Προς το περιεχόμενο

σχετικα νεος στο χωρο του προγραμματισμου


IronBacteria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σημασία τόσο η γλώσσα αλλά το να θέσει ένα project - στόχο και να αξιοποιήσει τον προγραμματισμό σαν "εργαλείο" αν πάει μονο στην γλώσσα πάει βούλιαξε ο τιτανικός.

Σίγουρα δεν έχει σημασία η γλώσσα, το ότι βλέπεις όμως πανεπιστημιακά committees και κάνουν ολόκληρη λειτουργία για να αποφασίσουν ποιά γλώσσα θα διδάξουν ως πρώτη στο πανεπιστήμιο ή flame wars out in the wild για το ποιά γλώσσα είναι πιο προσβάσιμη δεν είναι τυχαίο. Η C++ δεν ενδεικνύεται για πρώτη γλώσσα γιατί κουβαλάει πολύ boilerplate πάνω της που δεν χρειάζεται ένας νέος στον προγραμματισμό να μάθει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσουμε εντός θέματος, υπάρχουν 2 τρόποι να μάθεις προγραμματισμό:

 

Α. ο σωστός.

Β. ο λάθος.

 

Ανεξάρτητα από γλώσσες και μεθοδολογίες, νομίζω οτι ο TS το έπιασε από το (Β) γιατί ψάχνει να μάθει μια γλώσσα και επομένως (αυτονόητα? πως?) να έχει μάθει προγραμματισμό ενώ θα έπρεπε ήδη τώρα που μιλάμε να έχει αρχίσει να λιώνει σ'αυτό εδώ ( http://alkisg.mysch.gr/)  και αφού το "τερματίσει", μετά να μιλήσουμε για γλώσσες, αυτιά και μύτες. :whistle:

 

 

(Προσωπικά θα πρότεινα C# ή Java λόγω ευκολίας και τεράστιου userbase).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσουμε εντός θέματος, υπάρχουν 2 τρόποι να μάθεις προγραμματισμό:

 

Α. ο σωστός.

Β. ο λάθος.

 

Ανεξάρτητα από γλώσσες και μεθοδολογίες, νομίζω οτι ο TS το έπιασε από το (Β) γιατί ψάχνει να μάθει μια γλώσσα και επομένως (αυτονόητα? πως?) να έχει μάθει προγραμματισμό ενώ θα έπρεπε ήδη τώρα που μιλάμε να έχει αρχίσει να λιώνει σ'αυτό εδώ ( http://alkisg.mysch.gr/)  και αφού το "τερματίσει", μετά να μιλήσουμε για γλώσσες, αυτιά και μύτες. :whistle:

 

 

(Προσωπικά θα πρότεινα C# ή Java λόγω ευκολίας και τεράστιου userbase).

ουτε καν η ψευδογλωσσα,ι dont like pascal at ellhnika! :P :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν η ψευδογλωσσα,ι dont like pascal at ellhnika! :P :D

 

Θεωρείς δλδ ότι έχεις τις γνώσεις / είσαι σε επίπεδο να απορρίπτεις με τέτοιο τρόπο πράγματα ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσες ωραιες γλωσσες την python,μα γιατι?η c++ θεωρειται δυσκολη,για αυτο δεν την προτεινεις?

 

γιατι ρε τι εχουν οι πηγες μου? :D

 

δεν μπορεις να πεις οτι ειμαι εντελως αρχαριος αλλα οκ,την ξερω την σελιδα και δεν εχει καποια γλωσσαμ που να με ενδιαφερει αρκετα.to gaming λιγο δυσκολο να κοπει,εστω και μια ωρα,αλλα προς το παρων χρονος υπαρχει.φυσικα υπαρχουν και μερες που οταν με πιανουν κατι ωρες σηκωμαρες διαβαζω μονο προγραμματισμο...

γενικα παντως ρωτησα ποια γλωσσα ειναι καλη και δυνατη που μπορει πως να το πω have the job done quickly and efficiently.

 

οσον αφορα τις διαφορες συμβουλες που δινετε εκτος προγραμματισμου ειναι ευπροσδεκτες αλλα ας μην ξεφευγουμε απο το κυριως θεμα μας please

βρε να και κατι χρησιμο που δειχνει οτι η c++ βασταει γερα : http://www.lextrait.com/Vincent/implementations.html

μάλλον η python σε ξένισε λόγο της απλής σύνταξης, ειδικά για webapps η django είναι φοβερή.

