Προς το περιεχόμενο

Ανορεξία vs Παχυσαρκία


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 241
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πας σε προσωπικό επίπεδο σχετικά με το asperger. Και όπως σου έχω πει επίσης, το να έχω asperger ναι μεν μου κάνει τη ζωή δύσκολη σε κάποια θέματα συγκεκριμένα αλλά το προσπαθώ, πάντα θα βελτιώνω τον εαυτό μου εν αντιθέσει με κάποιους άλλους. Έχω και άλλα προβλήματα αλλά δεν αφήνω ΑΥΤΑ να με προσδιορίζουν. Τα βλέπω ως εμπόδια που θέλω να ξεπεράσω, να γίνω καλύτερη. Έχω asperger και γουστάρω.

 

My two cents

 

Δεν το παω στο προσωπικο ομορφη σορρυ αν σε προσβαλα απλα θελω να σου δωσω να καταλαβεις οτι και η παχυσαρκεια ειναι νοσος και μαλιστα πολυ σοβαρη και μετα απο ενα επιπεδο και μετα θεωρειτε και αναπηρια.

οταν καποιος θελει να αδυνατισει αλλα δεν θελει να αλλαξει τροπο ζωης και διατροφης  δεν μπορει ομως να κατηγορει γονιδια κτλ!! Αυτο λεμε! Κανεις δεν εινιπε οτι ειναι ευκολο! Αν θες να αλλαξεις κανε κατι που δεν εκανες.

 

Αμα δεν ξερεις μην μιλας ρε αδερφε το λενε οι γιατροι οτι υπαρχουν γονιδια και προδιαθεση στην παχυσαρκια, εχω γεννήθηκα 4.500 πανω απο 3 κιλα τα μωρα εχουν τεραστιες πιθανοτητες να γινουν παχυσαρκοι ενηλικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η παχυσαρκια δεν ειναι νοσος. Μπορεις να απαλαγης απο την παχυσαρκια? (δεν μιλαμε για το αν ειναι δυσκολο ή οχι).

 

Αναπηρος ειναι αυτος που εχει κινητικη-νοητικα προβληματα και ειναι ανικανος να εργαστει διοτι κατι εγινε αυτος που δεν μπορει να εργαστει γιατι ειναι υπερβαρος δεν ειναι αναπηρος. Μονος του το προκαλεσε. Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αλλα ετσι ειναι ! Και δεν το λεω γιατι ειμαι οπως ειμαι αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πτυχία πάω για το δεύτερο καιένακαια δεύτερη γλώσσα.

 

Αν και Αυτό είναι ότι πιο άκυρο μπορούσες να πεις.

 

Δουλεύα 7,30-3.30 6-8 μάθημα 6 τι πρωί και 4 το μεσημέρι έκανα προπόνηση. Όρεξη να έχεις και θέληση

 

Διαδακτορικο ομως δεν εχεις....

Δεν ειναι ακυρο απλα προσπαθησα με χοντροκομενο τροπο να σου δωσω να καταλαβεις οτι οπως για εσενα ειναι ευκολο  η εστω πιο ευκολο απο εμενα να εισαι φιτ το ιδιο ειναι για καποιον αλλο να παιρνει διδακτορικα στο χαλαρο, με λιγα λογια ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και δεν μπορουμε να τον κρινουμε με τα δικα μας μετρα και σταθμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παχυσαρκια δεν ειναι νοσος. Μπορεις να απαλαγης απο την παχυσαρκια? (δεν μιλαμε για το αν ειναι δυσκολο ή οχι).

 

Αναπηρος ειναι αυτος που εχει κινητικη-νοητικα προβληματα και ειναι ανικανος να εργαστει διοτι κατι εγινε αυτος που δεν μπορει να εργαστει γιατι ειναι υπερβαρος δεν ειναι αναπηρος. Μονος του το προκαλεσε. Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αλλα ετσι ειναι ! Και δεν το λεω γιατι ειμαι οπως ειμαι αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα!

Oι ανθρωποι εχουμε μαθει να τα λεμε ολα ωραια και καλα πολλες φορες και να τα ριχνουμε σε αλλες αιτιες αλλα οντως ετσι ειναι.

Εγω ελεγα δεν παιρνω κιλα με τιποτα. οκ ναι δεν εχω προδιαθεση στο γυμ για να παω σε κατηγορια 90-95 κιλα γυμνασμενος αλλα απο τα 67 που ημουν οταν το ελεγα τωρα στα 80 μια χαρα ειμαι.Εκατσα ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ,εφτιαξα σωστο πλανο διατροφης και σιγα σιγα ανεβηκα.

