Προς το περιεχόμενο

Λεξεις και φρασεις που δεν αντεχουμε να ακουμε/να βλεπουμε


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα χωρια συνήθως. "τίνος είσαι συ?"

 

θελω τοσο πολυ να μου συμβει μια μερα σε αγνωστο χωριο και να τους απαντησω «και να σου πω δεν τον ξερεις»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τίνους είσι'συ πιδούλιμ;

 

του λες ποιανου

 

ούιιιι, πως τράνιειψις εισύ ιέτσ(ι) ;;

 

 

μια φορα που πετυχα εναν αγνωστο μπαρμπα κατα τα 60 στο χωριο κάνοντας ποδήλατο κ τα κλασικά τινος εισαι , του ταδε μου απανταει και μενω μαλακας γιατι δεν το ειχα ξανακουσει "μπράβο πουτσαραμ"

 

 

 

 

κάτι ήξερε  :devil:

 

 

 

 

τωρα αυτο μπορει και να παρεξηγηθεί,ε;  :unsure:

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δύο "μ".

 

Κατά τα άλλα, αυτό είναι το σωστό. Όπως δε θα πεις αναμιγμένος, έτσι θα κάνεις και τον διπλασιασμό στη μετοχή του εγκαταλείπω.

 

 

Ο αναδιπλασιασμόςδιπλασιασμός), ο οποίος χαρακτήριζε τον σχηματισμό των συντελικών λεγομένων χρόνων τής αρχαίας μας γλώσσας (Παρακειμένου, Υπερσυντέλικου, Συντελεσμένου Μέλλοντος) καθώς και τής λόγιας γλωσσικής παράδοσης (καθαρεύουσας), έπαψε να χρησιμοποιείται σταδιακώς από τους χρόνους τής Κοινής. Οι συντελικοί χρόνοι σύμφωνα με μια γενικότερη τάση τής Ελληνικής κι αφού πέρασαν από διάφορες μορφές (όπως λ.χ. έχω γράψαι) εκφράστηκαν περιφραστικά : γέγραφα > έχω γράψει, εγεγράφειν > είχα γράψει, γεγραφώς έσομαι > θα έχω γράψει.

Ωστόσο, με την επίδραση τής λόγιας γλώσσας που χρησιμοποιήθηκε επί αιώνες ως επίσημη γραπτή γλώσσα, παγιώθηκαν και διατηρούνται στη χρήση μέχρι σήμερα αρκετές μετοχές παρακειμένου με διπλασιασμό, οι οποίες χρησιμοποιούνται ως επίθετα. Παραδείγματα : (βάλλω) επιβεβλημένος, καταβεβλημένος, προβεβλημένος, συμβεβλημένος, προσβεβλημένος – (βίαζομαι) βεβιασμένος – (γράφω) εγγεγραμμένος, παραγεγραμμένος, προδιαγεγραμμένος) – (δεικνύω) ενδεδειγμένος, αποδεδειγμένος – (δηλώνω) δεδηλωμένη [εμπιστοσύνη τής Βουλής] – (δικάζω) δεδικασμένο – (δίνω) δεδομένος [όχι δεδόμενος!], δεδομένα, διαδεδομένος, εκδεδομένος – (δουλεύω) δεδουλευμένα – (εκφράζω) εκπεφρασμένος – (εντέλλομαι) εντεταλμένος – (επιτρέπω) επιτετραμμένος – (θέτω) διατεθειμένος, προδιατεθειμένος, κατατεθειμένος, συντεθειμένος, μετατεθειμένος, εκτεθειμένος – (θλω) τεθλασμένος – (καλύπτω) κεκαλυμμένος, συγκεκαλυμμένος, (κόβω) διακεκομμένος, συγκεκομμένος – (καλώ) προσκεκλημένος – (κρίνω) συγκεκριμένος, διακεκριμένος, εγκεκριμένος [Προσοχή ! γράφονται με ένα -μ-, διότι σχηματίζονται από το θέμα κρι- (κρί-θηκα) και όχι από το κριν-(κρίν-ω)] – (κτώμαι) κεκτημένα – (λαμβάνω) ειλημμένος, κατειλημμένος, προκατειλημμένος, ανειλημμένος, επανειλημμένος [Προσοχή ! γράφονται με δύο -μ- (λόγω τού -β που υπάρχει στο θέμα έ-λαβ-α, λαμβ-άνω) και ένα -λ] – (λείπω) εγκαταλελειμμένος – (λογίζω) λελογισμένος – (μειγνύω) αναμεμεμιγμένος – (μονώ) μεμονωμένος – (παλαιώ) πεπαλαιωμένος – (πατώ) πεπατημένη – (πιέζω) πεπιεσμένος – (προχωρώ) προκεχωρημένος – (σημαίνω) σεσημασμένος – (τάσσω) διατεταγμένος, παρατεταγμένος, συντεταγμένος – ( τείνω) τεταμένος, εκτεταμένος, παρατεταμένος [με ένα –μ-, διότι από θέμα τα- (ε-τά-θην) και όχι από το τειν-] – (τέμνω) τετμημένος, συντετμημένος, περιτετμημένος, κατατετμημένος – (τελώ) τετελεσμένος – (τήκω) τετηγμένος – (τρίβω) τετριμμένος – (συγχέω) συγκεχυμένος

