Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι που τα έχουν κάνει σκατά στα μεσιτικά στην Ελλάδα, η αποκλειστική ανάθεση συμφέρει (τον ιδιοκτήτη) μόνο αν έχει κανένα αχούρι που δεν πουλιέται/νοικιάζεται με τίποτα. Αν ατυχήσει και βρει κάποιον την περίοδο της αποκλειστικής, τότε ατύχησε εις διπλούν γιατί θα πληρώσει και τον μεσίτη.

 

Αν έχεις καλό έστω και μέτριο σπίτι, με την σημερινή κατάσταση στα μεσιτικά, μόνο τους μεσίτες βολεύει η αποκλειστική μεσιτεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρεμα δεν γράφουμε? :)

 

ΥΓ

Το μη γράφεται με ήτα :P

Κεκτημενη ταχυτητα..

 

Υ.Γ Ειστε εκτος θεματος..

 

Ν ανοιξετε ενα θεμα και να συνεχισετε εκει τον αντιλογο σας.. και να δημιουργησετε οσες σελιδες θελετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεκτημενη ταχυτητα..

 

Υ.Γ Ειστε εκτος θεματος..

 

Ν ανοιξετε ενα θεμα και να συνεχισετε εκει τον αντιλογο σας.. και να δημιουργησετε οσες σελιδες θελετε..

Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν βγήκαμε από το θέμα, η αναζήτηση διαμερίσματος πολλές φορές γίνεται και με τη βοήθεια μεσίτη, πως βγαίνουμε εκτός θέματος αναλύοντας τα των μεσιτών?

 

Αν οι διαχειριστές κρίνουν πως είμαστε εκτός θέματος, πολύ ευχαρίστως να συνεχίσουμε τη συζήτηση σε άλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δική μου ερμηνεία, είναι των δικηγόρων της εταιρείας και του μεσιτικού συλλόγου. Πάρε τηλέφωνο. Δυστυχώς ο 4072 μόνο σαφής δεν είναι, πχ το "το τεκμαίρεται ότι πουλήθηκε από τον αποκλειστικό μεσίτη κλπ" δεν αναφέρει τίποτα για τη μεσιτική αμοιβή. Το πρόσωπο που εξαιρείται, μου έχει συμβεί, είναι συνήθως κάποιος υποψήφιος αγοραστής που έχει ενδιαφερθεί πριν τη γνωριμία με τον αποκλειστικό μεσίτη και ο ιδιοκτήτης ελπίζει οτι σε λίγες μέρες ίσως κάνει προσφορά, αλλά δε μπορεί και να τον περιμένει. Αν νομίζεις ότι θα εισπράξεις εκεί το 1/3 επειδή έτσι ερμηνεύεις το νόμο, (που κανονικά όπως έχει γραφτεί πλησιάζει περισσότερο αυτό που λες εσύ) καλή τύχη.

 

Πρέπει να φύγω...

Πάλι τα ίδια... μην τα ξαναλέμε.

 

Η ευθύνη της απόδειξης βαρύνει πρωτίστως αυτόν που ισχυρίζεται οτιδήποτε, εσύ να πάρεις τηλέφωνο τους δικηγόρους που ανέφερες μπας και μπορέσεις να εξηγήσεις τα ανεξήγητα. Εσύ είσαι αυτός που πρέπει να αποδείξει το γιατί δεν ισχύει το προφανές και ισχύει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αγορα και να κανεις να εχεις καλο δικηγορο που θα αναλαβει τους ελεγχους των τιτλων και τα διαδικαστικα.Τα μικρα και νεοδμητα διαμερισματα  κρατανε την τιμη τους , ειδικα αν ειναι κοντα στο ιστορικο κεντρο(Θησειο,Μοναστηρακι,Ανω Πετραλωνα)κανε μια βολτα απο εκει κοντα (περιφερειακο Φιλοπαππου) να δεις ποσο ομορφη ειναι η Αθηνα.Φροντισε να εισαι κοντα σε ηλεκτρικο ή μετρο=πολιτισμος.Παλαιο φαληρο ,Αλιμος ,Γλυφαδα ειναι περιοχες που δεν εχουν την κριση των λαϊκων γειτονιων οπως Καλλιθεα,Μοσχατο.Ψαξε και απο αγγελιες και περπατα πολυ τις γειτονιες που σου αρεσουν,ρωτα και τους περιοικους για καινουργια σπιτια.Καλη τυχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εσύ να πάρεις τηλέφωνο τους δικηγόρους που ανέφερες

