Προς το περιεχόμενο

σχετικα νεος στο χωρο του προγραμματισμου


IronBacteria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχαααχχα ποιος τρολλαρει ποιον ρε?χαχαχααχχα ακου τι λεει το ατομο....

 

Δε σχολιάζω συγκεκριμένα το παραπάνω αλλά γενικά το ύφος σου στο topic.

 

Κάποια στιγμή στη ζωή αναπόφευκτα θα μάθεις τι είναι σεβασμός και πού χρειάζεται. Υπόψιν, αν δεν το μάθεις μόνος σου θα σου το μάθουν κάποια στιγμή απότομα, και θα πονέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σχολιάζω συγκεκριμένα το παραπάνω αλλά γενικά το ύφος σου στο topic.

 

Κάποια στιγμή στη ζωή αναπόφευκτα θα μάθεις τι είναι σεβασμός και πού χρειάζεται. Υπόψιν, αν δεν το μάθεις μόνος σου θα σου το μάθουν κάποια στιγμή απότομα, και θα πονέσει.

54517640.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέξε μου και γλίστρησα. Αμα δεν καταλαβαίνεις την bubble sort επι τη εμφανίσει, τότε πιάσε την "ελληνική pascal" που σνομπάρεις και κανένα βιβλίο για απλούς αλγόριθμους και λογικά διαγράμματα. Εντ οφ ντισκάσιον.

οκ κατι μας ειπες τωρα...παω να κλαψω σιγα σιγα σε μια γωνια επειδη δεν μπορω να καταλαβω τους γαμημενους πινακες μεσα σε do-while και σε for Και if ....χαχαχαχαχαχαχ

 

Παιζει να χω λιωσει λιγο με ολο το post! 

Στο μονο που τον δικαιολογω ειναι οτι ειναι μικρος και γεματος ενθουσιασμο να μαθει κατι νεο, βεβαια δεν ακουει κανεναν. Το παν φιλε μου IronBacteria ειναι να χεις προτεραιοτητες, και αυτη την στιγμη η προτεραιοτητα σου ειναι τα μαθηματα. Εχω καταλαβει γενικα οτι θελεις να ασχοληθεις με πληροφορικη, τωρα με πιο κομματι, νομιζω ουτε εσυ εχεις καταλαβει (διωξη παντως που θελεις δεν σημαινει προγραμματισμος). Αυτο που σου προτεινω ειναι να κατσεις να διαβασεις να μπεις σε μια καλη σχολη πληροφορικης και να δεις μεσα απο εκει πιο κομματι της πληροφορικης σου αρεσει και θελεις να ασχοληθεις. 

Τελος ποτε να μην υποτιμας καποια γλωσσα προγραμματισμου η "ελληνικη pascal" που ειπες παραπανω, εμενα με βοηθησε, οταν ημουν στην ηλικια σου να σκεφτομαι "προγραμματιστικα". Η μονη διαφορα της (για απλα προγραμματα) με μια αλλη γλωσσα πχ C ειναι οτι το ΑΝ και το ΜΕΧΡΙ γινονται if και while κτλπ.

Εχω τελειωσει πολυτεχνειο και σαν πρωτη γλωσσα μαθαμε C, για παιδια ομως που ειχαν ερθει απο θετικη κατευθυνση, ειχαν γινει επιπλεον ωρες και μαθαιναν λογικα διαγραμματα και "ελληνικη pascal"

το ξερω οτι προτεραιοτητα ειναι τα μαθηματα.οπως προειπα θα παω και σε σχολη πληροφορικης αλλα μετα την αστυνομια..βεβαια μεχρι τοτε πιστευω οτι θα εχω σχετικα πολυ ελευθερο χρονο οποτε εκτος απο το gaming γιατι να μην μαθω και καμια γλωσσα?αυτο που λες παντως για την ψευδογλωσσα ισχυει φιλε μ.αμα θελω να βγω απο πινακες αν και for ομως?

