Προς το περιεχόμενο

Το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των τηλεοράσεων Plasma έβαλε η LG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναλαμβάνω για τελευταία φορά γιατί η συζήτηση κάνει κύκλους:  Η κατανάλωση σε λευκό χρώμα δίνει την RATED κατανάλωση. ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ. Δηλαδή (στις πλάσμα περί του 2007-2008) τα 550~600Watt.  Η RMS (όταν π.χ. βλέπεις ταινία) ήταν περί τα 400Watt. Αυτά για 50 ίντσες. Για 60 ίντσες άστο καλύτερα.

 

2008

 

jZFbgHo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν 8-9 χρόνια αγόρασα την πρώτη μου lcd την Philips pf9830 37αρα  4500 ευρώ ως την καλύτερη της τότε αγοράς.

 Ως δώρο γάμου προ τριετίας μου έφεραν μια Panasonic plasma των 800 ευρώ 50 αρα, τις σύνδεσα και τις 2 με το pc και έβαλα να δω το αβαταρ 1080p στην καλύτερη δυνατή ποιότητα ασυμπίεστο.

 Παιδιά δεν υπήρχε σύγκριση καμία η πλάσμα έπαιζε σε άλλο επίπεδο υπήρχαν σκηνές που στην lcd δεν τις έβλεπες καν με τόσο χάλια μαύρο όπως την βροχή το βράδυ στην ταινία up.

 

θεωρώ πραγματικά πεταμένα λεφτά τις lcd όταν σου δίνει τέτοια ποιότητα μια πλάσμα τώρα δε τις βρίσκεις τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42u10 του 2010 γραφει 295watt απο πισω.Εικονα εξαιρετικη ομως.

 

Το θεμα με τις led δεν ειναι οτι δεν εχουν καλη εικονα γιατι εχουν αλλα οτι ειναι πιο flat η εικονα τους ενω των πλασμα πιο ζεστη λογω του φωσφορου.Στην αρχη με ειχε φανει παραξενη μιας και ειχα μαθει σε πλασμα 4 χρονια αλλα μετα απο κανα μηνα συνηθιζετε ευκολα και καταλαβαινεις την καλη εικονα που εχουν.Επισης με την πλασμα ανοιγεις 1-2 φωτα και παει η εικονα απο τις αντανακλασεις με τις led ηλιος να βαραει απεναντι εχουν μια χαρα εικονα.Η καθε τεχνολογια με τα δικα της καλα και κακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42u10 του 2010 γραφει 295watt απο πισω.Εικονα εξαιρετικη ομως.

 

Το θεμα με τις led δεν ειναι οτι δεν εχουν καλη εικονα γιατι εχουν αλλα οτι ειναι πιο flat η εικονα τους ενω των πλασμα πιο ζεστη λογω του φωσφορου.Στην αρχη με ειχε φανει παραξενη μιας και ειχα μαθει σε πλασμα 4 χρονια αλλα μετα απο κανα μηνα συνηθιζετε ευκολα και καταλαβαινεις την καλη εικονα που εχουν.Επισης με την πλασμα ανοιγεις 1-2 φωτα και παει η εικονα απο τις αντανακλασεις με τις led ηλιος να βαραει απεναντι εχουν μια χαρα εικονα.Η καθε τεχνολογια με τα δικα της καλα και κακα.

 

εγώ αυτό το μοντελο το είχα για κακή πλάσμα πάντως ειδικά το U10, το flickering της μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση. Μου έδινε την εντύπωση πως έβλεπα τηλεόραση των 50Ηz. Το τελευταίο μοντελο U που βγήκε μου φάνηκε αρκετά καλό για φθηνό μοντέλο. Τα G μοντέλα της μου άρεσαν πάντως πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό το μοντελο το είχα για κακή πλάσμα πάντως ειδικά το U10, το flickering της μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση. Μου έδινε την εντύπωση πως έβλεπα τηλεόραση των 50Ηz. Το τελευταίο μοντελο U που βγήκε μου φάνηκε αρκετά καλό για φθηνό μοντέλο. Τα G μοντέλα της μου άρεσαν πάντως πολύ

Ισως επεσες σε ελλατωματικο μοντελο?Εχει πανω απο 10000 ωρες η u10 και μονο καλα λογια εχω να πω για την εικονα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα εκθεσιακά έτσι ήταν δεν είναι θέμα μοντέλου. Ίσως να μην μπορείς να δεις το flickering, σε εμένα ήταν πολύ έντονο. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι είσαι ευχαριστημένος αλλά για μένα ήταν μια κακή πλάσμα και χάνει και ακόμα περισσότερο από την έλλειψη αντιανακλαστικής επίστρωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα εκθεσιακά έτσι ήταν δεν είναι θέμα μοντέλου. Ίσως να μην μπορείς να δεις το flickering, σε εμένα ήταν πολύ έντονο. Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι είσαι ευχαριστημένος αλλά για μένα ήταν μια κακή πλάσμα και χάνει και ακόμα περισσότερο από την έλλειψη αντιανακλαστικής επίστρωσης

 

Απο τις αντανακλασεις χανει αρκετα ναι με λιγο φως πεφτει κατακορυφα η αντιθεση της.Flickering δεν εχω προσεξει καθολου ουτε σε ταινιες ουτε σε gaming.Ισως να μην μπορω να το καταλαβω δεν ξερω αλλα για τα χρηματα της τοτε ηταν απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42u10 του 2010 .Την έχω σαν δεύτερη τηλεόραση από τότε. Άψογη σε όλα. Παίζει και XBox επάνω χωρίς ίχνος burn in. Ελλάτωμα όπως ειπώθηκε η έλλειψη ανακλαστικού φίλτρου.

50g30 του 2011 . Χωρίς λόγια.

Εγώ πάντως τηλεόραση ανοίγω μετα τις 9 το βράδυ με χαμηλό φωτισμό , αρά δεν έχω θέμα με αντανακλάσεις. Πρωί πιό σπάνια και από σπάνια να ανοίξω TV. Τι να δείς άλλωστε;  Αν χρειαστεί ποτέ υπάρχει μια CRT 29αρα Philips Match Line που σπέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

παιδιά δεν ξέρω αν παρακολουθεί κανείς το συγκεκριμένο θέμα αλλά όποιος έχει panasonic plasma τελευταίας γενιάς και θέλει να την πουλήσει παρακαλώ στείλτε μου πμ. Είμαι ρομαντικός συλλέκτης παλαιάς τεχνολογίας και δεν με ενδιαφέρει η "χάλια" ποιότητα τους που σχολιάζετε. Με ενδιαφέρουν κυρίως μοντέλα όπως p50/p60/p65 σειρά ST/GT/VT ... σειρά S Μην μου στείλετε.

Αν τώρα έχει κανείς και καμιά Pioneer kuro (ιδιας γενιάς όμως όχι παλιά) του 2012 και μετά ας μου στείλει και για αυτήν... Καλούτσικες ήταν και αυτές

:D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...