Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λολ εδω ξέρω κοπέλες που σου λένε πως όταν είναι να κάνουν παιδί θα γεννήσουν με καισαρική .. ακόμα και αν δεν είναι αναγκαίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προδιάθεση για παχυσαρκία υπάρχει απότι λένε επιστήμονες και κάτι θα ξέρουν αλλα το θέμα είναι οπως με τον θυρεοειδή , 500 λένε οτι έχουν πρόβλημα μόνο 2-3  απο αυτούς έχουν στα αλήθεια γιατι έχουν ευκολη την δικαιολογία , αλλα ειναι στο χέρι του καθενός να το ελέγξει , η μόνη διαφορά ειναι οτι πρέπει να προσέξει λίγο παραπάνω απο τον άλλο , δεν παχαίνουμε με αέρα 

Εγώ είμαι ή του ύψους ή του βάθους , ή θα φτιάξω σώμα που θα κάνει σαγόνια να πέφτουν και κεφάλια να γυρνάνε να κοιτάζουν ή δεν θα έχω καθόλου. Ετσι κ άλλοι , ή θα προσέχουν πολύ ή θα αφεθούν κ θα είναι κώλος 

ζυγίζεις καταστάσεις , παίρνεις αποφάσεις nd u do whatever the FUCK u wanna do :)

 

Να δεχτώ ότι η προδιάθεση σου βάζει 10-15 κιλά. Όταν όμως κάποιος είναι +60 κιλά από το κανονικό φταίει απλά ότι κατεβάζει ότι βρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεχτώ ότι η προδιάθεση σου βάζει 10-15 κιλά. Όταν όμως κάποιος είναι +60 κιλά από το κανονικό φταίει απλά ότι κατεβάζει ότι βρει.

όχι δεν κατάλαβες , τίποτα δεν σου βάζει κιλά , ξαναδιάβασε το μήνυμα μου άλλη μία , το άτομο με την προδιάθεση θα πρέπει να προσέχει λίγο παραπάνω απο τους υπολοίπους , δεν πρόκειται να παχύνει με αέρα, το ίδιο και με άτομα που έχουν πρόβλημα θυρεοειδή, αν ακολουθούν την αγωγή τους και τρώνε όπως πρέπει δεν δικαιολογούνται να έχουν ξέρω γω 10+ παραπάνω κιλά.

Αλλα αυτοί που έχουν πρόβλημα ειναι ελάχιστοι και κάνουν κάτι γιαυτό , γιατι είδαν οτι κάτι πάει στραβά και το έψαξαν.

οι υπόλοιποι το επικαλούνται σαν δικαιολογία.

 

Σε όμοια μοίρα έχω και τα άτομα που δεν γυμνάζονται κ ας ειναι και στα "φυσιολογικά" κιλά . Ολοι έχουν χρόνο να γυμναστούν , 30-40 λεπτά 3-4 φορές την εβδομάδα για να μην πω κάθε μέρα τα έχουν όλοι και ειναι αρκετά για να διατηρούν μια καλή φυσική κατάσταση και όμως δεν το κάνουν, δηλαδή θεωρούν ποιο σημαντικά 40 λεπτά παιχνιδιού παραπάνω ή ταινίας ή ύπνου απο την υγεία τους. Ο ύπνος κάνει καλό αλλα δεν ζούμε για να κοιμόμαστε , θα έρθει η ώρα που θα πεθάνουμε κ θα ρίξουμε αρκετό ύπνο dont worry.

