Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση και συμβουλή!

Η αλήθεια είναι ότι για τιμές ακούω κι εγώ ότι έπεσαν, αλλά δεν πέτυχα καμία τέτοια περίπτωση. Μήπως αυτό ισχύει μόνο τις για τις παλιές οικοδομές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηχανικό; Νόμιζα πως θα χρειαστώ μόνο μεσίτη και δικηγόρο. Και μάλλον θα παίρνει πολύ χρόνο η όλη διαδικασία μέχρι την ολοκλήρωση της αγοράς.

Από το 2011 αν θυμάμαι καλά, είναι υποχρεωτική μια βεβαίωση μηχανικού για να μπορέσει να γίνει μεταβίβαση ακινήτου. Ο μεσίτης φυσικά και δεν είναι απαραίτητος, δικηγόρος μηχανικός και συμβολαιογράφος είναι.

Η αλήθεια είναι ότι για τιμές ακούω κι εγώ ότι έπεσαν, αλλά δεν πέτυχα καμία τέτοια περίπτωση. Μήπως αυτό ισχύει μόνο τις για τις παλιές οικοδομές;

Σου έχω απαντήσει για αυτό το θέμα σε προηγούμενο post, δες πάλι:

 

Επίσης όπως έγραψα και παραπάνω, όσο μικρότερο και νεώτερο είναι ένα διαμέρισμα τόσο λιγότερο έχει χάσει από την αξία του. Και εσύ αυτό ακριβώς ψάχνεις, δλδ και μικρό (50-55τμ αν κατάλαβα καλά) και καινούργιο, ψάχνεις τον τύπο διαμερίσματος με την μικρότερη πτώση τιμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση και συμβουλή!

Η αλήθεια είναι ότι για τιμές ακούω κι εγώ ότι έπεσαν, αλλά δεν πέτυχα καμία τέτοια περίπτωση. Μήπως αυτό ισχύει μόνο τις για τις παλιές οικοδομές;

 

 

Η αληθεια είναι οτι οι τιμές όπως είπαν και πιο πάνω εχουν πέσει για σπίτια μεγαλύτερων των 100 τετραγωνικών. Αντίθετα τα δυαράκια κρατάνε ακόμα. Αλλά παίζουν μεγάλες αυξομειώσεις ανάλογα με την περιοχή και το πόσο γρηγορα θέλει να το ξεφορτωθεί ο πωλητής. 

 

Αν εχεις υπομονή και είσαι αποφασισμένος για τα χρήματα που μπορεί να διαθέσεις κάνε την προσφορά σου ακόμα και σε σπίτια που τα δίνουν αρκετά πιο ακριβά απο τα χρήματα που διαθέτεις. Πρόσφατα άκουσα για περίπτωση απο 130,000 να το δίνει 85,000. 

 

Τιμές χώμα δεν υπάρχουν και αν βρείς(όπως η περιπτωση του καρέα που ανέφερα παραπάνω) θα πρόκειται σίγουρα για προβληματικό ακίνητο (αυθαίρετο, ατακτοποίητο, κλεισμένη πυλωτή, κα). Συγκεκριμένα στον καρέα ο άλλος θέλει να πουλήσει κτισμένη πυλωτή για σπίτι. Τουλάχιστον αυτός έχει την νοημοσύνη να το δίνει 30,000. Αντίστοιχα στον Χολαργό μια πανέξυπνη πωλήτρια δίνει πυλωτη-αποθήκη αδιαμόρφωτη για 75,000...Οτι να ναι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αμαρτία μου, κι εγώ που είμαι άσχετος αν ερχόταν κάποιος και μου έλεγε "ανέλαβε να νοικιάσεις το ακίνητό μου και θα πληρωθείς μόνο αν μου βρεις ενοικιαστή" κι εγώ θα έσχιζα το χαρτί του και θα έβαζα δικό μου πάνω. Και αφού ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, συνταξιούχος, χωρίς δουλειά πάνω από το κεφάλι του, χωρίς υποχρεώσεις, σε απόσταση πενταλέπτου, δεν ενδιαφέρεται για το ακίνητό του, τι περιμένεις;

Αν έκανες κάτι τέτοιο, θα σε χαρακτήριζα όπως χαρακτηρίζω την πλειοψηφία των μεσιτών που λειτουργούν έτσι.

