Προς το περιεχόμενο

[megathread] ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2 - ποσταρετε μονο αφου διαβασετε το #1 ποστ


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στέλνουν απο Κινα μέσω Ολλανδίας ναι. Γιατί να ανοίξεις dispute στο PayPal? Έγραφε η παραγγελία σου ότι θα παραλάβειs κάτι από EU warehouse?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, μακριά από Gearbest. Σου λένε ότι το στέλνουν από Ολλανδία και το στέλνουν από Κίνα. Την πάτησα κι έχω ανοίξει dispute στο paypal.

Μήπως μπερδεύτηκες επειδή χρησιμοποιούν τα Ολλανδικά Ταχυδρομεία ως τρόπο αποστολής και νόμισες οτι θα στείλουν το δέμα σου από την Ολλανδία ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μακριά από Gearbest. Σου λένε ότι το στέλνουν από Ολλανδία και το στέλνουν από Κίνα. Την πάτησα κι έχω ανοίξει dispute στο paypal.

Το πρόβλημα ποιο είναι και γιατί άνοιξες case?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gionee Elife E7 158.97$ at Gearbest

 

Εψαχνα σημερα για κινεζια και βρηκα αυτη την προσφορα στο gearbest!

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_149748.html
Gionee 5.5inch 3gb ram 32gb rom !
16mp Camera !
Ισχυει για μια βδομαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μακριά από Gearbest. Σου λένε ότι το στέλνουν από Ολλανδία και το στέλνουν από Κίνα. Την πάτησα κι έχω ανοίξει dispute στο paypal.

 

Δεν λενε οτι το στελνουν απο Ολλανδια.. σου λενε οτι το στελνουν με NL post.

Αλλο το ενα αλλο το αλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εύλογη η υπόθεσή σας, αλλά δεν χρειάζεται να είσαι βρετανός φιλόλογος για να καταλάβεις αν το στέλνουν από Ολλανδία.

 

Ρώτησα 'where do you send it from' και είπε 'netherlands'. Ωστόσο μετά ισχυρίστηκαν αυτό που λέτε κι εσείς, ότι δηλαδή το στέλνουν με Netherlands post. 

 

Η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη με απόπειρας εξαπάτησης. 

 

Παρήγγειλα το S6 που είδα εδώ από EU stock. Όταν το παρήγγειλα δεν είχαν βάλει το note ότι δεν εξυπηρετείται η Ελλάδα. Όταν είδα ότι αργεί πάνω από 3 μέρες η αποστολή, ρώτησα σχετικά και είπαν από Ολλανδία στέλνουν στην Ελλάδα. Μετά από μια βδομάδα που έκαναν τον κινέζο ζήτησα να ακυρωθεί, και κατά 'διαβολική' σύμπτωση, μόλις πριν λίγο το είχαν παραδώσει στο ταχυδρομείο, και μαντέψτε από πού - από την Κίνα με sing post. Και φυσικά, 'λυπούμαστε αλλά αφού το παραδώσαμε δεν μπορούμε να την ακυρώσουμε'. Το tracking της singpost έχει φυσικά παράδοση μία μέρα μετά από το αίτημά μου για ακύρωση.

 

Ευτυχώς έχω screenshot από τα ticket και έχω κρατήσει και το chat.

 

Μετά από μια μέρα ένας ξύπνιος μου είπε κιόλας ότι το αναγράφει η σελίδα, ότι δεν αποστέλλεται από EU Stock σε Ελλάδα, κάτι που το πρόσθεσαν μετά, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Ουσιαστικά όμως, δεν με ενδιαφέρει, γιατί μου απάντησαν ξεκάθαρα ότι θα το στείλουν από Ολλανδία.

 

Αυτή τη στιγμή βλέπω ότι το singpost tracking αναγράφει dispatch cancelled, που σημαίνει ότι ψεύδονται ασυστόλως. Μπορούν να ακυρώσουν και αφού παραδώσουν στο ταχυδρομείο.

