Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ WOW ρε ΜΑΝ. Το πρόγραμμά σου φταίει, ή έχεις θυρεοειδή, ή ο μεταβολισμός σου σου χτυπάει καμπανάκια.

 

Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω αυτό. Το Gaming είναι το παρών και το μέλλον και δεν θέλω κακές γλώσσες να το δυσφημίζουν.

 

 

το WOW κ καθε ενασχοληση με κομπιουτερ παχαινει period.το αν θα παχυνεις 50 κιλα η 5 εχει να κανει πρωτιστως με τον σωματοτυπο σου.εσωμορφος μεσομορφος εξωμορφος (esomorph κλπ στα αγγλικα) ειναι ο λογος που λεμε α ο ταδε επαιζε κ εγινε 100 κιλα κ μενα ο κολητος μου ειναι σα ρεγγα ακομα.

 

πανω σαυτα στηριζεται κ η εμφανιση,μονο που ο περισσοτερος κοσμος δε το ξερει,κ ετσι εχουμε εναν καθαρα εσωμορφο να τρωει πιτσες κ γλυκα γιατι παντα ειχε εφεση να καθεται απτο να κινειται.το σωμα του πιο ευκολα αποθηκευει παρα ξοδευει.στο αλλο ακρο ειναι ο αιωνια αδυνατος που ουτε αυτο ειναι καλο γιατι ομοιως αυτο το σωμα δυσκολα αλλαζει κ μυικα.

 

στον πραγματικο κοσμο ολοι ειμαστε συνδιασμοι κ των τριων σωματοτυπων σε ποσοστα.ακραιοι ειναι πολυ λιγοι.

 

πανω απολα ομως πρεπει ο αλλος να αγαπησει την ασκηση.να την δει σαν διεξοδο ψυχολογικη πρωτα απολαμετα ερχεται το σωμα κ το φιτνες σαν παρενεργεια.

η ασκηση ουτε επενδυση στο μελλον ειναι,ουτε για να πας 150χρονων,αλλα για να ζησεις τα παραγωγικα σου χρονια οσο πιο ενεργα κ ποιοτικα γινεται.μοιραια καποτε θα γερασουμε.αν μπορεσουμε να το αναβαλουμε κ αυτο εχει καλως.το θεμα ομως ειναι το σημερα!

 

πρεπει κυριως ομως να αποβληθει η λεξη στερηθηκα.την χρησιμοποιει καποιος φιλος εδω κ ειναι λαθος.δεν στερεισαι τπτ αν κανεις κατι που αγαπας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά γενικά στην Ελλάδα έχουμε την τάση να κατακρίνουμε τους άλλους. Η ζωή του καθενός είναι δική του και την διαχειρίζεται όπως θέλει ειδικά αν δεν ενοχλεί τον διπλανό του. Η θέληση όπως και πολλά άλλα πράγματα είναι υποκειμενική έννοια. Άλλος μπορεί να θέλει να αδυνατήσει άλλος μπορεί να θέλει να έχει παραπάνω κιλά και να παραμένει όπως είναι, άλλος μπορεί να είναι παχύσαρκος και να ψάχνει δικαιολογίες. Το τι επιχείρημα χρησιμοποιεί ο καθένας για να αιτιολογήσει την σωματική του κατάσταση δεν με νοιάζει ούτε και θα μπω στην διαδικασία να περνάω τον καθέναν από ανάκριση για τους λόγους που είναι fit ή παχύσαρκος.

 

«η κοιλια ειναι το μαξιλαρι του ερωτα» (λεμε εμεις οι χοντροι αφρατουληδες) τι νομιζεις, οτι μου αρεσει το φαγητο; οχι, για την κοπελα μου το κανω και ιδρωνω στις κουζινες και τις ταβερνες, για να αραζει πιο ανετα...

Όταν είσαι παχύσαρκος ,η καλή θέληση και διάθεση δεν αρκούν. Χρειάζεσαι στήριξη από το περιβάλλον και κυρίως, καθοδήγηση και επίβλεψη  από ειδικό.