 

Όσο για τον ιδιοκτήτη, πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν ενδιαφερόταν για το ακίνητο του? Έκανε ότι μπορούσε μόνος του για αρκετό καιρό χωρίς αποτέλεσμα, και δοκίμασε την τύχη του με μεσίτη. Το ότι ενδιαφερόταν ήταν αυτό που τον έκανε να απευθυνθεί σε "επαγγελματία"(εδώ γελάμε) του χώρου.

 

Κρίμα που δεν ζούσα παραδίπλα να το ξέρω να τα τσεπώσω εγώ τα 250 και ας μην είμαι μεσίτης.

Υπάρχουν τέτοιοι και λέγονται ψευδομεσίτες. Οι οποίοι παραδόξως συμπεριφέρονται πολύ πιο επαγγελματικά από τους αδειούχους μεσίτες, ζητάνε να πληρωθούν μόνο όταν έχουν προσφέρει πραγματικά τις υπηρεσίες τους. Και αυτό γιατί δεν καλύπτονται νομικά σε καμία περίπτωση ώστε να απαιτήσουν αμοιβή.

 

Και πάλι όμως μην νομίζεις ότι η εμπειρία σου είναι ο κανόνας, η εξαίρεση είναι. Αλλιώς δεν θα έκλειναν τα μεσιτικά το ένα μετά το άλλο, όλοι μεσίτες θα γινόμασταν να καρπωνόμαστε 250+250 τζαμπέ λεφτά.

Τα μεσιτικά κλείνουν το ένα μετά το άλλο γιατί έχει πέσει η δουλειά. Όπως κλείνουν η μία μετά την άλλη όλες οι επιχειρήσεις. Ειδικά για τα μεσιτικά, φαντάσου μόνο πως οι μεταβιβάσεις έχουν μειωθεί τουλάχιστον κατά 90% σε σχέση με 5-6 χρόνια πριν, και σε όσες γίνονται το τίμημα είναι πολύ χαμηλότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανες κάτι τέτοιο, θα σε χαρακτήριζα όπως χαρακτηρίζω την πλειοψηφία των μεσιτών που λειτουργούν έτσι.Όσο για τον ιδιοκτήτη, πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν ενδιαφερόταν για το ακίνητο του? Έκανε ότι μπορούσε μόνος του για αρκετό καιρό χωρίς αποτέλεσμα, και δοκίμασε την τύχη του με μεσίτη. Το ότι ενδιαφερόταν ήταν αυτό που τον έκανε να απευθυνθεί σε "επαγγελματία"(εδώ γελάμε) του χώρου.Υπάρχουν τέτοιοι και λέγονται ψευδομεσίτες. Οι οποίοι παραδόξως συμπεριφέρονται πολύ πιο επαγγελματικά από τους αδειούχους μεσίτες, ζητάνε να πληρωθούν μόνο όταν έχουν προσφέρει πραγματικά τις υπηρεσίες τους. Και αυτό γιατί δεν καλύπτονται νομικά σε καμία περίπτωση ώστε να απαιτήσουν αμοιβή.Τα μεσιτικά κλείνουν το ένα μετά το άλλο γιατί έχει πέσει η δουλειά. Όπως κλείνουν η μία μετά την άλλη όλες οι επιχειρήσεις. Ειδικά για τα μεσιτικά, φαντάσου μόνο πως οι μεταβιβάσεις έχουν μειωθεί τουλάχιστον κατά 90% σε σχέση με 5-6 χρόνια πριν, και σε όσες γίνονται το τίμημα είναι πολύ χαμηλότερο.

Ρε φιλαράκι, δηλαδή μου λες ότι ο άλλος τυραννιόταν καιρό να νοικιάσει σπίτι, αναθέτει σε μεσίτη αλλά από την άλλη απαιτεί (γιατί αν το ήξερε θα το έσκιζε) να υπάρχει το δικό του χαρτί στην οικοδομή, οπότε ανοιχτά θέλει να παίξει μαμουνιά στον μεσίτη, να πηγαίνει δηλαδή ο μεσίτης τους υποψήφιους ενοικιαστές να δουν το διαμέρισμα και αυτοί να βρίσκουν το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη στην είσοδο της πολυκατοικίας ώστε ανετότατα να μιλάν απευθείας με τον ιδιοκτήτη, και τέλος γαμοσταυρίζει την γκαντεμιά του που τυραννιόταν καιρό να νοικιάσει αλλά μόλις ανέθεσε σε μεσίτη η νοικιάρισσα το βρήκε περνώντας μπροστά από την πολυκατοικία.

