Προς το περιεχόμενο

ΘΕΣ Γάλα: Τα μόνα ATM που έχουν "ουρά" στην Ελλάδα


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Οι αναφορές πάντως για τα προβλήματα στο συνεταιρισμό Θες Γάλα πολλαπλασιάζονται και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα... Τελευταία κάποια σημεία πώλησης εξελίχθηκαν περισσότερο και είχαν μέσα και τμήμα με τυροκομικά κλπ και υπάλληλο για να εξυπηρετεί τους πελάτες (τις ώρες καταστημάτων). 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eντάξει, το οτι ειμαστε το μονο θηλαστικό που συνεχίζει να πίνει γάλα και μάλιστα άλλου ζώου ειναι γεγονός.

Ο βασικός όμως λόγος που πίνουμε γάλα ειναι καθαρά το ασβέστιο. Ειδικά στα παιδιά που το έχουν ανάγκη για τα οστά τους. Αυτο δε σημαίνει οτι ειναι και απαραίτητο μιας που και άλλες τροφές έχουν ασβέστιο (φασόλια, αμυγδαλα, πορτοκάλι κτλ). Άσε που έχει αρχισει και καταρρίπτεται ο ισχυρισμός περί οστεοπόρωσης σε όσους δεν καταναλώνουν γαλακτοκομικά.

ΟΜΩΣ, το γάλα και γενικά τα γαλακτοκομικά, είναι άρρικτα συνδεδεμένα με τον άνθρωπο και πολύ δύσκολα θα ξεκολλήσει από αυτά.

Στο ερώτημα "για ποιό λόγο να πίνουμε", η απάντηση ειναι "για τον ιδιο λόγο που πίνεις αλκοόλ, αναψυκτικό, τρως γλυκά, ή οτιδήποτε όχι μονο δε σου προσφέρει αλλά προκαλεί και βλάβες στον οργανισμό". Κοινός, για την απόλαυση. Αν μη τι άλλο το γάλα μονο σε ορισμένες περιπτώσεις μπορει να προκαλεί βλάβες.

Προσωπικά το καλοκαίρι, προτιμώ να κατεβάσω ένα ποτήρι κρύο γάλα, από το να πιω ένα αναψυκτικό (λατρεύω τη κοκα κόλα παρεμπιπτόντως)

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eντάξει, το οτι ειμαστε το μονο θηλαστικό που συνεχίζει να πίνει γάλα και μάλιστα άλλου ζώου ειναι γεγονός.

Ο βασικός όμως λόγος που πίνουμε γάλα ειναι καθαρά το ασβέστιο. Ειδικά στα παιδιά που το έχουν ανάγκη για τα οστά τους. Αυτο δε σημαίνει οτι ειναι και απαραίτητο μιας που και άλλες τροφές έχουν ασβέστιο (φασόλια, αμυγδαλα, πορτοκάλι κτλ). Άσε που έχει αρχισει και καταρρίπτεται ο ισχυρισμός περί οστεοπόρωσης σε όσους δεν καταναλώνουν γαλακτοκομικά.

ΟΜΩΣ, το γάλα και γενικά τα γαλακτοκομικά, είναι άρρικτα συνδεδεμένα με τον άνθρωπο και πολύ δύσκολα θα ξεκολλήσει από αυτά.

Στο ερώτημα "για ποιό λόγο να πίνουμε", η απάντηση ειναι "για τον ιδιο λόγο που πίνεις αλκοόλ, αναψυκτικό, τρως γλυκά, ή οτιδήποτε όχι μονο δε σου προσφέρει αλλά προκαλεί και βλάβες στον οργανισμό". Κοινός, για την απόλαυση. Αν μη τι άλλο το γάλα μονο σε ορισμένες περιπτώσεις μπορει να προκαλεί βλάβες.

