Προς το περιεχόμενο

Το facebook μπλοκάρει χρήστες και ζητά στοιχεία ταυτότητας!


dioskouros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε κινητο δε δινω ουτε επωνυμο δεν εχω δωσει. Αμα γουσταρουν να το μαθουν θα ζητησω διαγραφη λογαριασμου και αν αρνουνται θα γινει πανικος γιατι δεν εχουν κανενα δικαιωμα να φερουν αντιρριση στη διαγραφη των προσωπικων μου δεδομενων. Το κακο ειναι οτι στο Ελλαντα η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων κωλοβαραει...

Εμένα πάντως που τους ζήτησα το δικαίωμα για να διαγράψω τον λογαριασμό μου πάλι παρόμοιο αυτοματοποιημένο μήνυμα μου έστειλαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα τους παρει ο διαολος καμια ωρα  :mad: εγω προσωπικά χεστικα για το fb, το προβλημα ειναι οτι πολλοί γνωστοι ειναι κολλημενοι εκει και έχω κι εγώ ένα ταπεινό προφιλακι για να υπάρχει μια επικοινωνία με καποιους. Μακαρι να γινει κανα μαζικο μπαμ να φυγουν ολοι να ησυχασουμε. Αλλα οπως ειπες υπαρχουν πολλοι με το σκεπτικο: ε δωσε τα στοιχεια τι θα σου κανουν;;; Σε τοσα δισσεκατομοιρια κοσμο εσενα θα βρουν; Και γιατι να σε βρουν εκανες κατι και εχεις να φοβασαι; Ακου λογική "φυσιολογικού" ζώου. εχμ σορρυ ανθρώπου ήθελα να πω.

 

Σκέφτομαι να φτιάξω πλαστή ταυτότητα με το επίθετο ψευδώνυμο που έχω στο φβ και να τους δείξω αυτήν αμα χρειαστεί :lol: Ακουστικά μάλιστα δεν ακούγεται και τόσο σαν ψευδώνυμο οπότε παίζει να το πιστέψουν. (ή παίζει να ειναι και ο λόγος που δε με έχουν ενοχλήσει ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βαριέμαι μπαίνω σε αυτό, το κινητό μου το έχει για λόγους ευκολίας (επαναφορά κωδικού) , ο λόγος ύπαρξης του για εμένα είναι να περνάει η ώρα, να βλέπω και μια είδηση όχι απαραίτητα αληθινή..., να επικοινωνώ με κάποια άτομα αυτά όλα κι όλα, ανάλογα με την ηλικία του κάθε χρήστη βέβαια έχει και διαφορετική χρησιμότητα.

Ξέρω άτομα που δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτό και θα έδιναν μέχρι ΑΦΜ και δεν αναφέρομαι σε δεκαπεντάχρονα αλλά ενήλικες τουλάχιστον ! , και αυτό λέγεται κατάντια και τους το λέω αλλά δεν αλλάζουν, ας μη μεγαλοποιούμε τα πάντα, ποτέ για μένα δεν ήταν ούτε και θα γίνει τόσο χρήσιμο/απαραίτητο/σημαντικό/ζωτικό ώστε να δώσω και ταυτότητα, ούτε καν το επώνυμο μου δεν βλέπω λόγο να μοιραστώ.

 

Κατά την γνώμη μου καλά κάνει ότι κάνει, και "καθαρίζει" μερικούς μερικούς..., και να με σβήσει το μόνο που θα κυνηγήσω είναι να διαγράψω όλα τα δικά μου δεδομένα τις φωτό κυρίως, και μετά ήρεμος θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει.

Το να ζητάει το φουμπου τέτοια προσωπικά στοιχεία μου φαίνεται αστείο, και για όσους το δέχονται και συμμορφώνονται με αυτούς τους κανόνες είναι απλά στενάχωρο για εμένα, αυτά.
Peace -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βαριέμαι μπαίνω σε αυτό, το κινητό μου το έχει για λόγους ευκολίας (επαναφορά κωδικού) , ο λόγος ύπαρξης του για εμένα είναι να περνάει η ώρα, να βλέπω και μια είδηση όχι απαραίτητα αληθινή..., να επικοινωνώ με κάποια άτομα αυτά όλα κι όλα, ανάλογα με την ηλικία του κάθε χρήστη βέβαια έχει και διαφορετική χρησιμότητα.

Ξέρω άτομα που δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς αυτό και θα έδιναν μέχρι ΑΦΜ και δεν αναφέρομαι σε δεκαπεντάχρονα αλλά ενήλικες τουλάχιστον ! , και αυτό λέγεται κατάντια και τους το λέω αλλά δεν αλλάζουν, ας μη μεγαλοποιούμε τα πάντα, ποτέ για μένα δεν ήταν ούτε και θα γίνει τόσο χρήσιμο/απαραίτητο/σημαντικό/ζωτικό ώστε να δώσω και ταυτότητα, ούτε καν το επώνυμο μου δεν βλέπω λόγο να μοιραστώ.

 

Κατά την γνώμη μου καλά κάνει ότι κάνει, και "καθαρίζει" μερικούς μερικούς..., και να με σβήσει το μόνο που θα κυνηγήσω είναι να διαγράψω όλα τα δικά μου δεδομένα τις φωτό κυρίως, και μετά ήρεμος θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει.

Το να ζητάει το φουμπου τέτοια προσωπικά στοιχεία μου φαίνεται αστείο, και για όσους το δέχονται και συμμορφώνονται με αυτούς τους κανόνες είναι απλά στενάχωρο για εμένα, αυτά.

