Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των τηλεοράσεων Plasma έβαλε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα απο το οτι ήταν φτηνές σε μεγάλο μέγεθος δεν είχαν κανένα άλλο πλεονέκτημα οι plasma.

 

Σοβαρά ε?

 

Καλύτερο μαύρο, καλύτερη εικόνα με πραγματικά χρώματα, καλύτερη εικόνα σε SD σήμα, καλύτερες γωνίες θέασης, πιο γρήγορες και έτσι καλύτερες για θέαση ποδοσφαιρικών αγώνων και μηχανοκίνητου αθλητισμού.

 

Έχουν και μειονεκτήματα όπως αντανακλάσεις σε πολύ φωτεινό δωμάτιο (σε σχέση με τις LED) και υψηλή κατανάλωση χώρια που χρειαζόταν επένδυση πολλών εκατoμμυρίων για να ανέβει η ανάλυση κτλ.

 

Αλλά όταν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν γράφουμε ό,τι να ναι. Άκου δεν είχαν πλεονεκτήματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ναι για αυτό όσοι βλέπουν ταινίες τις προτιμούσαν γιατί δεν έχουν πλεονεκτήματα.

 

Μακάρι η OLED τεχνολογία να ρθει σύντομα και να τις αντικαταστήσει επάξια γιατί μέχρι τότε δύσκολα θα δούμε καλύτερη εικόνα και μαύρο σε άλλες. Κάτοχος PANASONIC Plasma 50GT50 :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή όπου όλοι κατασκευαστές ηλεκτρονικών προσπαθούν να μειώσουν την ενεργειακή κατανάλωση, κάποιοι επιμένουν ακόμα για τις τηλεοράσεις plasma...  

 

Αν μια τηλεόραση plasma θέλει 500~600W και άλλα τόσα το καλοκαίρι για την ψύξη της, τότε άστο καλύτερα. Για 8 ώρες την ημέρα θέλεις 8KWh, το μήνα θέλεις 240ΚWh, δηλαδή κάτι λιγότερο από 40€.

 

Το χειμώνα βέβαια είναι άλλη υπόθεση καθώς μπορείς να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να την χτυπά υπό γωνία και να λες ότι έχεις και αερόθερμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λετε για την καταναλωση δεν ισχυει.Μια 50αρα πλασμα θα καψει σε 10 ωρες 2.5kw οχι 8 που γραφετε.Η διαφορα απο μια led ειναι στα 30-50 ευρω το χρονο.Η ποιοτητα εικονας ομως ειναι x10 για μια πλασμα εκτος αν βλεπετε σε φωτεινο περιβαλλον που εκει ειναι χαλια λογο της αντανακλασης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή όπου όλοι κατασκευαστές ηλεκτρονικών προσπαθούν να μειώσουν την ενεργειακή κατανάλωση, κάποιοι επιμένουν ακόμα για τις τηλεοράσεις plasma...  

 

Αν μια τηλεόραση plasma θέλει 500~600W και άλλα τόσα το καλοκαίρι για την ψύξη της, τότε άστο καλύτερα. Για 8 ώρες την ημέρα θέλεις 8KWh, το μήνα θέλεις 240ΚWh, δηλαδή κάτι λιγότερο από 40€.

 

Το χειμώνα βέβαια είναι άλλη υπόθεση καθώς μπορείς να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να την χτυπά υπό γωνία και να λες ότι έχεις και αερόθερμο.

 

κοίτα επιμένουμε γιατί έχουν πολλά πλεονεκτήματα, και μεις θα θέλαμε να έχουμε τα πλεονεκτήματα της plasma τεχνολογίας με λιγότερη κατανάλωση. Λένε ότι η OLED τεχνολογία θα το προσφέρει αυτό και είναι ευπρόσδεκτη και ανυπομονούμε για αυτό.

 

Μέχρι όμως να υπάρχουν τέτοιες τηλεοράσεις στην αγορά με λογικό κόστος είναι λογικό να επιμένουμε σε αυτήν.

 

Δεν αρνήθηκε κανείς ότι καταναλώνουν πολύ και είναι στα μειονεκτήματα τους. Ο κάθε καταναλωτής ζυγίζει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και αποφασίζει. Για μένα και για πολλούς άλλους είναι πολλαπλάσιο πλεονέκτημα η εικόνα από την κατανάλωση και την θερμότητα που εκπέμπεται. Για σένα προφανώς όχι. Δεν σε αδικώ, ο καθένας έχει την δική του άποψη και έχεις επειχηρήματα για αυτό. Αλλά μην σου φαίνεται και περίεργο που κάποιοι προτιμάμε να πληρώνουμε παραπάνω ρεύμα για να έχουμε καλύτερη εικόνα, δεν είναι και παράλογο όπως το παρουσιάζεις. Ισα ίσα πολύ λογικό είναι εξάλου δεν βάλαμε κανέναν από αυτούς που προτιμούν τις LED να μας πληρώσετε το ρεύμα.

 

ΥΓ. 500-600W που λες δεν υπάρχει, δεν έχουν τέτοια κατανάλωση ούτε χρειάζονται βέβαια σύστημα ψύξης είναι το λιγότερο αστείο αυτό που αναφέρεις. Είπαμε καταναλώνουν αλλά μην κάνουμε και την τρίχα τριχιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή όπου όλοι κατασκευαστές ηλεκτρονικών προσπαθούν να μειώσουν την ενεργειακή κατανάλωση, κάποιοι επιμένουν ακόμα για τις τηλεοράσεις plasma...  