 

Ακούς δικαιολογίες φάση "έχω υποχρεώσεις " "δουλευω πολλές ώρες" "έχω οικογένεια " Ναι οκ αλλα έχεις 3 ώρες να αράξεις στην tv να παρακολουθήσεις το σκουπιδαριό που σου σερβίρουν  

θα το δεχθώ αν αυτά τα άτομα δεν βλέπουν τηλεόραση και δεν κοιμούνται 10 ώρες τη μέρα, δεν καίγονται σε ενα pc όλη μέρα δεν δεν δεν , αλλα τι φάση ? δούλοι ή εργάτες στα ορυχεία ? και αν υπάρχουν τέτοιοι στην Ελλάδα θα ειναι λίγοι. Αντι να δεις 3 ώρες τηλεόραση δες 2 και γυμνάσου . Υπάρχουν χιλιάδες τρόποι να γυμναστείς και ο ποιο απλώς και φυσικός για όλους μας το περπάτημα/τρέξιμο αλλα όλοι αυτοί περιμένουν να πάνε σε γυμναστήριο για να ανέβουν σε διάδρομο , λες και ο δρόμος έχει σκατά και φοβούνται μη γλιστρήσουν

Και δέχομαι να μην τρέξει κάποιος που μπορεί για να αποφύγει τους κραδασμούς αλλα να περπατήσουμε όλοι μπορούμε.

Αλλα ακόμα και αν δεν μπορείς να γυμναστείς αν φας σωστά θα είσαι σε καλά κιλά και υγιής γιατι το "κανονικά κιλά" δεν σημαίνει κάτι , αρκετοί ειναι skinny fat και νομίζουν οτι είναι φυσιολογικοί ενό στην πραγματικότητα ειναι σαν κάποιον +15κιλά μόνο που δεν έχουν τους μυς του. 

τέσπ τα περισσότερα προβλήματα υγείας τέτοιου τύπου ξεκινούν απο το μυαλό.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγική κατάσταση. Τα στατιστικά είναι για ηλικίες απο 5-17 ετών. Μεγάλο ρόλο για να αυξηθεί το ποσοστό νομίζω παίζουν και οι πανελλήνιες. Όλο το άγχος, κακή διατροφή (σοκολάτες, λιπαρά κτλ), ακινησία λόγω διαβάσματος προσθέτουν αρκετά κιλά. Άμα πάρω παράδειγμα απο τον εαυτό μου που ήμουν +10 κιλά απο το φυσιολογικό μου βάρος εκείνη τη περίοδο. Ευτυχώς τα έχασα μετά απο 2 χρόνια. 

 

Το βασικότερο όμως είναι απο μικρή ηλικία το παιδί να γνωρίζει πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ισορροπημένη διατροφή. Πρέπει να μπει σαν μάθημα ή έστω κάποιες ωρες άνα σχολικό έτος και να γίνεται σωστή ενημέρωση πάνω στο θέμα.

 

Καλά έκανες και postαρες τα στοιχεία, γιατί κάπου είχε πάρει το αυτί μου πριν 2 χρόνια οτι λόγω κρίσης σταμάτησαν οι γονείς να δίνουν παχυντικές τροφές στα παιδιά τους και ενώ είχαμε την πρωτιά μετά πέσαμε 2οι ή 3οι, αλλά μάλλον ήταν η ιδεά μου ή το μπέρδεψα με άλλη έρευνα για το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεχτώ ότι η προδιάθεση σου βάζει 10-15 κιλά. Όταν όμως κάποιος είναι +60 κιλά από το κανονικό φταίει απλά ότι κατεβάζει ότι βρει.

 

Ευκολα κρινεις τον αλλον χωρις να ξερεις , ο θυροειδης ελεγχει τις ορμονες σου με οτι αυτο σημαινει, πολλους τους χτυπαει καταθλιψη , θελουν να κοιμουνται και ολο να τρωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευκολα κρινεις τον αλλον χωρις να ξερεις , ο θυροειδης ελεγχει τις ορμονες σου με οτι αυτο σημαινει, πολλους τους χτυπαει καταθλιψη , θελουν να κοιμουνται και ολο να τρωνε.

 

Εστω οτι ειναι ετσι , το οτι καποιος ομως βαζει κιλα δεν φταιει ο θυρεοειδης αλλα οτι τρωι παραπανω απο αυτο που χρειαζεται.

