Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουβεντιάζαμε εδώ με τους φίλους μου, τι θα μπορούσε να επιφέρει περισσότερες αρνητικές επιπτώσεις στην overall υγεία μας. Η νευρική ανορεξία ή η παχυσαρκία.

Έψαξα στο Google. Σας ορκίζομαι, το έκανα. Και το έκανα και με διάφορα rephrases. Πέρα από το Link όμως που θα μου βρείτε, εάν ιατρικά αποδεικνείουν πως ένα από τα δυο θα ήταν χειρότερη κατάληξη για τον οργανισμό, θα ήθελα να μας λέγατε και εσείς ότι νομίζετε.

Εγώ προσωπικά, θεωρώ πως μετά την ηλικία των 50 το βάρος καταλήγει να προκαλεί πολλά ανεβασμένα νούμερα όπως χοληστερίνες/τριγλυκερίδια/ζάχαρα κτλπ όπου αμέσως χρειάζεται ένα μπαράζ χαπιών για να μην μας αφήσει μόνους. Είναι fact πως και η παχυσαρκία είναι ασθένεια, απλά πιο mild απ' τον καρκίνο φυσικά. Έχω μιλήσει με 10 διαφορετικούς γιατρούς και όλοι μου έχουν πει, σε κάζουαλ κουβέντα, πως οι περισσότεροι γίνονται ασθενείς επειδή τρώνε, όχι από την έλλειψη της τροφής.

 

2.jpgUntitled.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγο αστοχος ο προβληματισμος τυπου: "τι είναι πιο καρκινογόνο, το 3g ή η ηλιοθεραπεια; / τι σκοτώνει περισσότερο, το αλκοόλ ή το τσιγάρο; (ετσι, χωρις ουτε καν περιπτωσιολογιες πχ σε τι ποσότητες, συχνότητες, ηλικίες, προϋπαρχουσες κληρονομικές ασθένειες κτλ κτλ κτλ)"

 

 

 

Είναι fact πως και η παχυσαρκία είναι ασθένεια, απλά πιο mild απ' τον καρκίνο φυσικά.

Για καποιον λογο, επλασα στο μυαλό μου τον Θέμη Γεωργαντά να μιλάει μελλοντικα ως παλαιμαχος νεολαιος σε διαφημιστική εκπομπη τύπου κολλαγόνο και να χρησιμοποιει ακριβως αυτήν την φραση για να σπρώξει φυτικά χάπια αδυνατισματος. πχαχαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ έχω περάσει κ απο τα δύο στάδια , δηλαδή απο το πρώτο ακούμπησα λίγο δεν έκατσα καιρό, μπήκα στρατό 65kg με χαμηλό λίπος και έφτασα κάτω απο 60 , 50τόσα σε ένα μήνα τουλάχιστον 6-7kg κάτω απο το ήδη αδύνατο μου αν σκεφτούμε οτι τώρα ειμαι 82
στο 2ρο είχα αράξει καιρό κ ήμουν σαν το ανθρωπάκι της michelin τις παλιές εποχές lineage 

και στις δύο περιπτώσεις σκατά , στην πρώτη ενα αδύναμο ανθρωπάριο και στη δεύτερη μια μάζα σκουπιδιών χωρίς ιδιαίτερη ικανότητα στη μάχη σώμα με σώμα , εκτός αν ηταν με καμια χοντρή γριά και βαράγαμε τις κοιλιές μας .
μπλλλλλfuaaaaaaaak σιχάθηκα τι σκέφτηκα  πρωι πρωί  :"(

ο άνθρωπος πρέπει να ειναι όμορφος(εκτός αν γεννηθεί άσχημος) , γρήγορος , δυνατός και το βασικότερο όσο το δυνατών περισσότερο δύσκολο να σκοτωθεί. όλοι πεθαίνουμε με μια σφαίρα που λέει ο λόγος αλλα βάση στατιστικής οι περισσότεροι φόνοι ειναι σώμα με σώμα άρα βάση στατιστικής θα κάνω το σώμα μου πολεμική μηχανή και σε περίπτωση πολέμου θα έχω 10% πιθανότητες παραπάνω απότι θα είχα για επιβίωση. Τώρα το βλέπουμε σαν λίγο το 10% αλλα αν σκάβεις να βρεις γεοσκόλικες να φας γιατι δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο αυτό το 10% μπορεί να σου δώσει λίγο φαγητό απο κάποιο αδύναμο κ αγύμναστο που θα βρεθεί μπροστά μου.
Οπως λέει και ο Rick "its all about survival now"

ε δε λέω για τώρα , αν και ίσως (υποθετικά σενάρια ) ξέρετε τώρα :"D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι Ανορεξία vs Βουλιμία.

