Προς το περιεχόμενο

ιντελ vs ιντελ


joakim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νατα μας,ξαναρχισαμε.

 

E,ας είμαστε και δίκαιοι...εκεί που με τα ίδια και λιγότερα χρήματα πας σε λύση AMD και τελειώνεις,θες να "παιδεύεσαι" με διπύρηνα και άμα μπορέσεις,να τα ξανασκάσεις για κάτι καλύτερο.

 

Αν αξίζει τα χρήματα του ο i3,όχι.

Αν θα παίζεις assasins με την ενσωματωμένη του pentium,όχι.

Εκτός από μητρική της προκοπής,θα αγοράσεις και gpu της προκοπής,με την ελπίδα πάντα πως θα πας σε i5,αλλιώς δε θα έχει και νόημα.

Όπως έχει πει και ο ξωτικός,θα πληρώσεις άδικα έναν apu,αλλά σε intel δεν υπάρχει άλλη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Elf το hyperthreading βοηθάει στα παιχνίδια που απαιτούν παραπάνω από 2+ πυρήνες;

Τελευταία γλυκοκοιτάζω τον G3258 με μια Ζ97 επειδή βλέπω τα πάει περίφημα ακόμα και σε παιχνίδια που απαιτούν πυρήνες

http://www.tomshardware.com/reviews/pentium-g3258-overclocking-performance,3849-5.html

 

Δεν το περίμενα ο dual core G3258 να παίζει τόσο άνετα BF4 MP.

 

Σκεφτόμουν για Z97+G3258+μια ψύκτρα για OC και αργότερα αν δεν με καλύπτει ο pentium βάζω έναν κλειδωμένο broadwell i5

ή

να πάω για μια H97+i3 4160 αλλά δεν κερδίζει και πολλές πιθανότητες αυτό το σενάριο καθώς αν τα σκάσω μέχρι εκεί τα 110€ του i3 καλύτερα να μαζέψω ένα 50αρι ακόμα και να πάω σε 4440.

Να μιλήσω και εγώ σαν παίχτης του συγκεκριμενου παιχνιδιού με κοντά 1000 ώρες ( no life bitch :-)).

Πρώτων,παίζει σε έναν χαρτί όχι τόσο απαιτητικό και σε ένα σημείο.Δεν έχει κουνηθεί από την ταράτσα σε όλο το βίντεο.Αν ήθελε πράγματικα να δίξει τις δυνατότητες του πεντιουμ θα έπρεπε να είναι κάτω στην μάχη που είναι όλοι μαζεμένοι.Θα μπορούσε να κάνει ένα τεστ σε χάρτες του china rising dls η που εκεί δεν έχει roof camping. Να πιλοτάρει ένα μαχητικό η να μπει σε ένα τανκ.Το λαγκαρισμα θα πάει σύννεφο.

Μιλάω εκ πείρας έχοντας έναν απο τους καλύτερους επεξεργαστές βλέπω αυτά τα νούμερα στα fps και απογοητευομαι από τον δικό μου που έδωσα 300 ευρώ για να τον αγοράσω.

Στην περιγραφή γράφει ο συγκεκριμενος χρήστης του YouTube :So dual core can't play BF4 multiplayer? More like an Amd dual core can't play BF4 multiplayer.Intels dual cores performs just fine. :-)

Και η αλήθεια. Ποίος λογικός άνθρωπος αγοράζει 250 ευρώ μητρική για έναν επεξεργαστή των 60 ευρω?

Elf σεβομαι τις απόψεις σου και φαίνεσαι άνθρωπος που γνωρίζει από τεχνολογία.Αλλά σε κάποια πράγματα η αλήθεια κάνει μπαμ.

Το παιχνίδι καλός η κακός είναι απαιτητικό σε πυρήνες και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όλο το battlefield community.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιγραφή γράφει ο συγκεκριμενος χρήστης του YouTube :So dual core can't play BF4 multiplayer? More like an Amd dual core can't play BF4 multiplayer.Intels dual cores performs just fine. :-)

Και η αλήθεια. Ποίος λογικός άνθρωπος αγοράζει 250 ευρώ μητρική για έναν επεξεργαστή των 60 ευρω?

