Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη δουλειά μου πάντως άκουγα καθημερινά την ίδια καραμέλα "έχω θυροειδή/είμαι βαρυκόκκαλος" για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Μόνο 1 άτομο στα 5 έχει πραγματικό πρόβλημα θυροειδή, οι υπόλοιποι απλά το έχουν βρει και το λένε. Και το "έχω το γονίδιο της παχυσαρκίας" δεν λέει κάτι. Είναι οι επιλογές που σε καθορίζουν. Και άλλοι έχουν το γονίδιο που τους κάνει εγκληματίες αλλά δεν αρχίζουν και σκοτώνουν μόνο και μόνο επειδή το έχουν. Αν θες να είσαι υγιής κι ας έχεις θυροειδή/διαβήτη, φτύνεις αίμα αλλά το κάνεις. Αν δεν θες και σκέφτεσαι "α, έχω θυροειδή και άλλα προβλήματα, αλλά δεν κάνω τίποτα για να τα λύσω κι ας φτάσω 40 για να πάθω έμφραγμα από το λίπος που κάνει πάρτυ στην καρδιά μου". Ε, είπαμε...

 

Λενε αυτο γιατι ο κοσμος τους κραζει και προσπαθουν να βρουν μια ευκολη δικαιολογια πανω στην αμηχανια τους, και εσυ το ιδιο κανεις δυστηχως και τους κρινεις εσενα αμα καποιος σε εκρινε για το ασπεργκερ θα σου αρεσε ?

Ανωρυμε δεν γεννήθηκα φιτ. Έχω στερηθεί και έχω πονέσει αρκετά για να είμαι εδώ που είμαι .το θέμα είναι ότι εγώ θα πάω προπόνηση ακόμη και όταν βαριέμαι η έχει κρυο. Δηλαδή δεν βρίσκω δικαιολογίες. Είσαι διατεθειμένος να κανείς κάτι διαφορετικό από αυτό που έκανες; αν Ναι Τότε θα αλλάξεις αν όχι θα μείνεις ο ίδιος.

 

Θέληση να υπάρχει τα υπόλοιπα είναι δικαιολογιες και δεν σου κάνω επίθεση μην το πάρεις προσωπικά αναφέρομαι Γενικά

 

Εισαι φιτ αλλα δεν εχεις 2 πτυχια δεν ξερεις 4 γλωσσες και δεν εχεις διδακτορικο αρα εισαι ντεμπελης αν ηθελες θα μπορουσες να στροσεις κωλο να διαβασεις.

 

Σου αρεσει αυτο που λεω ? Αυτο το σκεπτικο εχεις και εσυ για τους παχυσαρκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά γενικά στην Ελλάδα έχουμε την τάση να κατακρίνουμε τους άλλους. Η ζωή του καθενός είναι δική του και την διαχειρίζεται όπως θέλει ειδικά αν δεν ενοχλεί τον διπλανό του. Η θέληση όπως και πολλά άλλα πράγματα είναι υποκειμενική έννοια. Άλλος μπορεί να θέλει να αδυνατήσει άλλος μπορεί να θέλει να έχει παραπάνω κιλά και να παραμένει όπως είναι, άλλος μπορεί να είναι παχύσαρκος και να ψάχνει δικαιολογίες. Το τι επιχείρημα χρησιμοποιεί ο καθένας για να αιτιολογήσει την σωματική του κατάσταση δεν με νοιάζει ούτε και θα μπω στην διαδικασία να περνάω τον καθέναν από ανάκριση για τους λόγους που είναι fit ή παχύσαρκος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω πτυχία πάω για το δεύτερο καιένακαια δεύτερη γλώσσα.

 

Αν και Αυτό είναι ότι πιο άκυρο μπορούσες να πεις.

 

Δουλεύα 7,30-3.30 6-8 μάθημα 6 τι πρωί και 4 το μεσημέρι έκανα προπόνηση. Όρεξη να έχεις και θέληση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πας σε προσωπικό επίπεδο σχετικά με το asperger. Και όπως σου έχω πει επίσης, το να έχω asperger ναι μεν μου κάνει τη ζωή δύσκολη σε κάποια θέματα συγκεκριμένα αλλά το προσπαθώ, πάντα θα βελτιώνω τον εαυτό μου εν αντιθέσει με κάποιους άλλους. Έχω και άλλα προβλήματα αλλά δεν αφήνω ΑΥΤΑ να με προσδιορίζουν. Τα βλέπω ως εμπόδια που θέλω να ξεπεράσω, να γίνω καλύτερη. Έχω asperger και γουστάρω.