 

 

 

Όποιος θέλει το S6 ας το προπαραγγείλει από amazon UK που παραδίδει από τις 11 Μαΐου. Τον ίδιο καιρό θα κάνει να έρθει κι από Κίνα και για κάποια ευρώ παραπάνω δεν διατρέχετε κίνδυνο τελωνείου και έχετε κι εγγύηση από ευρωπαϊκό κατάστημα. Αυτό θα κάνω εγώ τουλάχιστον μόλις μου επιστρέψουν τον παρά.

 

 

Σόρι για το μακροσκελές offtopic, αλλά οφείλω να προειδοποιήσω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γενικότερα τα customer service τους δε φημίζονται και πολύ!!! Εγώ σήμερα προσπαθούσα επί 1,5 ωρα να συνεννοηθλω για ένα κουπόνι που μου το ακύρωσαν ενω δεν είχα κάνει παραγγελία! Στο τέλος του λέω αντε γεια και έκλεισα το chat να το πάρω από αλλού... Ενας θεός ξέρει ποιος δουλεύει εκεί και οι μισοί ξέρουν αγγλικά τύπου προκαταρκτικής που πηγαίναμε όταν είμασατν δημοτικό!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου άποψη για το κατάστημα είναι απο τις καλύτερες. Και εχει τις καλύτερες τιμες.

 

Τωρα ίσως ο καθένας πρεπει να δει κ τα λάθη του αντί να κατηγορούμε τους άλλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου άποψη για το κατάστημα είναι απο τις καλύτερες. Και εχει τις καλύτερες τιμες.

 

Τωρα ίσως ο καθένας πρεπει να δει κ τα λάθη του αντί να κατηγορούμε τους άλλους :)

Μα γι' αυτό υπάρχουν τα φόρα, για να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Εσύ είσαι ευχαριστημένος, εγώ το αντίθετο, και όσο πιο πολλά διαβάζουμε σαν καταναλωτές τόσο πιο προσεκτικοί γινόμαστε. Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι' αυτό υπάρχουν τα φόρα, για να λέει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Εσύ είσαι ευχαριστημένος, εγώ το αντίθετο, και όσο πιο πολλά διαβάζουμε σαν καταναλωτές τόσο πιο προσεκτικοί γινόμαστε. Cheers!

Στην δικιά σου περιπτωση απλα κατα την γνώμη μου φταις 100% καθώς είναι πολύ ξεκάθαροι οι όροι συναλλαγής και αποστολής και ίδιοι σχεδόν ισχυουν με τα περισσότερα καταστήματα αυτου του είδους. Δεν διαλεγες περιοχή αποστολής αλλά εταιρεια αποστολής.

 

Και πες εντάξει δεν ηξερες, δεν ρωταγες;

 

Φιλικά παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offtopic αλλά:

 

Το Gearbest φέρθηκε άριστα σε άτομο από το διπλανό φόρουμ όταν του πλήρωσε όλον τον φόρο τελωνείου (50 ευρώ περίπου) γιατί αντί με αποστολή με SG post του τα ΄στειλαν με DHL (σίγουρο τελωνείο). Από τότε μπήκε στη καρδιά μου..

 

Επεξ/σία από dimigar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VirusKennen, φιλικα, αυτο ρωτησε ο ανθρωπος και τον παραπλανησαν, πιθανοτατα απο ανθρωπινο λαθος.

Να σου θυμισω οτι αρκετα κινεζομαγαζα, εχουν υποσελιδες του EU stock, οπου υποτιθεται οτι στελνουν απο αποθηκη στην Ευρωπη, για ταχυτερη παραδοση, συνηθως 3-4 ημερες και εννοειται δεν υπαρχει τελωνειο.

Οι τιμες στα ιδια μοντελα κινητων ειναι εξαρχης φουσκωμενες (φυσιολογικα αν σκεφτει κανεις και το ΦΠΑ που θεωρητικα εχουν πληρωσει και την χρηση κουριερ), διαλεγεις δηλ. αν το θελεις απο Κινα πιο φθηνα σε 20-30-40 μαξ ημερες ή απο αποθηκη Ευρωπης πιο ακριβα σε λιγες ημερες. Συνηθως στις αποθηκες EU εχουν λιγα διαθεσιμα μοντελα.

