μου λενε:τι μας προτεινεις να συνθεσουμε απο εναν φθηνο υπολ;(εδω να πω οτι φυσικα ειχα μαθει για την AMD,τους cpu της,τι προσφερουν κλπ απλως δεν ετυχε να δουλεψω με amd)λεω λοιπον στα παιδια μια φτηνη συνθεση με g3420.O ενας λεει οκ ,παει τα παραγγελνει .τον δενω περναμε τα 7αρια ,και ειναι πολυ ευχαριστημενος.Παμε τωρα στον αλλον.Μου λεει:ξερεις ρε φιλε κοιταγα και τους AMD και ειδα οτι στα ιδια λεφτα υπαρχει ο A6 6400K που ειναι πιο δυνατος, πιο ετσι,πιο αλλιως.Του λεω αν θελεις τον 6400 κανενα προβλημα ,απλος ΕΓΩ δεν τους ξερω.Παει περνει λοιπον την συνθεση με AMD ,τα φερνει τα δενω περναω 7αρια.(εδω να πω οτι απογοητευτηκα απο την εικονα του AMD :πινακια; ακομα με πινακια;το 2013/14;αμ η ψυκτρα;καμμια σχεση με την ψυκτρα του 3420)Παμε τωρα στα ωραια:θερμοκρασιες;με το που αναβες το pc 50,με το που ανοιγες ιντερνετ 70-75-80!!!!!!Αμαν λεω καποια μαλακια εκανα.Λυσιμο παλι,προσεκτικοτατη τοποθετηση.....παλι τα ιδια.Ανοιγω θεμα εδω στο φορουμ και τα παιδια μου απανταγανε:ε..ενταξει ειναι λιγο πιο ζεστοι οι AMD,ειναι καλοκαιρι (ηταν)παρε μια after ψυκτρα κλπ.Πηραμε και ψυκτρα ,αλλα δεν εκανε και πολλα.Η αληθεια ειναι οτι απο αποδοση δεν εχει προβλημα,αλλα ουτε και ο αλλος με τον ιντελ εχει.Απλως την ιδια μερα ο ενας εχει 35βαθμους ο αλλος 70.Ο ενας εχει την μαμα ψυκτρα και δεν τρεχει τιποτα ,ο αλλος εχει μεγαλες θερμοκρασιες.Δεν θελω να πω οτι οποιος περνει amd εχει προβληματα σαν αυτα που ειχαμε εμεις,αλλα γιατι;Ο καθενας απο εμας θελει να δωσει τα λεφτα του και να χαρει την αγορα του.Εγω δεν θελω amd,με γεια μου με χαρα μου.Αλλος θελει amd γιατι ειναι vfm(ειναι)....κεφι του.Αυτα.

Mπορεις να μετρησεις τις θερμοκρασιες στους amd μονο με 2-3 συγκεκριμενα προγραμματα, ενα απο αυτα ειναι το amd overdrive. Oλα τα αλλα δειχνουν λανθασμενες ενδειξεις ακομα κ σtο bios

Δεν ειναι 70 βαθμοι σιγουρα ειναι πιο λιγοι. Ετσι τη πατησα κ εγω με τον apu 7800k

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επαναλαμβανω:αφου κανουμε λαθος τις μετρησεις,γιατι του εσβησε δυο φορες;(τις ημερες που ειχε 35+ στο δωματιο).Το μονο που μπορω να υποθεσω,ειναι να περνει τις λαθος μετρησεις η μητρικη ,να λεει:ωχ καιγομαι........και να σβηνει. :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση στον black adder : το παιδι που εχει τον g3420 ,εχει για καρτα γραφικων μια 7790 (την ειχε αγορασει 3 μηνες πριν κανουμε την συνθεση με 3420).Το παιδι που πηρε τον AMD ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ καρτα γραφικων ακομα.Λειτουργει το pc με την gpu( φυσικα).Ετυχε χθες βραδυ να περασει απο το σπιτι και τον ρωτησα πως παει απο θερμοκρασιες ,τωρα που ψυχρανε ο καιρος.Μου ειπε οτι δουλευει γυρο στους 60 και στιγμιαια παει και 70.Εδω να ρωτησω και κατι αλλο(ειπαμε, δεν ξερουμε και ολα τα μυστικα):ΜΗΠΩΣ (λεω ΜΗΠΩΣ)ανεβαζει ο amd αυτες τις θερμοκρασιες επειδη δεν εχουμε ξεχωριστη καρτα γραφικων και ''ζοριζετε'' περισοτερο;Αν ειναι χαζη η ακυρη η ερωτηση που εκανα σχωρεστεμε :-D

