Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα.. ΠΟΥ;


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, li@m είπε

Ρίξε τους μαύρο. Πάνε Πειραιώς. Μέσα σε μια ημέρα η κάρτα εγκρίθηκε. Κάνε αίτηση μέσω web banking 

Βασικά έχω πιστωτική με μεγάλο όριο στην Eurobank, απλά εκεί που είχα μια καλούτσικη έκπτωση στην Cosmote (κάθε μήνα έχω 4ψήφιο τζίρο), μέσα Ιουνίου το έκοψαν, και κατέληξα να έχω 1-2 ευρώ κάθε μήνα κέρδος, οπότε είπα να τους κόψω και εγώ, και να πάω σε μια κάρτα που να έχει επιστροφή σε όλο τον τζίρο (Energy Mastercard)

Επίσης δε γουστάρω να πληρώνω συνδρομή, πες με περίεργο πες με ότι θες :P (υπόψην στην Eurobank δεν έχω συνδρομή για πάντα)

Αυτές τις Πειραιώς δε προσφέρουν κάτι ουσιαστικά, εκτός αν δεν έχω προσέξει καλά

  

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 347
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Βασικά έχω πιστωτική με μεγάλο όριο στην Eurobank, απλά εκεί που είχα μια καλούτσικη έκπτωση στην Cosmote (κάθε μήνα έχω 4ψήφιο τζίρο), μέσα Ιουνίου το έκοψαν, και κατέληξα να έχω 1-2 ευρώ κάθε μήνα κέρδος, οπότε είπα να τους κόψω και εγώ, και να πάω σε μια κάρτα που να έχει επιστροφή σε όλο τον τζίρο (Energy Mastercard)

Επίσης δε γουστάρω να πληρώνω συνδρομή, πες με περίεργο πες με ότι θες :P (υπόψην στην Eurobank δεν έχω συνδρομή για πάντα)

Αυτές τις Πειραιώς δε προσφέρουν κάτι ουσιαστικά, εκτός αν δεν έχω προσέξει καλά

 

Στην classic visa τον πρώτο χρόνο είναι δωρεάν η συνδρομή και αν στον επόμενο έχεις 2500 ευρώ σε αγορές τότε δεν έχει συνδρομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, li@m είπε

Στην classic visa τον πρώτο χρόνο είναι δωρεάν η συνδρομή και αν στον επόμενο έχεις 2500 ευρώ σε αγορές τότε δεν έχει συνδρομή. 

Ναι αλλά δεν έχουν κάποιο πρόγραμμα επιστροφής επί του τζίρου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

έχει yellows επί του συνολικού τζίρου ή μόνο με τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις ; 

Στις συνεργαζόμενες δίνει περισσότερα αλλά σε όλες τις συναλλαγές δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, li@m είπε

Στις συνεργαζόμενες δίνει περισσότερα αλλά σε όλες τις συναλλαγές δινει

Τα yellows που δίνει στις "γενικές" συναλλαγές (στις μη συνεργαζόμενες), είναι πρακτικά 0

Αν θυμάμαι καλά, είναι 1 yellow ανά 10€, δηλαδή στα 1000€ 100 yellows, τα οποία είναι ίσα με 0.2 € αν πας να τα εξαργυρώσεις

Δηλαδή στις 15000 τζίρο το χρόνο με αυτή τη κάρτα, παίρνεις πίσω 3 €

Ούτε καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθε 1 ευρω σε γενικες συναλλαγες παιρνεις 1 yellow.Πχ πληρωνεις δεη 100 ευρω θα παρεις 100 yellows.Στις συνεργαζομενες επιχειρησεις θα παρεις για καθε 1 ευρω δεκα yellows.Η ουσια ειναι οτι δινουν ψυχουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Για καθε 1 ευρω σε γενικες συναλλαγες παιρνεις 1 yellow.Πχ πληρωνεις δεη 100 ευρω θα παρεις 100 yellows.Στις συνεργαζομενες επιχειρησεις θα παρεις για καθε 1 ευρω δεκα yellows.Η ουσια ειναι οτι δινουν ψυχουλα.