 

Αν θέλετε να βοηθήσετε  κάποιον, μην του πείτε  κατέβασε  το πιρούνι  η ράψε  το στόμα σου,είναι πολύ εκνευριστικό και πιθανόν από αντίδραση  θα κάνει το αντίθετο.Επίσης, συμβουλές διατροφής,  από άτομα που δεν είναι διατροφολόγοι/γιατροί που προσπαθούν να προσεγγίσουν τον πάσχοντα μέσα από τις δίκες τους διατροφικές ανάγκες και εμπειρίες  η οποίες διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό, καλό  είναι να μην δίνονται.Γιατί αυτός που έχει το πρόβλημα το αντιλαμβάνεται και αρχίζει να πιστεύει ότι δεν ενδιαφέρεστε  πραγματικά για  εκείνον,οτι  τον αντιμετωπίζεται ελαφρά την καρδία και σταματά,να σας εμπιστεύεται, να σας βλέπει σαν ένα στήριγμα . 

 

 

πολυ σημαντικο αυτο (ιδιαιτερα στα παιδια), ειδικα αν ο αλλος δεν ξερει περι "δημιουργικης κριτικης"

Οι έξω έχουν  την άποψή τους, το πρόβλημα είναι ο τρόπος που την διατυπώνουν, αλλά δεν θα τους κατηγορήσω, γιατί ο καθένας μας έχει  την πίτα και το μαχαίρι.

Αυτός που έχει το πρόβλημα ξέρει πραγματικά ποια είναι η αιτία και προσπαθεί να νιώσει καλύτερα από το εξτρά βάρος, που του φορτώνουν οι συμπεριφορές και απόψεις των άλλων, λέγοντας τους ψέμματα.

 

Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν άτομα που κοροϊδεύουν τον εαυτό τους με χαζές δικαιολογίες και έχουν αναπαυθεί στην κατάσταση τους.Απλά από την εμπειρία μου, οι περισσότεροι δεν είναι έτσι.

 

αυτο ειναι το θεμα, οτι πολλες φορες δεν ξερει την πραγματικη αιτια και δεν εχει την διαθεση να βγει απο τον μικροκοσμο του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απο την εμπειρια μου δεν θελουν να σταματησουην την ευχαριστηση του φαγητου-ποτου!

 

Γενικα οτι προβλημα και να εχεις το θεμα του βαρους ειναι πολυ απλο. Βαζεις θερμιδες - βγαζεις θερμιδες. Οταν εσυ για τον οποιδηποτε λογο ξεσκιζεις ολη μερα πιτσες ,πιτες, κρεπες,μπυρε κτλ δεν φταιει ουτε ο θυρεοειδης ουτε η καταθλιψη ουτε τιποτα παρα μονο εσυ.

Δεν εισαι καλα? Μην πας στην κουζινα και πηγαινε περπατα. Παρε ενεα φιλο και πηγαινε μια βολτα, μαθε κατι καινουριο. Ειναι οι επιλογες που κανει ο καθενας.

 

Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αυτο που λεω αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Και πριν αναφερθει κανεις ξανα στο οτι ειναι ευκολο να το λεω εγω επειδη ειμαι "φιτ" θα ξαναπω οτι για να ειμαι οπως ειμαι εγω πονεσει,κουραστει και "στερηθει' παααρα πολλα.. Αλλα εγω οταν ειχα δουλεια θα εκοβα απο τον υπνο, θα εκοβα απο την εξοδο, θα εκοβα απο καπου και θα εκανα την προπονηση μου. Οταν εβρεχε δεν ελεγα νταξει βρεχει επαιρνα τα αντιστοιχα ρουχα και εβγαινα στο βουνο. 

 

3 μηνες τωρα με το τατουαζ περα απο ενα 5ημερο στο γεναρ που επρεπε να φυγω απο αθηνα δεν εχασα μερα προπονησεις.

Πηγαινα τυλιγμενος με ζελατινα σε ολο το σωμα για 20-25 λεπτα με βροχη και κρυο και ολο το ποδι να ποναει. Δεν αφεθηκα στη δικαιολογια νταξει εχει κρυο ,βρεχει και ποναω. Σηκωνομουν και πηγαινα.

 

Ξαναλεω ολα ειναι θεμα θελησης και στοχων. Αν υπαρχουν αυτα τα δυο τα υπολοιπα θα ρθουν απ μονα τους. 

 

Και να πω επισης οτι μια υγιεινη διατροφη δεν ειναι πιο ακριβη απο τη σαβουρα. (δεν λεω να τρωει καποιος ολη μερα κοτοπουλα,ψαρια κτλ λες και ετοιμαζεται για αγωνες)

ουκ εξ ιδιων κρινωμεν τα αλλοτρια ,το οτι καποιος δεν θελει να τρεχει εξω δεν τον κανει να εχει λιγοτερη θεληση , οι στοχοι και η θεληση ενος ατομου δεν διαφανεται απο το ποσο γυμνασμενος ή αγυμναστος ειναι καποιος ,προσωπικα εγω θεωρω οτι τα παντα εξαρτωνται απο το ατομο πως νιωθει με τον εαυτο του αλλα ο τροπος που καταφερεσει εναντιων των αλλων με προσωπικα βιωματα δεν με ενθουσιαζει.