 

Πολλοι βολευονται με αυτο που εχουν και λενε στον εαυτο τους οτι " οκ, ειμαι χοντρος και αυτο δεν αλλαζει" και τρωνε παραπανω. Δηλαδη αποδεχονται το προβλημα τους αντι να το λυσουν.

 

Επισης πολλοι απο αυτους δεν ειναι διατεθιμενοι να αλλαξουν συνηθειες. Αποφασιζεις τι θες πιτσες,πιτες, κοκακολες και σοκολατες και θανατο στα 40 ή γυμναστικη,καλη διατροφη (η οποιοα μπορει να περιλαμβανει ολα τα παραπανω μια στο τοσο) και μια καλη ζωη μεχρι τα 70+?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι ειναι ετσι , το οτι καποιος ομως βαζει κιλα δεν φταιει ο θυρεοειδης αλλα οτι τρωι παραπανω απο αυτο που χρειαζεται.

 

Πολλοι βολευονται με αυτο που εχουν και λενε στον εαυτο τους οτι " οκ, ειμαι χοντρος και αυτο δεν αλλαζει" και τρωνε παραπανω. Δηλαδη αποδεχονται το προβλημα τους αντι να το λυσουν.

 

Επισης πολλοι απο αυτους δεν ειναι διατεθιμενοι να αλλαξουν συνηθειες. Αποφασιζεις τι θες πιτσες,πιτες, κοκακολες και σοκολατες και θανατο στα 40 ή γυμναστικη,καλη διατροφη (η οποιοα μπορει να περιλαμβανει ολα τα παραπανω μια στο τοσο) και μια καλη ζωη μεχρι τα 70+?

 

και παλι και σε αυτη την περιπτωση κατα 99% εχει καποιο ψυχολογικο θεμα, εσυ που εισαι φιτ το βλεπεις ευκολο για καποιον παχυσαρκο ειναι βουνο.

 

Ελαχιστοι ειναι αυτοι που τα καταφερνουν μονοι τους αν δεν εχεις ψυχολογικη στιριξη και πολλα αλλα ειναι πολυ δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμγωνώ και γω, όταν έχεις ψυχολογικά είσαι σαν άρρωστος, δεν είναι εύκολο μια απόφαση μπαμ και κάτω "κόβω το φαϊ"

Ο πρώην μου από τότε που χωρίσαμε έμαθα έχει πάρει 10-15 κιλά και πίνει πολύ αλκοόλ (από το καλοκαίρι αλλά ουσιαστικά από τα χριστούγεννα οριστικά) Νομίζω θα του πάρει καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα πιστεύω είναι θέμα ψυχολογίας/πειθαρχία. Έχεις θυροειδή? Τον ρυθμίζεις και ΑΝ όντως έχεις βάλει σοβαρό στόχο σιγά σιγά τον πετυχαίνεις. Μόνο αν το θες υπερβολικά πολύ. Αλλιώς αφήνεσαι. Όλοι μας έχουμε ψυχολογικά, άλλοι πιο σοβαρά άλλοι πιο ελαφριά, έχω περάσει και περνάω κατάθλιψη μέχρι τώρα, έχω χαπακωθεί αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα αφεθώ τελείως και θα το ρίξω στα σάπια φαγητά και να γίνω σκατά. Είναι και θέμα χαρακτήρα. Ούτε χρειάζεσαι 20 ευρώ ανά μέρα για να κάνεις διατροφή. Μπορεί να μην είμαι φιτ όπως κάτι χρόνια πριν και μην κάνω μια άλφα διατροφή, αλλά ΠΡΟΣΕΧΩ τι τρώω, και την γυμναστική μου θα κάνω 3 φορές την εβδομάδα. Το οτι έχει κάποιος άλφα πρόβλημα δεν σημαίνει τα φορτώνω στον κόκκορα και γεια σας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο είναι επικίνδυνα...Και τα δύο μπορούν να σκοτώσουν.