54517640.jpg

σεβασμος σε ΠΟΙΟΝ ΡΕ?σε εσας που μονο το μονο πραγμα που κανετε ειναι να κατακρινετε?που σας ζητησα βοηθεια και πηρα τα 3 σας?(κλ για το μικροστενο δεν παιρνω και ορκο,δεν ξερω ποιοι απο εσας τιμαν τα παντελονια τους απο εδω μεσα),αλλα οπως και να εχει ο σεβασμος φιλε μ κερδιζεται δεν χαριζεται ουτε μαθαινετει ουτε τπτ.ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ.δεν λεω υπαρχουν ατομα πολλα κιολας που με βοηθησαν και με εδωσαν χρησημις συμβουλες αλλα υπηρξαν και καποιοι αλλοι που ασχολουμαι μαζι τους μονο για να τους τρολλαρω,επειδη μου αρεσει,ετσι επειδη μπορω και επειδη μου αρεσει να σπαταλω την ωρα τους

Δε σχολιάζω συγκεκριμένα το παραπάνω αλλά γενικά το ύφος σου στο topic.

 

Κάποια στιγμή στη ζωή αναπόφευκτα θα μάθεις τι είναι σεβασμός και πού χρειάζεται. Υπόψιν, αν δεν το μάθεις μόνος σου θα σου το μάθουν κάποια στιγμή απότομα, και θα πονέσει.

ο σεβασμος ειναι απαραιτητος εκει που πρεπει να ειναι απαραιτητος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μάλλον κάπου εδώ αρχίζω και βλέπω τον Τιτατικό να βυθίζεται στην σκοτεινή άβυσο του ωκεανού εκεί που παραμονεύουν τα τέρατα του τρόλ και της κοροϊδίας

 

Γι αυτό ας πω τον επίλογο του θέματος, πιστεύω πως έχεις κατασταλάξει σε python και C++, τότε σου συστήνω να μόψεις 1 ώρα μηνιαίως ή εβδομαδιαίως από το WoW ή το Lol για να παίξεις με αυτά τα παιχνιδάκια (ναι programming can be a game), εξάλλου καλοκαίρι έρχεται!!!!

 

Γι αυτό σαν φιλική συμβουλή σου συστήνω να παρατήσεις αυτό το thread - Τιτανικός και το επόμενο thread που θα δω από σένα είναι "Παίδες έχω το X πρόβλημα στο τάδε κομμάτι κώδικα". Για πολωστή φορά σου συστήνω το http://codeacademy.comσυγγεκριμένα για Python θα σε βοηθήσει ειδικά για το αν είναι "hands On" καταστάσεων.

 

Καλό είναι που θες να συμμετάσχεις στην Ελληνική αστυνομία αλλά δεν παύει να είναι δημόσιο, και ως γνωστόν το δημόσιο είναι ο μαγελύτερος καταναλωτής λαδιού στην Ελλάδα (Ελπίζω να έποιασες το υπονοούμενο), αλλά μην απελπίζεσαι σκέψου και ερεύνησε και αυτό το θέμα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Σου συστήνω να ρωτήσεις και για software developer το πως είναι η καταστάσεις και αν έχεις απορίες πέρι αυτού ευχαρίστως να μου στείλεις pm για να στις λύσω και να σου συστήσω άτομα.

 

Ακόμη αν θες ebooks περί προγραμματισμου μπορείς να δεις και στο http://it-ebooks.info/tag/programming/

 

Τέλος αν θες τον κώδικα σου μπορείς να τον βάλεις στο http://github.comγια να σε βλέπουμε και να σε καμαρώνουμε.

 

Σου εύχομαι, καλή διασκέδαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μάλλον κάπου εδώ αρχίζω και βλέπω τον Τιτατικό να βυθίζεται στην σκοτεινή άβυσο του ωκεανού εκεί που παραμονεύουν τα τέρατα του τρόλ και της κοροϊδίας

 

Γι αυτό ας πω τον επίλογο του θέματος, πιστεύω πως έχεις κατασταλάξει σε python και C++, τότε σου συστήνω να μόψεις 1 ώρα μηνιαίως ή εβδομαδιαίως από το WoW ή το Lol για να παίξεις με αυτά τα παιχνιδάκια (ναι programming can be a game), εξάλλου καλοκαίρι έρχεται!!!!