 

Μα όπως ΕΤΥΧΕ να το βρει τότε και έτσι, θα μπορούσε να τύχει να το βρει και περνώντας μπροστά από το μεσιτικό γραφείο. Έπαιξε και έχασε ο μπάρμπας σου, από την στιγμή που ανέθεσε σε μεσιτικό τα είχε δεδομένα, ή τουλάχιστον έπρεπε να έχει δεδομένο ότι θα πληρώσει 250. Δηλαδή ο μπάρμπας σου ήθελε και να έχει την επιλογή των πελατών του μεσιτικού, αλλά και να μπορεί να νοικιάσει μόνος και ανετότατα να παιχτεί παιχνίδι ανάμεσα σε ενοικιαστή και ιδιοκτήτη αν ο πρώτος ήταν έξυπνος και σημείωνε το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη που θα έβρισκε μπρος στην πολυκατοικία.

 

Και σου φταίει ο μεσίτης σε αυτό, πολύ καλά την έπαθε ο μπάρμπας σου τότε.

 

Και όσον αφορά τα μεσιτικά που κλείνουν, φυσικά και έχει πέσει η δουλειά, αλλά για μέτρα αγγελίες σπιτιών που νοικιάζονται καθημερινά και πολλαπλασίασε με το 500, να δεις ότι μόνο από ενοικιάσεις άνετα συντηρεί όχι μόνο τους σημερινούς μεσίτες αλλά πολλαπλάσιους ακόμα το γεγονός αν η περίπτωση του μπάρμπα σου ήταν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση που έτυχε μια στις τόσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαράκι, δηλαδή μου λες ότι ο άλλος τυραννιόταν καιρό να νοικιάσει σπίτι, αναθέτει σε μεσίτη αλλά από την άλλη απαιτεί (γιατί αν το ήξερε θα το έσκιζε) να υπάρχει το δικό του χαρτί στην οικοδομή, οπότε ανοιχτά θέλει να παίξει μαμουνιά στον μεσίτη, να πηγαίνει δηλαδή ο μεσίτης τους υποψήφιους ενοικιαστές να δουν το διαμέρισμα και αυτοί να βρίσκουν το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη στην είσοδο της πολυκατοικίας ώστε ανετότατα να μιλάν απευθείας με τον ιδιοκτήτη, και τέλος γαμοσταυρίζει την γκαντεμιά του που τυραννιόταν καιρό να νοικιάσει αλλά μόλις ανέθεσε σε μεσίτη η νοικιάρισσα το βρήκε περνώντας μπροστά από την πολυκατοικία.

Ρε φιλαράκι, ο μεσίτης υποτίθεται ότι θα το προωθούσε με άλλους τρόπους. Ο ιδιοκτήτης όχι μόνο ήξερε από μόνος του να βάλει χαρτί στην πόρτα(του διαμερίσματος, είσοδο έχει από την πυλωτή), αλλά το είχε κάνει ήδη μήνες πριν. Αν ήξερε ότι θα βάλει ο μεσίτης την αφίσα του στην πόρτα, δεν θα του έδινε την εντολή.

Όσο για την υποτιθέμενη "μαμουνιά" του ιδιοκτήτη, προφανώς δεν έχεις ιδέα για το πως λειτουργούν οι μεσίτες. Μάθε λοιπόν πως δεν υπάρχει περίπτωση να δείξουν ακίνητο αν δεν εξασφαλίσουν πρώτα εντολή από τον ενδιαφερόμενο.

 

Μα όπως ΕΤΥΧΕ να το βρει τότε και έτσι, θα μπορούσε να τύχει να το βρει και περνώντας μπροστά από το μεσιτικό γραφείο. Έπαιξε και έχασε ο μπάρμπας σου, από την στιγμή που ανέθεσε σε μεσιτικό τα είχε δεδομένα, ή τουλάχιστον έπρεπε να έχει δεδομένο ότι θα πληρώσει 250. Δηλαδή ο μπάρμπας σου ήθελε και να έχει την επιλογή των πελατών του μεσιτικού, αλλά και να μπορεί να νοικιάσει μόνος και ανετότατα να παιχτεί παιχνίδι ανάμεσα σε ενοικιαστή και ιδιοκτήτη αν ο πρώτος ήταν έξυπνος και σημείωνε το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη που θα έβρισκε μπρος στην πολυκατοικία.

