Προς το περιεχόμενο

ιντελ vs ιντελ


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι,προσευχόμαστε οι προγραμματιστές να βγάζουν τα πάντα με εντολές για amd μπας και σταυρώσουμε κάπου καμιά ταχύτητα....

Είχαμε την ίδια συζήτηση και με τον aten-ra παλιότερα,

και άλλο πρόγραμμα να πάρεις σαν βάση τα ίδια αποτελέσματα με το cinebench έχει.

http://www.insomnia.gr/topic/477603-amd-jaguar-steamroller-και-μελλοντικά-cpus-και-apus/?p=53432486

 

Αλλά εσείς προτιμάτε να κλαίγεστε για το ότι φταίνε όλοι οι άλλοι για της κακές ταχύτητες αρκεί να μην φταίει ο επεξεργαστής.....

 

 

Καλά πες μας αγόρι μου και πόσα σε πληρώνουν ... για να λες ότι λες .... 

 

Για λύπηση .... απλά.

 

Δεν μπορώ άλλο κάρβουνο. Η παραπληροφόρηση της παραπληροφόρησης και η λαλακίτιδα της λαλαμίας ...

 

Ελεος, όχι άλλο κάρβουνο.........

Τωρα ναι. Σε αυτη την περιπωση παιρνετε εναν  pentium και ειστε ενταξει.Και οπως ειπατε μελλοντικα αγοραζετε εναν i5 νεας γενιας,

 

 

Ετσι, έτσι ....

 

ΑΓΟΡΑΣΕ τωρα για να ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΣΕΙΣ σε λίγο .... Αυτή είναι η σωστή λογική του ΑΓΟΡΑΣΤΗ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ....

 

Αγόρασε σήμερα το ΜΗ ΙΚΑΝΟ και σκάστα ξανά για το ΣΩΣΤΟ ....

 

Πραγματικά δεν πάμε καλά ....

 

Αν αυτή είναι η παρότρυνση και η καθοδήγηση που ζητά ο κάθε ανθρωπάκος σαν βοήθεια εδώ μέσα .... τότε να πάμε ομαδικά να χαρακίρι ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και η αλήθεια. Ποίος λογικός άνθρωπος αγοράζει 250 ευρώ μητρική για έναν επεξεργαστή των 60 ευρω?

Elf σεβομαι τις απόψεις σου και φαίνεσαι άνθρωπος που γνωρίζει από τεχνολογία.Αλλά σε κάποια πράγματα η αλήθεια κάνει μπαμ.

Το παιχνίδι καλός η κακός είναι απαιτητικό σε πυρήνες και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όλο το battlefield community.

Και εγω τον σεβομαι αλλα εχει μερικες φορες εμπαθεια.Βεβαια για να ειμαστε και ελικρινεις καποιοι εχουν χασει την ψυχραιμια τους και του εχουν φερθει ασχημα και με αγενεια.

 

Προσωπικα οταν βλεπω οτι καποιος εμμενει σε κατι ,σταματω την συζητηση γιατι δεν εχει νοημα.Ετσι δεν δημιουργουνται και εριδες και αντιπαθειες που ειναι ντροπη γιατι η τεχνολογια πρεπει να ενωνει τους ανθρωπους και να τους ψυχαγωγει η συζητηση για τετοια θεματα που ειναι τοσο ωραια και ενδιαφερουσα.Αντι για αυτο δημιουργειται αρνητικο κλιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια κάθε τόπικ που θα ανοίξει για επεξεργαστές να μετατρέπεται σε VS...πως το κάνετε μερικοί αυτό,έλεος!

Αυτό το τόπικ έχει τίτλο "Ιντελ vs Ιντελ" έχει συγκεκριμένο θέμα από την αρχή με τον TS μιλούσαμε για i3 vs Pentium για επεξεργαστές της Intel δηλαδή δεν είχε θέση κανένας AMD εδώ μέσα και όποιος πρότεινε κάτι τέτοιο ήξερε ότι θα καταλήξει σε flame.

Τα ίδια και όταν σε τοπικ της AMD μιλάμε για APUs,FX.....

Υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να ασχοληθούν με το τεχνολογικό κομμάτι και να μάθουν για τα CPU Intel,AMD δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε το κάθε τόπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πες μας αγόρι μου και πόσα σε πληρώνουν ... για να λες ότι λες .... 

 

Για λύπηση .... απλά.

 

Δεν μπορώ άλλο κάρβουνο. Η παραπληροφόρηση της παραπληροφόρησης και η λαλακίτιδα της λαλαμίας ...

Αφού κάνω παραπληροφόρηση γιατί δεν ανεβάζεις ένα benchmark από τον δικό σου 8350 (που τον έχεις στα 4,9 επειδή μπορείς και όχι επειδή θα σερνόταν διαφορετικά) όποιο θες και θεωρείς ποιο δίκαιο για την amd, που να δείχνει όμως αυτό που συζητάμε δηλαδή την ταχύτητα του κάθε πυρήνα και όχι το σύνολο.