 

My two cents

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ημουν το αντιθετο μεχρι να γινω 16-17 ετρωγα σπανια σοκολατες και σουβλακια για αυτο οταν τα χαρτσιλικια δεν τα επαιρνε ποια η μανα μου απο θειες και νονους αλλα εγω τους μαμησα τα ραμματα ενεκα αποθημενου.

 

Φυσικα ειχα και την προδιαθεση για παχυσαρκια λογω γονιδιου .

Αυτο δεν περιγραφεται σαν γονιδιο παχυσαρκιας, ουτε ως θυροειδης που λες παρακατω. Αποτι καταλαβαινω ως τα 17 σου ολα ηταν οκ τοσο με το βαρος σου, οσο και με την υγεια σου.

 

Καθαρα προσωπικη επιλογη ηταν, οπως το παρουσιαζεις. Μπορει να μην ηταν συνειδητη, σχετικα με το τι επακολουθει στην υγεια σου, αλλα τωρα πλεον εφοσον συνεχιζεις σε αυτον τον τροπο ζωης ειναι συνειδητη.

 

Αρα ειναι καθαρα θεμα θελησης να το σταματησεις. Βλεποντας τις απαντησεις που εδωσες, δεν μπορω να πω οτι βλεπω θεληση και διαθεση, τουναντιον διακρινω μια μοιρολατρεια (η τυχη τα φερε ετσι που στα 17 αρχισα να τρωω οτι χειροτερο, εχω γονιδια παχυσαρκιας, εχω θυροειδη κλπ) η οποια ειναι σιγουρο οτι δε σε βοηθαει να παρεις αποφασεις. Να ξερεις παντως, ανθρωποι κοβουν τα ναρκωτικα μετα απο χρονια εξαρτησης, ειναι κριμα να παραιτεισαι σε νεαρη ηλικια απο μια πολυ ευκολοτερη αποφαση-πραξη προβαλλοντας δικαιολογιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τον Spect όσο και αν σε εκτιμώ anorymous. Σε διάφορα βάζουμε δικαιολογίες, αν σε κάποια όμως μας καίει ο κώλος μας ξέρεις και ξέρω πως τα καταφέρνουμε. Θυμήσου τι πέρασαν οι Εβραίοι φιλαράκι, μπορείς να κατεβάσεις το κουλό σου απ' το φαγητό και να το τοποθετήσεις σε 2-3 χόμπυ και σιγά σιγά πάπαλα.

Όταν ήμουν μικρή έτρωγα πολύ. Δεν έπαιρνα κιλά βέβαια, αλλά μα τω Θεώ το μείωσα στο ένα πιάτο / day ή / 2 days, και ακούγεται πως κάνω και χρήση κάνναβης. Γουργούρα; Να μου, αλλά δεν θα ΖΟΥΣΑ αν δω από εδώ και πέρα τον εαυτό μου διαφορετικό. Σοβαρά, είμαι τόσο χαλασμένη που μπορεί να φούνταρα.

Δεν είναι όλοι ίδιοι, και δεν επιθυμούν τα ίδια πράγματα. Αλλά και εσύ Spect μην είσαι εκτός κουβέντας. Δεν αναφέρεται κανείς στο ηθικό κομμάτι της κατάχρησης/στέρησης, αναφερόμαστε στο κομμάτι της υγείας.

Σοβαρά έχεις asperger's εσύ ρε θηρίο; Έχει πάει αργά, έχω ένα κεφάλι σκατά, και δεν μπορώ να αναγνωρίσω από που έσκασε αυτό το δεδομένο παραπάνω και με ποια κουβέντα συνδέεται.  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συμφωνώ με τον Spect όσο και αν σε εκτιμώ anorymous. Σε διάφορα βάζουμε δικαιολογίες, αν σε κάποια όμως μας καίει ο κώλος μας ξέρεις και ξέρω πως τα καταφέρνουμε. Θυμήσου τι πέρασαν οι Εβραίοι φιλαράκι, μπορείς να κατεβάσεις το κουλό σου απ' το φαγητό και να το τοποθετήσεις σε 2-3 χόμπυ και σιγά σιγά πάπαλα.