Elf σεβομαι τις απόψεις σου και φαίνεσαι άνθρωπος που γνωρίζει από τεχνολογία.Αλλά σε κάποια πράγματα η αλήθεια κάνει μπαμ.

Το παιχνίδι καλός η κακός είναι απαιτητικό σε πυρήνες και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όλο το battlefield community.

Καλά χαλάρωσε, είπαμε θα το παίζει άνετα,δεν είπε κανείς ότι θα το παίζει στα 120fps χωρίς το παραμικρό drop....

Με 60€ επεξεργαστή και στα 50fps να κυμαινόταν θα ήταν τέλεια για τους περισσότερους. 

Έχει πολλά βίντεο στο youtube και μπορεί ο κάθε ένας να δει όσα θέλει και να βγάλει άποψη.

Μητρική των 250€ δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση για να τον έχεις στα 4,4-4,5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν καταλαβαινω το εξης.Ωραια ο ενδιαφερομενος κοιταζει μονο σε Intel,και ωραια δεν διαθετει πολλα χρηματα και θελει i5. Γιατι δεν εχω δει πουθενα να αναφερονται used i5??? Και οχι μονο εδω αλλα γενικα σε posts υπαρχει μια αντιπαθεια για Used πραγματα με εγγυηση που δεν την καταλαβαινω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά χαλάρωσε, είπαμε θα το παίζει άνετα,δεν είπε κανείς ότι θα το παίζει στα 120fps χωρίς το παραμικρό drop....

Με 60€ επεξεργαστή και στα 50fps να κυμαινόταν θα ήταν τέλεια για τους περισσότερους. 

Έχει πολλά βίντεο στο youtube και μπορεί ο κάθε ένας να δει όσα θέλει και να βγάλει άποψη.

Μητρική των 250€ δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση για να τον έχεις στα 4,4-4,5

Ο χρηστης εαν δεις στην αρχη του βιντεο εχει και μια οθονη στα 120hz.H ουσια της οθονης ποια ειναι.Εγω σαν κατοχος τετοιας οθονης σε τετοια fps δεν μπορω να παιξω.

Ολα αυτα τα βιντεο καλος η κακος παραπλανουν, με περιεργα set ups και ανομοιομορφια στο hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα τα βιντεο καλος η κακος παραπλανουν, με περιεργα set ups και ανομοιομορφια στο hardware.

Όπως στα σπίτια όλου του κόσμου.....

Κατά τα άλλα αυτό ήταν που συζητούσαμε;;;;Αν θα βγάζει ~100fps ή όχι,ή αν θα το παίζει κάποιος άνετα;;;;

Ε,με vga που έχει mantle ίσως και να τα βγάλει και αυτά αφού από την στιγμή που παίζει το παιχνίδι στον επεξεργαστή τα πόσα fps θα βγάλει εξαρτάτε και από την vga....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν καταλαβαινω το εξης.Ωραια ο ενδιαφερομενος κοιταζει μονο σε Intel,και ωραια δεν διαθετει πολλα χρηματα και θελει i5. Γιατι δεν εχω δει πουθενα να αναφερονται used i5??? Και οχι μονο εδω αλλα γενικα σε posts υπαρχει μια αντιπαθεια για Used πραγματα με εγγυηση που δεν την καταλαβαινω...

 

Γιατί συνήθως οι TS κοιτάνε για καινούρια και το section είναι για "Νέα Συστήματα & Αναβαθμίσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα και τι έχεις και τι ζητάς και αν θες να πάρεις τα ρίσκα.Για αυτούς που θέλουν και ψάχνουν κάτι τέτοιο υπάρχει ολόκληρο ξεχωριστό τμήμα των αγγελιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα και τι έχεις και τι ζητάς και αν θες να πάρεις τα ρίσκα.Για αυτούς που θέλουν και ψάχνουν κάτι τέτοιο υπάρχει ολόκληρο ξεχωριστό τμήμα των αγγελιών.

