Προς το περιεχόμενο

Περιτομή vs Μερική περιτομή / Πλαστική ακροποσθίας


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό τώρα τι σχέση έχει; και κρίνοντας απο τα άλλα ποστ στο προφίλ σου εσύ δεν χρειάζεσαι λιλι έτσι και αλλιώς :P

οκ, ταυτοτητα φυλου/σεξουαλικη ταυτοτητα/σεξουαλικος ρολος είναι διαφορετικα πραγματα για αρχη. Στην καλυτερη ανενημέρωτος, στη χειροτερη ομοφοβικος σεξιστης.

δε βλεπω τι είναι δυσνοητο, δε θεωρησα αστειο το σχολιο σου, απαντησα πολύ σοβαρα στο γιατι επιλεγουν ανθρωποι να πληρωσουν για επεμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 492
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ταυτοτητα φυλου/σεξουαλικη ταυτοτητα/σεξουαλικος ρολος εκτός απο διαφορετικά ειναι και άσχετα.

 

επίσης απαντώντας με ύφος τύπου "γω δε θα το εκανα παντωσε" δεν ξέρω κατα πόσο σοβαρά απάντησες 

 

Το θέμα ειναι πως καλύπτεται απο την ασφάλεια, αν καλύπτεται απο την ασφάλεια τους δεν χρειάζεται να πληρώσουν άρα γιατι να το κάνουν; Αυτό λέω ή δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση ή οι γιατροί τους κλέβουν ή τελικά δεν καλύπτεται (ΠΧ απο τον ΕΟΠΥΥ ) σαν επέμβαση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειχα φίμωση λόγω σκληροατροφικού λειχήνα , το θέμα προέκυψε πριν από 2 Χρόνια , δεν είχα πρόβλημα μέχρι τότε. Το πάλεψα με αλοιφές κορτιζόνης αλλά το συγκέκριμένο δερματικό δεν θεραπεύεται. Η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο και πριν από ένα μήνα έκανα περιτομή , μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα, απλά λυτρώθηκα. Όσο για την αίσθηση στο σεξ δεν είναι όπως όταν ήμουν υγιής αλλά πολύ καλύτερο από σεξ με φίμωση.Οσοι έχετε φίμωση , ψάξτε το , αν υπάρχει δερματοπάθεια όπως ο λειχήνας κάντε περιτομή χωρίς δεύτερη σκέψη.Μην βάζετε πολύ καιρό κορτιζόνη λεπταίνει το δέρμα και μολύνεται πιο εύκολα από μικρόβια.Οσοι δεν έχετε πρόβλημα μην κανετε περιτομή

Να πω επίσης ότι την Περιτομή την έκανα δωρεάν με την ασφάλεια του ΕΟΠΥΥ στο Σισμανογλειο κλείνοντας ραντεβού στο 1535 στο ουρολογικό , πήγα σε τυχαίο γιατρό που τρεις μέρες μετα την επίσκεψη στο νοσοκομείο μου έκλεισε ραντεβού για την επέμβαση στο χώρο του νοσοκομείο.Η ουρολογική του Σισμανογλείου είναι πολύ καλή, οι γιατροί επίσης πολύ καλοί και δε ζήτησαν φακελάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα Και από μένα...Είμαι 17 χρονών (Γ' Λυκείου ) έκανα ολική περιτομή την Πέμπτη (σμρ είναι Σάββατο ) μπορώ να πω ότι δεν τα περίμενα τόσο επιπονα τα πράγματα καθώς δε ξέρω πόσοι το έχετε αντιμετωπίσει αλλά το σημείο πίσω από την βαλανο αυτός ο ραμμενος δακτύλιος πονάει απίστευτα και δεν μπορεί να ακουμπήσει πουθενά και παραμένω ξαπλωμένος ώρες ,έτσι αναγκάστηκα να το ξανατυλιξω σε γάζα αλλά και πάλι σφαδαζω απο τους πόνους. .Επίσης στην ούρηση δεν βγαίνουν ευθεία αλλά βγαίνουν τριπλά σαν συντριβάνι δεν ξέρω τι να κάνω παιδιά φαντάζει Γολγοθάς και έχω και το σχολείο και δεν ξέρω πότε θα πάω και πόσο θα κάτσω! !!παρακαλώ απαντήστε άμα μπορείτε Ευχαριστώ Πολύ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ το 1ο 5ήμερο είναι λίγο δύσκολο (εξαρτάται κι απ την κάθε περίπτωση).

Ίσως να είσαι και λίγο υπερβολικός δεν ξέρω αλλά όπως σου είπε και ο από πάνω κάνε ένα τηλέφωνο στον γιατρό σου.

Ε και σιγά μην πας σχολείο για καμιά βδομάδα. (ολόκληρο καλοκαίρι δεν μπορούσες να το κάνεις τότε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα υπερβολικός δεν είμαι έτσι έχουν τα πράγματα όσο για το πότε το έκανα, ο ιατρός μου είναι διευθυντής και μόνο τέλη Σεπτέμβρη μπορούσε...οκ κάθε μέρα που περνάει είναι μισό στάδιο καλύτερα...απλά άμα κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία να μου πει γτ οι γιατροί είναι καθησυχαστικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα υπερβολικός δεν είμαι έτσι έχουν τα πράγματα όσο για το πότε το έκανα, ο ιατρός μου είναι διευθυντής και μόνο τέλη Σεπτέμβρη μπορούσε...οκ κάθε μέρα που περνάει είναι μισό στάδιο καλύτερα...απλά άμα κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία να μου πει γτ οι γιατροί είναι καθησυχαστικοι.