Όχι δεν είναι έτσι. Η κοπέλα πήρε τους δρόμους στην περιοχή που την ενδιέφερε ψάχνοντας σπίτια με ενοικιαστήριο, έτσι το βρήκε, ΔΕΝ πήγε σε μεσίτη να τον ρωτήσει αν έχει σπίτι σαν αυτό που θέλει. Ο μπάρμπας μου έκανε απλή ανάθεση στον μεσίτη, με υποχρέωση να πληρώσει μεσιτικά ΜΟΝΟ εφόσον ο μεσίτης της έβρισκε ενοικιαστή, έτσι συμφώνησαν, έτσι έγραφε το χαρτί που υπόγραψε. Όπως και να το δεις τον πελάτη ΔΕΝ τον βρήκε ο μεσίτης, τον έκλεψε.

 

Και σου φταίει ο μεσίτης σε αυτό, πολύ καλά την έπαθε ο μπάρμπας σου τότε.

Ναι ο μεσίτης φταίει, αυτός έκανε την μαμουνιά, αυτός φέρθηκε αντιεπαγγελματικά/πούστικα.

 

Και όσον αφορά τα μεσιτικά που κλείνουν, φυσικά και έχει πέσει η δουλειά, αλλά για μέτρα αγγελίες σπιτιών που νοικιάζονται καθημερινά και πολλαπλασίασε με το 500, να δεις ότι μόνο από ενοικιάσεις άνετα συντηρεί όχι μόνο τους σημερινούς μεσίτες αλλά πολλαπλάσιους ακόμα το γεγονός αν η περίπτωση του μπάρμπα σου ήταν ο κανόνας και όχι η εξαίρεση που έτυχε μια στις τόσες.

Το χρήμα για τους μεσίτες από τις αγοραπωλησίες ακινήτων έβγαινε, όχι από τις ενοικιάσεις. Επίσης ο αριθμός των αγγελιών δείχνει τα διαθέσιμα σπίτια, όχι το πόσα σπίτια βρήκαν ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλαράκι, ο μεσίτης υποτίθεται ότι θα το προωθούσε με άλλους τρόπους. Ο ιδιοκτήτης όχι μόνο ήξερε από μόνος του να βάλει χαρτί στην πόρτα(του διαμερίσματος, είσοδο έχει από την πυλωτή), αλλά το είχε κάνει ήδη μήνες πριν. Αν ήξερε ότι θα βάλει ο μεσίτης την αφίσα του στην πόρτα, δεν θα του έδινε την εντολή.Όσο για την υποτιθέμενη "μαμουνιά" του ιδιοκτήτη, προφανώς δεν έχεις ιδέα για το πως λειτουργούν οι μεσίτες. Μάθε λοιπόν πως δεν υπάρχει περίπτωση να δείξουν ακίνητο αν δεν εξασφαλίσουν πρώτα εντολή από τον ενδιαφερόμενο.Όχι δεν είναι έτσι. Η κοπέλα πήρε τους δρόμους στην περιοχή που την ενδιέφερε ψάχνοντας σπίτια με ενοικιαστήριο, έτσι το βρήκε, ΔΕΝ πήγε σε μεσίτη να τον ρωτήσει αν έχει σπίτι σαν αυτό που θέλει. Ο μπάρμπας μου έκανε απλή ανάθεση στον μεσίτη, με υποχρέωση να πληρώσει μεσιτικά ΜΟΝΟ εφόσον ο μεσίτης της έβρισκε ενοικιαστή, έτσι συμφώνησαν, έτσι έγραφε το χαρτί που υπόγραψε. Όπως και να το δεις τον πελάτη ΔΕΝ τον βρήκε ο μεσίτης, τον έκλεψε.Ναι ο μεσίτης φταίει, αυτός έκανε την μαμουνιά, αυτός φέρθηκε αντιεπαγγελματικά/πούστικα.Το χρήμα για τους μεσίτες από τις αγοραπωλησίες ακινήτων έβγαινε, όχι από τις ενοικιάσεις. Επίσης ο αριθμός των αγγελιών δείχνει τα διαθέσιμα σπίτια, όχι το πόσα σπίτια βρήκαν ενοικιαστή.

Δηλαδή ο μόνος τρόπος που το προώθησε ο μεσίτης ήταν να κρεμάσει ένα χαρτί στην πόρτα.

