Προς το περιεχόμενο

ανεμογεννήτρια από καπέλο τζακιού


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω αλλά ούτε και το αντίθετο. Είναι λίγο γενικότητα αυτό που λες έτσι όπως το λες. Στοιχειοθέτησέ το περισσότερο, πες κάτι πιό συγκεκριμένο, έχεις δεί κάτι συγκεκριμένο και το λες αυτό; Καλοπροαίρετα σε ρωτάω.

 

Άσε το θεωρητικό μέρος, θεώρησε ότι δυνητικά έχουν δίκιο. 

 

Εσένα που πιάνουν τα χέρια σου, υπάρχει στο ίντερνε ένα "σχέδιο" για γεννήτρια  από μοτέρ πλυντηρίου με Smart drive (με ταχύτητες), κοίτα για αυτό καλύτερα.

 

 

Το πτερίγιο λέγετε Πελτον (Pelton) αλλά βάζεις πτερύγια και κάνει το ίδιο, βέβαια υπάρχει πρόβλημα του αεροδυναμικού και του μηχανικού φρεναρίσματος της πτερωτής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πσιτ δεν ανοίγετε ένα καινούριο thread για να μιλήσουμε για οτιδήποτε έχει δήθεν COP >1 ; 

Έτσι θα καταλάβουν και όσοι δεν ασχολούνται γιατί δεν δουλεύει ότι σαβούρα με free energy βλέπουν στο γιου τιουμπ ;)

 

 

/sc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πσιτ δεν ανοίγετε ένα καινούριο thread για να μιλήσουμε για οτιδήποτε έχει δήθεν COP >1 ; 

Έτσι θα καταλάβουν και όσοι δεν ασχολούνται γιατί δεν δουλεύει ότι σαβούρα με free energy βλέπουν στο γιου τιουμπ ;)

 

 

/sc

 

Άσε ρε, ψιψίνι, κάτσε να ξεστραβωθείς να ουμ *χλανκ*.;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Και λέω γω τώρα σε εκείνους (Haldol νομίζω εσύ το ενέφερες πρώτος) που έλεγαν πως το καπέλο της καμινάδας δεν θα μπορεί να γυρνάει τη στιγμή που θα εφαρμόζεται πάνω του "φορτίο", αυτή η ανεμογεννήτρια που θα παράγει αρκετό ρεύμα για να φορτίζει laptop και κινητά πως θα περιστρέφεται, δεν θα αντιμετωπίζει και εκείνη το ίδιος πρόβλημα με το καπέλο που έλεγα να φτιάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λέω γω τώρα σε εκείνους (Haldol νομίζω εσύ το ενέφερες πρώτος) που έλεγαν πως το καπέλο της καμινάδας δεν θα μπορεί να γυρνάει τη στιγμή που θα εφαρμόζεται πάνω του "φορτίο", αυτή η ανεμογεννήτρια που θα παράγει αρκετό ρεύμα για να φορτίζει laptop και κινητά πως θα περιστρέφεται, δεν θα αντιμετωπίζει και εκείνη το ίδιος πρόβλημα με το καπέλο που έλεγα να φτιάξω;

Αυτό είναι βελτισοποιημένο για αυτή τη δουλειά. Το "καπέλο" είναι για κάτι άλλο.

 

Δε ξέρω αν γυρνάει αλλά αν θες να κάνεις τόσο κόπο για να φορτίζεις το κινητό σου ... χαλάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λέω γω τώρα σε εκείνους (Haldol νομίζω εσύ το ενέφερες πρώτος) που έλεγαν πως το καπέλο της καμινάδας δεν θα μπορεί να γυρνάει τη στιγμή που θα εφαρμόζεται πάνω του "φορτίο", αυτή η ανεμογεννήτρια που θα παράγει αρκετό ρεύμα για να φορτίζει laptop και κινητά πως θα περιστρέφεται, δεν θα αντιμετωπίζει και εκείνη το ίδιος πρόβλημα με το καπέλο που έλεγα να φτιάξω;

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%87%CF%8D%CF%82

 

Αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις 6-7 χρόνια εγώ σου φορτίζω το κινητό με τροχό που τον γυρνάνε σαλιγκάρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν γυρνάει αλλά αν θες να κάνεις τόσο κόπο για να φορτίζεις το κινητό σου ... χαλάλι.

Για μένα όταν πρόκειται για "δημιουργία" δεν τίθεται θέμα κόπου ή κόστους. Εάν αυτά τα δύο αποτελούν κριτήριο για το εάν πρόκεται να κάνουμε πράγματα ή όχι, ε τότε ας μην κάνουμε τίποτα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια γεννήτρια με βενζίνη ή πετρέλαιο, πιο φτηνά θα σου έρθει και θα παράγει και υπολογίσιμη ισχύ..

 

 

 

The blade shape is still being refined, but the turbine can already power a lightbulb, and with the Kickstarter funding the team is working towards a design that will be able to produce 300 watts

 

Που υπογράφω; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια γεννήτρια με βενζίνη ή πετρέλαιο, πιο φτηνά θα σου έρθει και θα παράγει και υπολογίσιμη ισχύ..