Όταν ήμουν μικρή έτρωγα πολύ. Δεν έπαιρνα κιλά βέβαια, αλλά μα τω Θεώ το μείωσα στο ένα πιάτο / day ή / 2 days, και ακούγεται πως κάνω και χρήση κάνναβης. Γουργούρα; Να μου, αλλά δεν θα ΖΟΥΣΑ αν δω από εδώ και πέρα τον εαυτό μου διαφορετικό. Σοβαρά, είμαι τόσο χαλασμένη που μπορεί να φούνταρα.

Δεν είναι όλοι ίδιοι, και δεν επιθυμούν τα ίδια πράγματα. Αλλά και εσύ Spect μην είσαι εκτός κουβέντας. Δεν αναφέρεται κανείς στο ηθικό κομμάτι της κατάχρησης/στέρησης, αναφερόμαστε στο κομμάτι της υγείας.

Σοβαρά έχεις asperger's εσύ ρε θηρίο; Έχει πάει αργά, έχω ένα κεφάλι σκατά, και δεν μπορώ να αναγνωρίσω από που έσκασε αυτό το δεδομένο παραπάνω και με ποια κουβέντα συνδέεται.  :mellow:

Άστοχο επιχείρημα της κακιάς ώρας. Ξέρω πως σκέφτονται τα μικρά μυαλά για τους αυτιστικούς. Επειδή όμως πρόκειται για μικρά μυαλά, δεν ασχολούμαι με όσους λένε πως είμαστε χαζοί, λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να προσπαθήσω να επιχειρηματολογήσω για κάτι που πιστεύω, για να σώσω το κόσμο απ' τις λανθασμένες αντιλήψεις νομίζεις; Απλά τη πραγματικότητά όπως τη βλέπω, τουλάχιστον, αναφέρω. Αν δε γουστάρεις να το δεχθείς μη πατήσεις λάικ.

Γενικά προς τι η επίθεση ρε bibibo; Τι είπα και σε έθιξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι παχύσαρκος ,η καλή θέληση και διάθεση δεν αρκούν. Χρειάζεσαι στήριξη από το περιβάλλον και κυρίως, καθοδήγηση και επίβλεψη  από ειδικό.

 

Αν θέλετε να βοηθήσετε  κάποιον, μην του πείτε  κατέβασε  το πιρούνι  η ράψε  το στόμα σου,είναι πολύ εκνευριστικό και πιθανόν από αντίδραση  θα κάνει το αντίθετο.Επίσης, συμβουλές διατροφής,  από άτομα που δεν είναι διατροφολόγοι/γιατροί που προσπαθούν να προσεγγίσουν τον πάσχοντα μέσα από τις δίκες τους διατροφικές ανάγκες και εμπειρίες  η οποίες διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό, καλό  είναι να μην δίνονται.Γιατί αυτός που έχει το πρόβλημα το αντιλαμβάνεται και αρχίζει να πιστεύει ότι δεν ενδιαφέρεστε  πραγματικά για  εκείνον,οτι  τον αντιμετωπίζεται ελαφρά την καρδία και σταματά,να σας εμπιστεύεται, να σας βλέπει σαν ένα στήριγμα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν είσαι παχύσαρκος ,η καλή θέληση και διάθεση δεν αρκούν. Χρειάζεσαι στήριξη από το περιβάλλον και κυρίως, καθοδήγηση και επίβλεψη  από ειδικό.

 

Αν θέλετε να βοηθήσετε  κάποιον, μην του πείτε  κατέβασε  το πιρούνι  η ράψε  το στόμα σου,είναι πολύ εκνευριστικό και πιθανόν από αντίδραση  θα κάνει το αντίθετο.Επίσης, συμβουλές διατροφής,  από άτομα που δεν είναι διατροφολόγοι/γιατροί που προσπαθούν να προσεγγίσουν τον πάσχοντα μέσα από τις δίκες τους διατροφικές ανάγκες και εμπειρίες  η οποίες διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό, καλό  είναι να μην δίνονται.Γιατί αυτός που έχει το πρόβλημα το αντιλαμβάνεται και αρχίζει να πιστεύει ότι δεν ενδιαφέρεστε  πραγματικά για  εκείνον,οτι  τον αντιμετωπίζεται ελαφρά την καρδία και σταματά,να σας εμπιστεύεται, να σας βλέπει σαν ένα στήριγμα . 