Προσωπικά το καλοκαίρι, προτιμώ να κατεβάσω ένα ποτήρι κρύο γάλα, από το να πιω ένα αναψυκτικό (λατρεύω τη κοκα κόλα παρεμπιπτόντως)

 

Μην ανοίγεις τέτοιο θέμα εδώ. Καταλήγει πάντα σε κλείδωμα, γιατί ο καθένας υποστηρίζει τα δικά του, ενώ δεν έχει αποδειχτεί τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Γραφει παρα πολλες αληθειες το αρθρο. Εν ταχυ να σου πω εγω κανα 2.

Το γαλα δεν ειναι ασφαλες. Δεν το αντεχουν ολοι οι ανθρωποι. Καποιες χωρες δεν το πινουν καθολου.

αυτο ειναι ενα ασχημο δεδομενο ακομα και στους οργανισμους που υποτιθεται οτι το δεχονται. 

2) το ζωο που το παραγει δεν το εχει φτιαξει για ανθρωπους αλλα για αγελαδακια. Ειναι απολυτα ασφαλες να πινουμε αυτο το γαλα; οποτε και αλλων ζωων πχ αλογου γαϊδαρου καμυλας :) 

Το αρθρο λεει αρκετες αληθειες, και το μονο που διαφωνω ειναι οι φωτογραφιες που δραματοποιουν την κατασταση. Π.χ. Οι αγελαδες με πλαστικο πομα ειναι κατι ασφαλες, που δεν θα το αναλυσουμε εδω.

Οποιος το πει ειναι σαχλος. Αν ελενχεις το ασβεστιο σου. Το γαλα το πινω με μετρο και ισως το κοψω.

Επιχειρημα 1. Υπαρχουν άνθρωποι με δυσανεξία στην λακτόζη, γεγονός που καθιστά το γάλα κακό για όλους. 

Αντιπαραδειγμα. celiac disease, αλλεργιες. Ψωμακι με γλουτενη μια χαρα τρως. Και ξηροκαρπια. Μιας που, you know, το να μην αντιδρα καποιος καλα σε καποια τροφη ειναι παθολογικη καταστασταση εκεινου, οχι ολου του πληθυσμου. Πολυ κακο επιχειρημα αληθεια. 

Επιχειρημα 2.Το γαλα το εχει φτιαξει για αγελαδακια. 

Ελα τωρα αληθεια? Που το σκεφτηκες αυτο. Θα αποφυγω να κανω την προφανη καζουρα και θα απαντήσω σοβαρα. Τι σημαινει το εχει φτιαξει? Πιστεύεις αληθεια οτι εχει "διαλεξει" τι θα βαλει μεσα? Μεσω χιλιετιων εξελιξης το παρον μειγμα ειχε αποδειχθει θρεπτικο για τα μικρα της. Μετα μπηκε και ο ανθρωπος στην μεση και μεσω της ευγονικης ενισχυσε τα γνωρισματα που του αρεσαν για να το καταναλωνει αυτος. Δηλαδη, τα αυγα λες η κοτα να τα εφτιαξε για να τα τρωμε? Η τα φυτα τους καρπους τους? Ο ανθρωπος αρπαζει απ οπου μπορει. Αληθεια πολυ πολυ χαζο επιχειρημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Οι αναφορές πάντως για τα προβλήματα στο συνεταιρισμό Θες Γάλα πολλαπλασιάζονται και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα... Τελευταία κάποια σημεία πώλησης εξελίχθηκαν περισσότερο και είχαν μέσα και τμήμα με τυροκομικά κλπ και υπάλληλο για να εξυπηρετεί τους πελάτες (τις ώρες καταστημάτων). 

Μιας και είμαι από Λάρισα, μου έλεγε φιλαράκι αγρότης τις προάλλες ότι αυτοί που το ξεκίνησαν είναι επαγγελματίες στο φαλίρισμα επιχειρήσεων.

Δηλαδή το κάνουν ως επάγγελμα αυτό με πλούσιο βιογραφικό κιόλας.