Στην χρεωστική που έχω, είναι 0.1 yellow / €

image.png.abf79bd3757443d61512641c3f94227d.png

image.png.20487325f45573a9420b20ace985d72c.png

Και δεκαπλάσια να είναι τα yellows στην πιστωτική, πάλι της πλάκας είναι η επιστροφή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Στην χρεωστική που έχω, είναι 0.1 yellow / €

image.png.abf79bd3757443d61512641c3f94227d.png

image.png.20487325f45573a9420b20ace985d72c.png

Και δεκαπλάσια να είναι τα yellows στην πιστωτική, πάλι της πλάκας είναι η επιστροφή !

Δεν αντιλέγω είναι ψίχουλα. Αλλά ποια τράπεζα δίνει περισσότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, li@m είπε

Δεν αντιλέγω είναι ψίχουλα. Αλλά ποια τράπεζα δίνει περισσότερα; 

H eurobank είχε ξεκινήσει με 1.5 + 1.5% επί του συνολικού τζίρου της κάρτας σε έκπτωση σε σταθερό + κινητό cosmote, το οποίο στην πορεία έγινε 1 + 1 %, δηλαδή στα 1000 € είχες 20€ κέρδος (αυτό μέχρι πριν 1 1/2 μήνα)

Στο 1000ρικο η Πειραιώς δίνει 1000 yellows, δηλαδή 2€ 

Αυτή που λέω να βγάλω τώρα στην Alpha Bank, δίνει 1% επί του συνόλου επιστροφή στην Shell (και 3% όταν την χρησιμοποιείς εκεί), όσο να το πεις είναι διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2021 στις 9:39 ΜΜ, efo355 είπε

Υπάρχει τρόπος να έχεις πρόσβαση στο χρήμα της πιστωτικής άτοκα.

Δηλαδή;
Δεν κατάλαβα σε τι διαδικασία αναφέρεσαι.

Στις 11/8/2021 στις 3:19 ΜΜ, li@m είπε

Έκανα αίτηση ηλεκτρονικα στην άλφα πριν δύο εβδομάδες. Μόλις εχθές με πήραν τηλ για να περάσω από acs να υπογράψω την σύμβαση για να την στείλουν στο τμήμα εκδόσεων της τράπεζας και αυτοί να μου αποστείλουν την κάρτα. Περίπου 2 εβδομάδες μου είπαν. Το αστείο ηταν το πιστωτικό όριο που το ορισανε στα 1500. 

Εχθές έκανα αίτηση στην Πειραιώς και ζήτησα 5Κ όριο. Σήμερα εγκρίθηκε για 4Κ όμως και ήδη έχουν ταχυδρομισει την κάρτα. 

Άρα σε θέμα ταχύτητας νομίζω ξεκάθαρα Πειραιώς. 

5 χιλιάδες όριο;;;
Συγγνώμη, μπορεί να είναι αδιάκριτη η ερώτηση οπότε μην απαντάς, αλλά τι ζητάνε για ένα τέτοιο όριο; Σίγουρα πολύ υψηλό εισόδημα και κάποια εγγύηση/εγγυητή (τουλάχιστον βάσει όσων μου είπαν σε Εθνική και Πειραιώς όταν είχα πάει για πληροφορίες).

Στις 1/6/2021 στις 5:50 ΠΜ, Dante80 είπε

Δεν είναι άγνωσται οι βουλαί, αν έχεις την μισθοδοσία σου στην τράπεζα που κάνεις αίτηση τότε απλά αλλάζουν τα πράγματα. 

Άγνωσται. 
Εδώ ξέρω άτομα με τρομερά μικρά εισοδήματα και άνεργοι και πήραν καλές πιστωτικές. Το πώς, μη με ρωτάς, ίσως είχαν ακίνητη περιουσία, τι να πω.