Μάλιστα, δύσκολο το βλέπω, αλλά πες ότι το πιστεύουμε.

Ήθελε και ο μπάρμπας σου σε 2 μέρες ανάθεση να πέσουν βροχή οι προσφορές από τον μεσίτη....ξανά μάλιστα.

Αν δεν ήξερε ο μπάρμπας σου ότι δίνοντας την ανάθεση σε μεσιτικό θα κρεμάσει ο μεσίτης την αφίσα του, έφταιγε ο μεσίτης σ'αυτό..τρίτο μάλιστα.

Πήγε στον μεσίτη μετά από μήνες ανοίκιαστο, αλλά γαμωσταυρίζει την γκαντεμιά του και το ότι παρότι συνταξιούχος χωρίς απασχόληση 5 λεπτά από το διαμέρισμα δεν είχε ιδέα τι παιζόταν...τέταρτο μάλιστα.

Πάω εγώ πχ και βλέπω διαμέρισμα με τον μεσίτη, έστω και αν έχω υπογράψει, βλέπω το τηλ του ιδιοκτήτη και το νοικιάζει η γκόμενα στο όνομά της...να δω που θα με βρει ο μεσίτης μετά, 5ο μάλιστα.

Η κοπέλα όταν πήρε τηλ ή όταν της ήρθε ο μεσίτης στην πόρτα, ας μην υπέγραφε, εις γνώσην της το έκανε, 6ο μάλιστα.

Ο μπάρμπας σου ανέθεσε στον μεσίτη, σωστά, ο μεσίτης έκανε τις ενέργειές του, κρέμασε τα ενοικιαστήριά του ένα από αυτά και στην είσοδο και βρήκε τον ενοικιαστή και μάλιστα σε 2 μέρες. Αν ο μπάρμπας σου δεν ήθελε ενοικιαστήριο του μεσίτη στην είσοδο ας το διευκρινούσε, ή ας πήγαινε την επομένη να το σκίσει. 7ο μάλιστα.

 

Να μου έλεγες ότι είχε γίνει συμφωνία ανάμεσα στον μπάρμπα σου και στον μεσίτη ότι στην πρόσοψη ο μεσίτης δεν θα βάλει το τηλέφωνό του αλλά να αθέτησε την συμφωνία, να σου πω ότι ναι, έκανε μεγάλη μαμουνιά ο μεσίτης. Από την στιγμή που κάποιος του ανέθεσε να νοικιάσει το σπίτι του, ο μεσίτης έκανε τις ενέργειές του και βρήκε τον ενοικιαστή. Τώρα αν έτυχε να τον βρει γιατί η νοικιάρισσα περνούσε μπρος από το διαμέρισμα, δεν μας μοιάζει, από την στιγμή που ο μεσίτης δεν είχε συμφωνήσει σε κάτι άλλο με τον ιδιοκτήτη, έτυχε η τυχερή του μέρα και η γκαντέμικη στον μπάρμπα σου. Ακόμα και καμιά άλλη ενέργεια να μην έκανε, το θέμα είναι ότι τη δουλειά που του ανέθεσαν την έβγαλε εις πέρας και βρήκε ενοικιαστή. Αν ο μπάρμπας σου ήθελε το δικό του ενοικιαστήριο ας το ξεκαθάριζε με τον μεσίτη. Από την στιγμή που δεν ξεκαθάρισε κάτι, δεν έχει κανένα δικαίωμα να μυξοκλαίγεται ούτε αυτός ούτε εσύ.

 

Όσον αφορά τα τελευταία, να ξαναεπανέρθουμε στο θέμα, το πάθημα του μπάρμπα σου ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Αν ήταν ο κανόνας, οι μεσίτες θα έβγαζαν 500αρια καθημερινά, γιατί όπως και να το κάνουμε σε μια Αθήνα 5 εκατομμυρίων σίγουρα καθημερινά νοικιάζονται τουλάχιστον 100 ακίνητα (επί 500 ευρώ το καθένα, σύνολο 50.000 την μέρα, 1μιση εκατομμύριο τον μήνα μόνο από νοικιάσεις ακινήτων, όλοι οι μεσίτες θα είχαν κότερα να οργώνουν το Αιγαίο και ιδιωτικά τζετ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο μόνος τρόπος που το προώθησε ο μεσίτης ήταν να κρεμάσει ένα χαρτί στην πόρτα.