σιγουρα το να ζει κανεις την ζωη του με μετρο δεν σημαινει οτι την απολαμβανει ,στο γυμναστηριο που παω εχει ατομα που μετρανε τα παντα σε θερμιδες και ενεργεια ,επεσε λιγο η αποδοση μου εχασα ογκο αμεσως φαι ,ή εβαλα ενα κιλο αμεσως τροχαδι.

ποτε δεν μπηκα στο τριπακι αυτο τοσα χρονια ειδα ατομα να το σκεφτονται ως τα ακρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το WOW κ καθε ενασχοληση με κομπιουτερ παχαινει

 

 

ναι ρε η οθονη με τον τροπο που δουλευει σου πεταει θερμιδες στα ματια

ο καθενας εχει την δικη του ισορροπια στο ποσο θα απολαμβανει τη ζωη του και στο ποσο θελει να διαρκεσει (και με τι ποιοτητα) αυτη η ζωη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα απο την εμπειρια μου δεν θελουν να σταματησουην την ευχαριστηση του φαγητου-ποτου!

 

Γενικα οτι προβλημα και να εχεις το θεμα του βαρους ειναι πολυ απλο. Βαζεις θερμιδες - βγαζεις θερμιδες. Οταν εσυ για τον οποιδηποτε λογο ξεσκιζεις ολη μερα πιτσες ,πιτες, κρεπες,μπυρε κτλ δεν φταιει ουτε ο θυρεοειδης ουτε η καταθλιψη ουτε τιποτα παρα μονο εσυ.

Δεν εισαι καλα? Μην πας στην κουζινα και πηγαινε περπατα. Παρε ενεα φιλο και πηγαινε μια βολτα, μαθε κατι καινουριο. Ειναι οι επιλογες που κανει ο καθενας.

 

Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αυτο που λεω αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Και πριν αναφερθει κανεις ξανα στο οτι ειναι ευκολο να το λεω εγω επειδη ειμαι "φιτ" θα ξαναπω οτι για να ειμαι οπως ειμαι εγω πονεσει,κουραστει και "στερηθει' παααρα πολλα.. Αλλα εγω οταν ειχα δουλεια θα εκοβα απο τον υπνο, θα εκοβα απο την εξοδο, θα εκοβα απο καπου και θα εκανα την προπονηση μου. Οταν εβρεχε δεν ελεγα νταξει βρεχει επαιρνα τα αντιστοιχα ρουχα και εβγαινα στο βουνο. 

 

3 μηνες τωρα με το τατουαζ περα απο ενα 5ημερο στο γεναρ που επρεπε να φυγω απο αθηνα δεν εχασα μερα προπονησεις.

Πηγαινα τυλιγμενος με ζελατινα σε ολο το σωμα για 20-25 λεπτα με βροχη και κρυο και ολο το ποδι να ποναει. Δεν αφεθηκα στη δικαιολογια νταξει εχει κρυο ,βρεχει και ποναω. Σηκωνομουν και πηγαινα.

 

Ξαναλεω ολα ειναι θεμα θελησης και στοχων. Αν υπαρχουν αυτα τα δυο τα υπολοιπα θα ρθουν απ μονα τους. 

 

Και να πω επισης οτι μια υγιεινη διατροφη δεν ειναι πιο ακριβη απο τη σαβουρα. (δεν λεω να τρωει καποιος ολη μερα κοτοπουλα,ψαρια κτλ λες και ετοιμαζεται για αγωνες)

 

Endorphin junkie detected

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το WOW κ καθε ενασχοληση με κομπιουτερ παχαινει period.

...

 

πανω απολα ομως πρεπει ο αλλος να αγαπησει την ασκηση.να την δει σαν διεξοδο ψυχολογικη πρωτα απολα,κ μετα ερχεται το σωμα κ το φιτνες σαν παρενεργεια.

η ασκηση ουτε επενδυση στο μελλον ειναι,ουτε για να πας 150χρονων,αλλα για να ζησεις τα παραγωγικα σου χρονια οσο πιο ενεργα κ ποιοτικα γινεται.

