Προς το περιεχόμενο

Ραπτομηχανές πρόταση για αγορά


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα 

 

Η γυναικα μ θελει να αγορασει μια ραπτομηχανη και επειδη θελω να της το κανω δωρο εχω καταλήξει σε δυο μοντελα μπορείτε να μου πειτε ποιο μου προτείνετε?

 

http://www.raptomixanes.gr/index.php?route=product/product&filter_name=HUSQVARNA+H+CLASS+E10&product_id=112

 

http://www.raptomixanes.gr/index.php?route=product/product&product_id=434

 

Ευχαριστω 

 

και οι 2 ειναι καλες...   αλλα η singer πιο γνωστη μαρκα περισσοτεροι θα ξερουν να στην διορθωσουν αν/οποτε χρειαστει

το κακο σε αυτο το ευρος τιμης ειναι οτι τα ανταλλακτικα ειναι πλαστικα και θα χρειαζεσαι συχνες επισκεψεις στον μηχανικο

 

 

 

Παιδια για την ραπτομηχανη silvercrest http://www.lidl-hell...Detail&id=39520

 

Την εχει παρει καποιος? Αξιζει? Γνωμες..

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=39520

 

οσο πιο μακρυα γινεται...  

 

Καλησπέρα επειδή είμαι άσχετος θα ήθελα βοήθεια για μια ραπτομηχανή για δώρο. Πιστεύετε οτι είναι καλή σκέψη; Χρήσιμο είναι; Ξέρει να το χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη.

 

http://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/sewing-machines/138982-naumann-sigma

 

http://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/sewing-machines/138983-naumann-sigma-plus

 

Ποιες οι διαφορές αυτών των 2 ξέρει κανείς; Και αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο.

 

τα σχεδια που βγαζει η καθεμια...  

το κοινο που εχουν ειναι οτι ειναι για πεταμα.. αντε να βρεις ανταλλακτικα τωρα για naumann

και σιγα μην εχει ο κοτσοβολος μηχανικους για ραπτομηχανες...  θα τις δινει εξω και σου βαζει και καπελο κανα 15αρι στο σερβις.. που θα ειναι αρκετα συχνο φαινομενο με πλαστικη ραπτομηχανη

 

γι αυτο παρε την μηχανη απο καποιον που να μπορεις να του την πας μετα για επισκευη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, το ξέρω είναι λίγο παλιό το θέμα αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Θέλω να αγοράσω ραπτομηχανή.Είμαι τελείως αρχάρια και θέλω πολύ να μάθω ραπτική, το έψαξα αρκετά και κατέληξα σε αυτές τις δύο:

 

- http://www.raptomixani.gr/index.php?lang=gr&com=products&id=19

 

- http://raptomixanes.blogspot.in/2017/02/janome-jr1012-japan.html?m=1

 

ποια πιστεύετε είναι καλύτερη; κάνουν την ίδια δουλειά ή κάποια κάνει κάτι περισσότερο; ξέρετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά στην Θεσσαλονίκη; τι πρέπει να κοιτάξω να περιλαμβάνει η συσκευασία και ποια χαρακτηριστικά να έχει η ραπτομηχανή;

δουλεύει κάποια/ος αυτές τις δύο να μου πει γνώμες;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το ξέρω είναι λίγο παλιό το θέμα αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Θέλω να αγοράσω ραπτομηχανή.Είμαι τελείως αρχάρια και θέλω πολύ να μάθω ραπτική, το έψαξα αρκετά και κατέληξα σε αυτές τις δύο:

- http://www.raptomixani.gr/index.php?lang=gr&com=products&id=19

- http://raptomixanes.blogspot.in/2017/02/janome-jr1012-japan.html?m=1

ποια πιστεύετε είναι καλύτερη; κάνουν την ίδια δουλειά ή κάποια κάνει κάτι περισσότερο; ξέρετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα για αγορά στην Θεσσαλονίκη; τι πρέπει να κοιτάξω να περιλαμβάνει η συσκευασία και ποια χαρακτηριστικά να έχει η ραπτομηχανή;

δουλεύει κάποια/ος αυτές τις δύο να μου πει γνώμες;

Ευχαριστώ!

Εχει η κοπελα μου την πρωτη, την husqvarna E20. Την προτεινω. Μηδεν προβληματα, και ανταλαχτικα απο αντιπροσωπεια.(αν χρειαστουν).

 

Η pintsie που χαθηκε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι! Εδώ είμαι! :P 

Διαβάζω αλλά δεν πολυαπαντάω τελευταία. :P 

 

Κι εγώ την Ε20 έχω, η οποία φέτος μου έβγαλε άνετα νυφικό που παρουσίασα σε ντεφιλέ. Οπότε προφανώς και την προτείνω με κλειστά μάτια, όπως την έχω προτείνει σε πάρα πολλούς. 

