Προς το περιεχόμενο

σχετικα νεος στο χωρο του προγραμματισμου


IronBacteria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Python για μένα είναι από τις πιο γενικού σκοπού γλώσσες που υπάρχουν.

 

Επίσης αντί να χρησιμοποιείς ψευδογλώσσα, πλέον έχεις Python. Την χρησιμο-

ποιώ κατά κόρον έτσι. Επιπρόσθετα θα σου προτείνα να μάθεις να δουλεύεις με

διαγράμματα ροής.

 

Όταν λες πως γνωρίζεις πως δουλεύουν αυτά τα ριμάδια, για πες μας πως για να

γνωρίζουμε και με ποιόν μιλάμε.

 

Εν κατακλείδι, καθισιό και επιστήμη υπολογισμών δε συνάδουν. Με ΕΛ.ΑΣ. ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H Python για μένα είναι από τις πιο γενικού σκοπού γλώσσες που υπάρχουν.

 

Επίσης αντί να χρησιμοποιείς ψευδογλώσσα, πλέον έχεις Python. Την χρησιμο-

ποιώ κατά κόρον έτσι. Επιπρόσθετα θα σου προτείνα να μάθεις να δουλεύεις με

διαγράμματα ροής.

 

Όταν λες πως γνωρίζεις πως δουλεύουν αυτά τα ριμάδια, για πες μας πως για να

γνωρίζουμε και με ποιόν μιλάμε.

 

Εν κατακλείδι, καθισιό και επιστήμη υπολογισμών δε συνάδουν. Με ΕΛ.ΑΣ. ίσως.

αν διαβασες ειπα οτι δεν ΞΕΡΩ πως δουλευουν αυτα τα ριμαδια....καθισιο ftw παντα...σιγα σιγα θα μαθαινω και απο κατι.δεν προκειται να γινω κανας επιστημονας,για την παρτι μου θα το κανω.εσεις ωγαζετε λεφτα απο αυτο ,εγω οχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χμμμ ενδιαφερον post και σε ευχαριστω που εκατσες να το απαντησεις.το θεμα ειναι οτι πιστευω τοσο αρχαριος ωστε να ασχοληθω με python και επισης καθως βασικα ουτε το web dev με ενδιαφερει ουτε τα μαθηματικα ενω παραλληλα γνωριζω οτι ειναι πολλη δυνατη γλωσσα.

 

 

Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις για το τι σημαίνει "επιστήμη υπολογιστών".

Και γω μπορεί να λέω "ξέρεις, δε θέλω να μάθω βιολογία και χημεία, δώστε μου ένα στηθοσκόπιο να κάνω το γιατρό".Αλλά δεν παίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaaxaxxaaxx καλο....αν εκανες τον κοπο να διαβασεις εστω και μερικα post απο αυτα που εχω γραψει θα ειχες καταλαβει οτι με το 'ναι' που ειπα εννοω οτι εχω καποιες βασικες γνωσεις ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ MASTER.αντιλαβου?μπορω να δικαρινω καποια πραγματα και να σου πως λειτουργει ενα βασικο προγραμμα....η ετσι θελω να πιστευω δλδ.βασιακ χρονος δεν θα υπαρχει για να πεσω με τα μουτρα στο διαβασμα αλλα ακομη και οταν εχω σε 1 και κατι χρονο παλι δεν θα πορωθω με τον προγραμματισμο...κι ας μην μαθω πως λειτουργουν αυτα τα ρημαδια...γιατι ειμαι ανθρωπος του καθισιου :)

 

Δυστυχώς διάβασα όχι μερικά αλλά όλα τα ποστ αυτού του τόπικ και νομίζω εσύ ήσουν που μιλούσε για "ethical hacking" για να μπεις "μέσα στα σκατά της πληροφορικής" κ.α. 

 

Έδωσες δηλαδή την εντύπωση( ; ) ενός ατόμου που θέλει να γίνει καλός αλλά δεν ξέρει (1) πως ακριβώς και (2) πόσο μακριά είναι από αυτό και με βάση αυτό ήταν οι απαντήσεις αρκετών. 