 

... και που είναι η δημιουργικότητα και η "ιδέα" σε αυτά που περιγράφεις; Μόνο κόστος και απόδοση εγγυάσαι. Ξαφνικά γίνονται τόσο μηδαμινά αυτά μπροστά στα 2 πρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και που είναι η δημιουργικότητα και η "ιδέα" σε αυτά που περιγράφεις; Μόνο κόστος και απόδοση εγγυάσαι. Ξαφνικά γίνονται τόσο μηδαμινά αυτά μπροστά στα 2 πρώτα!

Για να έχεις εσύ τον χρόνο για

 

δημιουργικότητα και  "ιδέα"

 

άλλοι λιώνουν για να σου δώσουν

 

κόστος και απόδοση

και αξιοπιστία.

 

Αν κάνεις όλα αυτά λοιπόν για το "hobby" σου και οτι βγει στο τέλος καλώς, αν νομίζεις οτι με καπέλα τζακιού και 3D printed σχέδια ανεμογεννητριών κ.τ.λ (σε σχέση με εμπορικά συστήματα) νομίζεις οτι θα φτιάξεις το σύστημα που θα σου δώσει ενέργεια απεξαρτημένος από την Δ.Ε.Η πιστεύοντας οτι θα κάνεις οικονομία και οτι θα χτυπήσεις το σύστημα έτσι κ.τ.λ καλή τύχη. Η έλλειψη βασικών γνώσεων φυσικής και ίσως βασικών οικονομικών θα σε προσγειώσει απότομα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις εσύ τον χρόνο για

 

άλλοι λιώνουν για να σου δώσουν

και αξιοπιστία.

 

Αν κάνεις όλα αυτά λοιπόν για το "hobby" σου και οτι βγει στο τέλος καλώς, αν νομίζεις οτι με καπέλα τζακιού και 3D printed σχέδια ανεμογεννητριών κ.τ.λ (σε σχέση με εμπορικά συστήματα) νομίζεις οτι θα φτιάξεις το σύστημα που θα σου δώσει ενέργεια απεξαρτημένος από την Δ.Ε.Η πιστεύοντας οτι θα κάνεις οικονομία και οτι θα χτυπήσεις το σύστημα έτσι κ.τ.λ καλή τύχη. Η έλλειψη βασικών γνώσεων φυσικής και ίσως βασικών οικονομικών θα σε προσγειώσει απότομα.

 

:)

Πάλι αναφέρεις οικονομία και αντισυστημικότητα κλπ. Εγώ μιλάω σε επίπεδο ερασιτεχνικό/χομπίστικο και όχι επαγγελματικό. Εννοείται πως και αξιοπιστία θα δώσουν οι επαγγελματίες του χώρου και απόδοση και όλα τα συναφή. Γίνεται να συγκριθεί σε νούμερα ο χομπίστας ερασιτέχνης με ότι κατασκευή κάνουν οι εταιρίες; Βέβαια οφείλω να μην είμαι και απόλυτος σε αυτό αλλά οκ για το φορτίο όμως, θα μου πεί κανείς;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πάμε πάλι στο θέμα και ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω! Δείτε αυτό το βίντεο που δείχνει πως είναι ο άξονας και η βάση πάνω στην οποία περιστρέφεται το καπέλο της περιτρεφόμενης καμινάδας. Ο εύκαμπτος σύνδεσμος που πολύ ωραία σκέφτηκς ο firewalker, νομίζω πως δεν μπορεί να μπεί στον συγκεκριμένο άξονα γιατί το κομμάτι που εξέχει δεν είναι αυτό που περιστρέφεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κολλήσει με το καπέλο καμινάδας, ενώ σου είπαν πως δεν έχει την απαραίτητη αντισταση στον αέρα για να γυρίζει με ηλεκτρικό φορτίο.Think bigger.

 

Άσχετο, μου ήρθε τώρα που είπα think bigger.

Παίζει ένας τύπος στην Μεσογείων πάνω από τον Σταυρό, ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων που φτιάχνει ελικόπτερο στο γκαραζ του. Είχα πάει να αλλάξω έναν διακόπτη πριν 4-5 χρόνια και μου λέει έλα να δεις τι φτιάχνω. "γιατί σ'εμένα πάλι" σκέφτηκα από μέσα μου, αλλά πήγα. Ο τύπος είχε κάνει ολόκληρο ελικόπτερο (καμπριο) πίσω από το μαγαζί του. Να πας από εκεί ζοραν, κολλητοί θα γίνετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κολλήσει με το καπέλο καμινάδας, ενώ σου είπαν πως δεν έχει την απαραίτητη αντισταση στον αέρα για να γυρίζει με ηλεκτρικό φορτίο.Think bigger.

Εντάξει ακούω το τι λένε κάποιοι, το τι λέει ο οποιοσδήποτε, όμως οφείλω να αναρρωτηθώ εφόσον υπάρχουν διαφόρων μεγεθών καπέλα, κανένα μέγεθος δεν θα μπορεί να περιστραφεί; Τέλος πάντων, η σιγουριά το ότι δεν θα περιστραφεί από τι μετρήσημα στοιχεία μπορεί να υπολογιστεί; Ποιά είναι η κόκκινη γραμμή που χωρίζει εκείνα τα καπέλα που μπορούν να περιστραφούν από αυτά που δεν θα μπορούν να περιστραφούν κατά την εφαρμογή φορτίου;

Εσύ frenzy που είσαι σίγουρος, μου δίνεις την αίσθηση πως ξέρεις, μπορείς να μου απαντήσεις; (ρωτάω χωρίς να θέλω να πουλήσω πνεύμα, καταλαβαίνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...