Γράφω από κινητό. Επειδή επιμένεις και επειδή με έχεις ταρακουνήσει λίγο με το συγκεκριμένο θέμα, μια και την άλλη εβδομάδα έχω να πάρω 2 αποζημιώσεις από πωλητές που βρήκαν μόνοι τους αγοραστή, τους πήρα ήδη τηλέφωνο. Αύριο θα έχω απάντηση. Να σου θυμίσω ότι δεν είναι δική μου δουλειά να ερμηνεύω τους νόμους, γι'αυτό και το αποφεύγω, δεχόμενος αυτά που μου λένε οι δικηγόροι, αλλά να μη κλέβουμε και τον εαυτό μας. :)

 

edit:

Χωρίς να έχω απάντηση από κανένα δικηγόρο της εταιρείας ακόμα μια που απουσιάζουν και αφού διάβασα το νόμο αρκετές φορές, υποψιάζομαι ότι έχεις δίκιο. Απλά, όπως ενημερώθηκα και από άλλα γραφεία μας, κανείς δε ζητάει το 2%, αλλά όλοι τα βρίσκουν με τον ιδιοκτήτη σε μια αποζημίωση από το 1/3 έως το 1/2 του 2%, ανάλογα το ακίνητο. Όταν έχω επίσημη απάντηση, μετά τις γιορτές, θα ποστάρω.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια προτείνετε είναι η σωστή μεθοδολογία επίτευξης χαμηλότερης τιμής κατάι την διαπραγμάτευση?? 
Πχ εγώ θέλω να διαθέσω 80-100.000 για αγορά, αλλά μέχρι τι προσφερόμενης τιμής να κοιτάξω? 
Αν πχ βρω σπίτι με 100000 ή με 140000 ευρώ, τι ποσό να προσφέρω ώστε να δώσω τα λιγότερα δυνατά?

Επίσης αυτή η προκαταβολή για να ξεκινήσει και η περαιτέρω εξέταση της νομιμότητας του ακινήτου, πόση πρέπει να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια προτείνετε είναι η σωστή μεθοδολογία επίτευξης χαμηλότερης τιμής κατάι την διαπραγμάτευση?? 

Πχ εγώ θέλω να διαθέσω 80-100.000 για αγορά, αλλά μέχρι τι προσφερόμενης τιμής να κοιτάξω? 

Αν πχ βρω σπίτι με 100000 ή με 140000 ευρώ, τι ποσό να προσφέρω ώστε να δώσω τα λιγότερα δυνατά?

Επίσης αυτή η προκαταβολή για να ξεκινήσει και η περαιτέρω εξέταση της νομιμότητας του ακινήτου, πόση πρέπει να είναι?

Πρεπει να ξερεις που πανε οι τιμες.. για να πεις στον πωλητη μια δικη σου τιμη..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια προτείνετε είναι η σωστή μεθοδολογία επίτευξης χαμηλότερης τιμής κατάι την διαπραγμάτευση?? 

Πχ εγώ θέλω να διαθέσω 80-100.000 για αγορά, αλλά μέχρι τι προσφερόμενης τιμής να κοιτάξω? 

Αν πχ βρω σπίτι με 100000 ή με 140000 ευρώ, τι ποσό να προσφέρω ώστε να δώσω τα λιγότερα δυνατά?

Επίσης αυτή η προκαταβολή για να ξεκινήσει και η περαιτέρω εξέταση της νομιμότητας του ακινήτου, πόση πρέπει να είναι?

Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς, δλδ μεθοδολογία επίτευξης χαμηλότερης τιμής σε σχέση με την τιμή πώλησης. Έχει μεγάλη αυτό που έγραψε ο gia_nnis, το κατά πόσο έχει σχέση το ποσό που ζητάει κάποιος με την εμπορική αξία του ακινήτου αυτή τη στιγμή. Και το σπουδαιότερο είναι πως αν ο πωλητής έχει ανάγκη πουλάει όσο - όσο. Ο μόνος τρόπος για να δελεάσεις κάποιον ώστε να πουλήσει φτηνότερα από ότι είχε σκοπό, είναι ίσως το να διαθέτεις μετρητά.

 

Όσο για την προκαταβολή, εγώ προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο ύπαρξης της. Μια προκαταβολή με απλή απόδειξη δεν δεσμεύει κανέναν από τους δύο, και επιστρέφεται πάντα σε περίπτωση που δεν γίνει μεταβίβαση, άσχετα ποιος είναι υπαίτιος. Το μόνο που δεσμεύει είναι να δώσεις χρήματα με προσύμφωνο(αρραβώνας), μόνο έτσι υπάρχει δέσμευση. Όσο για το ύψος της, ένα λογικό ποσό και για τους δύο είναι το 10% της αξίας του ακινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ψαχνοντας επεσα πανω σ αυτο το τοπικ. Διαβασα (σχεδον) ολα τα ποστς και καποιοι ανεφεραν περι αγγελιων για ακινητα που πια δεν ισχυουν, διπλες αγγελιες κλπ...