 

Τώρα που λές την αλήθεια: "κι ας μην μαθω πως λειτουργουν αυτα τα ρημαδια...γιατι ειμαι ανθρωπος του καθισιου " ιτ ιζ οκ έχεις απόλυτο δίκιο όλο και κάτι θα μάθεις ασχολούμενος με μία γλώσσα πχ java και πόσο μάλλον αν δεν θες να το κάνεις επαγγελματικά είσαι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρες συμβουλες απο πολλα ατομα που ξερουν παρα πολλα πραγματα(δεν βαζω εμενα μεσα σε αυτα εγω σπουδαζω ακομα) και εσυ τους γραφεις ολους ασχημα.

 

Αφου τα ξερεις ολα και βαριεσαι να διαβασεις/προτιμας να καθεσαι κανε μια λιστα με ολες τις γλωσσες και διεγραφε αυτες που δεν σου κανουν(συμφωνα με την μεγαλη γνωση σου παντα). Αν περισεψει γλωσσα που σου κανει πηγαινε στο αλλο φορουμ που ειπες να σε βοηθησουν(αν και εκει κρατησεις αυτο το στυλακι δεν το βλεπω). Αν δεν σου περισεψει καμια γλωσσα φτιαξε μια τελεια γλωσσα μονος σου να κανει ολα αυτα που θες και το κυριοτερο να σου αρεσει .. Κριμα οι 7 σελιδες που παιδια προσπαθουν να σε βοηθησουν.

 

Καλη επιτυχια στην καριερα σου στην ΕΛ.ΑΣ. ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πριν την καριέρα προηγούνται τα τέστ. :whistle:

 

Μιας και γνωρίζεις κάμποσα όπως λες, μπορείς να μου πεις τι κάνει αυτή η πολύ απλή συνάρτηση; Από την αλφαβήτα του προγραμματισμου:

function whatIsThis(a)
{
    var flagged;
    do {
        flagged = false;
        for (var i=0; i < a.length-1; i++) {
            if (a[i] > a[i+1]) {
                var temp = a[i];
                a[i] = a[i+1];
                a[i+1] = temp;
                flagged = true;
            }
        }
    } while (flagged);
}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη επιτυχια στην καριερα σου στην ΕΛ.ΑΣ. ..

ευχαριστω πολυ...

Φίλε κάτσε πρόσεξε στο μάθημα της Έκθεσης να ανοίξει λίγο το μυαλό σου και έλα ξαναγράψε.

χαχαχαχαχαχαχα μαζευτηκαν οι εξυπνοι εδω μεσα και το παιζουν καποιοι...ευτυχως οπως προειπα παλι καλα υπαρχουν και καλυτερα forums για help και φυσικα ο φιλος μας το google.αντε γεια...πηγαιντε δωστε πουθενα αλλου καμια συμβουλη και 'συγγνωμη' αν σας κουρασα τοσο πολυ αυτον τον καιρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρεξη να εχεις , το διαδικτυο προσφερει απειρη γνωση και δωρεαν. Ας παραθεσω καποιες πηγες που μπορουν να σε κανουν να ξεκινησεις το ταξιδι σου :

  • edx.org
  • coursera.org
  • futurelearn.com
  • codecademy.com

 

Τα παραπανω εχουν περισσοτερο Java/Python courses οπως διδασκονται σε πανεπιστημια της Αμερικης και οχι μονο με εξαιρεση το codecademy το οποιο ειναι web development focused(JS,jQuery,Ruby,python,html,css) Ειναι κανονικα μαθηματα με εξετασεις κτλ. με απαραιτητη τη γνωση της Αγγλικης γλωσσας.

 

Εγώ θα σου ελεγα να μαθεις go (https://golang.org/) να το παιζεις ιστορια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κάτσε πρόσεξε στο μάθημα της Έκθεσης να ανοίξει λίγο το μυαλό σου και έλα ξαναγράψε.