Peace -_-

Όταν σου στέλνουν ότι θέλουν ταυτότητα ή το κινητό για να επαληθεύσουν τον λογαριασμό σου, σου αφαιρούν και το δικαίωμα να τον διαγράψεις οριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν σου στέλνουν ότι θέλουν ταυτότητα ή το κινητό για να επαληθεύσουν τον λογαριασμό σου, σου αφαιρούν και το δικαίωμα να τον διαγράψεις οριστικά.

Καλήμερα.

 

Αν δεχτείς να τα δώσεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

χθες μου ζήτησε και εμένα να αλλάξω όνομα και να βάλω το κανονικό μου

έχω 7 μέρες λέει

το θέμα είναι πως βγάζει μάτι ότι χρησιμοποιώ ψευδώνυμο. 

αν βάλω ένα ψεύτικο ονομ/μο λέτε να με αφήσει ήσυχη; ή θα ζητήσουν και ταυτότητα όπως είδα ότι ζητάει σε κάποιους; :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες μου ζήτησε και εμένα να αλλάξω όνομα και να βάλω το κανονικό μου

έχω 7 μέρες λέει

το θέμα είναι πως βγάζει μάτι ότι χρησιμοποιώ ψευδώνυμο. 

αν βάλω ένα ψεύτικο ονομ/μο λέτε να με αφήσει ήσυχη; ή θα ζητήσουν και ταυτότητα όπως είδα ότι ζητάει σε κάποιους; :/

Μην τους δώσεις το πραγματικό σου όνομα. Αν επιμένουν, τότε δώσε κάποιο που να μοιάζει με αληθινό κι αν ζητήσουν ταυτότητα, τότε στείλε αυτή:

index.php?app=core&module=attach&section

:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε ενα ψευτικο που εχω προφιλ ειχα βαλει ενα ισπανικο(μεξικάνικο) ονομα και οταν ζητησαν ταυτοτητα εφτιαξα ενα template στο photoshop για την κρατικη ταυτοτητα του μεξικου και το δεχτηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D  :-D  :-D σας ευχαριστώ παιδιά!

μου φτιάξατε το κέφι

 

αυτό με το φωτοσοπ φαινεται καλη ιδεα αλλα ειμαι πραγματικα ασχετη και το αποτελεσμα θα εβγαινε σαν αυτο της ταυτοτητας παραπανω με τον χιμπατζη  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D  :-D  :-D σας ευχαριστώ παιδιά!

μου φτιάξατε το κέφι

 

αυτό με το φωτοσοπ φαινεται καλη ιδεα αλλα ειμαι πραγματικα ασχετη και το αποτελεσμα θα εβγαινε σαν αυτο της ταυτοτητας παραπανω με τον χιμπατζη  :-D

Κάνε ότι μπορείς ή βάλε κάποιον φίλο ή γνωστό που μπορεί να στη φτιάξει, αλλά μην τους κάνεις το χατήρι να τους στείλεις την πραγματική.

Έτσι κι αλλιώς για χιμπατζηδες μας περνάνε όταν νομίζουν ότι θα στείλουμε τα προσωπικά μας δεδομένα για να μπορούν να μας φακελώσουν καλύτερα. Το να ζητούν ταυτότητα ξεπερνάει τα όρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Απο σημερα φαινεται μπηκε σε εφαρμογη αυτη η νεα τακτικη στο facebbok. Εχω προφιλ απο το 2008 . Πηγα τωρα να μπω στο προφιλ μου και λεει οτι εκλεισε γιατι λεει παραβιαζε τους ορους του facebook!!. Παω να φτιαξω νεο προφιλ με αλλο email και μου εβγαλε μηνυμα οτι ζητανε το αληθινο ονομα Σε ποιον τα λενε αυτα ? Σε εμενα τον Σρεντερ τον αρχηγο των foot ninja?! Πρεπει να αντιδρασουμε επειγοντως. Oποιος αλλος του εκλεισε το προφιλ σημερα και δεν τον αφηνει να φτιαξει νεο προφιλ με το ονομα που αυτος θελει ας ποσταρει εδω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι έχουν οι άλλοι κ πρέπει να έχετε και εσείς για να κρατάτε επικοινωνία έχει καταντήσει κουραστικό κ ειναι αστείο επιχείρημα , μάλλον για stalking το θέλετε, γιατι υπάρχουν και τα τηλέφωνα αλλα και τα email που όλοι έχουν για να κρατάτε επικοινωνία κανονικότατα. Το facebook και το κάθε facebook έχει δικαίωμα να απαιτήσει τα πραγματικά στοιχεία των χρηστών του και σε περίπτωση που δεν συμφωνείται απλά δεν το χρησιμοποιείται, δεν ειναι υποχρεωτικό ούτε σας ανάγκασε κάποιος να έχετε.
Όλα τα άλλα ειναι μπούρδες και λόγοι για γκρίνια όπως συνηθίζουμε σαν Έλληνες. 
Τώρα όσοι καίγονται για ανωνυμία τόσο πολύ ίσως έχουν χεσμένη τη φωλιά τους και μπλέκονται σε ύποπτες καταστάσεις , αλλιώς δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας , έτσι κ αλλιώς είναι θέμα λεπτών να βρουν οι κρατικές υπηρεσίες κάθε χώρας ποιος ειναι πίσω απο ενα profile , αν φυσικά υπάρξει κάποιος λόγος για να τον ψάξουν (να ειναι μπλεγμένος σε κάτι) αλλιώς χέστηκαν για την κυρα Μαρίκα και τον Κυρ Γιώργη που βλέπουν αεροπλάνο και μπαίνουν μέσα μη τους ψεκάσουν.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...