Προς το περιεχόμενο

Λεξεις και φρασεις που δεν αντεχουμε να ακουμε/να βλεπουμε


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λενε μουλτι αντι για μπλεντερ.

 

Το μούλτι δεν είναι το ίδιο πράγμα με το μπλέντερ.

 

Μούλτι είναι αυτό:

large_sku_picture_343328.jpg.jpg

 

και μπλέντερ είναι αυτό:

large_11072004-9306.jpg

Συμφωνώ ότι είναι απαίσιο σαν λέξη και πρέπει να βρεθεί κάποια άλλη, πάντως όχι μπλέντερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα τα υποκοριστικά και ειδικά όταν χρησιμοποιούνται σε συνέχεια:

 

- Κόβω τις πατατούλες και τις βάζω στο τηγανάκι και βάζω λίγο λαδάκι και το αφήνω σε χαμηλή φωτίτσα...

 

You deserve death...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι το αντίθετο από τον φίλο mt60rs . με εκνευρίζει σε μέγάλο επίπεδο να χρησιμοποιούμε λέξεις σε άλλες γλώσσες τη στιγμή που υπάρχουν αντίστοιχες ελληνικές, κάνοντας μία πρόταση των 10 λέξεων να είναι ξένη κατά 8 λέξεις.

βλέπε μία διαφήμιση με κάτι τηλε-αποστολές φαγητού νομίζω όπου λέει ένας "έχει κουλ απλικεισον". δύο στις τρεις αγγλικές λέξεις. τί πιο λογικό από το "έχει ωραία εφαρμογή" και δε νομίζω πως είναι δυσνόητο κάτι τέτοιο.

 

και η ηλιθια ξενομανια ειναι σπαστικη. Σκοπος του μηνυματος ειναι να ειναι απλο-κατανοητο-σαφες για τον παραληπτη, και μερικες φορες το να κανεις ολες τις λεξεις ελληνικες (η να χρησημοποιεις ασκοπα αγγλικες) ειναι σπαστικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα υποκοριστικά και ειδικά όταν χρησιμοποιούνται σε συνέχεια:

 

- Κόβω τις πατατούλες και τις βάζω στο τηγανάκι και βάζω λίγο λαδάκι και το αφήνω σε χαμηλή φωτίτσα...

 

You deserve death...

 

δεν ακουγεται τελειως γλοιωδες;

 

επισης μισητη φραση απο γυναικεια περιοδικα/σαιτ «Η ταδε διασημη εγινε μανουλα» 45 χρονων μουλαρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου αρέσει όταν συνεχίζουν να μιλάνε μπεμπεκίστηκα σε παιδιά άνω των 3 ετών (και πολλά είπα). Μόνο εγώ τους μιλάω κανονικά? Φράσεις μεταξύ "γυναικών", αγάπη ή αζάπη μου, χρυσό μου, γλυκιά μου, ζουζούνα μου και λοιπές μ*λακίες.

 

QoQPJ67.gif

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα υποκοριστικά και ειδικά όταν χρησιμοποιούνται σε συνέχεια:

 

- Κόβω τις πατατούλες και τις βάζω στο τηγανάκι και βάζω λίγο λαδάκι και το αφήνω σε χαμηλή φωτίτσα...

 

You deserve death...

 

Τώρα γίνεσαι κακούλης...

 

Εμένα δεν μου αρέσει όταν συνεχίζουν να μιλάνε μπεμπεκίστηκα σε παιδιά άνω των 3 ετών (και πολλά είπα). Μόνο εγώ τους μιλάω κανονικά? Φράσεις μεταξύ "γυναικών", αγάπη ή αζάπη μου, χρυσό μου, γλυκιά μου, ζουζούνα μου και λοιπές μ*λακίες.

 

...κι εσύ το ίδιο, ζουζουνίτσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλαδισταν

Σωβρακο

Η Ελλαδα δεν εξαγει τιποτα. Και η φετα πως εξαγεται σε ολο το κοσμο; Παρανομα;

Ειμαστε πτωχευμενη χωρα. Μα δεν χρεωκοπησαμε ακομα.

Ψαρωκωσταινα

Η Ελλαδα δεν παραγει τιποτα. Δηλαδη το κασερι παραγεται στο εξωτερικο και δεν το ξερουμε; Ελεος

Εγερθητι. Tragic

 

Αυτα μεχρι τωρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η ηλιθια ξενομανια ειναι σπαστικη. Σκοπος του μηνυματος ειναι να ειναι απλο-κατανοητο-σαφες για τον παραληπτη, και μερικες φορες το να κανεις ολες τις λεξεις ελληνικες (η να χρησημοποιεις ασκοπα αγγλικες) ειναι σπαστικο

τώρα που το ξεκαθάρισες με ωραία τοποθέτηση με βρίσκεις απολυτως ταυτισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά δε μπορώ να βλέπω το "όσον αφορά" να γράφεται "όσο αναφορά" ή "ως αναφορά". Δηλαδή ακόμα κι αν δεν ακούς καλά, δε θέλει πολύ λογική να σκεφτείς ότι το "όσο αναφορά" και "ως αναφορά" δεν στέκουν σαν φράσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fun Club αντι για Fan Club

Παντού.

Μα παντού.

Τόση πλάκα και τόσο γέλιο δεν το έχω ξαναδεί.

Τώρα έχει φτιάξει λίγο για να λέω την αλήθεια. Μέχρι πριν 4-5 χρόνια, δεν υπήρχε περίπτωση να πετύχεις το σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...