Συμφωνώ.

 

@pigeon

Έπρεπε να την γράψεις σε Python.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φροντιστηριο αλλα καποια στιγμη σημερα η αυριο αν καταλαβω τι κανει θα το ποσταρω.να περιμενετε νεα μου...

 

Τριπλό τόλουπ και η μπάλα στην εξέδρα.

 

Ασε τις τρολιές και απάντησε σε ότι σε ρωτάνε.

χαχαχαααχχα ποιος τρολλαρει ποιον ρε?χαχαχααχχα ακου τι λεει το ατομο....


Όρεξη να εχεις , το διαδικτυο προσφερει απειρη γνωση και δωρεαν. Ας παραθεσω καποιες πηγες που μπορουν να σε κανουν να ξεκινησεις το ταξιδι σου :

  • edx.org
  • coursera.org
  • futurelearn.com
  • codecademy.com

 

Τα παραπανω εχουν περισσοτερο Java/Python courses οπως διδασκονται σε πανεπιστημια της Αμερικης και οχι μονο με εξαιρεση το codecademy το οποιο ειναι web development focused(JS,jQuery,Ruby,python,html,css) Ειναι κανονικα μαθηματα με εξετασεις κτλ. με απαραιτητη τη γνωση της Αγγλικης γλωσσας.

 

Εγώ θα σου ελεγα να μαθεις go (https://golang.org/) να το παιζεις ιστορια :P

thank u very μουτσ :) σιγουρα το weekend θα τα τσεκαρω.to code academy ξερω οτι εχει καλα courses η τουλαχιστον ειχε για την python...οπως και για javascript (ουπς ειμαι γκαβος,τα εβαλες μεσα στην παρενθεση ολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φροντιστηριο αλλα καποια στιγμη σημερα η αυριο αν καταλαβω τι κανει θα το ποσταρω.να περιμενετε νεα μου...

 

Φέξε μου και γλίστρησα. Αμα δεν καταλαβαίνεις την bubble sort επι τη εμφανίσει, τότε πιάσε την "ελληνική pascal" που σνομπάρεις και κανένα βιβλίο για απλούς αλγόριθμους και λογικά διαγράμματα. Εντ οφ ντισκάσιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να χω λιωσει λιγο με ολο το post! 

Στο μονο που τον δικαιολογω ειναι οτι ειναι μικρος και γεματος ενθουσιασμο να μαθει κατι νεο, βεβαια δεν ακουει κανεναν. Το παν φιλε μου IronBacteria ειναι να χεις προτεραιοτητες, και αυτη την στιγμη η προτεραιοτητα σου ειναι τα μαθηματα. Εχω καταλαβει γενικα οτι θελεις να ασχοληθεις με πληροφορικη, τωρα με πιο κομματι, νομιζω ουτε εσυ εχεις καταλαβει (διωξη παντως που θελεις δεν σημαινει προγραμματισμος). Αυτο που σου προτεινω ειναι να κατσεις να διαβασεις να μπεις σε μια καλη σχολη πληροφορικης και να δεις μεσα απο εκει πιο κομματι της πληροφορικης σου αρεσει και θελεις να ασχοληθεις. 

Τελος ποτε να μην υποτιμας καποια γλωσσα προγραμματισμου η "ελληνικη pascal" που ειπες παραπανω, εμενα με βοηθησε, οταν ημουν στην ηλικια σου να σκεφτομαι "προγραμματιστικα". Η μονη διαφορα της (για απλα προγραμματα) με μια αλλη γλωσσα πχ C ειναι οτι το ΑΝ και το ΜΕΧΡΙ γινονται if και while κτλπ.

Εχω τελειωσει πολυτεχνειο και σαν πρωτη γλωσσα μαθαμε C, για παιδια ομως που ειχαν ερθει απο θετικη κατευθυνση, ειχαν γινει επιπλεον ωρες και μαθαιναν λογικα διαγραμματα και "ελληνικη pascal"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...