Προς το περιεχόμενο

Ο Tim Cook δηλώνει ανοιχτά ότι είναι ομοφυλόφιλος


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η βάση όμως αυτών των προβλημάτων όπως λες προέρχεται από την ομοφοβική παρώχηση και το μίσος που υφιστάμεθα ως γκρουπ.Μίσος το οποίο συνεχίζει να καλιεργήται από μισαλόδοξες απόψεις και κατινίστικο impression management γύρω από την ''φυσιολογικότητα'' κ λοιπά κουλά που προκαλούν την απανθρωποποίηση μας στην βάση τέτοιας  και παρεμφερούς ρητορικής.

 

Το ότι βλέπουμε ομοφοβικές κατινάρες να κόπτονται και να τραβάνε ζόρι πχ γιατί άνοιξε καν το νήμα εδώ δείχνει πόσο πολύ δουλειά έχουμε ακόμα μπροστά μας και πόσο πρέπει να συνεχίζουμε να μιλάμε για το θέμα.Δείχνει ότι έχουμε μέλλον στο να καταστήσουμε κοινωνικά αποδεκτή ή καλύτερα socially normalised την ομοφυλοφιλία.Δείχνει ταυτόχρονα ότι η ομοφυλοφιλία κάποιας μεγάλης προσωπικότητας  αποτελεί news ακριβώς επειδή βρισκόμαστε στη μέση ένος σημαντικού αγώνα για την ουσιαστική ισότητα μας ο οποίος  και καταφέρνει να πολώνει εξαιρετικά με τους αρνητές μας να υποκινούνται από πολιτικό και θρησκευτικό μίσος καθώς και από τον σκοταδισμό και την άγνοια αιώνων γύρω από την ομοφυλοφιλία.

 

Είσαι ομοφυλόφυλος αδερφέ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αποκάλεσα όμως λόγω εκ γεννετίς χαρακτηριστικών έτσι, εσύ με προκάλεσες με την άσχημη συμπεριφορά σου.

Εν πάση περιπτώσει παραφέρθηκα φίλε, με συγχωρείς.

Σχετικά για το αν θεωρείται πάθηση ή όχι δεν ξέρω ( για μένα δεν είναι) αλλά δε με ενδιαφέρει κιόλας οπότε δεν μπορώ να τοποθετηθώ . Αλλά και αρρώστια θεραπεύσιμη να ήταν.. so what? Τι θα αλλάξει; Μία υγιή σεξουαλική ζωή απολάμβανε ο "ασθενής" πριν, ομοίως μετά. Γιατί να στερήσουμε σε ανθρώπους με διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις το δικαίωμα απλά να χαίρονται μια ζωή με το σύντροφο τους με ο,τι συνεπάγεται αυτό, ίσα για να το βαφτίσουμε φυσιολογικό; Και σε περίπτωση ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΤΟΥ, μην αρχίσουμε να λέμε για παιδεραστές πάλι.

Και ναι αυτό είναι αρρώστια και ανωμαλία όπως και η κτηνοβασία και η νεκροφιλία, έτσι πρέπει να αντιμετωπίζονται και οι πασχοντες, να βοηθούνται και να θεραπεύονται.

Οι γκέυ δεν προσβάλλουν, δεν βλάπτουν σωματικά και ψυχολογικά και δεν ενοχλούν κανέναν σε αντίθεσή με τους απο πάνω. Και πραγματικά δεν μειώνω κανέναν και δεν είμαι ρατσιστής αυτοί οι άνθρωποι όντως πάσχουν από σοβαρά προβλήματα και χρειάζονται και την ανάλογη φροντίδα.

Συγνωμη δεν χρειαζεται καν, δεν προσβληθηκα, αλοιμονο. 