 

Στην προκειμενη, εγινε στραβη απο το μαγαζι. Οπως ειπαν και παραπανω, δεν ειναι το πιο οργανωμενο μαγαζι, θυμαμαι πολλα λαθη στις σελιδες τους και κυριως με τα κουπονια τους. Ενταξει, δεν μπαινει για αυτο στην μαυρη λιστα, βγαζει καλες προσφορες, απλα καλο ειναι να γνωριζουμε οτι δεν ψωνιζουμε απο το αμαζον, θα τυχουν και στραβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κινητό που πηρε ο φιλος έγραφε οτι στέλνεται απο Ευρώπη αλλά απο κάτω έγραφε οτι το stock απο Ευρώπη δεν καλύπτει την Ελλαδα και θα σταλθεί απο Κίνα.

 

Ποιος φταίει που δεν το διάβασε; Το μαγαζί ή ο ίδιος; Όταν αγοράζουμε κάτι πρεπει να διαβάζουμε τους όρους συναλλαγής, περιπτωσεις τέτοιας αμέλειας δημιουργούν αυτά τα περιστατικά. Απλα πρεπει να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κινητό που πηρε ο φιλος έγραφε οτι στέλνεται απο Ευρώπη αλλά απο κάτω έγραφε οτι το stock απο Ευρώπη δεν καλύπτει την Ελλαδα και θα σταλθεί απο Κίνα.

 

Ποιος φταίει που δεν το διάβασε; Το μαγαζί ή ο ίδιος; Όταν αγοράζουμε κάτι πρεπει να διαβάζουμε τους όρους συναλλαγής, περιπτωσεις τέτοιας αμέλειας δημιουργούν αυτά τα περιστατικά. Απλα πρεπει να είμαστε πιο προσεκτικοί.

Εσύ πώς είσαι 100% σίγουρος ότι το σχετικό note δεν προστέθηκε σε μεταγενέστερη ημερομηνία; 

Αλλά, ΟΚ, πες ότι δεν το είδα γιατί είμαι απρόσεκτος. Ο πωλητής που μου είπε ότι η παραγγελία μου θα σταλεί στην Ελλάδα από Ολλανδία ήταν κι αυτός απρόσεκτος; 

Περίμενε, έχει κι άλλο. Όταν διάβασα εδώ τις συζητήσεις ξαναμπήκα στη σελίδα και έψαχνα για το σχετικό note. Μάντεψε! Δεν υπήρχε. Αλλά επειδή οι ψύλλοι στα αυτιά μου είχαν μπει, τους ξαναγράφω και ζητάω να ακυρώσουν την παραγγελία σε περίπωση που δεν μπορούν να εκτελέσουν από Ολλανδία. Αλλά οι κινέζοι εξακολουθούν να είναι απρόσεκτοι και την παραδίδουν την επόμενη, για αποστολή από Κίνα με Sing Post. Πολύ απροσεξία έπεσε, δε συμφωνείς;

 

Καλά λοιπόν κάνεις και επαίρεσαι για την προσοχή που σε διακρίνει και συνιστάς περισσότερη προσοχή σε εμάς τους απρόσεκτούς αλλά θα μου επιτρέψεις να κάνω το ίδιο κι εγώ:

Να επιστήσω δηλαδή την προσοχή σε όλους τους φίλους του φόρουμ προτού προβούν σε μελλοντικές παραγγελίες από Gearbest με την απατηλή ελπίδα ότι θα παραλάβουν από ευρωπαϊκή αποθήκη με κινεζιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κάνατε διαμάχη για το Gearbest το thread.

Και εγώ αγοράζω κάτι από το Gearbest τουλάχιστον 1 φορά το μήνα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Όλα τα παραπάνω post μαζί με το δικό μου είναι ΑΧΡΗΣΤΑ για το thread ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ no-name "κινεζιες" tablets και smartphones Ver.2

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...