Απλή η ανορεξία το κάνει πιο γρήγορα.

 

Το θέμα είναι οτι στην ανορεξια αν φτιάξεις το μυαλό σου(όχι οτι είναι ευκολο) μπορείς εύκολα να σωθείς.Ενώ στην παχυσαρκία παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα πιστεύω είναι θέμα ψυχολογίας/πειθαρχία. Έχεις θυροειδή? Τον ρυθμίζεις και ΑΝ όντως έχεις βάλει σοβαρό στόχο σιγά σιγά τον πετυχαίνεις. Μόνο αν το θες υπερβολικά πολύ. Αλλιώς αφήνεσαι. Όλοι μας έχουμε ψυχολογικά, άλλοι πιο σοβαρά άλλοι πιο ελαφριά, έχω περάσει και περνάω κατάθλιψη μέχρι τώρα, έχω χαπακωθεί αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα αφεθώ τελείως και θα το ρίξω στα σάπια φαγητά και να γίνω σκατά. Είναι και θέμα χαρακτήρα. Ούτε χρειάζεσαι 20 ευρώ ανά μέρα για να κάνεις διατροφή. Μπορεί να μην είμαι φιτ όπως κάτι χρόνια πριν και μην κάνω μια άλφα διατροφή, αλλά ΠΡΟΣΕΧΩ τι τρώω, και την γυμναστική μου θα κάνω 3 φορές την εβδομάδα. Το οτι έχει κάποιος άλφα πρόβλημα δεν σημαίνει τα φορτώνω στον κόκκορα και γεια σας..

 

Εσυ εισαι εσυ τι κρύβει η ψυχη του καθε ανθρωπου δεν ξερεις και πως μπορει ο καθενας να ανταπεξερθει, αλλα γενικα εσενα σου φαινεται ευκολο να προσεχεις τι τρως σε αλλους φαινεται βουνο αλλα φαινεται παιχνιδακι κατι που εσυ το νομιζεις ακατορθοτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλειά μου πάντως άκουγα καθημερινά την ίδια καραμέλα "έχω θυροειδή/είμαι βαρυκόκκαλος" για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Μόνο 1 άτομο στα 5 έχει πραγματικό πρόβλημα θυροειδή, οι υπόλοιποι απλά το έχουν βρει και το λένε. Και το "έχω το γονίδιο της παχυσαρκίας" δεν λέει κάτι. Είναι οι επιλογές που σε καθορίζουν. Και άλλοι έχουν το γονίδιο που τους κάνει εγκληματίες αλλά δεν αρχίζουν και σκοτώνουν μόνο και μόνο επειδή το έχουν. Αν θες να είσαι υγιής κι ας έχεις θυροειδή/διαβήτη, φτύνεις αίμα αλλά το κάνεις. Αν δεν θες και σκέφτεσαι "α, έχω θυροειδή και άλλα προβλήματα, αλλά δεν κάνω τίποτα για να τα λύσω κι ας φτάσω 40 για να πάθω έμφραγμα από το λίπος που κάνει πάρτυ στην καρδιά μου". Ε, είπαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ανωρυμε δεν γεννήθηκα φιτ. Έχω στερηθεί και έχω πονέσει αρκετά για να είμαι εδώ που είμαι .το θέμα είναι ότι εγώ θα πάω προπόνηση ακόμη και όταν βαριέμαι η έχει κρυο. Δηλαδή δεν βρίσκω δικαιολογίες. Είσαι διατεθειμένος να κανείς κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανες; αν Ναι Τότε θα αλλάξεις αν όχι θα μείνεις ο ίδιος.

 

Θέληση να υπάρχει τα υπόλοιπα είναι δικαιολογιες και δεν σου κάνω επίθεση μην το πάρεις προσωπικά αναφέρομαι Γενικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...