Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Basilhs23 ουσιαστικά πλαισίωσε αυτό που λέγαμε.

Δηλαδή λέτε δεν υπάρχει απόδειξη πως η ανορεξία είναι λιγότερο επικίνδυνη; Έτοιμη, χωρίς να κάνουμε εμείς ερωτηματολόγια σε πονεμένο κόσμο;

Επίσης, δεν θέλω να εκτροχιαστούμε.. γιατί θα τα πάρω σε αυτό το θέμα και δεν το θέτε.
Πράγματα που έχω ξαναπεί για άλλους λόγους στο παρελθόν. Πάμε.

Από όλες τις εργατώρες και τα εργατεικοστετράωρα που έχω αφιερώσει ΕΓΩ προσωπικά στο Gaming, το 2007 υπήρξα Hero στον Lionna (Necro). Δεν ξέρω ποιοι μπορούν να κατανοήσουν το επίπεδο του καψίματος, το οποίο κράτησε λίγο πολύ για 2-3 έτη, εκτός από τα τετράμηνα των καλοκαιριών. Θα είχα πάρει 2-3 κιλά, αλλά πήγαινα μια ώρα γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα.
Προφανώς και έμεινα στα 50 κιλά (τώρα 46-47), και ας ήμουν ως επί των πλείστων στα BNB με τη κλαν και το φαγητό μας ήταν κοτομπουκιές με μαγιονέζα, και οι κινήσεις μας διάλειμμα για Guitar Hero.

 

Ο κολλητός μου που καθόταν δίπλα μου, έφτασε 120 κιλά. Έχει θυρεοειδή στο τελευταίο στάδιο, και το μόνο που κάνει είναι να περπατάει από μέρος σε μέρος και απλά να τρώει. Δεν έφταιξε το L2 που πήρε αυτά τα κιλά, ούτε το όποιο Game. Προφανώς όταν κάθεσαι, δεν καις θερμίδες. Αλλά για γραφειοκράτες δεν σας ακούω να λέτε, μόνο για το WOW.

Ε, ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ WOW ρε ΜΑΝ. Το πρόγραμμά σου φταίει, ή έχεις θυρεοειδή, ή ο μεταβολισμός σου σου χτυπάει καμπανάκια.

 

Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω αυτό. Το Gaming είναι το παρών και το μέλλον και δεν θέλω κακές γλώσσες να το δυσφημίζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Basilhs23 ουσιαστικά πλαισίωσε αυτό που λέγαμε.

 

Δηλαδή λέτε δεν υπάρχει απόδειξη πως η ανορεξία είναι λιγότερο επικίνδυνη; Έτοιμη, χωρίς να κάνουμε εμείς ερωτηματολόγια σε πονεμένο κόσμο;

 

 

Επίσης, δεν θέλω να εκτροχιαστούμε.. γιατί θα τα πάρω σε αυτό το θέμα και δεν το θέτε.

Πράγματα που έχω ξαναπεί για άλλους λόγους στο παρελθόν. Πάμε.

 

Από όλες τις εργατώρες και τα εργατεικοστετράωρα που έχω αφιερώσει ΕΓΩ προσωπικά στο Gaming, το 2007 υπήρξα Hero στον Lionna (Necro). Δεν ξέρω ποιοι μπορούν να κατανοήσουν το επίπεδο του καψίματος, το οποίο κράτησε λίγο πολύ για 2-3 έτη, εκτός από τα τετράμηνα των καλοκαιριών. Θα είχα πάρει 2-3 κιλά, αλλά πήγαινα μια ώρα γυμναστήριο 3 φορές την εβδομάδα.

Προφανώς και έμεινα στα 50 κιλά (τώρα 46-47), και ας ήμουν ως επί των πλείστων στα BNB με τη κλαν και το φαγητό μας ήταν κοτομπουκιές με μαγιονέζα, και οι κινήσεις μας διάλειμμα για Guitar Hero.

 

Ο κολλητός μου που καθόταν δίπλα μου, έφτασε 120 κιλά. Έχει θυρεοειδή στο τελευταίο στάδιο, και το μόνο που κάνει είναι να περπατάει από μέρος σε μέρος και απλά να τρώει. Δεν έφταιξε το L2 που πήρε αυτά τα κιλά, ούτε το όποιο Game. Προφανώς όταν κάθεσαι, δεν καις θερμίδες. Αλλά για γραφειοκράτες δεν σας ακούω να λέτε, μόνο για το WOW.

 

Ε, ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ WOW ρε ΜΑΝ. Το πρόγραμμά σου φταίει, ή έχεις θυρεοειδή, ή ο μεταβολισμός σου σου χτυπάει καμπανάκια.