 

Σιγουρα τα πηρα πιο δυσκολα απο καποιον αλλον αλλα τα πηρα.

Κατι αντιστοιχο ειναι και για καποιον που θελει να χασει.

Διαδακτορικο ομως δεν εχεις....

Δεν ειναι ακυρο απλα προσπαθησα με χοντροκομενο τροπο να σου δωσω να καταλαβεις οτι οπως για εσενα ειναι ευκολο  η εστω πιο ευκολο απο εμενα να εισαι φιτ το ιδιο ειναι για καποιον αλλο να παιρνει διδακτορικα στο χαλαρο, με λιγα λογια ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και δεν μπορουμε να τον κρινουμε με τα δικα μας μετρα και σταθμα.

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι μπορουν να παρουν διδακτορικο η να γινουν γιατροι?..ΟΧΙ...

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι μπορουν να γινουν τεχνιτες? ΟΧΙ

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι μπορουν να γινουν κανονικοι στα κιλα? ΝΑΙ

 

Αυτα που λες εσυ αφορουν θεματα μορφωσης,αγαπης για το διαβασμα η ακομα και ευφυιας ενω το παχυσαρκος η οχι δεν εχει καμια σχεση με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διαδακτορικο ομως δεν εχεις....

Δεν ειναι ακυρο απλα προσπαθησα με χοντροκομενο τροπο να σου δωσω να καταλαβεις οτι οπως για εσενα ειναι ευκολο  η εστω πιο ευκολο απο εμενα να εισαι φιτ το ιδιο ειναι για καποιον αλλο να παιρνει διδακτορικα στο χαλαρο, με λιγα λογια ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και δεν μπορουμε να τον κρινουμε με τα δικα μας μετρα και σταθμα.

 

Προφανως ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και δεν εκριναν με τα δικα μου σταθμα και μετρα. Δεν ειπα ποτε να κανει καποιος οτι κανω εγω. Και δεν ειπα γινε σε και μενα απλα οτι μπορεις να γινεις καλυτερος απο οτι εισαι.

 

Αν εσυ για οτν Α ή Β λογο δεν θες μην αρχιζεις και κατηγορεις τους αλλους.

 

Οσο αλλο η υγιεια και αλλη τα πτυχια. Το ενα εχει και ενα κοστος. Επισης χωρις διδακτορικο ζεις χωρις υγιεια δεν ζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παχυσαρκια δεν ειναι νοσος. Μπορεις να απαλαγης απο την παχυσαρκια? (δεν μιλαμε για το αν ειναι δυσκολο ή οχι).

 

Αναπηρος ειναι αυτος που εχει κινητικη-νοητικα προβληματα και ειναι ανικανος να εργαστει διοτι κατι εγινε αυτος που δεν μπορει να εργαστει γιατι ειναι υπερβαρος δεν ειναι αναπηρος. Μονος του το προκαλεσε. Ξερω οτι ακουγεται σκληρο αλλα ετσι ειναι ! Και δεν το λεω γιατι ειμαι οπως ειμαι αλλα ετσι ειναι η πραγματικοτητα!

 

Η παχυσαρκία είναι, τελικά, νόσος! Δεν διαφωνεί κανένας πλέον σ’ αυτήν την παρατήρηση, και μάλιστα οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες στο θέμα του βάρους απ’ ό,τι οι άνδρες. Η σπουδαιότητα της μεσογειακής διατροφής αναδεικνύεται καθημερινά και αυτό μας καθιστά υπόλογους απέναντι στη νέα γενιά. http://www.iatropedia.gr/articles/read/896

 

Παρε και τον πινακα με τα ποσοστα αναπηριας που λεει οτι ειναι αναπηρια

 

Da9s2zY.png

 

Σιγουρα τα πηρα πιο δυσκολα απο καποιον αλλον αλλα τα πηρα.

Κατι αντιστοιχο ειναι και για καποιον που θελει να χασει.

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι μπορουν να παρουν διδακτορικο η να γινουν γιατροι?..ΟΧΙ...