 

Γι αυτό σαν φιλική συμβουλή σου συστήνω να παρατήσεις αυτό το thread - Τιτανικός και το επόμενο thread που θα δω από σένα είναι "Παίδες έχω το X πρόβλημα στο τάδε κομμάτι κώδικα". Για πολωστή φορά σου συστήνω το http://codeacademy.comσυγγεκριμένα για Python θα σε βοηθήσει ειδικά για το αν είναι "hands On" καταστάσεων.

 

Καλό είναι που θες να συμμετάσχεις στην Ελληνική αστυνομία αλλά δεν παύει να είναι δημόσιο, και ως γνωστόν το δημόσιο είναι ο μαγελύτερος καταναλωτής λαδιού στην Ελλάδα (Ελπίζω να έποιασες το υπονοούμενο), αλλά μην απελπίζεσαι σκέψου και ερεύνησε και αυτό το θέμα του Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Σου συστήνω να ρωτήσεις και για software developer το πως είναι η καταστάσεις και αν έχεις απορίες πέρι αυτού ευχαρίστως να μου στείλεις pm για να στις λύσω και να σου συστήσω άτομα.

 

Ακόμη αν θες ebooks περί προγραμματισμου μπορείς να δεις και στο http://it-ebooks.info/tag/programming/

 

Τέλος αν θες τον κώδικα σου μπορείς να τον βάλεις στο http://github.comγια να σε βλέπουμε και να σε καμαρώνουμε.

 

Σου εύχομαι, καλή διασκέδαση

THANK YOU!

1.κοιτα τα games δυσκολο κοβονται αλλα σιγουρα ειναι εφικτο μεσα στο καλοκαιρι καθως πιστεψε με με τοσο διαβασμα που θα πεφτει λογω πανελλαδικων δεν θα αντεχω να ανοιξω pc(και κουραση και βαρεμαρα και no friends για να παιξω)οποτε πιστευω να αφιερωνω καθε μετα το βραδυ εστω και μιση ωρα για τον προγραμματισμο

2.την αποφαση την εχω παρει,πρωτα αστυνομια,μετα πληροφορικη.θα μπορουσα να το κανω αναποδα αλλα μου ακουγεται πιο δυσκολο και ριψοκινδυνο(καθε 2-3 χρονια μπαινουν 3-4 ατομα με μεταχυπτιακα εξειδικευσεις και 1000 2 πραγματα).ελπιζω να με καταλαβαινεις.μια χαρα καταλαβαινω το λαδωμα και το δημοσιο,ξερω τι γινεται σε αυτες τις υπηρεσιες.αυτο δεν σημαινει ομως οτι ολοι ειναι διεφθαρμενοι η οτι εγω θα γινω ενας απο αυτους.

3.οσον αφορα τα ebooks ο θειος τελευταια ειναι πολυ καλος μαζι μου και μου φερνει οτι του ζητησω ,ευχαριστω για την πηγη παντως ισως φανει χρησιμη καποια στιγμη,ακομη και τωρα.

4.και ξαναεπιστρεφουμε σε αυτο που με βασανιζει τοσο καιρο.δεν εχω κατασταλαξει σε python και c++ αλλα σε java και c++ και φοβαμαι οτι αμα αρχισουν τα δυσκολα θα παρατησω ειτε την μεν ειτε την δε λογω ελλειψης χρονου και λογω πολλων νευρων.(τοσοι καφεδες του χρονου καπως θα με επηρεασουν πιστευω:)).οποτε φοβαμαι αν εχω κανει την σωστη επιλογη για την επιλογη γλωσσας...υπαρχουν παιδια που λενε python Και αλλοι που λενε java.αμφοτερες δυνατες και οι 2 ,η 1 με πιο ευκολη συνταξη και η 2 με πιο πολλες δυνατοτητες.μαλλον θα το ρισκαρω.