 

Σχωρεμένος,αλλά ότι είπε ο από πάνω. :-) Είπες βάλατε και άλλη ψύκτρα.Το ξαναέκανε από τότε;

 

@black adder αν είναι να πάμε όλοι σε core duo, και με αυτούς δεν θα δεις διαφορά στο νετ και αν του βάλεις δυο vga σε crossfire θα παίζουν και αυτοί τα πάντα.

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G3220-vs-AMD-A6-6400K

Intel Pentium G3220  47,20€ ,10€ φθηνότερος.

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-8470D.96605.0.html

 

Δηλαδή ο Pentium ελάχιστα καλύτερος επεξεργαστής ο amd ελάχιστα καλύτερα γραφικά, ότι προτιμάει ο κάθε ένας παίρνει ,αλλά κανένας από τους δύο δεν είναι εξαιρετικό vfm μπροστά στον άλλον,στην ίδια κατηγορία χρημάτων είναι και προσφέρουν και στα ίδια επίπεδα.

 

Bρες μου τώρα μητρική στο πλαίσιο,και φύγαμε.. :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την after ψυκτρα (coolermaster rr ταδε 22ευρω)εκεινες τις μερες,σχεδον τιποτα καλυτερο.Του προτεινα να παμε πισω την μητρικη+ΕΠΕΞ,αλλα δεν ηθελε,"που να λυνουμε παλι"κλπ,ειναι και φοιτητης(λειπει σε αλλη πολη)το εχουμε αφησει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την after ψυκτρα (coolermaster rr ταδε 22ευρω)εκεινες τις μερες,σχεδον τιποτα καλυτερο.Του προτεινα να παμε πισω την μητρικη+ΕΠΕΞ,αλλα δεν ηθελε,"που να λυνουμε παλι"κλπ,ειναι και φοιτητης(λειπει σε αλλη πολη)το εχουμε αφησει το θεμα.

 

Πάστα χρησιμοποιήσατε την stock;Τι ρωτάω θα μου πεις,λογικό το ναι.

Όταν αλλάξατε ψύκτρα,την απλώσατε καλά την καινούρια;Λίγο παραπάνω να βάλατε,θα κρατάει θερμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρες μου τώρα μητρική στο πλαίσιο,και φύγαμε.. :-D :-D

Να σου βρω μητρική για σημερινό επεξεργαστή;

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=catspan&keyphrase=1150

παρακαλώ,μόνο 323 υπάρχουν αλλά οκ θα σε βολέψουμε.

Που έχεις μπερδέψει το νέο με το παλιό socket και μας βγάζεις συγκρίσεις με ivy νομίζοντας ότι είσαι και ο έξυπνος;

Get your facts straight man.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάστα χρησιμοποιήσατε την stock;Τι ρωτάω θα μου πεις,λογικό το ναι.

Όταν αλλάξατε ψύκτρα,την απλώσατε καλά την καινούρια;Λίγο παραπάνω να βάλατε,θα κρατάει θερμότητα.

Οταν τον πρωτοδεναμε την μαμα.Οταν βαζαμε την coolerm...καθαρισα την "παλια" και εβαλα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ(οπως παντα)αυτη που ειχε μεσα η after .Kαι λεω πολυ προσεκτικα γιατι με ειχε πιασει ο διαολος με αυτον τον amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου βρω μητρική για σημερινό επεξεργαστή;

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=catspan&keyphrase=1150

παρακαλώ,μόνο 323 υπάρχουν αλλά οκ θα σε βολέψουμε.

Που έχεις μπερδέψει το νέο με το παλιό socket και μας βγάζεις συγκρίσεις με ivy νομίζοντας ότι είσαι και ο έξυπνος;

Get your facts straight man.

 

 

Πλαίσιο είπα...δε κρατιέμαι που δε κρατιέμαι να αγοράσω core duo,αν είναι και από το πλαίσιο,εκεί που δε το σκέφτομαι καν.

