Προς το περιεχόμενο

Λεξεις και φρασεις που δεν αντεχουμε να ακουμε/να βλεπουμε


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα με ενοχλει και το "η κοπελα μου" δεν ξερω μου χτυπαει πολυ ασχημα, το ξερω οτι ειναι καπως δυσκολο να το πεις αλλιως αν δεν εισαι παντρεμένος αλλα και παλι προτιμω να πω " η φιλη μου" ξερω γω αν πρεπει.. :P Ειναι μια χαρα η εκφραση δεν λεω κατι απλα για καποιο λογο δεν την αντεχω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα με ενοχλει και το "η κοπελα μου" δεν ξερω μου χτυπαει πολυ ασχημα, το ξερω οτι ειναι καπως δυσκολο να το πεις αλλιως αν δεν εισαι παντρεμένος αλλα και παλι προτιμω να πω " η φιλη μου" ξερω γω αν πρεπει.. :P Ειναι μια χαρα η εκφραση δεν λεω κατι απλα για καποιο λογο δεν την αντεχω.. 

Με το "η κοπελιά μου" βολεύεσαι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)τεσπα

 

2)τρολινγκ τρόλερς τρολ τρολίστες

 

3)wannabee 

 

γενικότερα μίξη ελληνικών με αγγλικές slag και μή.

 

Μαλλον το τελευταίο θα έπρεπε να απαγορευτεί όπως κάποτε απαγορεύτηκαν και τα greeklish παρά την δυσαρέσκεια της πλειοψηφίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με ενοχλει και το "η κοπελα μου" δεν ξερω μου χτυπαει πολυ ασχημα, το ξερω οτι ειναι καπως δυσκολο να το πεις αλλιως αν δεν εισαι παντρεμένος αλλα και παλι προτιμω να πω " η φιλη μου" ξερω γω αν πρεπει.. :P Ειναι μια χαρα η εκφραση δεν λεω κατι απλα για καποιο λογο δεν την αντεχω.. 

 

Το "η γκομενα μου" σε βολευει καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κοπελιά" μου φαίνεται πολύ λαικό, και δεν μου αρέσει καθόλου. Αν δεν ξέρει το όνομα μου υπάρχει και το "δεσποινίς". Είπαμε, να έχουμε και λίγους τρόπους.

έχω ακούσει σε αεροδρόμιο και μία ακόμη παραλλαγή " εεε μαντάμ!"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επόμενη φορά που θα ακουσω κάποιον να ζητα "Μία λουκανόπιτα" θα αυτοκτονησω!!!!!

μάλλον βρέθηκες άθελά σου πολύ πιο βόρεια από όσο θα άντεχες, κατέβα πιο νότια τώρα που είναι και χειμώνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)τεσπα

 

2)τρολινγκ τρόλερς τρολ τρολίστες

 

3)wannabee 

 

γενικότερα μίξη ελληνικών με αγγλικές slag και μή.

 

Μαλλον το τελευταίο θα έπρεπε να απαγορευτεί όπως κάποτε απαγορεύτηκαν και τα greeklish παρά την δυσαρέσκεια της πλειοψηφίας..

 

Εμενα με ενοχλει το μουσι χωρις μουστακι :mrgreen: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επόμενη φορά που θα ακουσω κάποιον να ζητα "Μία λουκανόπιτα" θα αυτοκτονησω!!!!!

 

Πάντως αν κάνεις καμιά βόλτα σε supermarket, στο ψυγείο με τα κατεψυγμένα, θα δεις εταιρίες να πουλάνε "λουκανοπιτάκια".

Και μετά αρχίζεις να έχεις ερωτηματικά αν κάνεις λάθος τη λέξη ή αν αυτή άλλαξε (όπως τόσες) από τότε που πήγαινες σχολείο

Εμένα μου αρέσει :P  πάρα πολύ η ατάκα "δέσαμε σαν παρέα" όταν την ακούω στο "κάτι ψήνεται".

Μα που "δέσατε" ρε μεγάλε/η από την πρώτη γνωριμία  κι ενώ τα πισώπλατα μαχαιρώματα πάνε σύννεφο; Εκτός αν είναι επιβεβλημένο από την παραγωγή να την ρίξεις την ατάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν κάνεις καμιά βόλτα σε supermarket, στο ψυγείο με τα κατεψυγμένα, θα δεις εταιρίες να πουλάνε "λουκανοπιτάκια".

Και μετά αρχίζεις να έχεις ερωτηματικά αν κάνεις λάθος τη λέξη ή αν αυτή άλλαξε (όπως τόσες) από τότε που πήγαινες σχολείο

Εμένα μου αρέσει :P  πάρα πολύ η ατάκα "δέσαμε σαν παρέα" όταν την ακούω στο "κάτι ψήνεται".

Μα που "δέσατε" ρε μεγάλε/η από την πρώτη γνωριμία  κι ενώ τα πισώπλατα μαχαιρώματα πάνε σύννεφο; Εκτός αν είναι επιβεβλημένο από την παραγωγή να την ρίξεις την ατάκα.

Δεν μπορεί, φαίνονται όλα τόσο αυθόρμητα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επόμενη φορά που θα ακουσω κάποιον να ζητα "Μία λουκανόπιτα" θα αυτοκτονησω!!!!!

 

τωρα αυτο γιατι το ειπες; για να εχω εφιαλτες ολη την μερα;

 

επισης μονο εμενα μου ακουγεται λαθος αυτο που λεει η αναγγελια του μετρο «να ακυρωσω το εισητηριο μου»  μονο εμενα μου ακουγεται παραλογο. δεν θα επρεπε να λεει να επικυρωσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σε πρώτο άκουσμα ίσως να έχεις δίκιο, μάλλον δεν είναι έτσι.

"Επικύρωση" είναι η έγκριση ή σήμανση κάποιου πχ εγγράφου που μέσω αυτής γίνεται αποδεκτό/έγκυρο.

Το εισιτήριο ουσιαστικά είναι έγκυρο (έχει ήδη κάποια αξία και μπορεί να χρησιμοποιηθεί). Απλά μέσω της "ακύρωσης" ουσιαστικά σηματοδοτείται η έναρξη χρήσης του και η αναπόφευκτη λήξη του.

 

υγ (δεύτερη σκέψη)

Βέβαια κάποιος θα μπορούσε να πει ότι με την "επικύρωση" το εισιτήριο πρακτικά "εγκρίνεται" για την συγκεκριμένη χρήση/διαδρομή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...