Το μόνο που μου σπάει τα νεύρα είναι η αυτόματη κουμπότρυπα. Δεν με βολεύει; δεν με συμπαθεί η μηχανή; δεν κάνω κάτι σωστά ποτέ μου; δεν θέλει ρε παιδί μου η μηχανή να μου κάνει την κουμπότρυπα; κάτι από όλα αυτά συμβαίνει. Στο δείγμα που κάνω, μου βγαίνει κατευθείαν ολόσωστη, στο ρούχο πάνω ΠΟΤΕ! 
Σε σημείο να έχω αγοράσει μηχανή από το λιντλ μόνο και μόνο για την κουμπότρυπα. Ω ναι!

 

 

Janome δεν έχω δουλέψει ποτέ. Όμως αυτή μου κίνησε το ενδιαφέρον για αυτό εδώ: Κέντημα στο τελάρο 

Ξέρω πάντως, ότι οι janome είναι πολύ γνωστές και δουλεμένες στον χώρο, κυρίως σε Αμερική. Και κάτι επαγγελματικές που είχα στη σχολή, janome ήταν. Άλλο βέβαια οι επαγγελματικές και άλλο οι οικιακές. 

Η husky πάντως, σκυλί. Τις προάλλες έκανα βλακεία και ενώ δεν πήγαινε η βελόνα μέσα στο ύφασμα γιατί ήταν τέρμα χοντρό, λέω μωρή θα μπεις! Πατάω το πεντάλ, ακούγεται ένα ΓΚΡΡΡΡ, μπήκε. Στο μάτι μου. Η μηχανή είναι οκ γιατί είναι μέταλλο και δεν έπαθε τίποτα. Στη θέση της, άλλες θα πηγαίναν για αντικατάσταση με αυτό που έκανα. Οπότε, go husky, go! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εδώ είμαι! Εδώ είμαι! :P

Διαβάζω αλλά δεν πολυαπαντάω τελευταία. :P

 

Κι εγώ την Ε20 έχω, η οποία φέτος μου έβγαλε άνετα νυφικό που παρουσίασα σε ντεφιλέ. Οπότε προφανώς και την προτείνω με κλειστά μάτια, όπως την έχω προτείνει σε πάρα πολλούς.

Το μόνο που μου σπάει τα νεύρα είναι η αυτόματη κουμπότρυπα. Δεν με βολεύει; δεν με συμπαθεί η μηχανή; δεν κάνω κάτι σωστά ποτέ μου; δεν θέλει ρε παιδί μου η μηχανή να μου κάνει την κουμπότρυπα; κάτι από όλα αυτά συμβαίνει. Στο δείγμα που κάνω, μου βγαίνει κατευθείαν ολόσωστη, στο ρούχο πάνω ΠΟΤΕ!

Σε σημείο να έχω αγοράσει μηχανή από το λιντλ μόνο και μόνο για την κουμπότρυπα. Ω ναι!

 

 

Janome δεν έχω δουλέψει ποτέ. Όμως αυτή μου κίνησε το ενδιαφέρον για αυτό εδώ: Κέντημα στο τελάρο

Ξέρω πάντως, ότι οι janome είναι πολύ γνωστές και δουλεμένες στον χώρο, κυρίως σε Αμερική. Και κάτι επαγγελματικές που είχα στη σχολή, janome ήταν. Άλλο βέβαια οι επαγγελματικές και άλλο οι οικιακές.

 

Η husky πάντως, σκυλί. Τις προάλλες έκανα βλακεία και ενώ δεν πήγαινε η βελόνα μέσα στο ύφασμα γιατί ήταν τέρμα χοντρό, λέω μωρή θα μπεις! Πατάω το πεντάλ, ακούγεται ένα ΓΚΡΡΡΡ, μπήκε. Στο μάτι μου. Η μηχανή είναι οκ γιατί είναι μέταλλο και δεν έπαθε τίποτα. Στη θέση της, άλλες θα πηγαίναν για αντικατάσταση με αυτό που έκανα. Οπότε, go husky, go!

Καλησπερα..θελω την αποψη σου για τις ραπτομηχανες που εχει απο βδομαδα στα λιντλ?μπορεις να τις δεις και μου πεις την γνωμη σ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Σου απάντησα στο μήνυμα που μου έστειλες. Τσέκαρέ το. 

Για να φανεί και στο θέμα μήπως ψάχνει κι άλλος: έχω την ηλεκτρονική που φέρνει από βδομάδα. Είναι καλή. Εύκολη για αρχάριους. Εγώ την έχω αγοράσει για 2-3 πράγματα συγκεκριμένα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη εάν είναι "σκυλί" σε χοντρά υφάσματα κτλ γιατί έχω την κανονική μου μηχανή για όλα όσα φτιάχνω και αυτή την βγάζω για να κάνω πχ κουμπότρυπες (γιατί η άλλη που έχω μου σπάει τα νεύρα μέχρι αηδίας μέχρι να τις κάνει).