 

 

 

ΑΓΟΡΑΣΕ τωρα για να ΞΑΝΑΑΓΟΡΑΣΕΙΣ σε λίγο .... Αυτή είναι η σωστή λογική του ΑΓΟΡΑΣΤΗ - ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ....

 

Αγόρασε σήμερα το ΜΗ ΙΚΑΝΟ και σκάστα ξανά για το ΣΩΣΤΟ ....

 

Πραγματικά δεν πάμε καλά ....

 

Αν αυτή είναι η παρότρυνση και η καθοδήγηση που ζητά ο κάθε ανθρωπάκος σαν βοήθεια εδώ μέσα .... τότε να πάμε ομαδικά να χαρακίρι ...

Όχι πάρτε μια φορά εν έτη 2014 έναν επεξεργαστή εποχής 2008 ανεβάστε τον στα 4,9 και πείτε ότι φταίνε όλοι οι άλλοι όταν δεν έχετε καλές ταχύτητες σε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ :καψουρης με intel δεν ειμαι,καψουρης με amd δεν ειμαι.Αντιπαθειες δεν εχω ουτε με τη μια ,ουτε με την αλλη.Ομως οι προσωπικες εμπειριες διαμορφωνουν τις επιλογες.Οταν πριν 12-13 χρονια πηρα τον πρωτο μου υπ. ουτε ηξερα τι εχουν μεσα τα κουτια(Ειχε pentium4).Aν επερνα εκεινα τα χρονια καποιο κουτι με amd το ιδιο  θα μου εκανε.Δεν ηξερα τοτε τι ειναι επεξ.θα ηξερα να επιλεξω;Με τα χρονια (το 2009)πηρε ο γιος μου υπολ.ΠΩΣ αγοραζαμε μεχρι τοτε υπολ;Πηγαιναμε σε μαγαζι κοιταζαμε σαν χανοι,ερχοτανε ο πωλητης.....και μας πουλαγε-φυσικα-οτι τον βολευε.ΕΤΥΧΕ ο υπολ.που μας πουλησαν ειχε τον E6550για επεξεργαστη. Ομως απο το 2010 και μετα ασχολειθηκα τοσο πολυ με το hard των υπολογιστων,που εμαθα τοσα,ωστε να λυνω και να δενω οποιον υπολ.μου φερνανε και ειχε προβλημα.Γνωστοι και φιλοι μου φερνανε υπολογιστες με προβλημα και η διορθωνα το προβλημα(αλλαγη πυκνωτων σε μητρικη πχ)η αν οντως χρειαζοταν αλλαγη καποιο εξαρτημα.....το εκανα.Η πλακα ειναι οτι οσους υπολ.ελυσα ειχαν intel.Oμως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειχε προβλημα με τον επεξ.Ερχονταν φιλοι των παιδιων μου και μου ελεγαν :θελω να φτιαξω εναν φτηνο υπολ,τι κομματια να διαλεξω;ΕΠΕΙΔΗ ειχα πλεον πολλες γνωσεις με ιντελ(ειχα μαθει τα socket ,τα chip )τους ελεγα θα παρουμε αυτο και αυτο και θα εχεις εναν υπολ, να κανεις τη δουλεια σου.Φτανουμε λοιπον πριν 3 μηνες ερχονται δυο φιλοι και μου λενε:τι μας προτεινεις να συνθεσουμε απο εναν φθηνο υπολ;(εδω να πω οτι φυσικα ειχα μαθει για την AMD,τους cpu της,τι προσφερουν κλπ απλως δεν ετυχε να δουλεψω με amd)λεω λοιπον στα παιδια μια φτηνη συνθεση με g3420.O ενας λεει οκ ,παει τα παραγγελνει .τον δενω περναμε τα 7αρια ,και ειναι πολυ ευχαριστημενος.Παμε τωρα στον αλλον.Μου λεει:ξερεις ρε φιλε κοιταγα και τους AMD και ειδα οτι στα ιδια λεφτα υπαρχει ο A6 6400K που ειναι πιο δυνατος, πιο ετσι,πιο αλλιως.Του λεω αν θελεις τον 6400 κανενα προβλημα ,απλος ΕΓΩ δεν τους ξερω.Παει περνει λοιπον την συνθεση με AMD ,τα φερνει τα δενω περναω 7αρια.(εδω να πω οτι απογοητευτηκα απο την εικονα του AMD :πινακια; ακομα με πινακια;το 2013/14;αμ η ψυκτρα;καμμια σχεση με την ψυκτρα του 3420)Παμε τωρα στα ωραια:θερμοκρασιες;με το που αναβες το pc 50,με το που ανοιγες ιντερνετ 70-75-80!!!!!!Αμαν λεω καποια μαλακια εκανα.Λυσιμο παλι,προσεκτικοτατη τοποθετηση.....παλι τα ιδια.Ανοιγω θεμα εδω στο φορουμ και τα παιδια μου απανταγανε:ε..ενταξει ειναι λιγο πιο ζεστοι οι AMD,ειναι καλοκαιρι (ηταν)παρε μια after ψυκτρα κλπ.Πηραμε και ψυκτρα ,αλλα δεν εκανε και πολλα.Η αληθεια ειναι οτι απο αποδοση δεν εχει προβλημα,αλλα ουτε και ο αλλος με τον ιντελ εχει.Απλως την ιδια μερα ο ενας εχει 35βαθμους ο αλλος 70.Ο ενας εχει την μαμα ψυκτρα και δεν τρεχει τιποτα ,ο αλλος εχει μεγαλες θερμοκρασιες.Δεν θελω να πω οτι οποιος περνει amd εχει προβληματα σαν αυτα που ειχαμε εμεις,αλλα γιατι;Ο καθενας απο εμας θελει να δωσει τα λεφτα του και να χαρει την αγορα του.Εγω δεν θελω amd,με γεια μου με χαρα μου.Αλλος θελει amd γιατι ειναι vfm(ειναι)....κεφι του.Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Δεν μπορεί να έχεις σε AMD επεξεργαστή 70-80 απλά γιατί πριν φτάσει εκεί θα κλείσει. .... :-D  ή θα κάνει thermal throttle ....  