Οτι μου είπε σου λέω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Μην ανοίγεις τέτοιο θέμα εδώ. Καταλήγει πάντα σε κλείδωμα, γιατί ο καθένας υποστηρίζει τα δικά του, ενώ δεν έχει αποδειχτεί τίποτα.

Α, μα έχει ηδη ξεκινήσει εδω και 3 σελίδες. Εγω τονίζω μονο αυτά που ειναι δεδομένα και δε μπορει (ακόμα) να αμφισβητίσει κάποιος :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, skiabox said:

Μιας και είμαι από Λάρισα, μου έλεγε φιλαράκι αγρότης τις προάλλες ότι αυτοί που το ξεκίνησαν είναι επαγγελματίες στο φαλίρισμα επιχειρήσεων.

Δηλαδή το κάνουν ως επάγγελμα αυτό με πλούσιο βιογραφικό κιόλας.

Οτι μου είπε σου λέω!

Και ένας από τα αφεντικά νομίζω πως αποφάσισε φέτος να ...πολιτευτεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Οι κτηνίατροι δεν λένε ότι δεν κάνει να δίνουμε γάλα σε γατιά γιατί τους φέρνει διάροια κι έτσι? Αν είναι μικρά που τα έχει παρατήσει η μάνα, υπάρχει ειδικό σε σκόνη.

Εάν πήρες στα σοβαρά το πρώτο μήνυμα άλλο τόσο σοβαρή είναι και η δική μου απάντηση.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και ένας από τα αφεντικά νομίζω πως αποφάσισε φέτος να ...πολιτευτεί... 

Με πολιτικά πρόσωπα δεν ασχολούμαι καθόλου μιας και είναι τριτοκοσμικό να ασχολείσαι με πρόσωπα που δεν έχουν καν πρόγραμμα διακυβέρνησης και όχι με πολιτικά προγράμματα με λεπτομέρειες (οπότε ευτυχώς έχω λύση από το 2011).
Συνεπώς αυτό που λες το εκλαμβάνω ως επιβεβαίωση των πιο πάνω, μιας και όποιος πολιτεύεται χωρίς αναλυτικό πρόγραμμα διακυβέρνησης το κάνει για άκοπο προσωπικό όφελος και μόνο.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Οι αναφορές πάντως για τα προβλήματα στο συνεταιρισμό Θες Γάλα πολλαπλασιάζονται και δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα... Τελευταία κάποια σημεία πώλησης εξελίχθηκαν περισσότερο και είχαν μέσα και τμήμα με τυροκομικά κλπ και υπάλληλο για να εξυπηρετεί τους πελάτες (τις ώρες καταστημάτων). 

Σε ένα που περνάω καθημερινά 4 και 5 φορές στη Μεσογείων  στην Αγία Παρασκευή και με λίγη κίνηση από όσο έβλεπα πριν 5-6 μήνες έκαναν ριζική ανακαίνιση παίζει να έριξαν 20.000 + ευρώ και εκτός των μηχανημάτων έφτιαξαν μαγαζί με υπάλληλο με τυροκομικά προιόντα με ελάχιστη έως καθόλου κίνηση και αυτό όπως βλέπω.

Απορώ πως η Τράπεζες τους δίνουν λεφτά για επενδύσεις όταν έχουν το προσωπικό απλήρωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, papoys1 said:

Σε ένα που περνάω καθημερινά 4 και 5 φορές στη Μεσογείων  στην Αγία Παρασκευή και με λίγη κίνηση από όσο έβλεπα πριν 5-6 μήνες έκαναν ριζική ανακαίνιση παίζει να έριξαν 20.000 + ευρώ και εκτός των μηχανημάτων έφτιαξαν μαγαζί με υπάλληλο με τυροκομικά προιόντα με ελάχιστη έως καθόλου κίνηση και αυτό όπως βλέπω.

