Προς το περιεχόμενο

σχετικα νεος στο χωρο του προγραμματισμου


IronBacteria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ένα συνέδριο για Security που πήγα φέτος, στην παρουσίαση ήταν και 2 άτομα από τη Δίωξη. Η κοπελιά νομίζω είχε τελειώσει Ηλεκτρολόγος στο Πολυτεχνείο (το αντικείμενο δεν έχει σχέση με σχολές αστυνομίας κλπ δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και απο μενα

 

seret μαλλον ημασταν στην ιδια παρουσιαση (Σαμος).  :-)

 

Αρχικα χαλαρωσε, και μαθε μια γλωσσα για αρχη (C,C++) η οποια ειναι ευκολη, οσο αφορα την java που ανεφερες εκει να δεις τι κλασεις παιζουν. Στην διωξη δεν ασχολουνται με hacking η οτι βλεπεις στις ταινιες, η περιπτωση με το facebook που ανεφερες ( δεν ξερω καν αν ειναι αληθεια) βασιζεται στην συνεργασια των social media με αρχες οπως η διωξη. 

 

Και εγω θα ηθελα να στραφω προς το ηλεκτρονικο εκγλημα στο μελλον. Απ οτι μας ειπαν οι θεσεις εργασιας ανοιγουν ανα 3-4 χρονια και παιρνουν ελαχιστα ατομα, τα οποια σαφως το εχουν λιωσει το θεμα ( μεταπτυχιακο, διδακτορικο), βεβαια μην ξεχναμε οτι βρισκομαστε στην Ελλαδα οποτε παιζει ρολο και το "μεσο", δυστυχως. Τελος ΔΕΝ χρειαζεται να μπεις σε σχολη της αστυνομιας ( δεν ξερω πως λεγεται ) για να πας στην διωξη, κοιτα να μπεις σε μια καλη σχολη πληροφορικης (πολυτεχνειο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προτείνετε C++ και ειδικά ως πρώτη γλώσσα. Κρίμα είναι, το παιδί θέλει να ξεκινήσει με τον προγραμματισμό και όχι να σταματήσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προτείνετε C++ και ειδικά ως πρώτη γλώσσα. Κρίμα είναι, το παιδί θέλει να ξεκινήσει με τον προγραμματισμό και όχι να σταματήσει.

Δεν έχει σημασία τόσο η γλώσσα αλλά το να θέσει ένα project - στόχο και να αξιοποιήσει τον προγραμματισμό σαν "εργαλείο" αν πάει μονο στην γλώσσα πάει βούλιαξε ο τιτανικός.

 

 

Ακόμη φίλτατε νέε προγραμματιστή θέσε τι θες να κάνεις πχ. Δημιουργία παιχνιδιού ή web εφαρμογής η ότι σου κατέβει. Δες τα εργαλεία (git, hardware, game engine κλπ κλπ) μάθε αυτά αλλά όχι σαν αυτοσκοπό να μάθεις τα εργαλεία αλλά να δεις πως να επιλύσεις ένα πρόβλημα.

 

Το διάβασα σήμερα εδώ: http://lifehacker.com/why-you-shouldnt-just-learn-to-code-but-aim-to-solve-1701980738έτσι άξιζε μια αναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες σας.απο οτι φαινεται η c γινεται δυσκολη αφου βγεις απο τα βασιλκα της στοιχεια...καθως απο οτι εχω καταλαβει παιζουμε με την φωτια,δλδ την 'low' φυση της ενω η java πχ ειναι πιο δυνατη σαν γλωσσα.σκοπος μου εκτος απο το να μαθω να σκεφτομαι σαν προγραμματιστης και φυσικα να μαθω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ,ειναι και πρακτικος.δλδ θα ηθελα σιγα σιγα να μαθαινω καποια πραγματα που θα με κανουν καποια στιμη εναν ethical 'hacker' η πως λεγονται αυτοι.δλδ να μπω μεσα στα σκατα της πληροφορικης οπως θα ελεγε και ενας στρατηγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαθαινω καποια πραγματα που θα με κανουν καποια στιμη εναν ethical 'hacker' η πως λεγονται αυτοι.δλδ να μπω μεσα στα σκατα της πληροφορικης οπως θα ελεγε και ενας στρατηγος...

Σωστή ανατροφή και κομμένες οι ταινίες από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες σας.απο οτι φαινεται η c γινεται δυσκολη αφου βγεις απο τα βασιλκα της στοιχεια...καθως απο οτι εχω καταλαβει παιζουμε με την φωτια,δλδ την 'low' φυση της ενω η java πχ ειναι πιο δυνατη σαν γλωσσα.σκοπος μου εκτος απο το να μαθω να σκεφτομαι σαν προγραμματιστης και φυσικα να μαθω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ,ειναι και πρακτικος.δλδ θα ηθελα σιγα σιγα να μαθαινω καποια πραγματα που θα με κανουν καποια στιμη εναν ethical 'hacker' η πως λεγονται αυτοι.δλδ να μπω μεσα στα σκατα της πληροφορικης οπως θα ελεγε και ενας στρατηγος...

 

 

Κλάσεις δεν θες low level δεν θες, μάθε καμιά html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πρόκειται για την αστυνομία, μάθε Prolog.