Που νομίζεις κάθε σχόλιο του τύπου "Bρες μου τώρα μητρική στο πλαίσιο,και φύγαμε.. :-D  " πρέπει να κρύβει και μπηχτή  ...εξ'ιδίων τα αλλότρια λέγεται ελφάκο..get your shit together,man..

Οταν τον πρωτοδεναμε την μαμα.Οταν βαζαμε την coolerm...καθαρισα την "παλια" και εβαλα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ(οπως παντα)αυτη που ειχε μεσα η after .Kαι λεω πολυ προσεκτικα γιατι με ειχε πιασει ο διαολος με αυτον τον amd.

 

Τι να πω..ας μιλήσει κάποιος πιο έμπειρος σε apu.

 

Εdit...Elf βλέπω ακολούθησες την υπόδειξή μου για το ένα ερωτηματικό ανά ερώτηση..εύγε νέε μου.

Εdit 2 Αναβάθμιση ο συμφορουμίτης εδώ σκέφτεται να αλλάξει τον pentium για fx...πήγαινε να του πεις πως αυτό είναι υποβάθμιση..

 

 

 

Ε ρε λάικ που θα μαζέψει αυτό το τελευταίο... :-D :-D :-D :-D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τον πρωτοδεναμε την μαμα.Οταν βαζαμε την coolerm...καθαρισα την "παλια" και εβαλα ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ(οπως παντα)αυτη που ειχε μεσα η after .Kαι λεω πολυ προσεκτικα γιατι με ειχε πιασει ο διαολος με αυτον τον amd.

αν θυμασαι.., μπορεις να αναφερεις ποια μητρικη χρησιμοποιησατε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμασαι.., μπορεις να αναφερεις ποια μητρικη χρησιμοποιησατε..?

99.9% την ASROCK FM2A78M-HD.Για εκατο% σε κανα 2ωρο που θα ερθει το παιδι απο δω.Αλλα μαλλον δεν κανω λαθος. Για πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε να ξεχωρίζεις ποιο socket είναι ποιο και ποιοι επεξεργαστές υπάρχουν τώρα και όχι πριν από χρόνια και μετά το λεπτό σου χιούμορ ίσως να γίνεται ποιο κατανοητό,από την στιγμή που θα μας τα μπερδεύεις και θα μας τα κάνεις αχταρμά κάνοντας συγκρίσεις με παλιούς Intel έτσι και εμείς θα σου φερόμαστε σαν να είσαι κάποιος που δεν ξέρει τίποτα.

Όπως κάποιος θα μπεις και θα ρωτήσει για plaisio γιατί μόνο αυτό ξέρει και του κάνουμε προτάσεις και από ποιο φτηνά μαγαζιά έτσι θα σου μιλάω και εσένα,σαν να λες αυτά που λες επειδή δεν έχεις την παραμικρή ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99.9% την ASROCK FM2A78M-HD.Για εκατο% σε κανα 2ωρο που θα ερθει το παιδι απο δω.Αλλα μαλλον δεν κανω λαθος. Για πες.

διαβασα στο AMD forum οτι καποιες μητρικες -συγκεκριμενα αναφεροντουσαν σε 2 GIGA- ανεφεραν λαθος θερμοκρασιες στο BIOS και προκαλουσαν προβληματα. αντιθετα σε μια MSI δουλευε χαμηλοτερα..!  

 

μαλλον θελανε αναβαθμιση BIOS..! παντως γενικα, φαινεται να ειναι πιο "θερμοι" απο οτι αλλοι επεξεργαστες, ακομα και απο 750Κ. 

 

παντως, εχει μια λογικη να ειναι πιο θερμοι απο εναν απλο επεξεργαστη, καθως μην ξεχναμε, οτι μεσα στον APU  στεγαζεται μια κανονικη καρτα γραφικων...!! βεβαια οχι σε τοσο υψηλες θερμοκρασιες..!! 

 

ΥΓ1, να και το λινκ  http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=483&threadid=170187

 

ΥΓ2 ισως και τα προγραμματα, οντως, να μην "διαβαζουν" σωστα τον APU..!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τη παναγια ,ετσι μου ερχετε να ανοιξω καινουργιο θεμα...... ELF VS BLACK ADDER.........,και μετα να κλεισω το pc για μια εβδομαδα.


Καπως ετσι ξεκινησε ο ΓΠΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...