 

Αν μια τηλεόραση plasma θέλει 500~600W και άλλα τόσα το καλοκαίρι για την ψύξη της, τότε άστο καλύτερα. Για 8 ώρες την ημέρα θέλεις 8KWh, το μήνα θέλεις 240ΚWh, δηλαδή κάτι λιγότερο από 40€.

 

Το χειμώνα βέβαια είναι άλλη υπόθεση καθώς μπορείς να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να την χτυπά υπό γωνία και να λες ότι έχεις και αερόθερμο.

Ζεσταίνεται; Περισσότερο ζέστη βγάζει η Samsung 40M86 της υπογραφής μου από την Panasonic. Είναι πιο παλιά βέβαια η Samsung, αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν ισχύει; 

Αφού δεν έχετε δει ποτέ από κοντά Plasma TV, τι μιλάτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεσταίνεται; Περισσότερο ζέστη βγάζει η Samsung 40M86 της υπογραφής μου από την Panasonic. Είναι πιο παλιά βέβαια η Samsung, αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν ισχύει; 

Αφού δεν έχετε δει ποτέ από κοντά Plasma TV, τι μιλάτε;

 

Πρέπει να έχω δει plasma tv από κοντά για να ξέρω πόσο καταναλώνει;  Και τι είδους σύγκριση είναι μια τηλεόραση 8ετίας με μια σύγχρονη τηλεόραση;

http://www.rtings.com/info/lcd-vs-led-vs-plasma/power-consumption-and-electricity-cost

 

Γνωστή η ανωτερότητα των plasma έναντι των LED, αλλά έχουν πιάσει ταβάνι τεχνολογικά, τι να κάνουμε τώρα;  

 

Οι OLED προσφέρουν εξαιρετική ποιότητα εικόνας και σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση (ακόμα και από τις LED) και στο προσεχές διάστημα θα είναι κάτω από 2-χίλιαρο. Πολύ κοντά στα 1800 ευρώ που έδωσα για την Samsung 37Μ86BD μου το 2007-2008.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η δικιά μου Panasonic P50ST60 μου καίει από 150-180W σε FullHD ταινίες που παίζει αποκλειστικά.Η ποιότητά της και η εμπειρία του να βλέπεις FullHD ντοκυμανταίρ και ταινίες δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Τώρα όσοι από εσάς θέλετε την τηλεόραση για να βλέπετε Πάνια,Mενεγάκη και Πρετεντέρη , ναι οι plasma δεν κάνουν.Καλύτερα να πάτε σε LED-LCD.

Επόμενη αγορά που θα κάνω θα είναι όταν οι 55 άρες OLED φτάσουν να έχουν στο 1000άρικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή όπου όλοι κατασκευαστές ηλεκτρονικών προσπαθούν να μειώσουν την ενεργειακή κατανάλωση, κάποιοι επιμένουν ακόμα για τις τηλεοράσεις plasma...  

 

Αν μια τηλεόραση plasma θέλει 500~600W και άλλα τόσα το καλοκαίρι για την ψύξη της, τότε άστο καλύτερα. Για 8 ώρες την ημέρα θέλεις 8KWh, το μήνα θέλεις 240ΚWh, δηλαδή κάτι λιγότερο από 40€.

 

Το χειμώνα βέβαια είναι άλλη υπόθεση καθώς μπορείς να βάλεις και έναν ανεμιστήρα να την χτυπά υπό γωνία και να λες ότι έχεις και αερόθερμο.

 

Άκου τι λέει το παλικάρι;!!

 

Έχεις μετρήσει και το ξέρεις; Εμένα η 50αρα ut30 καίει σε 3d ~220 και σε 2δ ~180.

 

Η διαφορά είναι 40 το πολύ ευρώ το χρόνο.

 

Σε όποιον λείπουν τα 40€ το χρόνο να μείνει με 22".

 

Από παραπληροφόρηση καλά πάμε...

 

Να προσθέσω ότι αυτές οι τιμές είναι με >1000ώρες και καλιμπραρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι δυνατόν να μιλάς για αερόθερμα και πως θέλουμε ειδικό κλιματισμό για να την ψύξουμε.

Φυσικά πρέπει να έχεις δει από κοντά. Όταν μιλάς για αερόθερμα και ανεμιστήρες. Και εγώ Plasma έχω και είναι παγωμένη. Εσένα θα πιστέψω ή εμένα; Σου είπα η Samsung που έχω ζεματάει από παντού. Μέχρι και μπροστά η οθόνη.

 

Τι είναι αυτό με την κατανάλωση. Δώσε ένα 20άρικο το χρόνο παραπάνω, σιγά τα αβγά. Το ξέρουμε ότι έχουν λίγο παραπάνω κατανάλωση, άλλα όχι έτσι όπως τα περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπιτελους γιατι μας ειχατε ζαλισει με αυτη την παρωχημενη πλεον τεχνολογια  και ο μονος λογος που την υποστηριζατε  ηταν οι προσφατες χαμηλες τιμες αφου εχει σταματησει η παραγωγη σχεδον σε ολες τις εταιρειες.

Ειμαι σιγουρος πως πολλοι απο εσας μολις ειχαν βγει οι Plasma  και ηταν ακριβες οπως ειναι λογικο θα τις κραζατε  και θα υποστηριzατε τις μεγαλες crt  που ηταν τοτε στο επικεντρο. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...