Προς το περιεχόμενο

Λεξεις και φρασεις που δεν αντεχουμε να ακουμε/να βλεπουμε


jimijoop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Still ειναι δυο διαφορετικες λεξεις ρε συ.

 

Όντως αλλά είναι και εύκολο να σου ξεφύγει.. Tη στιγμή που βλέπουμε τόσα ''εγκλήματα'' γύρω μας, αυτό μοιάζει πταίσμα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Καλαμπουρι

2. Φιλεναδα

3. "μαλακα" (απο γυναικα σε γυναικα)

4. Ειμαι αντι-... (φασιστας, ολυμπιακος κλπ...)

5. "Τι ομαδα εισαι;" οταν ρωτανε παιδακια που μολις εχουν αρχισει να περπατανε

 

 

εχω καμια εικοσαρια ακομα αλλα δεν μου 'ρχονται τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν αντεχω να διαβαζω στο youtube τα ασχετα αμερικανακια να αποκαλουν... songs  γνωστα αριστουργηματα της κλασικης μουσικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν αντεχω να διαβαζω στο youtube τα ασχετα αμερικανακια να αποκαλουν... songs  γνωστα αριστουργηματα της κλασικης μουσικης.

 

Προφανώς δεν θα τους φαίνονται για αριστουργήματα άρα δεν θα κάτσουν ν' ασχοληθούν για να βρούν καταλληλότερη λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random αναφορά...

1.σε εμφάνιση ξένου guest Dj θα ακούσεις σίγουρα κάποιον ηλίθιο από το κοινό να φωνάζει ''δώσε'' σε κάποιο break/drumroll

2.ρε man...

3.ένα freddo βαρύ

4.ο λαός μας επέλεξε

5.θα χυθεί άπλετο φως

6.έχω εμπιστοσύνη στους θεσμούς

7.μπουζουκομάγαζα

8.έντεχνο

9.executive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει από κυρία η οποία θα ήταν τουλάχιστον 70 χρονών... "Κορίτσια, θα πάμε για καφέ;". Το κορίτσια ρε μπάζο που πήγες σχολείο μαζί με τον Ανούβη στην Αρχαία Αίγυπτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νευριάζω με κραυγαλέα ορθογραφικά/συντακτικά λάθη, π.χ. αυτό φαινετε έτσι, της μετρητής, δοξα το θεό, θυληκό, ότι να νε, εχω ενα παρεμφερη πραγμα, κλπ.

Με ενοχλουν λέξεις και φρασεις που λενε οι αμορφωτοι στη τηλεόραση για να το παιξουν διανοούμενοι, π.χ. εξαπολύθηκε ανθρωποκυνηγητό, στο έλεος του χιονιά, αδίστακτος εγκληματίας (για σκέτο κλεφτη κιόλας),  κλπ.

Επίσης δεν μου αρεσουν διαφορες ασχετες λέξεις που απλα δεν μου ακούγονται καλά, π.χ. στήθος, αυχένας, τα σε -ούρα (περπατουρα, ψεματουρα, σκοτούρα αλλά όχι σαβουρα, σαλαμούρα), τα σε -ούμι (πασούμι, χανούμι, λουκουμι, αλλά όχι χαλούμι, λαγούμι), καλαθούνα, τσιγαρο αλλά όχι τσαγερό,  τα σε -άρα που δηλώνουν μέγεθος όπως κομματάρα, τραγουδιστάρα, θεάρα, μπουζί, παντελόνα, οπίσθια, χρήση ξένων λέξεων όταν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική π.χ. το concept ειναι cute ρούχα από catwalk icons για fashion victims), αγορινα. Αμα κάτσω να το σκεφτώ έχω πολλές ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νευριάζω με κραυγαλέα ορθογραφικά/συντακτικά λάθη, π.χ. αυτό φαινετε έτσι, της μετρητής, δοξα το θεό, θυληκό, ότι να νε, εχω ενα παρεμφερη πραγμα, κλπ.

Με ενοχλουν λέξεις και φρασεις που λενε οι αμορφωτοι στη τηλεόραση για να το παιξουν διανοούμενοι, π.χ. εξαπολύθηκε ανθρωποκυνηγητό, στο έλεος του χιονιά, αδίστακτος εγκληματίας (για σκέτο κλεφτη κιόλας),  κλπ.

Επίσης δεν μου αρεσουν διαφορες ασχετες λέξεις που απλα δεν μου ακούγονται καλά, π.χ. στήθος, αυχένας, τα σε -ούρα (περπατουρα, ψεματουρα, σκοτούρα αλλά όχι σαβουρα, σαλαμούρα), τα σε -ούμι (πασούμι, χανούμι, λουκουμι, αλλά όχι χαλούμι, λαγούμι), καλαθούνα, τσιγαρο αλλά όχι τσαγερό,  τα σε -άρα που δηλώνουν μέγεθος όπως κομματάρα, τραγουδιστάρα, θεάρα, μπουζί, παντελόνα, οπίσθια, χρήση ξένων λέξεων όταν υπάρχει αντίστοιχη ελληνική π.χ. το concept ειναι cute ρούχα από catwalk icons για fashion victims), αγορινα. Αμα κάτσω να το σκεφτώ έχω πολλές ακόμα.

 

Δε μας λες καλύτερα ποιες λέξεις ΔΕΝ σε ενοχλούν; Λιγότερη ώρα θα σου πάρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...