Μάλιστα, δύσκολο το βλέπω, αλλά πες ότι το πιστεύουμε.

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, πως σου ήρθε? Δεν έχω ιδέα τι υπόλοιπες ενέργειες έκανε ή δεν έκανε για να το προωθήσει. Ξέρω μόνο πως έσκισε του ιδιοκτήτη για να βάλει το δικό του. Και αυτό για να εξασφαλίσει πως θα πάρει προμήθεια ακόμα και αν ο ενοικιαστής πετύχει το σπίτι χωρίς τη δική του βοήθεια. Αυτή είναι η ουσία για μένα, για αυτό μπήκα στον κόπο να γράψω την εμπειρία μου, αυτό ήταν το point μου.

 

Τώρα αν θες μπορείς να κάτσεις μέχρι το πρωί να γράφεις τις σκέψεις σου, να τις απαντάς με μάλιστα, και να τις αριθμείς κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα επειδη εχω γευση των προαστιων που λες κ ειδικα ν σμυρνη καλλιθεα π φαληρο αν ηταν να παρω σπιτι ειτε π φαληρο θα διαλεγα ειτε ν σμυρνη.

η καλλιθεα ναι ειναι φλατ κ εχει ευκολους τετραγωνους δρομους,εχει τακτικη συγκοινωνια με 3-4 λεωφορεια κ το τρενο,απλα ειναι καπως πυκνοδομημενη.μαλλον οικονομικο προαστιο αν κρινω απτον κοσμο που κατοικει μεταναστες απο ρωσια αλβανια κλπ.διπλα στη θαλασσα παρολα αυτα.

 

η ν σμυρνη τωρα εχει ανηφορες κατηφορες,κ ενα τραμ στη μεση.η δομηση ειναι ευχαριστη κ καθε πολ/κια ειναι σε δικο της μοτιβο με φαρδια πεζοδρομια μπροστα κ δεντρα πρασιες γενικα εχει απλωσια κ κατι ενδιαφερον σε καθε γωνια χωρις να προσπαθει γιαυτο.

 

το π φαληρο ειναι κατι ενδιαμεσα.πιο συντηριτικο να το πω?εχω την εντυπωση οτι τα σπιτια εκει θαναι απλησιαστα χωρις να ξερω το λογο.παρολα αυτα ειναι ησυχη περιοχη,με καποιες ανηφορες κ θεα στη θαλασσα.για μενα εκει αξιζει να παρεις ενα τετοιο σπιτι να βλεπεις ηλιοβασιλεμα.για πιο μεσα δεν εχει κατι ιδιαιτερο.

 

δες τα ολα μια βολτα κ κυριως δες την πλ ν σμυρνης.θα σε πεισει νομιζω.

για τις πιο κεντρικες περιοχες ζωγραφου ν κοσμο δεν αξιζει να χωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, πως σου ήρθε? Δεν έχω ιδέα τι υπόλοιπες ενέργειες έκανε ή δεν έκανε για να το προωθήσει. Ξέρω μόνο πως έσκισε του ιδιοκτήτη για να βάλει το δικό του. Και αυτό για να εξασφαλίσει πως θα πάρει προμήθεια ακόμα και αν ο ενοικιαστής πετύχει το σπίτι χωρίς τη δική του βοήθεια. Αυτή είναι η ουσία για μένα, για αυτό μπήκα στον κόπο να γράψω την εμπειρία μου, αυτό ήταν το point μου.Τώρα αν θες μπορείς να κάτσεις μέχρι το πρωί να γράφεις τις σκέψεις σου, να τις απαντάς με μάλιστα, και να τις αριθμείς κιόλας.

Ρε φιλαράκι, φυσικά και ο μεσίτης θα κάνει το παν δυνατόν να το νοικιάσει αυτός και να πάρει αυτός την προμήθεια.

Δεν μπορείς να τον κατηγορείς όμως από τη στιγμή που ποτέ δεν συμφώνησε να αφήσει το ενοικιαστήριο του ιδιοκτήτη.

Και δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις από τη στιγμή που ποτέ ο ιδιοκτήτης δεν απαίτησε να μείνει το δικό του ενοικιαστήριο.