Έχει και τα κατάλληλα παραδείγματα η γλώσσα : 

 

http://stackoverflow.com/questions/24403945/prolog-program-to-find-the-killer   :-D

 

Πέρα από την πλάκα, μάθε Java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή ανατροφή και κομμένες οι ταινίες από Αμερική.

xaxaxaxaxa γιατι ρε?αφου ωραιες ειναι οι ταινιες..περα απο την πλακα απο μικρος ειχα τρελα με την πληροφορικη και πριν λιγο καιρο (2 χχρονια) αρχισα να μαθαινω τι εστι πληροφορικη,τις δυνατοτητες,hardware,software κτλπ.αυτο που με εκανε κλικ ειναι τα σκοτεινα σοκακια του διαδικτυου-των pc.δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα....

 

Κλάσεις δεν θες low level δεν θες, μάθε καμιά html.

wtf?γιατι?βασικα ενδιαφερομαι προφανως και για να βρισκω κενα ασφαλειας κτλπ και σε προγραμματα στο pc αλλα και σε ιστοσελιδες-δικτυα.νομιζω ειν

 

Αφού πρόκειται για την αστυνομία, μάθε Prolog.

Έχει και τα κατάλληλα παραδείγματα η γλώσσα : 

 

http://stackoverflow.com/questions/24403945/prolog-program-to-find-the-killer   :-D

 

Πέρα από την πλάκα, μάθε Java.

βοηθαει ε? :D :P 

 

Ethical hacking λέμε τώρα το κυνήγι των bloggers που κάνουν σάτιρα στον παστίτσιο και τον κάμερα-σε-μένα; :whistle:

XAXAXAXXAXAXAXA :))))

αι πιο ευκολο και κανανοητο το πρωτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μία μας λες για σκατά της πληροφορικής, την άλλη μας λες για τα σκοτεινά σοκάκια του διαδικτύου.

Ποιος είσαι τέλος πάντων; :P

 

Θέλω να μάθω περισσότερα για τα σκατά της πληροφορικής και για τα σκοτεινά σοκάκια του διαδικτύου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωσου λιγο deepweb με tor να σου φυγει λιγο η καυ*α του να νιωσεις λιγο hacker αλλα προσεχε τι κανεις και ξεκινα το διαβασμα οπως σου ειπανε ολα τα παιδια.

Ξεκινα με καποια γλωσσα και με καποιον στοχο και μην αφιερωνεις τοσο χρονο στις σκεψεις του τι να μαθεις , ξεκινα οσο πιο συντομα μπορεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωσου λιγο deepweb με tor να σου φυγει λιγο η καυ*α του να νιωσεις λιγο hacker αλλα προσεχε τι κανεις και ξεκινα το διαβασμα οπως σου ειπανε ολα τα παιδια.

Ξεκινα με καποια γλωσσα και με καποιον στοχο και μην αφιερωνεις τοσο χρονο στις σκεψεις του τι να μαθεις , ξεκινα οσο πιο συντομα μπορεις :)

To deep web είναι χασίμο χρόνου :P Μονο η ανάλυση της ταινιας Matrix αξιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μία μας λες για σκατά της πληροφορικής, την άλλη μας λες για τα σκοτεινά σοκάκια του διαδικτύου.

Ποιος είσαι τέλος πάντων; :P

 

Θέλω να μάθω περισσότερα για τα σκατά της πληροφορικής και για τα σκοτεινά σοκάκια του διαδικτύου.

xaxaxaxaxaxa ελιωσα..... : ))))))  anyway ναι ο θειος ειναι πολυ καλος τελικα και μου εκανε δωρο 2 βιβλιαρακια java.μια χαρα ειναι :D 

Χωσου λιγο deepweb με tor να σου φυγει λιγο η καυ*α του να νιωσεις λιγο hacker αλλα προσεχε τι κανεις και ξεκινα το διαβασμα οπως σου ειπανε ολα τα παιδια.

Ξεκινα με καποια γλωσσα και με καποιον στοχο και μην αφιερωνεις τοσο χρονο στις σκεψεις του τι να μαθεις , ξεκινα οσο πιο συντομα μπορεις :)

hor ουτε καν...δεν γουσταρω αυτοματοποιημενα πραγματα.δεν ειπα απο τη μια στιμη στην αλλη να μαθω τα παντα,αλλα σχετικα αργα και σταθερα.θελω οτι μααθαινω να το μαθαινω σωστα παιδες.

αυτο που σκεφτομαι ειναι java - c++ για pc

javascript - sql - και κατι που θα με προτεινετε εσεις.

 

 

μαλλον οι πιο πολλοι με εχετε παρεξηγησει,μπορει να φταει το νεαρο της ηλικιας μου,αλλα γουσταρω την πληροφορικη και τα απομερα και αποκρυφα μερη της.θελω να τα εξευρηνησω και να μαθω να τα 'σμιλευω'.δεν θελω ουτε να χακαρω το πενταγωνο ουτε το cern ουτε τπτ.απλως πιστευω οτι θα ηταν ωραιο ξερω εγω να ξερεις καποια πιο εξειδικευμενα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...