Προς το περιεχόμενο

Γύρος χοιρινός vs γύρος κοτόπουλο


ghostman13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lol.Eλα πες.Tι ειναι η αλοιφη και τι το σαντουτς (αυτο μου το ειχαν πει , αλλα το εχω ξεχασει , η πιτα ειναι ? )

Αλοιφές λένε όλες τις σαλάτες και τις σάλτσες....τζατζίκι, τυροσαλάτα, τυροκαυτερή κλπ.

 

Σάντουιτς λένε τις πίτες! Δεν ξέρω για ποιο λόγο! (Αυτό εννοώ David, όχι το ψωμί!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 379
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλοιφές λένε όλες τις σαλάτες και τις σάλτσες....τζατζίκι, τυροσαλάτα, τυροκαυτερή κλπ.

 

Σάντουιτς λένε τις πίτες! Δεν ξέρω για ποιο λόγο! (Αυτό εννοώ David, όχι το ψωμί!)

Ναι οντως,εδω στην Θεσσαλονικη θα ακουσεις να λεμε και τις πιτες "σαντουιτς"...!!!

Ο λογος;..Ετσι συνηθισαμε υποθετω !!! ..Ξερουμε οτι το "σαντουιτς " ειναι ψωμι και οχι πιτα ,αλλα το λεμε ετσι !! χε χε χε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως,εδω στην Θεσσαλονικη θα ακουσεις να λεμε και τις πιτες "σαντουιτς"...!!!

Ο λογος;..Ετσι συνηθισαμε υποθετω !!! ..Ξερουμε οτι το "σαντουιτς " ειναι ψωμι και οχι πιτα ,αλλα το λεμε ετσι !! χε χε χε

 

Όπως οι Αθηναίοι συνήθισαν να τα λένε όλα σουβλάκια.

 

Το Αθήνα vs Θεσσαλονίκη έληξε ισοπαλία. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως οι Αθηναίοι συνήθισαν να τα λένε όλα σουβλάκια.

 

Το Αθήνα vs Θεσσαλονίκη έληξε ισοπαλία. :P

Συμφωνώ, ας τα λέει ο καθένας όπως έχει συνηθίσει κι όπως τον βολεύει...δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο μέρος που να τα λένε όλα σωστά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρώω ποτέ χοιρινό μια φορά που δοκίμασα γύρο πήγα να ξεράσω! Κοτόπουλο , μόνο από μαγαζί όμως το οποίο σέβεται τους πελάτες του και το έχει ψιλό καθαρό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρώω ποτέ χοιρινό μια φορά που δοκίμασα γύρο πήγα να ξεράσω! Κοτόπουλο , μόνο από μαγαζί όμως το οποίο σέβεται τους πελάτες του και το έχει ψιλό καθαρό ..

Για γύρο μιλάς ή γενικά δεν τρως χοιρινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλοιφές λένε όλες τις σαλάτες και τις σάλτσες....τζατζίκι, τυροσαλάτα, τυροκαυτερή κλπ.

 

Σάντουιτς λένε τις πίτες! Δεν ξέρω για ποιο λόγο! (Αυτό εννοώ David, όχι το ψωμί!)

Τις σαλτσες οχι,μονο τα τζατζικια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειδοσ γυρου προτιματε στο σουβλακι ?

 

Το σουβλάκι φτιάχνεται από κυβικά τεμάχια κρέατος.

Ο γύρος απο κρέας του οποίου την μορφή δεν γνωρίζω.

Επίσης δεδομένου οτι τον κομμένο γύρο δεν μπορείς να τον περάσεις σε σουβλακόξυλο , προφανώς έθεσες μια ερώτηση για 2 διαφορετικα είδη κρεατοσκευασμάτων.

 

Θα απαντήσω επομένως οτι στο πιτόγυρο προσωπικά παίρνω γύρο κοτόπουλο , ενω όταν παίρνω σουβλάκι προτιμώ χοιρινό .

 

Απο αλοιφή πάντα τυροκαυτερή/χτυπητή/όπως το λέει ο καθένας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρος Αρνί. Είχε ένας Αιγύπτιος κάποτε στην γειτονιά μου. Από τα πιο νόστιμα κρέατα. Δυστυχώς έκλεισε μετά από ένα χρόνο...  :cry:

Μην είσαι και σίγουρος ότι ήταν αρνί....:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρώω ποτέ χοιρινό μια φορά που δοκίμασα γύρο πήγα να ξεράσω! Κοτόπουλο , μόνο από μαγαζί όμως το οποίο σέβεται τους πελάτες του και το έχει ψιλό καθαρό ..

Και εγώ στην Αθήνα έχω φάει κάτι χοιρινούς που σου 'ρχεται να βγάλεις τα άντερα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε υπηρχε ενα μπριζολοσουβλατζιδικο που εβαζε μπριζολα μεσα στο σουβλακι, αλλα δυστυχως εκλεισε.

Ααααχ, ισως το καλυτερο σουβλακι που χα φαει. 

 

Εννοείς μήπως ένα που έκλεισε πρόσφατα στο Μοσχάτο ;

Γύρος μοσχαρίσιος

 

 

Δεν τρώγεται.

 

Το αρνί που λένε πιο πάνω πρέπει να τα σπάει άσχημα, αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γύρο μιλάς ή γενικά δεν τρως χοιρινό;

 γενικοτερα  δεν τρωω χοιρινο  , καλα για γυρο ουτε συζητηση ..

 

-----

εντομεταξυ μιας και εισαι στο νησι ρε συ ζιο (αν θες πες εσυ σε πιο εισαι) πως την παλευετε με το φαι ?

το πιο ομορφο νησι του πλανητη με ενα απο τα χειροτερα φαγητα που εχω δοκιμασει ποτε !

εχω ερθει 3  καλοκαιρια και οσο καλες εντυπωσεις εχω απο τα παντα εκει τοσο ασχημες μου εχουν μεινει απο τα φαγητα σας ! χαλια κρεατα  , χαλια γευσεις , χαλια  ολα μιλαμε ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...