 

Εγώ τόσα σκατά όσο λες δεν ήμουν, αλλά δύσκολα ήταν σίγουρα το 1ο 5ήμερο.

Με βοήθησε πολύ το να βάζω το εργαλείο 1-2-3 φορές την μέρα μέσα σε πλαστικό ποτηράκι με νερό και betatin.

Από άλλους έχω ακούσει το ίδιο με χαμομήλι. Εσένα σου έδωσε καμιά τέτοια οδηγία ο γιατρός?

Το σχολείο γάμησε το για μια βδομάδα+, δεν θα χαλάσει ο κόσμος, η υγεία προέχει.

Ρώτα πάντως τον γιατρό γι αυτά που σου είπα μήπως και σε ανακουφίσουν λίγο και μείνει μακριά από προκλήσεις.

Υπομονή, σκέψου πως θα αποζημιωθείς στο μέλλον για την ολιγοήμερη ταλαιπωρία.

Είσαι τυχερός που το έκανες σε μικρή ηλικία και δεν έχασες χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ευχαριστώ πολύ και σίγουρα σκέφτομαι ότι θα αποζημιωθω στο μέλλον!!! Πήγα και στο γιατρό και μου είπε ότι είμαι μια χαρά το μόνο όμως που δεν μου ξεκαθάρισε είναι άμα θα συνεχίσω να το τυλιγω με γάζα ή όχι και δεν ξέρω τώρα τι να κάνω..,να το αφήσω έτσι αλλά με πονάει ή να το τυλιξω αλλά θα αργήσει λίγο να αναρρώσει?? Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από προχθές 2 μέρες τώρα δεν το έχω τυλίξει, μόνο μια Γάζα σαν ποδιά, μου έχει βάλει ο γιατρός που κρέμεται από την κοιλιά και καλύπτει σαν λάβαρο το πέος. ...Ο λόγος όμως που δεν το τυλιγω είναι γτ η Γάζα κολλάει στα ράμματα και μετά τρελαίνομαι στους πόνους όταν είναι να την αλλάξω. ..οπότε εδώ και 2 μέρες δεν το τυλιγω καλά πάει απλά τσούζει κάπως και επειδή φοβάμαι για μολύνσεις κλπ τι να κάνω πως να το προστατέψω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνώμη που σας τα πριζω είμαι στην 10η μέρα!μπορώ να πω ότι ειμαι καλά μόνο το θέαμα έχει μείνει, δεν είναι κάτι!! Το πρόβλημα μου είναι ότι αύριο πάω σχολείο και το περπάτημα είναι φουλ επώδυνο καθώς μετά από τοσες μέρες η βαλανος (το κεφάλι ) δεν έχει συνηθίσει και πονάει όταν ακουμπάει στο εσώρουχο...Και δεν ξέρω τι θα κάνω αύριο στο σχολείο διότι εκεί κάθομαι σηκώνομαι περπατάω ...τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπερα κ απο εμενα

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:μετα απο καποιους μηνες (περιπου 5) επεμβασης με περιτομη, δεν εχουν φυγει ακομα καποια σημαδια που εχουν προκληθει απο τα ραμματα. Βασικα δεν θα τα χαρακτηριζε καποιος ακριβως τοσο σημαδια, οσο "εξωγκωματα" , αφου μαλλον εχουν δημιουργηθει λογω σφυξιματος των ραμματων. Σαν να περισσευει δερμα δηλαδη αναμεσα στην περιοχη που εσφυξαν τα ραμματα, με αποτελεσμα αισθητικα να ειναι ασχημο. Συνεβη σε καποιον απο εσαν κατι τετοιο; Αν ναι πως το αντιμετωπισε ο ιατρος σας;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο εμενα

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:μετα απο καποιους μηνες (περιπου 5) επεμβασης με περιτομη, δεν εχουν φυγει ακομα καποια σημαδια που εχουν προκληθει απο τα ραμματα. Βασικα δεν θα τα χαρακτηριζε καποιος ακριβως τοσο σημαδια, οσο "εξωγκωματα" , αφου μαλλον εχουν δημιουργηθει λογω σφυξιματος των ραμματων. Σαν να περισσευει δερμα δηλαδη αναμεσα στην περιοχη που εσφυξαν τα ραμματα, με αποτελεσμα αισθητικα να ειναι ασχημο. Συνεβη σε καποιον απο εσαν κατι τετοιο; Αν ναι πως το αντιμετωπισε ο ιατρος σας;

Ευχαριστω

 

Έχουν αναφερθεί και κάτι κρέπες επούλωσης πιο πίσω στο thread.

Σε μένα κανένας μαλάκας γιατρός δεν τις πρότεινε εγκαίρως και τις ανακάλυψα μόνος μου στα forums και όταν τους ρώτησα τις ανέκριναν. Ρώτα κι εσύ αν βοηθάνε για την περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...