 

Επισης δεν ειπα να στερησουμε τιποτα απο κανεναν. Στην υιοθεσια εχω ενα κολλημα, μιας και μου φαινεται ζαβο, αλλα τεσπα, δεν ειναι δικα μου παιδια οποτε δεν καιγομαι κιολας. Απο εκει και περα, το point μου ειναι οτι ΔΕΝ γινεται να αποκαλεις τους υπολοιπους αρρωστους και ανωμαλους και να εξαιρεις τους ομοφυλοφιλους. Οπως προειπα, οι εννοεις παιδοφιλος / ομοφυλοφιλος κλπα χαρακτηριζουν την ερωτικη ελξη, ΟΧΙ την πραξη. Που σημαινει οτι ο νεκροφιλος για παραδειγμα ΔΕΝ ειναι αυτος που παει με νεκρους, ειναι αυτος που νοιωθει ερωτικη ελξη, ασχετος αν θα προβει σε πραξη η οχι. 

 

Οποτε, ουτε αυτες οι κατηγοριες (νεκροφιλοι / παιδοφιλοι / κτονοβατες κλπα) βλαπτουν κανεναν, μια και ξαναλεω, μιλαμε για την ΕΛΞΗ και οχι για την πραξη. Επισης, νεκροφιλος και κτηνοβατης μπορεις να εισαι και με consent (προ θανατους προφανως :D), εισαι υπερ ομως? Δεν νομιζω, παλι ανωμαλους και ψυχοπαθεις θα τους χαρακτηριζες. Ειναι λοιπον υποκριτικο και εγωιστικο η gay κοινοτητα που υποτιθεται οτι πολεμαει εναντια στον ρατσισμο να ειναι ρατσιστες οι ιδιοι.

Ε, ας μην εξισώσουμε και το σεξ με ένα πτώμα με το σεξ με άτομο του ίδιου φύλου.

Γιατι οχι? Επειδη εσενα σου φαινεται παραλογο το πρωτο? Σε αλλους εξισου παραλογο φαινεται και το δευτερο. Ποιο ειναι λοιπον το αντικειμενικο κριτηριο που την πρωτη κατηγορια "ορθα" οπως λετε την αποκαλουμε ανωμαλη και ψυχοπαθης ενω την δευτερη οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο κανω κατανοητα τοτε

 

Εγω : Ειναι φυσιολογικη η σεξουαλικη διαφορετικοτητα?

Gay : Ναι, γιαυτο και ζηταμε ιση μεταχειριση και δικαιωματα με τους υπολοιπους και να σταματησει ο ρατσισμος

Εγω : Αρα και η σεξουαλκι διαφορετικοτητα των νεκροφιλων / παιδοφιλων / ζωοφιλων / φετιχιστων κλπων ειναι φυσιολογικη

Gay : Οχι, αυτοι ειναι ανωμαλοι και ψυχοπαθεις και θα τους αντιμετωπιζουμε ρατσιστικα

Εγω : Γιατι?

Gay : "σιωπη......."

 

Συμφωνα με την λογικη σου:

Διαλογος μεταξυ ετεροφιλοφυλων για το πρωκτικο σεξ και το στοματικο σεξ.

 

Γυναικα : Ειναι φυσιολογικη η σεξουαλικη διαφορετικοτητα πχ η συνουσια οχι για σκοπους αναπαραγωγης?

Εσυ : Ναι, γιαυτο και ζηταμε ιση μεταχειριση και δικαιωματα με τους υπολοιπους και να σταματησει ο ρατσισμος και οι αντιδρασεις της εκκλησιας για το σεξ για μη αναπαραγωγικους σκοπους.

Γυναικα : Αρα και η σεξουαλικη διαφορετικοτητα των ετεροφιλοφυλων ζευγαριων που κανουν πρωκτικο/στοματικο σεξ ειναι φυσιολογικη.

Εσυ : Οχι, αυτοι ειναι ανωμαλοι και ψυχοπαθεις και θα τους αντιμετωπιζουμε ρατσιστικα

Γυναικα : Γιατι?

Εσυ : "σιωπη......."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ομοφυλόφυλος αδερφέ;

 

 

Ναι αν κ δεν γουστάρω τον όρο.Πολύ ιατρικοποιημένος.