 

Από εκεί και έπειτα, ο ιδιοκτήτης προσπαθούσε μήνες να το νοικιάσει, ο μεσίτης με τον α ή β τρόπο και χωρίς ποτέ να αθετήσει συμφωνία ή να κάνει κάτι παράνομο το νοίκιασε σε δυο μέρες. Μαγκιά του να πάρει το 500άρι. Ας πρόσεχε ο μπάρμπας σου, το πάθημα να του γίνει μάθημα. Ο μεσίτης δεν έχει κανένα απολύτως λάθος στην όλη υπόθεση όσο και να χτυπιέστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τέτοιοι και λέγονται ψευδομεσίτες. Οι οποίοι παραδόξως συμπεριφέρονται πολύ πιο επαγγελματικά από τους αδειούχους μεσίτες, ζητάνε να πληρωθούν μόνο όταν έχουν προσφέρει πραγματικά τις υπηρεσίες τους. Και αυτό γιατί δεν καλύπτονται νομικά σε καμία περίπτωση ώστε να απαιτήσουν αμοιβή.

 

Λολ, λέμε. Για πες, ποιές υπηρεσίες προσφέρουν οι κρυφομεσίτες, συνήθως συνταξιούχοι που κάνουν τη λεγόμενη "υπόδειξη ευκαιρίας" σε γνωστούς τους, παρασιτικά και όλα μαύρα; Για να καταλάβουμε όλοι πως ανταντιλαμβάνεσαι τον επαγγελματισμό. Πληρώνουν αγγελίες, κολλάνε πωλητήρια, μοιράζουν φυλλάδια; Γνωρίζουν καλά ακίνητο και ιδιοκτήτη; Κάνουν υποδείξεις; Μετέχουν της διαπραγμάτευσης και στο κλείσιμο της συμφωνίας; Βοηθούν στην ολοκλήρωση του συμβολαίου; Πες μας κι άλλα αγαπητέ κρυφομεσίτη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πόσοι έχουν ψάξει για σπίτι αυτή την περίοδο αλλά το υπ αριθμόν ένα πρόβλημα για μένα είναι οτι κανένας μεσίτης δεν μπαίνει στον κόπο να σβήσει τα ακίνητα που έχουν πουληθεί δημιουργώντας τεχνητή στρέβλωση της αγοράς.

 

ειδικά στην χρυσή ευκαιρία πέρα από το ότι το ίδιο διαμέρισμα το βλέπεις σε 100 μεσιτικά που λέει ο λόγος έχω πετύχει ακίνητο στο ίδιο γραφείο που έχει κάνει Mirror στις φωτό έτσι ωστε να φαίνεται διαφορετικό, τετραγωνικά με διαφορά πχ 95 η 96 όποτε να θεωρείς ότι είναι άλλο ενώ οι φωτογραφίες που παρουσιάζουν είναι σκηνοθετημένες με σκοπό την εξαφάνιση όλων των ατελειών.

 

κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού, αλλά στον συγκεκριμένο κλάδο  με την έως τώρα εμπειρία μου στην αναζήτηση μου δεν βρήκα κάποιον να ξεχωρίζει. 

 

ps. kirileman όταν σου φέρνουν ένα σπίτι δεν ζητάς μια τυπική κάτοψη ορόφου? απορία είναι γιατί είναι απλό μέσα απο την κάτοψη να εντοπίσεις άμεσα αυθαιρεσίες και να γνωρίζεις τι πας να πουλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps. kirileman όταν σου φέρνουν ένα σπίτι δεν ζητάς μια τυπική κάτοψη ορόφου? απορία είναι γιατί είναι απλό μέσα απο την κάτοψη να εντοπίσεις άμεσα αυθαιρεσίες και να γνωρίζεις τι πας να πουλήσεις. 