 

Ρε συ νά'σαι καλά, μ'έκανες και γέλασα :)

 

Μ'αυτά που λες θά'πρεπε τώρα νά'μουν 120 κιλά περίπου, με αυτοκτονικές τάσεις και χρόνια κατάθλιψη βουτηγμένη στον βούρκο της μη παραγωγικής ζωής μου.

 

Πολύ με διασκεδάζουν κάτι απόλυτες λεξούλες όπως το 'πρέπει' και η φράση 'πάνω απ'όλα/πρώτα απ'όλα'.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας με την ιστορια του σε αυτο το thread.

Ο ενας , αμα δε σφιγγεσαι στα γυμναστηρια σημαινει οτι εισαι ατομο διχως θεληση κι οτι δεν θα εχεις ποιοτικη ζωη ως τα 70, ασε που δεν θα τα φτασεις καν.

Ο αλλος, οτι χωρις να εισαι fit δεν γινεται να εισαι παραγωγικος στη ζωη σου.

Ο αλλος, οτι το wow και το pc παιχαινουν.

Ο αλλος, οτι παχυνε λογω χωρισμου.

Ο επομενος, οτι παχαινει λογω γονιδιου ενω δεν αφηνει πιτογυρο ορθιο σε ακτινα χιλιομετρου.

Το μονο που δεν ακουσαμε ακομα ειναι οτι καποιος εβαλε κιλα απο ανεμογκαστρι.

 

Αν δεν καταλαβαινετε τι γραφετε ορισμενοι, η τελευταια σας ευκαιρια για να το συνηδειτοποιησετε ειναι οτι εχετε κανει  ποστς του Κοριτσι_για_ΠΨ να φανταζουν σχεδον λογικα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ο λόγος ειναι ο ίδιος που εκτροχιάζονται πολλά σοβαρά θέματα , οτι μιλάνε άσχετοι , σχετικοί και κυρίως πάσχοντες at this moment και γίνεται ενα περίεργο μπερδεγουέι. Το μόνο σίγουρο ειναι πως σε οποιαδήποτε κατάσταση και αν βρίσκεσαι αν δεν αναζητήσεις βοήθεια και δεν προσπαθήσεις να βοηθήσεις τον εαυτό σου δεν έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι για την κατάσταση σου.

αν ο άλλος ειναι παχύσαρκος κ νιώθει ευτυχισμένος τι με κόφτει εμένα ? το φαΐ μου τρώει ? αλλα δεν θα ανεχτώ να κάτσει να μου αραδιάσει καμια 20αριά δικαιολογίες μεταξύ αυτών και κάποιας πάθησης γιατι υπάρχουν άτομα που έχουν την πάθηση και προσπαθώντας την ελέγχουν χωρίς να επηρεάζει τη ζωή τους και απο την άλλη χρησιμοποιείται απο πολλούς σαν καραμέλα για να δικαιολογήσουν τον λόγο που έφτασαν σε μια τέτοια κατάσταση .
Απλά ας παραδεχθεί οτι γουστάρει να τρώει ανεξέλεγκτα ,  βαριέται να γυμναστεί κλπ , its ok.
Και τέλος επειδή όπως ξαναείπα το πρόβλημα συνήθως βρίσκεται στο μυαλό κ όχι στο σώμα πολλά απο τα άτομα που έχουν πρόβλημα βάρους τρέφουν μίσος και ζήλια για όσους δεν βρίσκονται στην κατάσταση τους και αντιδρούν υπερβολικά απέναντι σε αυτούς που προσπαθούν και τους αρέσει να γυμνάζονται και να τρέφονται σωστά παρουσιάζοντας το σαν λάθος , κομπλεξισμό, ματαιοδοξία και χίλιες δύο άλλες γελοιότητες που πραγματικά και να ήθελες να τους βοηθήσεις τους αφήνεις στη μοίρα τους .
Η πραγματική βοήθεια στον άλλο δεν ειναι να αποδεχθείς την κατάσταση του και να του χρυσώσεις το χάπι , ιδικά οταν ειναι βέβαιο οτι του στερεί χρόνια ζωής , αλλα να τον βοηθήσεις με όμορφο τρόπο βέβαια να καταλάβει πως βάζει σε κίνδυνο τη ζωή του. 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν γραψανε ανακρίβεις μονο πασχοντες, αλλα και αλλοι που αυτοπροσδιοριζονται ως ο ορισμος του υγειους .
Συμφωνω γενικα σε οσα λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ποτέ κανένας ζήσει κοντά σε άνθρωπο που πάσχει πραγματικά από νευρική ανορεξία; Άλλο να φαντάζεσαι και άλλο να το ζεις. Και αυτά με την θέληση και την υποστήριξη απο τους γύρω αυτού ακόμη και με σοβαρή ιατρική φροντίδα εγώ τα λέω μπαρμπούτσαλα!