Μόνο οι turion στα laptop είχαν θερμοκρασία λειτουργίας έως 100C .

 

Μάλλον κοιτούσες θερμοκρασίες με λάθος πρόγραμμα.

 

Οσο για τα πινάκια ...

Αν χαλάσουν αυτά , ίσως και να μπορέσεις να τα φτιάξεις ...

Αν χαλάσουν τα πινάκια της μητρικής στο LGA socket , για προσπάθησε να τα φτιάξεις .....

Δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος. Υπάρχει πιθανότητα αστοχίας ή βλάβης , στην μια στο cpu στην άλλη στην μητρική. :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτό που λες. Δεν μπορεί να έχεις σε AMD επεξεργαστή 70-80 απλά γιατί πριν φτάσει εκεί θα κλείσει. .... :-D  ή θα κάνει thermal throttle ....  

Μόνο οι turion στα laptop είχαν θερμοκρασία λειτουργίας έως 100C .

 

Μάλλον κοιτούσες θερμοκρασίες με λάθος πρόγραμμα.

Εκλεισε 2 φορες εκεινες τις πολυ ζεστες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλεισε 2 φορες εκεινες τις πολυ ζεστες μερες.

 

 

Τότε κάτι δεν πήγαινε καλά στην ψύκτρα του, στο ανεμιστήρι. 

Μου είχε τύχει και εμένα μια φορά αυτό.

Αλλά πίστεψέ με.

Μετά από πάρα μα πάρα πολλά συστήματα που έχω φτιάξει με κάθε λογής εξάρτηματα εταιριών , η ποιότητα είναι στα ίδια επίπεδα.

Οι επεξεργαστές ΔΕΝ χαλάνε με τίποτα σε κανέναν. Συνήθως χαλένε μητρικές και κάρτες γραφικών.

 

Από APUs έχω χρησιμοποιήσει A6 3670K , A10-5800K , A8-6600K , A8-5600K, A8-7600.

Από cpu . FX 8120, FX 8350, FX 6300, PHENOM 960T, PHENOM 975, PHENOM 964, ATHLON 640, ATHLON 6000+, ATHLON 5600+, PHENOM 9950, PHENOM 9650, PHENOM 720, ATHLON 7850, PHENOM 1055T, PHENOM 1100T και πολλούς πολλούς άλλους ... Δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να κανείς οι amd καίγονται καλύτερα πάρε Ιντελ

αυτο θα κανω,αλλα ειπα οτι oi amd καιγονται;

Τότε κάτι δεν πήγαινε καλά στην ψύκτρα του, στο ανεμιστήρι. 

Μου είχε τύχει και εμένα μια φορά αυτό.

Αλλά πίστεψέ με. Μετά από πάρα μα πάρα πολλά συστήματα που έχω φτιάξει με κάθε λογής εξάρτηματα εταιριών , η ποιότητα είναι στα ίδια επίπεδα.

Οι επεξεργαστές ΔΕΝ χαλάνε με τίποτα σε κανέναν

Δεν διαφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πες μας αγόρι μου και πόσα σε πληρώνουν ... για να λες ότι λες .... 

 

Για λύπηση .... απλά.

 

Δεν μπορώ άλλο κάρβουνο. Η παραπληροφόρηση της παραπληροφόρησης και η λαλακίτιδα της λαλαμίας ...

 

Ελεος, όχι άλλο κάρβουνο.........

 

 

 

Εσύ όμως δεν πας πίσω  μόνο AMD προτείνεις εδώ και πολλά χρόνια και σε άλλο αντίστοιχο forum    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο θα κανω,αλλα ειπα οτι oi amd καιγονται;

Δεν διαφωνω.

Πλακα σας κανει.Η περιπτωση σας ειναι μαλλον ατυχης.

 

Τα τελευταια 3 χρονια εχω στησει καμμια δεκαπενταρια συστηματα με amd cpu/apu με τοσο καλες θερμοκρασιες οσο αυτα που εστησα με intel. Η σας ετυχε κακη περιπτωση, η μετρουσατε με λαθος προγραμμα οπως ειπε ο Τακης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...