Προς το περιεχόμενο

Το 2014 ήταν η χειρότερη χρονιά για τους κινηματογράφους


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως πάω ακόμα σινεμά, αλλά δε μπορώ να μην ενοχλούμαι από τον κόσμο, τα κεφάλια μες στη μάπα μου και τα ηλίθια σχόλια/σούσουρο από τους γύρω..

 

Προτιμώ 1000 φορές να δω ταινία σπίτι μου στην άνεση μου και την ησυχία μου.

 

Δε λέω καλή φάση η διαδικασία του κινηματογράφου, αλλά όσο μεγαλώνω τόσο δεν είναι για μένα πια..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ τα ίδια.

 

Έχει αρχίσει να με κουράζει πολύ ο κόσμος που δεν ξέρει πώς να συμπεριφερθεί σε ένα κινηματογράφο/θέατρο κ.λπ., ή που δεν του κόβει ότι δεν είναι μόνος του και πως (και) οι υπόλοιποι έχουν πληρώσει εισιτήρια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εισιτήρια στην Ελλάδα είναι πάμφθηνα σε σχέση με Αυστραλία πχ αφού εκεί κάνουν $20. Βέβαια τα σινεμά μας σε σχέση με IMAX πχ είναι απαρχαιωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβα τα εισιτηρια πλεον . 3.5 -4 ευρω το ατομο ειναι μια χαρα (ενας καφες ειναι πιο ακριβος ..)

Πού έχει 3.5-4€;; Τελευταία φορά που πήγα Ster (πριν 4-5 μήνες) είχε 7 ή 8 €. Για Αθήνα μιλάω, Ίλιον συγκεκριμένα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού έχει 3.5-4€;; Τελευταία φορά που πήγα Ster (πριν 4-5 μήνες) είχε 7 ή 8 €. Για Αθήνα μιλάω, Ίλιον συγκεκριμένα.

 

Πλέον έχει διαφημιστεί πολύ το 1+1, και σχεδόν όλοι όσοι γνωρίζω, το έχουν στο μυαλό τους όταν σκέφτονται να αγοράσουν εισιτήρια.

 

Δηλαδή είναι λίγο κάπως να πας ντουγρού για εισιτήριο των 7€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω βασικό ρόλο έπαιξαν οι ταινίες που βγήκαν φέτος. Με εξαίρεση το hunger games και τους μιμητές του (divergent, maze runner) οι άλλες ταινίες κυμάνθηκαν στα γνωστά. Ακόμα και το Hobbit δεν έφτασε σε κανένα σημείο το επίπεδο του Lord Of the Rings. Και φυσικά, το Interview (χαχαχα) το μεγάλο blockbuster (χαχαχα) δεν κυκλοφόρησε ποτέ στα cinema στερώντας την ευκαιρία της βιομηχανίας να ορθοποδήσει (χαχαχα).

 

Επίσης τα στοιχεία προφανώς αφορούν την Βορεία Αμερική όπως γράφει το άρθρο του Hollywood Reporter. Για την Ελλαδίτσα μας, ας περιμένουμε να εκδώσουν δελτίο τύπου το καρτέλ Oden και Village.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,26 δις x 5€ μέσω όρο να βάλουμε τα εισιτήρια = 6.3 δις, σε σχέση με τα 6,7 δις του 2013, μεγάλο πλήγμα δέχθηκε ο κλάδος, δεν έχουν να φάνε τι να λέμε τώρα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με όλους όσους λένε ότι στο σπίτι είναι καλύτερα και θα προσθέσω και κάτι ακόμα.

Δεν βγαίνω έξω για να δω τηλεόραση ( έχω στο σπίτι μου δεν ζω στα 60s ) βγαίνω για να δω κόσμο και να πω και καμμιά βλακεία. Αυτό το πως το λένε κοινωνικοποίηση βρε αδερφέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν νομίζω ότι το home cinema είναι "ανταγωνιστής" του κανονικού cinema. Καθήστε να δείτε cam της πλάκας στην μεγάλη τηλεόραση σας. Δεν λέει.

 

Εκτός και αν είσαι τυχερός και αυτό που θες να δείς έχει γίνει leaked, δηλαδή η μειοψηφία των περιπτώσεων συνολικά.

 

Απλά, ο κόσμος πάει λιγότερο σινεμά. Κάτι το ότι πλεον οι καλές ταινίες είναι λιγότερο συχνές, κάτι ο "φόρος 3D" για κάτι που έπρεπε να μας το δώσουν δωρεάν ως φυσική τεχνολογική εξέλιξη, κάτι οι πολύ καλές σειρές, δεν πάει ο κόσμος σινεμά πλεον.

 

Και αν ισχύουν αυτά περι 20Ε το εισητήριο στο εξωτερικό, τότε πάλι καλά που πάνε και αυτοί που πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1,26 δισεκατομμύρια εισιτήρια κάθε άλλο παρά λίγα είναι.

Θα τρελαθούμε εντελώς. Μια χαρά είναι. Αυτός που γουστάρει αίθουσα θα πάει στην αίθουσα και ας ξέρει πως μπορεί να δει την ταινία τσαμπέ μετά από δύο μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε φιλε πραγματικα το χαιρομαι. Το θεωρω αδιανοητο να πληρωνω 7 ευρω εισιτήριο κ ΑΛΛΑ τοσα σε ποπ κορν κ κοκα κολα για να βλεπω 15 λεπτα διαφημισεις σαν εκεινες που βλεπω στην τηλεοραση. Καλυτερα πειρατής

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τις διαφημισεις ειναι οντως ενοχλητικο ! Την τελευταιο φορα που πηγα σινεμα ηταν για το hobbit ,και είχαν 30 λεπτα διαφημισεις ! 9 μιση ξεκινουσε η προβολη και 10 αρχισε η ταινια ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...