Συμβόλαιο και κάτοψη, φυσικά. Μόνο που η κάτοψη που μου φέρνουν, σπανίως είναι της οικοδομικής αδείας, αλλά της σύστασης. Και ίσως να γνωρίζετε ότι πολλές φορές αυτά τα δυο σχέδια διαφέρουν, γιατί άλλα προέβλεπε η οικοδομική άδεια και άλλα τελικά κατασκευάζονταν και αναγράφονταν στα συμβόλαια. Χωρίς, λοιπόν, τη πρωτότυπη κάτοψη της οικοδομικής αδείας, δε μπορείς να είσαι σίγουρος για την ύπαρξη αυθαιρεσιών, αν δε σε ενημερώσει ο ιδιοκτήτης, ο οποίος πολλές φορές δεν τις γνωρίζει ούτε αυτός. Το να βρεις, λοιπόν, τη σωστή κάτοψη από την πολεοδομία, είναι από μόνο του μια δουλειά για την οποία εμείς οι μηχανικοί πληρωνόμαστε (μπορεί να χρειαστούν από 2 έως 4 επισκέψεις σε 1 ή 2 ή και 3 πολεοδομικά γραφεία, αν πρόκειται για παλιά άδεια που αλλού βρίσκεται ο φάκελος και αλλού το στέλεχος). Αυτό θα γίνει έτσι και αλλιώς από το μηχανικό του ιδιοκτήτη, όταν ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει βεβαίωση νομιμότητας. Καταλαβαίνει κανείς ότι είναι παράλογο να το απαιτούμε από το μεσίτη, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για απλές εντολές. Συνεπώς, η ευθύνη βαραίνει τον ιδιοκτήτη για τις πληροφορίες που θα δίνονται στους υποψήφιους αγοραστές. Ο δε αγοραστής οφείλει, αφού συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη για το τίμημα και αφού δώσει μια προκαταβολή (γιατί είναι λογικό ο ιδιοκτήτης να μη μοιράζει σχέδια και συμβόλαια στον κάθε τυχαίο ενδιαφερόμενο χωρίς να πάρει κάτι... κάτι παίρνεις, κάτι δίνεις), να κάνει τον πολεοδομικό και νομικό έλεγχο με δικούς του μηχανικούς και δικηγόρους.

δεν ξέρω πόσοι έχουν ψάξει για σπίτι αυτή την περίοδο αλλά το υπ αριθμόν ένα πρόβλημα για μένα είναι οτι κανένας μεσίτης δεν μπαίνει στον κόπο να σβήσει τα ακίνητα που έχουν πουληθεί δημιουργώντας τεχνητή στρέβλωση της αγοράς.

Δυστυχώς, αυτό είναι ένα ακόμα πρόβλημα που δημιουργείται από τις απλές εντολές. Οι μεσίτες οι οποίοι ανέβασαν αυτές τις αγγελίες μαζικά, ουδέποτε ενημερώθηκαν από τον ιδιοκτήτη είτε για το ότι πουλήθηκε, είτε για το ότι κατέβηκε η τιμή. Έτσι, όταν μετά από καιρό εσύ τους τηλεφωνήσεις για μια αγγελία που είδες, τότε εκείνοι θα καλέσουν τον ιδιοκτήτη και θα ενημερωθούν για το ότι το ακίνητο δεν είναι πια διαθέσιμο.

 

Φυσικά, ανθρώπινο είναι σε κάποιο site να ξεχαστεί μια αγγελία, αλλά στο περιβάλλον ακραίας καχυποψίας στο οποίο ζούμε, ποιός θα σε πιστέψει; Όλοι θα πουν ότι η αγγελία είναι εικονική, ότι τη χρησιμοποιούμε ως κράχτη για άλλα ακίνητά μας κλπ, τα έχω ακούσει και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικά, ανθρώπινο είναι σε κάποιο site να ξεχαστεί μια αγγελία, αλλά στο περιβάλλον ακραίας καχυποψίας στο οποίο ζούμε, ποιός θα σε πιστέψει; Όλοι θα πουν ότι η αγγελία είναι εικονική, ότι τη χρησιμοποιούμε ως κράχτη για άλλα ακίνητά μας κλπ, τα έχω ακούσει και εγώ.

ανθρώπινο θα ήταν αν είχε ξεχαστεί,

αν μετα απο 1 μηνα και απο την ζήτηση μου σε τρία μεσιτικά για συγκεκριμένα διαμερίσματα μου είπαν ότι εχουν  πουληθεί και οι αγγελλίες συνεχίζουν να υπάρχουν τότε δεν είναι ανθρώπινα λάθη αλλά εσκεμμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανθρώπινο θα ήταν αν είχε ξεχαστεί,

αν μετα απο 1 μηνα και απο την ζήτηση μου σε τρία μεσιτικά για συγκεκριμένα διαμερίσματα μου είπαν ότι εχουν  πουληθεί και οι αγγελλίες συνεχίζουν να υπάρχουν τότε δεν είναι ανθρώπινα λάθη αλλά εσκεμμένα 

Εννοείς ότι όλα τα διαμερίσματα που είδες σε αγγελίες και σε ενδιέφεραν είχαν πουλήθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...