Εχεις τα δικια σου.Για τον δικο μου υπολ. που τον εχω για πολυ απλη χρηση(καμμια σχεση με αυτα που ρωταω στο θεμα για τα pc των παιδιων μου)θα του βαλω εναν pentium E 8500 εναν ssd και θα ειμαι ok για αλλα 5χρονια.Το θεμα ειναι αυτον που θα αγορασω ,θα ειναι ok; εκει ειναι ενα ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσω και εγώ σαν παίχτης του συγκεκριμενου παιχνιδιού με κοντά 1000 ώρες ( no life bitch :-)).

Πρώτων,παίζει σε έναν χαρτί όχι τόσο απαιτητικό και σε ένα σημείο.Δεν έχει κουνηθεί από την ταράτσα σε όλο το βίντεο.Αν ήθελε πράγματικα να δίξει τις δυνατότητες του πεντιουμ θα έπρεπε να είναι κάτω στην μάχη που είναι όλοι μαζεμένοι.Θα μπορούσε να κάνει ένα τεστ σε χάρτες του china rising dls η που εκεί δεν έχει roof camping. Να πιλοτάρει ένα μαχητικό η να μπει σε ένα τανκ.Το λαγκαρισμα θα πάει σύννεφο.

Μιλάω εκ πείρας έχοντας έναν απο τους καλύτερους επεξεργαστές βλέπω αυτά τα νούμερα στα fps και απογοητευομαι από τον δικό μου που έδωσα 300 ευρώ για να τον αγοράσω.

Στην περιγραφή γράφει ο συγκεκριμενος χρήστης του YouTube :So dual core can't play BF4 multiplayer? More like an Amd dual core can't play BF4 multiplayer.Intels dual cores performs just fine. :-)

Και η αλήθεια. Ποίος λογικός άνθρωπος αγοράζει 250 ευρώ μητρική για έναν επεξεργαστή των 60 ευρω?

Elf σεβομαι τις απόψεις σου και φαίνεσαι άνθρωπος που γνωρίζει από τεχνολογία.Αλλά σε κάποια πράγματα η αλήθεια κάνει μπαμ.

Το παιχνίδι καλός η κακός είναι απαιτητικό σε πυρήνες και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όλο το battlefield community.

 

Έλα τώρα μην τους χαλάς το όνειρο και έχουν κάνει τόσες προσπάθειες να το χτίσουν.. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιλάω εκ πείρας έχοντας έναν απο τους καλύτερους επεξεργαστές βλέπω αυτά τα νούμερα στα fps και απογοητευομαι από τον δικό μου που έδωσα 300 ευρώ για να τον αγοράσω.

Στην περιγραφή γράφει ο συγκεκριμενος χρήστης του YouTube :So dual core can't play BF4 multiplayer? More like an Amd dual core can't play BF4 multiplayer.Intels dual cores performs just fine. :-)

 

Πιο λειτουργικό έχεις ; Δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι για τον επεξεργαστή σου αφού πλέον τα παιχνίδια δεν είναι απαιτητικά όσον αφορά τον επεξεργαστή αλλά στην κάρτα γραφικών οπότε όπως καταλαβαίνεις εσύ έκανες το λάθος και πήρες i7 μόνο για gaming αν παράλληλα έκανες και εργασίες που χρειάζονται τα επιπλέον threads πχ. επεξεργασία video δεν θα μιλούσες για απογοήτευση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα τώρα μην τους χαλάς το όνειρο και έχουν κάνει τόσες προσπάθειες να το χτίσουν.. :-)

Ναι καλά,αν ήταν να το στήναμε θα το κάναμε με vga που βγάζει με το ζόρι 40-60fps;;;; Στο custom-ultra που το έχει αυτός.

http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2013/11/27/battlefield-4-performance-analysis/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...