 

Απλά ήθελα να το ξεκαθαρίσω αυτό. Το Gaming είναι το παρών και το μέλλον και δεν θέλω κακές γλώσσες να το δυσφημίζουν.

 

 

Και τα δυο ειναι επικίνδυνα οπως ειπα ειναι διαταραχες στον τροπο που τρεφομασται, χοντρικα να το δουμε ενα φυτο μπορει να μην αναπτυσεται σωστα γιατι δεν το ποτιζουν αλλα και επειδη το ποτιζουν υπερβολικα.

 

Φυσικα και δεν παιζει ρολο το WOW αυτα ειναι χαζα στερεοτυπα ξερω φιλο μου ειμασταν μαζι φοιτητες ολοι μερα wow μιλαμε για 12-16 ωρες σχεδον 4 χρονια συνεχια ε το παιδι ηταν στεκα 60 κιλα εκει εμενε γιατι ειχε τρομερο μεταβολισμο.

 

Μια αλλη γνωστη ειχε τρελη βαρεβαρα μονο games και αυτη και τελικα ειχε θυροειδη μεσα σε 6-7 μηνες εχασε 40 κιλα μετα την θεραπια.

Έπρεπε να υπάρχει μάθημα στα σχολεία σχετικο με την διατροφή.

 

μεγαλη κουβεντα, βασικα επρεπε να υπαρχει σε καθε σχολειο ενας ψυχολογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@koritis

 

δεν νομίζω να κατηγορίσαμε το gaming. απλά είχαμε κάνει την νύχτα μέρα (κυριολεκτικά) και φαγητό = σουβλάκι/πίτσα. 

 

όταν έχανα τα κιλά δεν σταμάτησα να παίζω. ούτε τώρα πχ. απλά τώρα δεν έχω χρόνο και πρέπει να πάρω vacation αν θέλω να λιώσω κάποιο game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μεγαλη κουβεντα, βασικα επρεπε να υπαρχει σε καθε σχολειο ενας ψυχολογος

 

μηπως φταινε και οι γονεις, που δινουν σοκολατα στο παιδι, μονο και μονο για να μην μυξοκλαιει και τους πρηζει;

 

καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για την ολιστικη προσεγγιση που χρειαζονται οι πιο βαριες (ή οι πολυ ελαφριες)  περιπτωσεις

 

ψυχολογος - για να βοηθησει να καταλαβεις την σχεση σου με το φαγητο

γιατρος - για να δει τυχον προβληματα υγειας και ορμονικα

διατολογος - θα σε βοηθησει να επιλεξεις διατολογιο αναλογα τις αναγκες/προτιμησεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως φταινε και οι γονεις, που δινουν σοκολατα στο παιδι, μονο και μονο για να μην μυξοκλαιει και τους πρηζει;

 

καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για την ολιστικη προσεγγιση που χρειαζονται οι πιο βαριες (ή οι πολυ ελαφριες)  περιπτωσεις

 

ψυχολογος - για να βοηθησει να καταλαβεις την σχεση σου με το φαγητο

γιατρος - για να δει τυχον προβληματα υγειας και ορμονικα

διατολογος - θα σε βοηθησει να επιλεξεις διατολογιο αναλογα τις αναγκες/προτιμησεις σου

 

Εγω ημουν το αντιθετο μεχρι να γινω 16-17 ετρωγα σπανια σοκολατες και σουβλακια για αυτο οταν τα χαρτσιλικια δεν τα επαιρνε ποια η μανα μου απο θειες και νονους αλλα εγω τους μαμησα τα ραμματα ενεκα αποθημενου.

 

Φυσικα ειχα και την προδιαθεση για παχυσαρκια λογω γονιδιου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως φταινε και οι γονεις, που δινουν σοκολατα στο παιδι, μονο και μονο για να μην μυξοκλαιει και τους πρηζει;

 

καπου εδω μεσα ειχα διαβασει για την ολιστικη προσεγγιση που χρειαζονται οι πιο βαριες (ή οι πολυ ελαφριες)  περιπτωσεις

 

ψυχολογος - για να βοηθησει να καταλαβεις την σχεση σου με το φαγητο

γιατρος - για να δει τυχον προβληματα υγειας και ορμονικα

διατολογος - θα σε βοηθησει να επιλεξεις διατολογιο αναλογα τις αναγκες/προτιμησεις σου

 

οχι ολοι.

δεν ξερεις πως θα γυρισει στον ανθρωπο και τι θα κανει μονος του οταν μεγαλωσει..

 

ειναι περισσοτερο τι χαρακτηρας εισαι..και ποσο ευκολα μπορεις να επιρεαστεις..