 

Πηγή

 

Άρα ο διπλασιασμός δεν υπάρχει στην νεοελληνική, απλά συνεχίζουμε να τον χρησιμοποιούμε καθαρά και μόνο από συνήθειο.

 

Για τα δύο "μ" συμφωνώ και ντρέπομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ο διπλασιασμός δεν υπάρχει στην νεοελληνική, απλά συνεχίζουμε να τον χρησιμοποιούμε καθαρά και μόνο από συνήθειο.

 

Για τα δύο "μ" συμφωνώ και ντρέπομαι.

 

Ε δεν είναι παγίωση λόγω συνήθειας αν η εναλλακτική του "εγκαταλελειμμένο" είναι "που έχει εγκαταλειφθεί", ειδικά αν δεν είναι η μοναδική μετοχή ή επίθετο.

 

Δλδ "το κτίριο ήταν άσπρο, μεγάλο, σκοτεινό και έμοιαζε να έχει εγκαταλειφθεί" μπλιεεεε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ο διπλασιασμός δεν υπάρχει στην νεοελληνική, απλά συνεχίζουμε να τον χρησιμοποιούμε καθαρά και μόνο από συνήθειο.

 

Για τα δύο "μ" συμφωνώ και ντρέπομαι.

 

Και εγώ αυτό το κείμενο που έκανες quote σκεφτόμουν να βάλω πριν αλλά δεν το έβαλα. Άρα άλλες λέξεις έχουν δύο "μ" και άλλες ένα, υπάρχει κάποιος μνημονικός κανόνας;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω τοσο πολυ να μου συμβει μια μερα σε αγνωστο χωριο και να τους απαντησω «και να σου πω δεν τον ξερεις»

 

του πατερα μου και της μανας μου φαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εφαγα φλασια.

 

μου την δινουν τα : επτα αντι για εφτα, οκτω αντι για οχτω, καθρεπτης αντι για καθρεφτης κτλ. ξερω οτι τεχνικως ειναι σωστα αλλα μου την δινουυυυυυυυυυυυυν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω τοσο πολυ να μου συμβει μια μερα σε αγνωστο χωριο και να τους απαντησω «και να σου πω δεν τον ξερεις»

μια φορα ειχα απαντησει σε εναν "της μανας μου και του πατερα μου" :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα χωρια συνήθως. "τίνος είσαι συ?"

"Πάμε σαπέρα;

Πάμε σα'κι;

Τι κάμν η πατέρα' σσσς; Η μάνα' σσς; Η Μήτσος;"

"Θα λα πήγαινα, θα λα κέρδιζα, θα λα'πεφτα" και γενικά κάθε μόριο λα μετά το θα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πάμε σαπέρα;

Πάμε σα'κι;

Τι κάμν η πατέρα' σσσς; Η μάνα' σσς; Η Μήτσος;"

"Θα λα πήγαινα, θα λα κέρδιζα, θα λα'πεφτα" και γενικά κάθε μόριο λα μετά το θα

 

Με ρεγουλα, μην τα λες ολα μαζεμενα, θα παθει κανενας τιποτα και θα τρεχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...