 

Είναι δυο αντίθετα άκρα που έχουν κοινά αποτελέσματα. Φθείρουν τον οργανισμό και την ποιότητα ζωής του ασθενούς.Είναι δυο ασθένειες που απαιτούν ιατρική βοήθεια, όσο γίνεται πιο γρήγορα !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παχυσαρκία και ανορεξία είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Για να ξέραμε τι είναι χειρότερο μπορεί να γίνει με 2-3 τρόπους. Ο ευκολότερος είναι μια επιστημονική αναζήτηση και καταμέτρηση του πλήθους των συνεπειών από τις ασθένειες αυτές, όποια έχει τις περισσότερες αριθμητικά είναι πιθανότατα και χειρότερη. Ο αμέσως δυσκολότερος είναι να γίνει μια δημοσκόπηση και στατιστική μελετη από μεγάλο δείγμα ατόμων που ἐπαθαν τις ασθένεις αυτές και θα βαθμολογούν τις εμπειρίες τους σε μια κλίμακα βαρύτητας που θα είναι κοινή και για τις δύο ασθένειες, αυτή που θα έχει τον υψηλότερο βαθμό θα είναι πιθανώς και η χειρότερη. Ο τρίτος τρόπος είναι να γίνουν και τα δύο προηγούμενα μαζί και το αποτέλεσμα να προκύψει από συνδυασμό.

Τώρα όσο και να ψάξεις στο google ή να ρωτήσεις γιατρούς μάλλον άκρη δεν θα βγει διότι για τους γιατρούς η ουσία δεν είναι ποια ασθένεια είναι η χειρότερη ειδικά σε αυτές τις δύο, αλλά πως και με ποιον τρόπο θα θεραπευτούν και θα προλαμβάνονται από το κοινωνικό σύνολο.

 

Έχω υπάρξει οριακά παχύσαρκος βάσει ΔΜΣ αν και είμαι βαρυκόκαλος. Γενικά πάντοτε ήμουν πολλά κιλά, αλλά το χειρότερο για μένα ήταν πως προέκυψαν διάφορα προβλήματα υγείας κληρονομικά πριν λίγα χρόνια και σε συνδιασμό με τα πολλά κιλά το αποτέλεσμα ήταν δυσανάλογα βαρύτερο για εμένα, πέρασα άσχημα ειδικά ψυχολογικά και είχα σοβαρά προβλήματα με τις μετακινήσεις, τα καλοκαίρια ήταν κόλαση. Τώρα έχω γίνει καλύτερα χάνοντας 21 κιλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το γεγονός να αποδεχτούμε ότι και τα 2 άκρα, όπως τα άκρα γενικώς, είναι γτπ δεν παίζει;

 

Πέρασα από 75 κιλά όταν μπήκα στην σχολή, τελείωσα 138 λόγο WOW. γυρίζω στο χωριό, ένας παλιός συμμαθητής που ασχολήται ακόμα και τώρα με πρωταθλιτισμό, με ανέλαβε. σε 2 χρόνια 88 κιλά μόνο μυς - ζώον. 

 

 

Τώρα, 92, με τα κλασσικά ΙΤ παχάκια μου, δεν με πολυνοιάζει. ακόμα πάω για τρέξιμο 2-3 φορές την εβδομάδα και περπατάω από το σπίτι στην δουλειά καθημερινά (25-30 λεπτά ~2χμ). χοντρ00λης ναι, άχρηστος όχι. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε ακρότητα έχει επιπτώσεις στον οργανισμό. Πεθαίνεις κι απ τα 2 από organ failure. Απλά έχει γίνει της μόδας λίγο τελευταία να "ωραιοποιείται" η παχυσαρκία, με την έννοια δέξου τον εαυτό σου όπως είναι.. Πολύ ευαίσθητο θέμα και προβλέπω να σε τρώνε OP..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το γεγονός να αποδεχτούμε ότι και τα 2 άκρα, όπως τα άκρα γενικώς, είναι γτπ δεν παίζει;

 

Πέρασα από 75 κιλά όταν μπήκα στην σχολή, τελείωσα 138 λόγο WOW. γυρίζω στο χωριό, ένας παλιός συμμαθητής που ασχολήται ακόμα και τώρα με πρωταθλιτισμό, με ανέλαβε. σε 2 χρόνια 88 κιλά μόνο μυς - ζώον. 