 

οταν καποιος θελει να αδυνατισει αλλα δεν θελει να αλλαξει τροπο ζωης και διατροφης  δεν μπορει ομως να κατηγορει γονιδια κτλ!! Αυτο λεμε! Κανεις δεν εινιπε οτι ειναι ευκολο! Αν θες να αλλαξεις κανε κατι που δεν εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις γιατί λένε τέτοιες δικαιολογίες; Το εαυτό τους προσπαθούν να προστατεύσουν, από τις αδιάκριτες ερωτήσεις και τον χλευασμό  του κόσμου. Εγώ έλεγα ότι είχα προβληματικό έντερο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν προσπαθουν να προστατευσουν τιποτα. Οι εξω εχουν ηδη την αποψη τους. Στον εαυτο τους προσπαθουν να δικαιολογηθουν ωστε να νοιωσουν καλυτερα με τον εαυτο τους. Και δεν το λεω με κακια ουτε το παιζω ανωτερος, αλλα ετσι ειναι.

 

Ολοι το εχουμε κανει..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι έξω έχουν  την άποψή τους, το πρόβλημα είναι ο τρόπος που την διατυπώνουν, αλλά δεν θα τους κατηγορήσω, γιατί ο καθένας μας έχει  την πίτα και το μαχαίρι.

Αυτός που έχει το πρόβλημα ξέρει πραγματικά ποια είναι η αιτία και προσπαθεί να νιώσει καλύτερα από το εξτρά βάρος, που του φορτώνουν οι συμπεριφορές και απόψεις των άλλων, λέγοντας τους ψέμματα.

 

Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν άτομα που κοροϊδεύουν τον εαυτό τους με χαζές δικαιολογίες και έχουν αναπαυθεί στην κατάσταση τους.Απλά από την εμπειρία μου, οι περισσότεροι δεν είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμενα απο την εμπειρια μου δεν θελουν να σταματησουην την ευχαριστηση του φαγητου-ποτου!

 

Γενικα οτι προβλημα και να εχεις το θεμα του βαρους ειναι πολυ απλο. Βαζεις θερμιδες - βγαζεις θερμιδες. Οταν εσυ για τον οποιδηποτε λογο ξεσκιζεις ολη μερα πιτσες ,πιτες, κρεπες,μπυρε κτλ δεν φταιει ουτε ο θυρεοειδης ουτε η καταθλιψη ουτε τιποτα παρα μονο εσυ.

Δεν εισαι καλα? Μην πας στην κουζινα και πηγαινε περπατα. Παρε ενεα φιλο και πηγαινε μια βολτα, μαθε κατι καινουριο. Ειναι οι επιλογες που κανει ο καθενας.

 

Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αυτο που λεω αλλα ειναι η πραγματικοτητα. Και πριν αναφερθει κανεις ξανα στο οτι ειναι ευκολο να το λεω εγω επειδη ειμαι "φιτ" θα ξαναπω οτι για να ειμαι οπως ειμαι εγω πονεσει,κουραστει και "στερηθει' παααρα πολλα.. Αλλα εγω οταν ειχα δουλεια θα εκοβα απο τον υπνο, θα εκοβα απο την εξοδο, θα εκοβα απο καπου και θα εκανα την προπονηση μου. Οταν εβρεχε δεν ελεγα νταξει βρεχει επαιρνα τα αντιστοιχα ρουχα και εβγαινα στο βουνο. 

 

3 μηνες τωρα με το τατουαζ περα απο ενα 5ημερο στο γεναρ που επρεπε να φυγω απο αθηνα δεν εχασα μερα προπονησεις.

Πηγαινα τυλιγμενος με ζελατινα σε ολο το σωμα για 20-25 λεπτα με βροχη και κρυο και ολο το ποδι να ποναει. Δεν αφεθηκα στη δικαιολογια νταξει εχει κρυο ,βρεχει και ποναω. Σηκωνομουν και πηγαινα.

 

Ξαναλεω ολα ειναι θεμα θελησης και στοχων. Αν υπαρχουν αυτα τα δυο τα υπολοιπα θα ρθουν απ μονα τους. 

 

Και να πω επισης οτι μια υγιεινη διατροφη δεν ειναι πιο ακριβη απο τη σαβουρα. (δεν λεω να τρωει καποιος ολη μερα κοτοπουλα,ψαρια κτλ λες και ετοιμαζεται για αγωνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...