 

Αυτοπροσδιορίζομαι ως gay άνδρας.Ξέρεις, όπως ο Cook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βάση όμως αυτών των προβλημάτων όπως λες προέρχεται από την ομοφοβική παρώχηση και το μίσος που υφιστάμεθα ως γκρουπ.Μίσος το οποίο συνεχίζει να καλιεργήται από μισαλόδοξες απόψεις και κατινίστικο impression management γύρω από την ''φυσιολογικότητα'' κ λοιπά κουλά που προκαλούν την απανθρωποποίηση μας στην βάση τέτοιας  και παρεμφερούς ρητορικής.

 

Το ότι βλέπουμε ομοφοβικές κατινάρες να κόπτονται και να τραβάνε ζόρι πχ γιατί άνοιξε καν το νήμα εδώ δείχνει πόσο πολύ δουλειά έχουμε ακόμα μπροστά μας και πόσο πρέπει να συνεχίζουμε να μιλάμε για το θέμα.Δείχνει ότι έχουμε μέλλον στο να καταστήσουμε κοινωνικά αποδεκτή ή καλύτερα socially normalised την ομοφυλοφιλία.Δείχνει ταυτόχρονα ότι η ομοφυλοφιλία κάποιας μεγάλης προσωπικότητας  αποτελεί news ακριβώς επειδή βρισκόμαστε στη μέση ένος σημαντικού αγώνα για την ουσιαστική ισότητα μας ο οποίος  και καταφέρνει να πολώνει εξαιρετικά με τους αρνητές μας να υποκινούνται από πολιτικό και θρησκευτικό μίσος καθώς και από τον σκοταδισμό και την άγνοια αιώνων γύρω από την ομοφυλοφιλία. 

Τα ιδια ακριβως copy paste θα σου γραψει και ενας νεκροφιλος για τις αποψεις που εχιες γιαυτους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο αναρωτιέται και αυτός που πιστεύει πως μας ψεκάζουν, πως εξωγήινοι ζουν αναμεσά μας, πως υπάρχουν βρυλ και ελοχίμ κλπ κλπ...

 

Και μάντεψε ε! Είναι ανεγκέφαλος! :P

Εξωγήινοι όχι.

UFO όμως υπάρχουν.. και ζουν ανάμεσά μας.. τώρα σε αυτό το νήμα.

Και θέλουν να κατακτήσουν μιαν γη δίχως γκέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δίνει consent ένα πτώμα; Οι πράξεις αυτές είναι κατακριτέες επειδή κάνουν κακό, η νεκροφιλία στην υπόλειψη του νεκρού και η παιδεραστία που είναι και βιασμός ταυτόχρονα στον ψυχικό κόσμο του παιδιού.

 

Κάποτε το προσδόκιμο ζωής ήταν τα 25, καταλαβαίνεις ότι οι άνθρωποι των σπηλαίων ήταν είτε από επιλογή είτε από ανάγκη παιδεραστές, αλλιώς δεν θα κάναν παιδιά. Μάλιστα η παιδοφιλία έγινε κατακριτέα μόλις τους 2 προηγούμενους αιώνες (που επίσης ανέβηκε σημαντικά το προσδόκιμο ζωής). Η Παναγιά ήταν 13 χρονών, και ο Μωάμεθ τα είχε με 9χρονη ffs.

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν έχουν συντηριτισμό τα gay communities, εγώ λέω τα πράγματα όπως έχουν. Όλα αυτά που αναφέρεις είναι φυσιολογικά (υπάρχουν στην φύση), απλώς εμείς πολύ σωστά δεν θέλουμε να ζούμε σε μια Δαρβινιστική κοινωνία (με βιασμούς, με παιδεραστία κλπ) γιατί έχουμε ανεπτυγμένο αίσθημα ηθικής.