Ε αυτα τα βλεπω κι εγω τωρα που χω αρχισει μια ερευνα...

 

Μπαινεις στα μεγαλα sites και βλεπεις το ιδιο διαμερισμα να το εχουν διαφορετικα μεσητικα γραφεια, ή ιδια διαμερισματα να εμφανιζονται ως διαφορετικα τυπου τη μια 100τμ την αλλη 102. Επισης σχετικα με τις τιμες, κι αυτες εμφανιζουν διακυμανσεις.

 

Ας πουμε για ενα διαμερισμα συγκεκριμενο, εγω μιλησα απευθειας με τον πωλητη-κατασκευαστη, αφου ειδα την ταμπελα του στο κτηριο. Ε μετα το ιδιο το ειδα σε site , απο μεσητικο γραφειο και με τιμη +20-25.000 απ αυτη που μου ειπε ο τυπος.

 

Τι παιζει λοιπον μ αυτο; απο μεσητικα φουσκωνουν τις τιμες για να σου δωσουν και καλα εκπτωση; ηταν η αλλη παλια αγγελια πριν αυτος αποφασισει να τη ριξει;

 

Καποια ακινητα δε, ειναι κακοσχεδιασμενα. πχ παω σ ενα του 2011 χτες, και η πορτα της εισοδου ηταν στη κουζινα. Μα στη κουζινα εισοδο ρε φιλε, ειναι δυνατον?? Πρωτη φορα ειδα κατι τετοιο

 

Κατα τ αλλα , αυτο που με προβληματιζει ειναι η διαφορα στο πως φαινεται ο χωρος αδειος και πως θα ειναι οταν μπουν τα επιπλα. Δε μπορω να καταλαβω αν ειναι μικρο-μεγαλο το δωματιο, ετσι αδειο.

Οκ αν προκειται για κανα χωρο 200τμ το βλεπεις θα γινει σαλοναρα... αλλα στα υπνοδωματια πχ μπερδευομαι

 

Οσοι εχετε μπει στη διαδικασια αναζητησης σπιτιου ποια βηματα ακολουθησατε; που δωσατε βαρος, τι προσεξατε ιδιαιτερα; καποια "παγιδα" που καταλαβατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολύ καινούρια σπίτια έχουν την ανωμαλία ότι έχουν μεγάλα σαλόνια και δωμάτια τρύπες, γιατί και καλά τα νέα ζευγάρια τη βγάζουν στο σαλόνι  και θέλουν να καλούν και τους φίλους τους και να αράζουν όλοι μαζί

 

το τι θα γίνει βέβαια όταν κάνεις παιδί και θα πρέπει να κάτσει στο δωμάτιο του να διαβάσει , δε το σκέφτονται. και αυτό στο σαλόνι μαζί με τους φίλους

 

πριν μερικά χρόνια που ψάχναμε σπίτι στα 100τμ πραγματικά ζοριστήκαμε να βρούμε κάτι καινούριο με "λογική" διαρρύθμιση

 

και μετά υπάρχει και το άλλο που δε μου αρέσει εμένα και αυτό δύσκολα το αποφεύγεις, να έχεις κουζίνα μαζί με σαλόνι έτσι ώστε όταν τηγανίσεις να ποτίσουν σίγουρα οι καναπέδες/κουρτίνες

 

ειλικρινά δε ξέρω τι σκέφτονται 

 

κατά τα άλλα όλα ωραία και καλά, αν και σε πολύ νέο κτίριο δε βλέπεις άμεσα το πού ο κατασκευαστής έκανε τσιπιές

 

σε παλιό βέβαια θα πρέπει να πάρεις απόφαση ότι από ένα σημείο κι έπειτα θα πρέπει να τα σκας σε προβλήματα που θα σου βγάζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις για ευκαιρία και δεν σε πιέζει ο χρόνος περιμενε τουλαχιστον ενα χρονο ακομη. Οταν λεμε ευκαιρία εννοούμε να αρπάξεις τον αλλον στην ανάγκη λόγω κρίσης και οχι μονο οικονομικής κρίσης, ασχέτως ποσο ηθικό ειναι αυτο κτλ. Νομιζω οτι οι ευκαιρίες οι καλες ηταν το 2010-2013 που εκτος οικονομικής κρίσης υπήρχε έντονο το σοκ, τοτε που αντάλλαζες ποδήλατο με 2λιτρο αυτοκίνητο. Τωρα δεν ειναι ετσι, μην ψάχνεις τρελές ευκαιρίες, απλα περιμένεις να ξοδευτούν οι αποταμιεύσεις που βγηκαν για ξόδεμα με τα capital control, να κοπούν κι αλλο μισθοί - συντάξεις και να ανατηλλει το πραγματικό οικονομικό στρίμωγμα.

Τι κακός που ειμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...