 

 

 

 

***επειδη εχω τσατιστει ασχημα τωρα με μερικους ηλιθιους εδω μεσα (ο νοων νοειτω) θα προσπαθησω να καταλαβω τι outcome και γενικα τι ακριβως κανει το παραπανω function.αμα καταλαβω ομως μαυρο φιδι που σας εφαγε...θα σας βρω οτι πιο δυσκολο μπορω μεσω google και θα το ποσταρω εδω να δουμε ποιος θα κανει μετα τον μαγκα εδω μεσα....

H Python για μένα είναι από τις πιο γενικού σκοπού γλώσσες που υπάρχουν.

 

Επίσης αντί να χρησιμοποιείς ψευδογλώσσα, πλέον έχεις Python. Την χρησιμο-

ποιώ κατά κόρον έτσι. Επιπρόσθετα θα σου προτείνα να μάθεις να δουλεύεις με

διαγράμματα ροής.

 

Όταν λες πως γνωρίζεις πως δουλεύουν αυτά τα ριμάδια, για πες μας πως για να

γνωρίζουμε και με ποιόν μιλάμε.

 

Εν κατακλείδι, καθισιό και επιστήμη υπολογισμών δε συνάδουν. Με ΕΛ.ΑΣ. ίσως.

διαγραμματα ροης????

και υστερα απο λιγο ψαξιμο και συμφωνα με εσας εδω περα και τα λεγομενα του google και των χρηστων της κατεληξα σε αυτην την σειρα :)    python>java>c++  .φυσικα αυτη η τριπλετα θα παρει χρονια για να μαθευτει σε ενα καλο επιπεδο και εις βαθος αλλα τοσα.

και οσον αφορα το web ι have no idea ακομη και πως τα πρωτοκολλα επικοινωνιας λειτουργουν....αλλα anyway ευχαριστω ολους μα ολους (ακομη και αυτοι που με χλευασανε-κοροιδεψανε-υποτιμησαν-και δεν σημαζευετε).

απο οτι εχω καταλαβει βασικες γλωσσες ειναι java -c++ και η python ερχεται να καλυψει σαν 2d party language τις αδυναμιες των 2 η και να τις αντικαταστησει τελειως αν αυτο ειναι εφικτο.αμα εχω διαφορες αποριες λογικα θα ποσταρω πραγματα εδω και μακαρι να παρω απαντηση της προκοπης(θα παρω απλως οχι απο ολους),αλλα να μου πεις κατι ειναι και αυτο.παω να κατεβασω κανα βιβλιο να διαβασω αργοτερα ενω τωρα σκεφτομαι να παω στο code - academy να ξεστραβωθω λιγακι :).

 

cya!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύουν οι συγκρίσεις στις γλώσσες. Αν ψάχνεις την καλύτερη για να μάθεις, δε θα τη βρεις ποτέ.

δεν εκανα συγκριση φιλε μου,απλως ειπα την σειρα με την οποια θα τις μαθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΜΠΑΜ

ΜΠΟΥΜ

 

Τελος , το να διδαξεις μονος σου τον εαυτο σου το οτιδηποτε χρειαζεται τρομερη δοση αυτοπειθαρχιας και γερα νευρα..

 

selffff.png

 

καλα τα λεει ο φιλος κανει δεν ειπε το αντιθετο

και anyway ty για το υλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αλλο το coding και αλλο το computer science. H πληροφορικη εχει προγραμματισμο αλλα δεν ειναι αυτο η πληροφορική. Απλα το αναφερω για αποφυγη παρεξηγησεων.

 

 

 

"Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes"  Edsger W. Dijkstra
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά σε βοηθήσαμε όλοι, εσύ δυστυχώς είσαι αγνώμων, αμόρφωτος και εγγενώς άξεστος επομένως σου είναι κομματάκι δύσκολο να καταλάβεις πότε σου δίνουν χέρι βοήθειας και πότε μούτζα.