Οπως δινει consent και ενας δωρητης οργανων. Προ θανατου προφανως. Γιατι λοιπον φερομαστε ρατσιστικα στους νεκροφιλους και τους αποκαλουμε ανωμαλους και ψυχοπαθης? Τστς, ειστε ρατσιστες 

 

Ο βιασμος και η παιδεραστια ειναι εγκληματα, δεν ειναι ομως ανωμαλιες ή ψυχοπαθιες, οχι τουλαχιστον περισσοτερο απο οτι ειναι η ομοφυλοφιλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν κ δεν γουστάρω τον όρο.Πολύ ιατρικοποιημένος.

 

Αυτοπροσδιορίζομαι ως gay άνδρας.Ξέρεις, όπως ο Cook.

Χαχα ωραίος ρε.

Και πρακτικά, πέρα απ τις φιλοσοφίες, στο μηδαμινό επηρεάστηκε ή ζωή μου απ την.. "αποκάλυψη"

Τι ζόρι τραβάνε μερικοί μερικοί

Οπως δινει consent και ενας δωρητης οργανων. Προ θανατου προφανως. Γιατι λοιπον φερομαστε ρατσιστικα στους νεκροφιλους και τους αποκαλουμε ανωμαλους και ψυχοπαθης? Τστς, ειστε ρατσιστες 

Ο βιασμος και η παιδεραστια ειναι εγκληματα, δεν ειναι ομως ανωμαλιες ή ψυχοπαθιες, οχι τουλαχιστον περισσοτερο απο οτι ειναι η ομοφυλοφιλια

Ή η ετεροφιλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνα με την λογικη σου:

Διαλογος μεταξυ ετεροφιλοφυλων για το πρωκτικο σεξ και το στοματικο σεξ.

 

Γυναικα : Ειναι φυσιολογικη η σεξουαλικη διαφορετικοτητα πχ η συνουσια οχι για σκοπους αναπαραγωγης?

Εσυ : Ναι, γιαυτο και ζηταμε ιση μεταχειριση και δικαιωματα με τους υπολοιπους και να σταματησει ο ρατσισμος και οι αντιδρασεις της εκκλησιας για το σεξ για μη αναπαραγωγικους σκοπους.

Γυναικα : Αρα και η σεξουαλικη διαφορετικοτητα των ετεροφιλοφυλων ζευγαριων που κανουν πρωκτικο/στοματικο σεξ ειναι φυσιολογικη.

Εσυ : Οχι, αυτοι ειναι ανωμαλοι και ψυχοπαθεις και θα τους αντιμετωπιζουμε ρατσιστικα

Γυναικα : Γιατι?

Εσυ : "σιωπη......."

 

Το προβλημα ειναι οτι εχω απαντησει ηδη. Δεν θα ξαναγραψω το κατεβατο, αν θες ψαξτο, αλλα θα στο πω με λιγα λογια. Το "ανωμαλο" ειναι οταν ελκυεσαι απο ατομα (η και ζωα) με τα οποια δεν μπορεις να αναπαραγεις, οχι με το αν εχεις σκοπο την αναπαραγωγη η οχι, μιας και ο λογος υπαρξης του σεξ ειναι η αναπαραγωγη. Ο λογος που υπαρχει και που σου αρεσει το σεξ, ειναι επειδη ετσι επιτυγχανεται η αναπαραγωγη (σκεψου να μην αρεσε το σεξ...). Αλλωστε, οπως επισης εχω ξαναπει, ο ομοφυλοφιλος (οπως και ο παιδοφιλος κλπα) δεν ειναι αυτος που παει με αντρες, αλλα αυτος που ελκυεται απο αντρες, ασχετος αν το κανει πραξη η οχι. 

Οσο για την δικια μου αποψη, προφανως και ολοι αυτοι χουν προβληματα, ειτε γονιδιακα ειτε ψυχολογικα ειτε στις περισσοτερες περιπτωσεις και τα δυο. Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι υπερ της απαγορεψης του οτιδηποτε, οσο αυτο που κανεις δεν ενοχλει τον διπλα, εισαι ελευθερος (η τουλαχιστον θα επρεπε) να κανεις οτι θελεις. Παραμενεις ομως "προβληματικος".