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι μπορουν να γινουν τεχνιτες? ΟΧΙ

ΟΛΟΙ οι ανθρωποι μπορουν να γινουν κανονικοι στα κιλα? ΝΑΙ

 

 

Μαλλον δεν ξερεις ποσες παθησεις υπαρχουν για το βαρος , για να εχεις φυσιολογικα κιλα θα πρεπει ο μεταβολισμος σου, η ψυχολογια σου και πολλα αλλα να λειτουργουν κανονικα οποτε οχι δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι να εχουν φυσιολογικα κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παχυσαρκία είναι, τελικά, νόσος! Δεν διαφωνεί κανένας πλέον σ’ αυτήν την παρατήρηση, και μάλιστα οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες στο θέμα του βάρους απ’ ό,τι οι άνδρες. Η σπουδαιότητα της μεσογειακής διατροφής αναδεικνύεται καθημερινά και αυτό μας καθιστά υπόλογους απέναντι στη νέα γενιά. http://www.iatropedia.gr/articles/read/896

 

Παρε και τον πινακα με τα ποσοστα αναπηριας που λεει οτι ειναι αναπηρια

 

Da9s2zY.png

 

Μαλλον δεν ξερεις ποσες παθησεις υπαρχουν για το βαρος , για να εχεις φυσιολογικα κιλα θα πρεπει ο μεταβολισμος σου, η ψυχολογια σου και πολλα αλλα να λειτουργουν κανονικα οποτε οχι δεν μπορουν ολοι οι ανθρωποι να εχουν φυσιολογικα κιλα.

Ναι..ΕΙναι οντως "Νοσος"

Γιατι αν διαβαζες τι ειναι ο μεταβολικος συνδρομος και ολο το αρθρο που εστειλες θα καταλαβαινες οτι αυτη η "νοσος" η αυτο το συνδρομο εξαρταται απο ΕΜΑΣ και την διατροφη μας.Το αν θα γινουμε βοδια δηλαδη η οχι.

 

Το οτι το λεμε νοσο η συνδρομο για να μας ακουγεται καλυτερα δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.Κριμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..ΕΙναι οντως "Νοσος"

Γιατι αν διαβαζες τι ειναι ο μεταβολικος συνδρομος και ολο το αρθρο που εστειλες θα καταλαβαινες οτι αυτη η "νοσος" η αυτο το συνδρομο εξαρταται απο ΕΜΑΣ και την διατροφη μας.Το αν θα γινουμε βοδια δηλαδη η οχι.

 

Το οτι το λεμε νοσο η συνδρομο για να μας ακουγεται καλυτερα δεν αλλαζει την πραγματικοτητα.Κριμα...

 

Δεν εξαρταται μονο απο εμας το διαβασα εστειλα ενα απο τα πολλα, οταν εγω για να καψω ενα πιατο μακαρονια θελω να κανω μια ωρα ποδηλατο και εσυ δεν θες τιποτα γιατι λειτουργει στο φουλ ο μεταβολισμος σου τοτε εγω εχω προβλημα.

 

Αν λοιπον βαλεις προβλημα καταθληψεις που δεν θελω να βγαινω και θελω ολο να κοιμαμε και να τρωω να πως γινομε βοδι οπως λες ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να στο πω απλα. Μπορεις να κοψεις τις μαλακιες που τρως και πινεις και να αλλαξεις τον τροπο ζωης και να γινεις κανονικος? ΝΑι

 

μπορεις να κολησεις πισω το ποδι σου ή τα χερια σου οχι? ε τοτε τι να λεμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω απλα. Μπορεις να κοψεις τις μαλακιες που τρως και πινεις και να αλλαξεις τον τροπο ζωης και να γινεις κανονικος? ΝΑι

 

μπορεις να κολησεις πισω το ποδι σου ή τα χερια σου οχι? ε τοτε τι να λεμε

 

Αυτο δεν καταλαβαινεις οτι δεν μπορω, απο την μια τα χαλια οικονομικα μου που με κανουν να τρωω οτι σκατα βρω απλα για να μην πειναω και απο την αλλη ο κακος μεταβολισμος μου και τα χαλια ψυχολογικα μου που δεν εχω δυναμη να ανταπεξερθω.

 

Τι δεν καταλαβαινεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αρα βλεπεις οτι οι επιλογες σου σε εφτσαν οπως εγινες οχι τα μακαρονια. Και πιο απλα. Αν εσυ δεν μπορεις να καψεις οπως καιει ο αλλος μην τρως τι καιει ο αλλος.

 

Η λογικη σου ειναι δεν μπορω να παιξω ποδοσφαιρο ας κοψω το ποδι του αλλου που ειναι παιχταρας!


Γραψε μια μερα σου τι τρως για να δουμε αν βγαινει η οχι!! Αν φας τις θερμιδες που χρεαιζεσαι δεν θα χεις θεμα. Μπορεις να φας υγιεινα και οικονομικα. ΔΕν λεμε να τρως ολη μερ ακοτοπουλα και σολομους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παχυσαρκία είναι, τελικά, νόσος! Δεν διαφωνεί κανένας πλέον σ’ αυτήν την παρατήρηση, και μάλιστα οι γυναίκες είναι πιο ευάλωτες στο θέμα του βάρους απ’ ό,τι οι άνδρες.