 

Τόσες μέρες που τρέχει το θέμα , αν ήθελες πραγματικα να ασχοληθείς με κάτι, θα είχες ξεκινήσει και θα μας είχες θαμπώσει με τον τόσο ενθουσιασμό και όρεξη που μοιάζει να έχεις. Πέρα από την πλάκα, αυτός ήταν ο λόγος που απάντησα σοβαρά μετά από 2-3 αστεία που έγραψα στην αρχή. Προφανώς όμως εσύ ψάχνεις κάποιον να γνωρίζει το τηλ. του Σφακιανάκη να σου κάνει κονέ. Πες το καημένε από την αρχή να μη παιδευόμαστε... :X

 

 

Μια τσιγγάνα μου είπε το μέλλον:

 

 

Ταξίαρχος πόρτας στα lidl/carrefour με ειδικότητα "αναίτιος σφίχτερμαν". Αυτός που όταν δεν προφέρει άφθονο ποζεριλίκι και σιωπηλές ματιές τύπου "εγώ δέρνω", θα ψάχνει στις τσάντες πελατών με μπλαζέ ύφος Horatio @CSI:Miami να βρει ηρωίνη, αναθεματίζοντας παράλληλα την καθυστερημένη κοινωνία και την τύχη του που δεν δούλεψε το βίσμα του και δεν πέρασε στην ΕΛΑΣ για να ξεβρωμίσει τη χώρα από τους ηλίθιους και τους ανίκανους.

 

 

 

 

Και κάτι τελευταίο:

***επειδη εχω τσατιστει ασχημα τωρα με μερικους ηλιθιους εδω μεσα (ο νοων νοειτω) θα προσπαθησω να καταλαβω τι outcome και γενικα τι ακριβως κανει το παραπανω function.αμα καταλαβω ομως μαυρο φιδι που σας εφαγε...θα σας βρω οτι πιο δυσκολο μπορω μεσω google και θα το ποσταρω εδω να δουμε ποιος θα κανει μετα τον μαγκα εδω μεσα....

Ταμαμ για στρατιωτική σχολή είσαι αδερφέ, ποιός την έχει μακρύτερη κι έτσι. Κοίτα μη παιδεύεσαι άδικα σου έγραψα τι κάνει η function, είναι bubble sort από τα πρώτα μαθήματα αλγορίθμων. Γιατί σε βρίζω στα κινέζικα θα μου πεις τώρα... :whistle:
 
 
ΥΓ: Αν όταν ξεκίνησα να μαθαίνω προγραμματισμό -πριν 200 χρόνια- είχα τόσους φίλους να με καθοδηγήσουν και τόσες πληροφορίες στο πιάτο όσες έχεις εσύ εδώ σε λίγες σελίδες, θα ήμουν τρισευτυχισμένος. O tempora o mores που λένε. :-(
Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία για να μην ανόιγω καινούριο thread, του χρόνου δίνω πανελλήνιες πρώτη επιλογη μάλλον τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, αλλα δεύτερη σκεφτομαι τμήμα πληροφορικής και τηλεματικής (χαροκόπειο) έχετε καμμία ιδέα για αυτό το τμήμα γιατί είναι σχετικά καινούριο και πολλοί το αποφεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απ' ό,τι ξέρω καλό είναι και δεν έχω ακούσει να το αποφεύγουν, το αντίθετο μάλιστα. Έτσι κι αλλιώς πάνω κάτω τα ίδια θα μάθεις σε ό,τι σχολή (πληροφορικής) και να πας (μερικές δίνουν περισσότερη βάση στις τηλεπικοινωνίες, άλλες στο software, άλλες στο hardware κλπ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ ξέρω κάτι αρνητικό, το αντίθετο. :huh:

 

Ισως κάποιοι κάνουν λίγη καζούρα γιατί το Χαροκόπειο ήταν γνωστο για την Οικιακή Οικονομία (οικοκυρικά που λέγαμε στο σχολείο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, ριξε μια ματια στα μαθηματα τις καθε σχολης, δες πια σε ενδιαφερουν περισσοτερο και διαλεξε. Ολες οι σχολες στο site τους εχουν τα μαθηματα ανα εξαμηνο και περιγραφη πολλες φορες για το καθε μαθημα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...