Η άλλη ραπτομηχανή overlock που λέει, δεν είναι ραπτομηχανή, αλλά κοπτοράπτης. 
Κάποιος που θέλει να ράβει θα πάρει ραπτομηχανή. Ο κοπτοράπτης είναι για εντελώς άλλη δουλειά. 
Αν είχα λεφτά και ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνα όμως και τον κοπτοράπτη και τη ραπτομηχανή. 

Τον κοπτοράπτη θα τον έπαιρνα γιατί με 150 ευρώ δεν θα βρεις ούτε μεταχειρισμένο... όσο απλός κι αν είναι, 150 ευρώ δεν είναι τίποτα για κοπτοράπτη (ο δικός μου έχει γύρω στο 500άρι). 
 

Αν τον πάρεις, θα βρεις βίντεο στα αγγλικά όχι όμως ως Pfaff element αλλά ως Singer brilliance. 
Pfaff, Singer και Husqvarna είναι πλέον η ίδια εταιρία και προφανώς έχουν κάνει deal με τα super market να βγαίνει η singer brilliance με την ονομασία της pfaff για πώληση. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..θελω την αποψη σου για τις ραπτομηχανες που εχει απο βδομαδα στα λιντλ?μπορεις να τις δεις και μου πεις την γνωμη σ.

Υπάρχει κάποιο λινκ για το λιντλ ?

Άκυρο ,το βρήκα .από ότι βλέπω δεν κόβει αυτόματα την κλωστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. Κάτι επαγγελματικές κόβουν αυτόματα την κλωστή κι αυτό το πληρώνεις πάνω από 1000άρικο... 

Εμένα προσωπικά δεν με βολεύει κι όλας. Αλλά αυτά είναι απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Σου απάντησα στο μήνυμα που μου έστειλες. Τσέκαρέ το.

 

Για να φανεί και στο θέμα μήπως ψάχνει κι άλλος: έχω την ηλεκτρονική που φέρνει από βδομάδα. Είναι καλή. Εύκολη για αρχάριους. Εγώ την έχω αγοράσει για 2-3 πράγματα συγκεκριμένα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη εάν είναι "σκυλί" σε χοντρά υφάσματα κτλ γιατί έχω την κανονική μου μηχανή για όλα όσα φτιάχνω και αυτή την βγάζω για να κάνω πχ κουμπότρυπες (γιατί η άλλη που έχω μου σπάει τα νεύρα μέχρι αηδίας μέχρι να τις κάνει).

 

Η άλλη ραπτομηχανή overlock που λέει, δεν είναι ραπτομηχανή, αλλά κοπτοράπτης.

Κάποιος που θέλει να ράβει θα πάρει ραπτομηχανή. Ο κοπτοράπτης είναι για εντελώς άλλη δουλειά.

Αν είχα λεφτά και ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνα όμως και τον κοπτοράπτη και τη ραπτομηχανή.

 

Τον κοπτοράπτη θα τον έπαιρνα γιατί με 150 ευρώ δεν θα βρεις ούτε μεταχειρισμένο... όσο απλός κι αν είναι, 150 ευρώ δεν είναι τίποτα για κοπτοράπτη (ο δικός μου έχει γύρω στο 500άρι).

 

Αν τον πάρεις, θα βρεις βίντεο στα αγγλικά όχι όμως ως Pfaff element αλλά ως Singer brilliance.

Pfaff, Singer και Husqvarna είναι πλέον η ίδια εταιρία και προφανώς έχουν κάνει deal με τα super market να βγαίνει η singer brilliance με την ονομασία της pfaff για πώληση.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ..θα την δουλευω σχετικα λιγες φορες οποτε δυστυχως δεν με συμφερει να παρω και τον κοπτοραπτη..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει κάποια σχέση ο κοπτοράπτης και αν κάνει για σένα που έχεις husky. Είναι ένα εντελώς διαφορετικό μηχάνημα. 
Προσωπικά, είμαι της άποψης αν κάποιος ασχολείται με τη ραπτική κανονικά και όχι απλά να επιδιορθώνει παντελόνια, να πάρει κι αυτόν τον κοπτοράπτη γιατί είναι ελεεινά φθηνός. 

 

Οι μηχανές είναι η pfaff element 1080s (ραπτομηχανή) και pfaff element 1450ol (κοπτοράπτης). 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

 Καλησπέρα , χρειάζομαι και εγώ τα φώτα σας .....  Κάνω έρευνα για την πρώτη μου ραπτομηχανή. 

  Το budget είναι 300ε -  350ε  και με ενδιαφέρει να ράβονται και χοντρά , σκληρά  υφάσματα  π.χ.τζιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...