 

 

 

Ο Μεσος Ορος των γυναικων της μαυρης φυλης αισθανεται πιο ανετα με το σωμα του σε σχεση με τον ΜΟ της λευκης φυλης, επειδη δεν τους εχουν επηρεασει και τοσο τα προτυπα ομορφιας των media

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι χοντρός επειδή ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να μασαμπουκιάζει πίτσες και σουβλάκια ή να πίνει αναψυκτικά αντί για νερό ενώ υπάρχουν επιλογές όπως το να φάει κάποιο φρούτο ή να πίνει νερό θεωρείται τρομερή προσπάθεια, nice. Τα γονίδια ΔΕΝ μας καθορίζουν γαμώ την τρέλα μου. Υπάρχουν μέσα μας αλλά ΔΕΝ μας καθορίζουν. Είναι οι επιλογές μας ξαναλέω. Τώρα το να μοιρολατρεί κάποιος επειδή έχει "γονίδιο της παχυσαρκίας?" Πήγαινε κάνε εξέταση dna. Έχεις θυροειδή? Πήγαινε τσέκαρε ΑΝ όντως έχεις και καταπολέμησε το. Ένα παράδειγμα επειδή ανέφερες πως γεννήθηκες κοντά 5 κιλά. Ο πρώην μου γεννήθηκε 4900. Εκτός από ελάχιστη κοιλίτσα είναι μια χαρά επειδή δεν γαμιέται στα σάπια φαγητά. Γι αυτό μην ξανακούσω "γεννήθηκα 5 κιλά άρα έχω το γονίδιο της παχυσαρκίας". Ας μην κρυβόμαστε πλέον από το δάχτυλο μας κι ας λέμε "γουστάρω να είμαι χοντρός/αδύνατος" ή γουστάρω να τρώω σουβλάκια και πίτσες στις 11 και 12 το βράδυ. Μην τα βάζεις με άτομα που ΔΕΝ γεννήθηκαν fit γιατί τις προσπάθειες που έχουν ρίξει ούτε στα όνειρα μας δεν θα τις κάνουμε. Όσο για το asperger, κατάμουτρα μου έχουν πει οτι με θεωρούν χαζή/καθυστερημένη. Το μυαλό μου όμως κανείς από αυτούς δεν το πιάνει, ανθρωπάκια είναι για μένα. Και κάτι τελευταίο. Έχω πει άλλη μια φορά πως λόγω συγκεκρικριμένης μαθησιακής δυσκολίας έχω πρόβλημα τεράστιο με τα μαθηματικά/νούμερα. Κι εκεί με είπαν ηλίθια και καθυστερημένη καθηγητές μπροστά στην τάξη λόγω του excel, κι όμως έστρωσα τον κώλο μου κάτω, έφτυσα αίμα και πλέον είμαι expert στο excel. Γι αυτό, οι δικαιολογίες ΔΕΝ πιάνουν σε μένα.

 

Τέλος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξαρταται μονο απο εμας το διαβασα εστειλα ενα απο τα πολλα, οταν εγω για να καψω ενα πιατο μακαρονια θελω να κανω μια ωρα ποδηλατο και εσυ δεν θες τιποτα γιατι λειτουργει στο φουλ ο μεταβολισμος σου τοτε εγω εχω προβλημα.

 

Αν λοιπον βαλεις προβλημα καταθληψεις που δεν θελω να βγαινω και θελω ολο να κοιμαμε και να τρωω να πως γινομε βοδι οπως λες ετσι απλα.

Αυτο που λες δεν σε κανει προβληματικο αλλα ΤΕΜΠΕΛΗ.

Οπως ειπες ολοι οι οργανισμοι δεν ειναι ιδιοι.Εγω για να παρω κιλα τρωω σαν πουστης αλλα ΣΩΣΤΑ και συγκεκριμενες ωρες και χανω ευκολα. Εσυ το αναποδο. 

ΔΗλαδη εαν εγω ημουν κοκαλο 1.80 που ειμαι και ημουν 60-65 κιλα πχ τι θα ελεγες οτι ενταξει αφου εχεις προβλημα?..Αφου βαριομουν να ασχοληθω να φαω.ελεγα τρωω αλλα ετρωγα 1-2 φορες την μερα οσο μπορουσα.μεχρι εκει.

 

Δεν ξερω για το ψυχολογικο σου κομματι...Ουτε μπορω να σου πω για αυτο.Αποκλειστικα για το παχος ειπαμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...