Η νευρική ανορεξία έχει το υψηλότερο ποσοστό θνησιμότητας από όλες τις ψυχικές ασθένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ποτέ κανένας ζήσει κοντά σε άνθρωπο που πάσχει πραγματικά από νευρική ανορεξία; Άλλο να φαντάζεσαι και άλλο να το ζεις. Και αυτά με την θέληση και την υποστήριξη απο τους γύρω αυτού ακόμη και με σοβαρή ιατρική φροντίδα εγώ τα λέω μπαρμπούτσαλα!

Η νευρική ανορεξία έχει το υψηλότερο ποσοστό θνησιμότητας από όλες τις ψυχικές ασθένειες.

μπερδεύτηκες λίγο , εσυ μιλάς για νευρική ανορεξία και εμείς μιλάμε για παχυσαρκία. Πριν βιαστείς να μας πεις οτι λέμε μπαρμπούτσαλα διάβαζε καλύτερα τα μηνύματα. 

 

η νευρική ανορεξία έχει μια σημαντική διαφορά με την παχυσαρκία, το άτομο που πάσχει βλέπει τον εαυτό του χοντρό ενώ μπορεί να έχει μείνει κόκαλα και επιμένει να προσπαθεί να αδυνατίσει κλπ για να μην το αναλύσουμε περισσότερο αυτά τα άτομα δεν πρόκειται να αναζητήσουν βοήθεια ούτε να δείξουν θέληση να επανέλθουν σε υγιή κιλά γιατι πολυ απλά θεωρούν πως κάνουν το σωστό και βλέπουν τον εαυτό τους υπέρβαρο. 

Οι παχύσαρκοι βλέπουν κανονικότατα οτι έχουν πρόβλημα.

 

Εννοείται πως σε περιπτώσεις νευρικής ανορεξίας θα πρέπει να υπάρξει ενδιαφέρον απο τους συγγενείς-φίλους για να αναζητήσει τρόπους να βοηθηθεί αυτό το άτομο και μονο με σοβαρή ιατρική βοήθεια και ψυχολογική υποστήριξη μπορεί να σωθεί. Γνωρίζω περίπτωση με την κόρη της φίλης της μάνα μου που παραλίγο να πεθάνει απο νευρική ανορεξία και έχω μια ιδέα τι παίζει. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κουβεντα θα πω μονο και γεια σας .. και οι μεν και οι δεν και οι ανορεκτικοι και οι παχυσαρκοι οταν το προβλημα ξεφευγει χρηζουν ψυχολογικης βοηθειας ! οσοι απο τον στενο οικογενειακο τους κυκλο το καταλαβουν εγκαιρα μπορουν να τους βοηθησουν να παρουν την ζωη τους παλι πισω στελνοντας τους σε ψυχιατρους - ψυχολογους , ουτε οι ορμονες φταινε ουτε τα γονιδια , αυτα κανουν λιγο πιο δυσκολη την προσπαθεια και τιποτε περισσοτερο ..
δειτε και τους εβραιους στο Β'παγκοσμιο τι ωραια που αδυνατισαν που λεει και ο ts !!!!! οκ νταξει ελεος !
και κατι ακομη.. παρατηρω μεγαλες κακιες εδω ! ο Α επειδη θιχτηκε εβγαλε στην φορα προσωπικα της Β (που προφανως εχουν συζητησει μεταξυ τους με πμ) και η Γ τα σχολιαζει σαν να μην τρεχει τιποτα ! ''εχεις asperger's εσύ ρε θηρίο ?? ''

κομπλεξ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν μίλησα για θέληση προφανώς και δεν είπα να κανείς κάποιος Αυτό που κάνω εγώ ή στο βαθμό που το κάνω εγώ αλλά μίλησα για θέληση να αλλάξει την κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Endorphin junkie detected

 

καλυτερα endorphin junkie παρα ποτο-τσιγαρα-ναρκωτικα κτλ! (δεν μιλαω για σενα αλλα γενικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το WOW κ καθε ενασχοληση με κομπιουτερ παχαινει period.

Παιζει ρολο και το λειτουργικο ομως.

 

Απο οταν εκανα την μεταβαση σε GNU/Linux εχασα κατι κιλακια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...