 

ειτε σε δινει ειτε οχι η μανα σου γλυκα και πιτογυρα..εσυ οταν μεγαλωσεις και φυγεις απο το σπιτι.μπορεις να σηχαθεις τα junk food η να τα λατρεψεις.

 

μπορεις να πεισεις τον εαυτο σου , οτι ολες οι κοπελες στην σχολη ειναι μοντελακια, γι αυτο πρεπει να γινω κ εγω, αν θελω να περνω μερος στο markizography με ποζες και να χτυπαω γκομενακια.

 

η μπορεις να το παιξεις cool και να τραβηξεις τον δικο σου δρομο..

 

ειναι πρωτ απ ολα εγκεφαλικο το θεμα..και μετα ολα τα αλλα..οι γονεις δεν σου φταινε και τοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν υπαρχει ουτε παχυσαρκια λογο γονιδιων ουτε ανορεξι λογο γονιδιων! Ειναι τι βαζεις μεσα σου και ποσα καις απο αυτα που βαζεις!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το σκεφτω για μενα ημουν παντα πανω απο 85 κιλα και υψος 1.80  γυμναστηριο και τα τοιαυτα  μια φορα  επεσα και στα 75 κιλα και αν και συμφωνα με τον δεικτη σωματος κλπ ολοι λενε οτι θα πρεπε να ειμαι εκει σε κιλα εγω ειχα ζαλαδες και κοιμομουν 10ωρο και πανω . αποψη μου ουσιαστικα ειναι οτι ο καθενας εχει το δικο του καλουπι και βαρος ,το να περνανε σημερα πρωτυπα super slim ως η νορμα καταντα αστειο ,και οχι δεν ειναι εντυπωσιακο να φορας ενα μονοκοματο παντελονι με σωληνες ,φυσικα δνε λεω να φτασεις και σαι κατι νοσηρο. εγω τωρα ειμαι 90 κιλα παω και το γυμναστηριο μου και ολα και εχω και τελειες αναλυσεις συμφωνα με την νορμα για το υψος μου ειμαι παχυσαρκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προδιάθεση για παχυσαρκία υπάρχει απότι λένε επιστήμονες και κάτι θα ξέρουν αλλα το θέμα είναι οπως με τον θυρεοειδή , 500 λένε οτι έχουν πρόβλημα μόνο 2-3  απο αυτούς έχουν στα αλήθεια γιατι έχουν ευκολη την δικαιολογία , αλλα ειναι στο χέρι του καθενός να το ελέγξει , η μόνη διαφορά ειναι οτι πρέπει να προσέξει λίγο παραπάνω απο τον άλλο , δεν παχαίνουμε με αέρα 
Εγώ είμαι ή του ύψους ή του βάθους , ή θα φτιάξω σώμα που θα κάνει σαγόνια να πέφτουν και κεφάλια να γυρνάνε να κοιτάζουν ή δεν θα έχω καθόλου. Ετσι κ άλλοι , ή θα προσέχουν πολύ ή θα αφεθούν κ θα είναι κώλος 
ζυγίζεις καταστάσεις , παίρνεις αποφάσεις nd u do whatever the FUCK u wanna do :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να είχαμε μάθημα στα σχολεία σχετικο με την διατροφή.

 

Με την Ελλάδα πρώτη σε ποσοστά υπέρβαρων και παχύσαρκων παιδιών σε όλο τον κόσμο, να δω πότε θα το πάρουν χαμπάρι ότι κάτι πρέπει να κάνουν.

 

Greece Leads the World in Overweight and Obese Kids

 

http://blogs.wsj.com/numbers/greece-leads-the-world-in-overweight-and-obese-kids-1718/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περάσαμε τους Αμερικάνους? zomg!

 

Τραγική κατάσταση. Τα στατιστικά είναι για ηλικίες απο 5-17 ετών. Μεγάλο ρόλο για να αυξηθεί το ποσοστό νομίζω παίζουν και οι πανελλήνιες. Όλο το άγχος, κακή διατροφή (σοκολάτες, λιπαρά κτλ), ακινησία λόγω διαβάσματος προσθέτουν αρκετά κιλά. Άμα πάρω παράδειγμα απο τον εαυτό μου που ήμουν +10 κιλά απο το φυσιολογικό μου βάρος εκείνη τη περίοδο. Ευτυχώς τα έχασα μετά απο 2 χρόνια. 

 

Το βασικότερο όμως είναι απο μικρή ηλικία το παιδί να γνωρίζει πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ισορροπημένη διατροφή. Πρέπει να μπει σαν μάθημα ή έστω κάποιες ωρες άνα σχολικό έτος και να γίνεται σωστή ενημέρωση πάνω στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...