Τωρα το προβλημα που εχω σε αυτο το thread ειναι οτι πολλοι που με αποκαλουν ρατσιστη επειδη θεωρω ανωμαλο τον ομοφυλοφιλο ειναι οι ιδιοι που θεωρουν ανωμαλους ολους τους αλλους! Και μαλιστα ειναι οι ιδιοι που δηθεν κοπτονται για τον ρατσισμο και την καταπολεμηση του. Υποκρισια στο μεγιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι? Επειδη εσενα σου φαινεται παραλογο το πρωτο? Σε αλλους εξισου παραλογο φαινεται και το δευτερο. Ποιο ειναι λοιπον το αντικειμενικο κριτηριο που την πρωτη κατηγορια "ορθα" οπως λετε την αποκαλουμε ανωμαλη και ψυχοπαθης ενω την δευτερη οχι?

Η απαντηση στο ερωτημα αυτο(γιατι δεν ειναι ψυχοπαθης αυτος που παει με ατομα του ιδιου φιλου) βρισκεται στην απαντηση γιατι πχ θεωρεις το σεξ με ενα νεκρο ανωμαλο και ψυχοπαθεια και δεν θεωρεις το σεξ με ατομα διαφορετικου φυλου ανωμαλο και ψυχοπαθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή η ετεροφιλια.

Οχι προφανως. Η ετεροφυλοφιλια ειναι ο λογος που υπαρχουμε, αρα απτον ορισμο ειναι φυσιολογικη. Δεν γινεται κανεις ετεροφυλοφιλος επειδη επηρεαστηκε ψυχολογικα, αλλα το αναποδο, ο ετεροφυλοφιλος δηλαδη λογω ψυχολογικων προβληματων γινεται κατι αλλο (παιδοφιλος / νεκροφιλος w/e)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι εχω απαντησει ηδη. Δεν θα ξαναγραψω το κατεβατο, αν θες ψαξτο, αλλα θα στο πω με λιγα λογια. Το "ανωμαλο" ειναι οταν ελκυεσαι απο ατομα (η και ζωα) με τα οποια δεν μπορεις να αναπαραγεις, οχι με το αν εχεις σκοπο την αναπαραγωγη η οχι, μιας και ο λογος υπαρξης του σεξ ειναι η αναπαραγωγη. Ο λογος που υπαρχει και που σου αρεσει το σεξ, ειναι επειδη ετσι επιτυγχανεται η αναπαραγωγη (σκεψου να μην αρεσε το σεξ...). Αλλωστε, οπως επισης εχω ξαναπει, ο ομοφυλοφιλος (οπως και ο παιδοφιλος κλπα) δεν ειναι αυτος που παει με αντρες, αλλα αυτος που ελκυεται απο αντρες, ασχετος αν το κανει πραξη η οχι. 

Η συντριπτικη πλειονοτητα των θηλαστικων κανει σεξ αποκλειστικα για την αναπαραγωγη χωρις συνηθως να βρισκει ευχαριστηση(πολλες φορες το αντιθετο γινεται), οποτε ειναι ακυρο το επιχειρημα οτι αν δεν μας αρεσε το σεξ δεν θα επιτυγχανοταν αναπαραγωγη.. 

 

Επισης, γιατι ειναι "ανωμαλο και ψυχοπαθεια" οπως λες να ελκυεσαι και να κανεις σεξ με ατομα που δεν μπορεις να αναπαραχθεις;

Και γιατι πχ δεν ειναι "ανωμαλο και ψυχοπαθεια" να κανεις πρωκτικο/στοματικο σεξ που δεν μπορεις να αναπαραχθεις;

Γιατι μπερδευεις την ευχαριστηση με την αναπαραγωγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση στο ερωτημα αυτο(γιατι δεν ειναι ψυχοπαθης αυτος που παει με ατομα του ιδιου φιλου) βρισκεται στην απαντηση γιατι πχ θεωρεις το σεξ με ενα νεκρο ανωμαλο και ψυχοπαθεια και δεν θεωρεις το σεξ με ατομα διαφορετικου φυλου ανωμαλο και ψυχοπαθες.