Απορώ πως η Τράπεζες τους δίνουν λεφτά για επενδύσεις όταν έχουν το προσωπικό απλήρωτο. 

Και στην Πεντέλης στο Χαλάνδρι έφτιαξαν τμήμα με τυροκομικά και υπάλληλο νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τυροκομικα τους ειναι αρκετα καλα γιατι παιρνω συχνα κασερι, το οποιο μου αρεσει περισσοτερο απο το Τρικαλινο που ειναι και φιρμα. Ωστοσο δεν εχω δει σουπερμαρκετ στην Αθηνα να τα εμπορευονται οποτε δε γνωριζω σε ποσο κοσμο, ειδικα εκτος Θεσσαλιας, ειναι γνωστα σα προϊοντα.

Παντως ενω ηταν μια καλη ιδεα, η υλοποιηση της ειδικα στην Αθηνα δεν ηταν και τοσο πετυχημενη. Στη Λαρισα εχει ΑΤΜ γαλακτος χωμενα μεσα στις πολυκατοικιες και υπαρχει κοσμος που κατεβαινει με παντοφλες απο τα τριγυρω στενα να αγορασει γαλα. Στην Αθηνα αυτο δε μπορουσε να πετυχει. Θες γαλα. Ωραια θα πλυνεις το μπουκαλι, θα ντυθεις, θα παρεις το αυτοκινητο, θα ψαξεις για παρκινγκ (Πατησιων πχ νομιζω ειναι πανω σε λεωφορειολωριδα) για να παρεις 1λ γαλα; Too much trouble. Τα σουπερμαρκετ πουλανε δεκαδες διαφορετικα. Ενα απο ολα θα σ αρεσει. Αφου εκει κανεις τα ψωνια σου, θα παρεις και γαλα να τελειωνεις. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Τα τυροκομικα τους ειναι αρκετα καλα γιατι παιρνω συχνα κασερι, το οποιο μου αρεσει περισσοτερο απο το Τρικαλινο που ειναι και φιρμα. Ωστοσο δεν εχω δει σουπερμαρκετ στην Αθηνα να τα εμπορευονται οποτε δε γνωριζω σε ποσο κοσμο, ειδικα εκτος Θεσσαλιας, ειναι γνωστα σα προϊοντα.

Παντως ενω ηταν μια καλη ιδεα, η υλοποιηση της ειδικα στην Αθηνα δεν ηταν και τοσο πετυχημενη. Στη Λαρισα εχει ΑΤΜ γαλακτος χωμενα μεσα στις πολυκατοικιες και υπαρχει κοσμος που κατεβαινει με παντοφλες απο τα τριγυρω στενα να αγορασει γαλα. Στην Αθηνα αυτο δε μπορουσε να πετυχει. Θες γαλα. Ωραια θα πλυνεις το μπουκαλι, θα ντυθεις, θα παρεις το αυτοκινητο, θα ψαξεις για παρκινγκ (Πατησιων πχ νομιζω ειναι πανω σε λεωφορειολωριδα) για να παρεις 1λ γαλα; Too much trouble. Τα σουπερμαρκετ πουλανε δεκαδες διαφορετικα. Ενα απο ολα θα σ αρεσει. Αφου εκει κανεις τα ψωνια σου, θα παρεις και γαλα να τελειωνεις. 

Στο εξωτερικο λειτουργει παντως απλα ειναι χωμενο και το κρατος στην επενδυση. Αγοραζει απο τοπικους παραγωγους και τα διανεμει με αυτο τον τροπο. Ο λογος που καποιος παει στο θες γαλα δεν ειναι μονο η ευκολια, αλλα και η ποιοτητα. Αν χασεις ενα απο τα 2 λογικα καταρρει και η επενδυση. 

Αφου καποιος καποιοι σε αυτο το θεμα προτεινουν ποιοτικοτερο γαλα απο αυτο, παει για φουντο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...