 

επίσης η python θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο να εντρυφήσεις σε αλγόριθμους απ'ότι η c++ ή η java, λόγω του τεράστιου πλήθους βιβλιοθηκών, ενεργού community και της σύνταξης φυσικά.

 

Και αν δεν πιστεύεις εμένα, άσε τους επιστήμονες απο διαφορετικά πεδία να σε πείσουν ;)

 

 

  1. Django is written in Python. It is used by many, many websites around the world. Python is also widely used in Google App Engine.
  2. It is the recommended language of Raspberry Pi.
  3. The Google Autonomous Car is written in Python.
  4. Parts of the popular game Battlefield 2 is in Python.
  5. BitTorrent, Blender 3D, Dropbox, GIMP, Maya, Inkscape, Bazaar and many other programs use Python.
  6. Many Google products, like YouTube, Google Maps, Gmail, Google Groups, etc. use Python.
  7. NASA uses Python for management of repositories of models.
  8. Reddit is written in Python.

Αυτά στα γράφω γιατί ανέφερες πως "θελω τα φωτα σας να μου πειτε μια γλωσσα δυνατη που να μπορει να λυσει σχετικα καθε ειδους προβλημα που  θα μου εμφανιστει αλλα παραλληλα να μου διδαξει και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ δλδ το πως να σκεφτομαι(το δευτερο πιστευω ολες οι γλωσσες το κανουν)."

 

Όντως το κάνουν όλες οι γλώσσες, απλά στην python δεν ταλαιπωρείσαι σε τεχνικό επίπεδο για να υλοποιήσεις ιδέες κτλ προσωπική εμπειρία: με την numpy και τις λίστες της python πέρασα απειροστικό λογισμό και γραμμμική άλγεβρα στη σχολή, με βοηθούσε στο να τεστάρω το πως καταλάβαινα τα ολοκληρώματα (με for επαναλήψεις το εξομοίωνα, και με τη standard function της τέσταρα το αποτέλεσμα για χιλιάδες μεταβλητές) και validation σε πράξεις πινάκων, ιδιοδιανύσματα και ιδιοτιμές για την γραμμική. Έτσι εξασκόμουν στο να λύνω γρηγορότερα τις πράξεις και να μην ανησυχώ για το αν έπεσα κάπου έξω, με ενδιάμεσες απλές print τσέκαρα σε πιο σημείο της άσκησης είχα κάνει (στο χέρι) λάθος κοκ.

 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να μεταφέρω στο 100% τον λόγο που -πιστεύω- η python θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο απο άλλες γλώσσες ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας γκάστρωσες, 35 μέρες έχει αυτό το θεμα και ακόμα ψάχνεις γλώσσα να μάθεις. Μάθε την γλώσσα του σώματος.

 

 

ή μπες ΕΠΟΠ

 

αμα θες μην απαντας και μην μπαινεις σε αυτο το θεμα.αιντε φυγε απο εδω.

Θεωρείς δλδ ότι έχεις τις γνώσεις / είσαι σε επίπεδο να απορρίπτεις με τέτοιο τρόπο πράγματα ?

ναι

μάλλον η python σε ξένισε λόγο της απλής σύνταξης, ειδικά για webapps η django είναι φοβερή.

 

επίσης η python θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο να εντρυφήσεις σε αλγόριθμους απ'ότι η c++ ή η java, λόγω του τεράστιου πλήθους βιβλιοθηκών, ενεργού community και της σύνταξης φυσικά.

 

Και αν δεν πιστεύεις εμένα, άσε τους επιστήμονες απο διαφορετικά πεδία να σε πείσουν ;)

 

Αυτά στα γράφω γιατί ανέφερες πως "θελω τα φωτα σας να μου πειτε μια γλωσσα δυνατη που να μπορει να λυσει σχετικα καθε ειδους προβλημα που  θα μου εμφανιστει αλλα παραλληλα να μου διδαξει και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ δλδ το πως να σκεφτομαι(το δευτερο πιστευω ολες οι γλωσσες το κανουν)."