Όσο για την μισθοδοσία, δεν φάνηκε να τον ενδιαφέρει και πολύ τον υπάλληλο και στις δύο τράπεζες. Επέμενε σε καλό ετήσιο εισόδημα και ύπαρξη καλού εγγυητή. Ειχα πει να δειξω και συνεχή μισθοδοσία τελευταίων 8 μηνών αλλά δεν θα ήταν αποδεκτό. Οπότε με βλέπω να περιμένω τίποτα 1-2 χρόνια δυστυχώς ακόμα, μπας και δείξει κάποια φορολογική τίποτα καλό (και πάλι με ένα μεγάλο εαααν, σύμφωνα με αυτούς). 

Δίναν κάποτε πιστωτική ως και σε πεθαμένους (που λέει ο λόγος) με τίποτα στην άκρη και τώρα δεν θέλουν/έχουν να δώσουν τίποτα. Θα έλεγα καλά να πάθουν αλλά δεν είχαν επιπτώσεις, δεν πάθανε κάτι οι μεγάλες συστημικές τράπεζες. Μια χαρά πελατεία έχουν και μια χαρά τους σώζει το κράτος με τα χρήματα φορολογουμένων όποτε χρειάζεται. 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Neoss είπε

Δηλαδή;
Δεν κατάλαβα σε τι διαδικασία αναφέρεσαι.

5 χιλιάδες όριο;;;
Συγγνώμη, μπορεί να είναι αδιάκριτη η ερώτηση οπότε μην απαντάς, αλλά τι ζητάνε για ένα τέτοιο όριο; Σίγουρα πολύ υψηλό εισόδημα και κάποια εγγύηση/εγγυητή (τουλάχιστον βάσει όσων μου είπαν σε Εθνική και Πειραιώς όταν είχα πάει για πληροφορίες).

Άγνωσται. 
Εδώ ξέρω άτομα με τρομερά μικρά εισοδήματα και άνεργοι και πήραν καλές πιστωτικές. Το πώς, μη με ρωτάς, ίσως είχαν ακίνητη περιουσία, τι να πω.

Όσο για την μισθοδοσία, δεν φάνηκε να τον ενδιαφέρει και πολύ τον υπάλληλο και στις δύο τράπεζες. Επέμενε σε καλό ετήσιο εισόδημα και ύπαρξη καλού εγγυητή. Ειχα πει να δειξω και συνεχή μισθοδοσία τελευταίων 8 μηνών αλλά δεν θα ήταν αποδεκτό. Οπότε με βλέπω να περιμένω τίποτα 1-2 χρόνια δυστυχώς ακόμα, μπας και δείξει κάποια φορολογική τίποτα καλό (και πάλι με ένα μεγάλο εαααν, σύμφωνα με αυτούς). 

Δίναν κάποτε πιστωτική ως και σε πεθαμένους (που λέει ο λόγος) με τίποτα στην άκρη και τώρα δεν θέλουν/έχουν να δώσουν τίποτα. Θα έλεγα καλά να πάθουν αλλά δεν είχαν επιπτώσεις, δεν πάθανε κάτι οι μεγάλες συστημικές τράπεζες. Μια χαρά πελατεία έχουν και μια χαρά τους σώζει το κράτος με τα χρήματα φορολογουμένων όποτε χρειάζεται. 

Τι την θες την πιστωτική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι την θες την πιστωτική ?

Ό,τι όλος ο κόσμος, τίποτα περίεργο. Να μπορώ να πληρώσω με δόσεις ένα μεγάλο ποσό στον οδοντίατρο (μιας και είναι να κάνω κιόλας κάτι εκεί που θα κοστίσει ακριβά), επίσης να πληρώνω με δόσεις ένα έπιπλο ή μια συσκευη και γενικά να μπορείς να χεις και ένα ποσό για ώρα απόλυτης ανάγκης (ξέρω τι παίζει σε τέτοια περίπτωση γιαυτο και λέω απόλυτης). Τώρα πολύ απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός απ το να κάθεσαι να μαζευεις χρήματα για πάρα πολύ καιρό ώστε να πληρώνεις μονομιάς.  

Επεξ/σία από Neoss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...