Η απαντηση βρισκεται ακριβως απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ωραίος ρε.

Και πρακτικά, πέρα απ τις φιλοσοφίες, στο μηδαμινό επηρεάστηκε ή ζωή μου απ την.. "αποκάλυψη"

Τι ζόρι τραβάνε μερικοί μερικοί

 

Ή η ετεροφιλια.

 

 

Καλά σιγά την αποκάλυψη.Για μένα δεν αποτελεί κάποια ιδιαίτερη αποκάλυψη.Είμαι out πολλά χρόνια.Βλέπουμε όμως πως για πολλούς αποτελεί.

 

Πάντως χθές προχθές άλλο ένας χρήστες εδώ βγήκε από την ντουλάπα.Νομίζω κ άλλος ένας στις αρχικές σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ο παιδόφιλος ούτε ο νεκρόφιλος ούτε ο γατόφιλος ούτε κανένας άλλος δε μπορεί να είναι ανώμαλος "στο κενό". Ο χαρακτηρισμός εξ ορισμού αποδίδει κρίση έχοντας σα μέτρο σύγκρισης κάτι το οποίο θεωρείται "ομαλό" σαν αξίωμα. Συγκεκριμένα για τους παιδόφιλους εγώ πιστεύω πως είναι αρκετοί ούτως ώστε να μη μπορούν να χαρακτηριστούν ανώμαλοι βάσει του μικροσκοπικού ποσοστού τους επι του συνόλου του πληθυσμού. Είναι άραγε οι παιδόφιλοι λιγότεροι από π.χ. τους δολοφόνους; Δεν έχω ιδέα βέβαια αλλά εκ πρώτης όψεως δε νομίζω πως τα νούμερα θα είναι και πολύ διαφορετικά. Επομένως γιατί λέμε τον ένα ανώμαλο ενώ τον άλλο όχι; Κάπου αλλού πρέπει να ψάξουμε για το λόγο, όχι στους αριθμούς.

 

Ο λόγος λοιπόν είναι πως έχουμε αποφασίσει σαν κοινωνία ότι η παιδοφιλία δεν είναι αποδεκτή για ΧΥΖ λόγους, όπως έχουμε αποφασίσει ότι και η ανθρωποκτονία δεν είναι αποδεκτή. Αν το δεις φιλοσοφικά δεν υπάρχει "αντικειμενικός" λόγος, απλά έτσι μας αρέσει. Και ο λόγος που λέμε τον παιδεραστή ανώμαλο είναι και πάλι το ότι έτσι μας αρέσει. Κι όταν λέω "μας" αρέσει, εννοώ τους 999 στους 1000.

 

Όσον αφορά τους ομοφυλόφιλους όμως, δε μπορούμε προφανώς να τους πούμε ανώμαλους με βάσει το αντικειμενικό κριτήριο του ότι είναι ελάχιστοι -- δεν είναι. Επίσης δε μπορούμε να τους πούμε ανώμαλους με το κριτήριο 29 κατασκευαστές πλυντηρίων λένε πως είσαι ανώμαλος, μιας και επίσης προφανώς οι κατασκευαστές πλυντηρίων διχάζονται ανάμεσα στο ναι και το όχι.

 

Νομίζω πως μόλις αιτιολόγησα το γιατί είμαι δικαιολογημένος αν πω ότι ο παιδεραστής είναι ανώμαλος ενώ αντίθετα είμαι σκαλωμένος αν πω ότι ο ομοφυλόφιλος είναι ανώμαλος: με αντικειμενικά κριτήρια δε στέκει κανένα, ενώ με υποκειμενικά κριτήρια ("συμφωνούμε σχεδόν όλα τα μέλη της κοινωνίας") στέκει μόνο το πρώτο.

 

Your move.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...