 

Όντως το κάνουν όλες οι γλώσσες, απλά στην python δεν ταλαιπωρείσαι σε τεχνικό επίπεδο για να υλοποιήσεις ιδέες κτλ προσωπική εμπειρία: με την numpy και τις λίστες της python πέρασα απειροστικό λογισμό και γραμμμική άλγεβρα στη σχολή, με βοηθούσε στο να τεστάρω το πως καταλάβαινα τα ολοκληρώματα (με for επαναλήψεις το εξομοίωνα, και με τη standard function της τέσταρα το αποτέλεσμα για χιλιάδες μεταβλητές) και validation σε πράξεις πινάκων, ιδιοδιανύσματα και ιδιοτιμές για την γραμμική. Έτσι εξασκόμουν στο να λύνω γρηγορότερα τις πράξεις και να μην ανησυχώ για το αν έπεσα κάπου έξω, με ενδιάμεσες απλές print τσέκαρα σε πιο σημείο της άσκησης είχα κάνει (στο χέρι) λάθος κοκ.

 

Σορρυ για το μεγάλο ποστ, αλλά ήθελα να μεταφέρω στο 100% τον λόγο που -πιστεύω- η python θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο απο άλλες γλώσσες ;)

 

χμμμ ενδιαφερον post και σε ευχαριστω που εκατσες να το απαντησεις.το θεμα ειναι οτι πιστευω τοσο αρχαριος ωστε να ασχοληθω με python και επισης καθως βασικα ουτε το web dev με ενδιαφερει ουτε τα μαθηματικα ενω παραλληλα γνωριζω οτι ειναι πολλη δυνατη γλωσσα.

***anyway,εχω καταλαβει οτι καθε γλωσσα ειναι δυνατη στον τομεα της και οτι ο καθενας μπορει να μαθει προγραμματισμο απο οποιαδηποτε γλωσσα,ειτε ευκολη ειτε δυσκολη.μπορει πχ c++ να ειναι γενικα δυσκολη αλλα τα βασιακ της και τουλαχιστον τα πρωτα βηματα εξω απο τα βασικα δεν ειναι τοσο δυσκολα...μεχρι που να φτασει σε αυτο το σημειο ομως εχεις μαθει πολλα πραγματα και ειδικα το πως να σκεφτεσαι αν εχεις καθισει να κανεις προγραμματα.

**αρα οπως προειπα με οποιαδηποτε γλωσσα μαθαινεις την προγραμματιστικη λογικη.το θεμα ειναι να διαλεξεις μια για τον τομεα σου.εγω σας ειπα τον δικο μου...απο οτι εχω καταλαβει η μικρη πλειοψηφια ειπε java σε προηγουμενα posts αν καταλαβα σωστα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

 

ωραία ξεκίνα με το να καταλάβεις το επίπεδό σου και μόλις απογοητευτείς (όχι γιατί σε υποτιμεί κανείς) πέσε με τα μούτρα χωρίς να απορρίπτεις πράγματα με τα οποία είσαι απλά familiar with. 

 

shit_you_don_t_know_you_don_t_know.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ξεκίνα με το να καταλάβεις το επίπεδό σου και μόλις απογοητευτείς (όχι γιατί σε υποτιμεί κανείς) πέσε με τα μούτρα χωρίς να απορρίπτεις πράγματα με τα οποία είσαι απλά familiar with. 

 

shit_you_don_t_know_you_don_t_know.png

xaxaaxaxxaaxx καλο....αν εκανες τον κοπο να διαβασεις εστω και μερικα post απο αυτα που εχω γραψει θα ειχες καταλαβει οτι με το 'ναι' που ειπα εννοω οτι εχω καποιες βασικες γνωσεις ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ MASTER.αντιλαβου?μπορω να δικαρινω καποια πραγματα και να σου πως λειτουργει ενα βασικο προγραμμα....η ετσι θελω να πιστευω δλδ.βασιακ χρονος δεν θα υπαρχει για να πεσω με τα μουτρα στο διαβασμα αλλα ακομη και οταν εχω σε 1 και κατι χρονο παλι δεν θα πορωθω με τον προγραμματισμο...κι ας μην μαθω πως λειτουργουν αυτα τα ρημαδια...γιατι ειμαι ανθρωπος του καθισιου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...