Προς το περιεχόμενο

ιντελ vs ιντελ


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 βαθμους στον πυρηνα παλι καλα που δεν παγωσε δηλαδη  :lol:  :lol:

 

 

Στου AMD ο σένσορας στον πυρήνα αρχίζει να μετράει από τους 35c και επάνω. Πιο κάτω δεν δουλεύει , δεν χρειάζεται κιόλας, με αποτέλεσμα να δείχνει το πρόγραμμα ότι νάναι .

 

Αυτός δεν μετράει θερμοκρασία σε βαθμούς κελσίου αλλά έχει δική του βαθμονόμιση η οποία για το συγκεκριμένο APU δεν πρέπει να περάσει τις 70 μονάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου AMD ο σένσορας στον πυρήνα αρχίζει να μετράει από τους 35c και επάνω. Πιο κάτω δεν δουλεύει , δεν χρειάζεται κιόλας, με αποτέλεσμα να δείχνει το πρόγραμμα ότι νάναι .

 

Αυτός δεν μετράει θερμοκρασία σε βαθμούς κελσίου αλλά έχει δική του βαθμονόμιση η οποία για το συγκεκριμένο APU δεν πρέπει να περάσει τις 70 μονάδες.

μου φανηκε πολυ περιεργο γι αυτο λεω λες και τον εχεις σε αζωτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από το πραγραμματάκι της μητρικής κατάβασα  όσο χαμηλότερα πάει την ψύκτρα . Το χαμηλότερο είναι οι 2300 στροφές .

Η θερμοκρασία παραμένει η ίδια .... που σημαίνει πως η ψύκτρα είναι καλύτερη απ`ότι χρειάζεται.

Απλά για την πληρότητα 970 και 32° στους πυρήνες.

 

 

1KOkBaB.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για την πληρότητα 970 και 32° στους πυρήνες.

 

 

1KOkBaB.jpg

 

 

 

Μα δεν κάνουμε αγώνα μείωσης στροφών ... Και δεν υπάρχει λογική να μετράς τις στροφές λες και όλες οι φτερωτές είναι ίδιες, λες και όλες οι ψύκτρες έχουν το ίδιο μέταλλο ή παράγουν τον ίδιο θόρυβο για τις ίδιες στροφές.

 

Σε διαβεβαιώ πάντως πως δεν ακολυγεται τιποτα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο σχεδον 3 χρονακια με τον ηρωικο i3 ηρθε η ωρα να ικανοποιησω την διψα μου για αναβαθμιση.Μπορω να παω σε Ζ97 και 4690κ με 400ευρω που εχω διαθεσιμα,η σε X99 και 5820κ αμα σκασω χιλιαρικο τον αλλο μηνα.Ξερω οτι ο εξαπυρηνος θα ειναι overkill για τις αναγκες μου αλλα τελευταια το "think big" με εχει βαρεσει στο κεφαλι.Στον ts θα προτεινα τον φθηνοτερο i5 που θα βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ts θα προτεινα τον φθηνοτερο i5 που θα βρει.

H χρηση εκτος απο ιντερνετ-ταινιες θα ειναι και παιχνιδια.

Σχετικα ελαφρια games οπως lol - assasin.Aξιζει η διπλασια τιμη του i3 η τζαμπα τα λεφτα.

Εδώ ο i3 είναι υπέρβαση για αυτά που θέλει και απλά για το, και καλά future proof,εσύ με τον i3 τώρα δηλαδή σε αυτά έχεις μπούκωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο σχεδον 3 χρονακια με τον ηρωικο i3 ηρθε η ωρα να ικανοποιησω την διψα μου για αναβαθμιση.Μπορω να παω σε Ζ97 και 4690κ με 400ευρω που εχω διαθεσιμα,η σε X99 και 5820κ αμα σκασω χιλιαρικο τον αλλο μηνα.Ξερω οτι ο εξαπυρηνος θα ειναι overkill για τις αναγκες μου αλλα τελευταια το "think big" με εχει βαρεσει στο κεφαλι.Στον ts θα προτεινα τον φθηνοτερο i5 που θα βρει.

Χρηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω τον i3 με την gtx770 χωρις εμφανη lags στα παιχνιδια που παιζω,ομως ο επεξεργαστης κατοσταριζει αρκετες φορες.Η χρηση του υπολογιστη ειναι για games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω τον i3 με την gtx770 χωρις εμφανη lags στα παιχνιδια που παιζω,ομως ο επεξεργαστης κατοσταριζει αρκετες φορες.Η χρηση του υπολογιστη ειναι για games.

Αρα κοιτα σε i5 μερια ή i7 47--. Δυστηχως η νεα πλατφορμα των 6πυρηνων Intel ειναι υπερβολικα ακριβη για μεταβαση και οι επιδοσεις που κερδιζεις σε παιχνιδια ειναι ελαχιστες αρα δεν αξιζει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω τον i3 με την gtx770 χωρις εμφανη lags στα παιχνιδια που παιζω,ομως ο επεξεργαστης κατοσταριζει αρκετες φορες.Η χρηση του υπολογιστη ειναι για games.

απο θερμοκρασιες πως εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω τον i3 με την gtx770 χωρις εμφανη lags στα παιχνιδια που παιζω,ομως ο επεξεργαστης κατοσταριζει αρκετες φορες.Η χρηση του υπολογιστη ειναι για games.