 

 

Τώρα, 92, με τα κλασσικά ΙΤ παχάκια μου, δεν με πολυνοιάζει. ακόμα πάω για τρέξιμο 2-3 φορές την εβδομάδα και περπατάω από το σπίτι στην δουλειά καθημερινά (25-30 λεπτά ~2χμ). χοντρ00λης ναι, άχρηστος όχι. :)

 

 

Aυτό το παιχνίδι έχει καταστρέψει πολύ κόσμο τελικά. Όταν έπαιζα κι εγώ φανατικά είχα φτάσει 110! Ευτυχώς όμως τώρα λόγω δουλειάς και λίγο προσεγμένης διατροφής είμαι στα 87 και κάτω από 20% λίπος, είμαι ευχαριστημένος. Όχι πως δε τρώω, μπορεί να τρώω καλά πράγματα άλλα τρώω σα ζώο. Αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα (παθολογικό, ψυχολογικό) μπορεί κάποιος πολύ απλά να μη πάει σε κανένα από τα δύο άκρα. Απλά δε τρως από έξω το οτιδήποτε, μαγειρεύεις σωστά στο σπίτι, είσαι συνειδητοποιημένα ΕΚΕΙ όταν τρως για την ποσότητα που τρως, αποφεύγεις όσο μπορείς τα περισσότερα από τα πολύ επεξεργασμένα τρόφιμα (μπισκότα, αλλαντικά, παγωτά κλπ), και είσαι κομπλέ. Οι περισσότεροι τρώνε σα ζώα και δε το καταλαβαίνουν,τρώνε σκατοτροφές (ναι και καθημερινή τυρόπιτα ανήκει εκεί),και πάντα κάνουν κάτι άλλο ενώ τρώνε (βλ, τηλεόραση υπολογιστή). Για τη νευρική ανορεξία η μόνη εμπειρία που είχα είναι η αδερφή μιας παλιάς γκόμενας, που ενώ ήταν κομπλέ σα σώμα, μόλις έτρωγε λίγο παραπάνω (κατ αυτή) πήγαινε κ ξέρναγε μετά, μέχρι που σε κάποια φάση ο δικός της έλαβε δραστικά μέτρα,κ κάπως την πρόλαβε πριν να φτάσει σημείο χωρίς επιστροφή. Στην παχυσαρκία απομακρύνεις τον παράγοντα fast-food και junk-food και τα βγάζεις πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε ακρότητα έχει επιπτώσεις στον οργανισμό. Πεθαίνεις κι απ τα 2 από organ failure. Απλά έχει γίνει της μόδας λίγο τελευταία να "ωραιοποιείται" η παχυσαρκία, με την έννοια δέξου τον εαυτό σου όπως είναι.. Πολύ ευαίσθητο θέμα και προβλέπω να σε τρώνε OP..

 

Αλλο παχυσαρκια αλλο εισαι χοντρουλης εχει τεραστια διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβεντιάζαμε εδώ με τους φίλους μου, τι θα μπορούσε να επιφέρει περισσότερες αρνητικές επιπτώσεις στην overall υγεία μας. Η νευρική ανορεξία ή η παχυσαρκία.

 

Έψαξα στο Google. Σας ορκίζομαι, το έκανα. Και το έκανα και με διάφορα rephrases. Πέρα από το Link όμως που θα μου βρείτε, εάν ιατρικά αποδεικνείουν πως ένα από τα δυο θα ήταν χειρότερη κατάληξη για τον οργανισμό, θα ήθελα να μας λέγατε και εσείς ότι νομίζετε.

 

Εγώ προσωπικά, θεωρώ πως μετά την ηλικία των 50 το βάρος καταλήγει να προκαλεί πολλά ανεβασμένα νούμερα όπως χοληστερίνες/τριγλυκερίδια/ζάχαρα κτλπ όπου αμέσως χρειάζεται ένα μπαράζ χαπιών για να μην μας αφήσει μόνους. Είναι fact πως και η παχυσαρκία είναι ασθένεια, απλά πιο mild απ' τον καρκίνο φυσικά. Έχω μιλήσει με 10 διαφορετικούς γιατρούς και όλοι μου έχουν πει, σε κάζουαλ κουβέντα, πως οι περισσότεροι γίνονται ασθενείς επειδή τρώνε, όχι από την έλλειψη της τροφής.

 

2.jpgUntitled.png

 

Και οι δυο ασθενιες ειναι εξισου σοβαρες, εγω ειμαι παχυσαρκος μια φιλη ειναι βουλιμικη τρωι και μετα ξερναει, στο 1ο μπορεις να παθεις παθησεις απο το βαρος πχ εμφραγμα στην ανορεξια μπορει ομως απο την αλλη να παθεις ανακοπη λογω αδυναμιας του οργανισμου.

 

Η παχυσαρκια εχει πολλους λογους οχι μονο το φαι, μπορει να ειναι γονιδιακο, ορμονικο και ψυχολογικο θεμα.

^Παχυσαρκία θεωρείται μετά από κάποιο όριο. Εγώ μιλάω συγκεκριμένα για τους παχύσαρκους.

 

και παλι παιζει ρολο σε τι σταδιο εισαι, υπαρχει ο απλα παχυσαρκος που ειναι κοντα με το υπερβαρος , υπαρχει η νοσογονος παχυσαρκια και τελος υπαρχει και η υπερπαχυσαρχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...