Εναν i5 παρε.Ποιο τσιπ εχει η μητρικη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον i3 με stock ψυχτρα και δεν εχω προβλημα με θερμοκρασιες.Η asrock μητρικη που εχω εχει p67 chipset και θελω να την αλλαξω ετσι και αλλιως γιατι μου εχει βγαλει καποια προβληματακια.Τα 8 gb ram που εχω θελω να τα κανω 16 για να απενεργοποιησω την virtual memmory και να μην εχω προβληματα στο μελλον χωρις αυτην.Τα 8 gb που εχω ειναι σε 4 sticks οποτε δεν μπορω να κανω αναβαθμιση στην υπαρχων μνημη και δεν εχω διαθεση να δινω 150 ευρω σε καινουργιες ddr3 οταν μπορω με 80 ευρω παραπανω να παρω quad ddr4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευω τον i3 με την gtx770 χωρις εμφανη lags στα παιχνιδια που παιζω,ομως ο επεξεργαστης κατοσταριζει αρκετες φορες.Η χρηση του υπολογιστη ειναι για games.

Το ότι εκατοσταρίζει είναι φυσιολογικό,το θέμα είναι να βγάζει τα fps που θέλεις,αν βγάζει και παραπάνω από αυτά που θέλεις και δεν θες να τον βλέπεις στα 100 μπορείς να κάνεις και μόνος σου λίγο throttling.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δε το λύσαμε αυτό;
 
Χοακίμ,ή θα δώσεις 170 να πάρεις έναν i5,ή θα δώσεις 80 να πάρεις έναν pentium και μετά 170 να πάρεις έναν i5.
Αυτό είναι το προφανές,αλλά εγώ τουλάχιστον δεν στο προτείνω,με εμποδίζει η συνείδησή μου :-D
Σε ένα δύο χρόνια βέβαια,δε ξέρω κατά πόσο θα μπορείς να πουλήσεις τον pentium σε αξιοπρεπή τιμή,ή αν θα υπάρχει ακόμα το s1150.
Επιμένω πως για τα χρήματα που διαθέτεις,η amd προσφέρει περισσότερες και καλύτερες λύσεις,όπως θα είδες και εσύ στο προηγούμενο intel vs AMD.
 
Αφού έχεις δύο συστήματα,πες μας και ποια gpu έβαλες στον g3420 και ποια στον 6400.
 
Τα 100 watt των apu σας πειράξανε,λες και δεν καίει ρεύμα σαν cpu+gpu της προκοπής...είναι υπερβολικά δηλαδή..
 

 
Τέλοσπάντων,στο θέμα μας,αν κάποιος θεωρεί πως με 100 ευρώ επεξεργαστή στην χρήση που κάνουμε όλοι μας,τον firefox,το skype,το μtorrent και το vlc, το ανοίγει πιο γρήγορα ο ι3 από fx
 

PER.559644.jpg

AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX  (PER.559644)

99.90

arrow_description.png ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:   6 CORES  •  8MB CACHE  •  3.5GHZ  •  32NM  •  95W  •  NO GRAPHICS  •  VISHERA

PER.558468.jpg
INTEL CORE I3-4150 3.50GHZ LGA1150 - BOX  (PER.558468)

104.89

arrow_description.png ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:   2 CORES  •  3MB CACHE  •  3.5GHZ  •  22NM  •  54W  •  INTEL HD 4400 GRAPHICS  •  HASWELL

 

 

να πάει να παίξει με τα benchmark του,και να μας αφήσει στην ησυχία μας ,να βγάλουμε ένα πόρισμα της προκοπής.

 

 

 

Και αφού γύρισε σε vs και αυτό,και μιλάμε για παιχνίδια,έχουμε την Ιντελ να σπάει τους πραγματικούς πυρήνες της στη μέση,μπας και αποδώσει στο multitasking και την amd που δεν έχει τέτοια θέματα,να κόβει την δουλειά των,πιο αδύναμων, πυρήνων της,φορτώνοντας τις gpu των apu της,ή τους πυρήνες της gpu κατ'ευθείαν,που είναι και πιο αποδοτικοί στο θέμα graphics.

"Καλά" κάνει λοιπόν η Ιντελ και πουλάει ακριβά γιατί έχει str καλύτερο,και HT που περιορίζει την ανάγκη ύπαρξης πολλών πυρήνων,αλλά έρχεται η amd και λέει πως πια δε χρειάζεται,γιατί έχουμε καλύτερο software διαχείρησης της cpu στα παιχνίδια.

Και αφού πλέον είναι εμφανές,πως φεύγουμε από την "κακομοιριά" των δύο πυρήνων για games,πράγμα που βολεύει την Amd όπως και να το δεις, και εμάς κατ'επέκταση,βλ.παραπάνω,δεν είναι καιρός η ιντελ να προσφέρει τετραπύρηνα στο λαό;

Για να υπολογίσουμε και το γεγονός,πως όσο πέφτουν τα nm,η ιντελ θα bottlάρει,και πιο εύκολα θα τη φτάσει η amd.

 

Για να μην θεοποιούμε πάντως το mantle,δεν είναι cpu software,θαρρώ πως η AMD έχει αρχίσει να στρέφεται σε λύσεις οικοσυστήματος..πάρε ati να σκοτώνεις στα παιχνίδια,πάρε amd ssd που θα τρέχει το amd ssdatalyst και θα μιλάει κατ'ευθείαν στην amd ram σου,σκάσ'τα μας από παντού για να εκμεταλλεύεσαι τον υπολογιστή σου καλύτερα.Εικασία καθαρά,αλλά όχι εξωπραγματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...